O wszystkim na tematy prawne
canary
Gastarbeiter
Posty: 24
Rejestracja: 30 wrz 2008 18:18

umowa miedzy kontraktorem a subkontraktorem

Postautor: canary » 06 lip 2011 18:51

Witam, mam pytanie odnosnie sytuacji w jakiej postawil mnie obecnie moj kontraktor. Od 3 lat jestem self-employed(sole trade) i pracuje dla firmy na zasadzie kontraktor - sub kontraktor. Otrzymuje miesieczna zaplate przelewem na konto. Tydzien temu otrzymalem do podpisania kontrakt(umowe), ktorej tresc zawiera same zobowiazania jakie bede mial wobec firmy dla ktorej pracuje. Czy na zasadzie takiej wspolpracy kontraktor moze wymagac odemnie podpisania umowy? Co sie stanie jezeli jej nie podpisze? Czy ja jako firma jednoosobowa moge takze wystosowac swoj kontrakt i wymagac o podpisanie go przez kontaktora, ktory rowniez bedzie mial zobowiazania wobec mnie?

canary
Gastarbeiter
Posty: 24
Rejestracja: 30 wrz 2008 18:18

Postautor: canary » 09 lip 2011 15:24

Witam, tak pracuje w ramach cscs,podatek odprowadzam sam tak samo jak skladki, wiec nic innego mi nie pozostalo jak tylko negocjowac warunki;-)

juzekbrona
Emigrant
Posty: 375
Rejestracja: 11 lis 2009 02:37

Re: umowa miedzy kontraktorem a subkontraktorem

Postautor: juzekbrona » 11 lip 2011 04:31

blondynek pisze:
canary pisze: Czy ja jako firma jednoosobowa moge takze wystosowac swoj kontrakt i wymagac o podpisanie go przez kontaktora, ktory rowniez bedzie mial zobowiazania wobec mnie?

nie; podejrzewam ze pracujesz jako CIS/CSCS;
powiedziales ze jestes sub-contractor

pracodawca za ciebie odprowadza podatek i skladki NI prawdopodobnie

w innym tego slowa znaczeniu - jestes jak a temporary worker z agencji
albo sie godzisz na warunki albo nie; warunki sa zawsze do negocjacji jesli ma sie leverage
w twojej sytuacji to moze byc - jestes super dobry/dokladny/szybki/szybko sie uczacy/znajacy specyfike firmy badz zakladu

jesli powyzszych nie masz to facet moze zatrudnic pierwszego lepszego napotkanego i chetnego na warunkach jakie on dyktuje i ma prawo dyktowac jako dajacy kontrakt

bottom line - ty mozesz z nim negocjowac warunki kontraktu ktory on proponuje ale wystapienie/narzucanie mu wlasnej wersji kontraktu jest nieprofesjonalne (i bedzie smieszne) :)


Tak nie do końca Blondie:

Employment Tribunal decisions on your employment status

Ultimately only a court or Employment Tribunal can make a final decision on your employment status. They will base their decision on a number of different factors, which are in line with legal tests developed through case law.

An Employment Tribunal will look at how an employment relationship works in practice to determine your employment status. They will look at whether:

you have to take on the work personally, rather than sending a substitute or sub-contracting the work
your work provider has a significant degree of control, or right of control, over you
you are paid a regular salary
your employer or work provider deducts tax and National Insurance (rather than you being responsible for making these payments)
you receive holiday pay, sick pay, maternity pay etc
you work at your employer's premises and use your employer's tools and/or facilities
you are integrated into the business (for example, if you appear in the company organisational chart, are subject to the company's disciplinary and grievance procedures)
you have any financial risk or reward, for example bonuses depending on how quickly or well the work is performed
you work exclusively for one business rather than performing work for a number of 'customers'
you have an employment contract or any other contractual documentation, eg a letter of appointment, which describes you as an employee (also know as a statement of mutual intention)

Normally if you are self-employed for tax purposes, you will be self-employed in relation to your employment rights. However, if you are self-employed for tax purposes it will not prevent an Employment Tribunal from finding that you are an 'employee' or a 'worker' for employment law purposes. HMRC's decisions are not binding on Employment Tribunals.

A kolega niech sobie sam przetłumaczy.

Z wyrazami szacunku oraz łykie sajdra...

Juzek

canary
Gastarbeiter
Posty: 24
Rejestracja: 30 wrz 2008 18:18

Postautor: canary » 16 lip 2011 23:44

Wszystko odprowadzam sam, pracuje rowniez na swoim sprzecie, nie mam placonego sick pay ani holiday. Generalnie kontraktor chce mnie zobowiazac do rzeczy, do ktorych nie wiem czy moze w swietle prawa. Nie ma co gdybac bo ktos musialby przeczytac umowe i wtedy stwierdzic czy jest zgodna z prawem. Dzieki za pomoc


Wróć do „Prawo”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 34 gości