O samochodach, motocyklach i rowerach ...
user1652259
Gastarbeiter
Posty: 3
Rejestracja: 20 wrz 2007 12:43

prawo jazdy-wymiana to koniecznosc?

Postautor: user1652259 » 20 wrz 2007 13:18

W.Jakies 9 miesiecy temu przy okazji kupowania road tax w DVLA dowiedzialem sie w okienku ze po 12 miesiacach jazdy/pobytu w UK obowiazkowo trzeba wymienic prawko(nawet otrzymalem wlasciwy formularz).Ostatnio nadzialem sie na speed kamere i przyslali formularz do wypelnienia-chodzilo o dane prowadzacego.Wypelnilem-odeslalem.Po 2 tygodniach przyslali kolejny z propozycja 3 punktow karnych i 60 funciakow zadoscuczynienia za niefrasobliwosc.W razie niedotrzymania 28 dniowego terminu obiecano kare do 1000 £.Mysle sobie-pojade i zaplace na miejscu,co tez uczyilem.Niestety mila pani oznajmila ze nie moge nic zrobic dopoki mam polskie prawko i wcisnela mi wczesniej juz wspomniany formularz.Szkopul w tym ze ja nie chce prawka wymieniac.Co robic.Moze ktos mial podobna sytuacje i doradzi jak to rozegrac.ROBERT.

docker
Gastarbeiter
Posty: 1
Rejestracja: 13 wrz 2007 11:58

Postautor: docker » 20 wrz 2007 15:18

ja juz jezdze na polskim prawku 2 lata i wiem ze powinienem wymienic ale jakos nigdy na to kasy i czasu nie mialem. nie jestem pewien czy jakies za to konsekwencje sa

MarcFloyd
Rezydent
Posty: 4971
Rejestracja: 31 sie 2007 12:27

Re: prawo jazdy-wymiana to koniecznosc?

Postautor: MarcFloyd » 20 wrz 2007 18:52

user1652259 pisze:W.Jakies 9 miesiecy temu przy okazji kupowania road tax w DVLA dowiedzialem sie w okienku ze po 12 miesiacach jazdy/pobytu w UK obowiazkowo trzeba wymienic prawko(nawet otrzymalem wlasciwy formularz).Ostatnio nadzialem sie na speed kamere i przyslali formularz do wypelnienia-chodzilo o dane prowadzacego.Wypelnilem-odeslalem.Po 2 tygodniach przyslali kolejny z propozycja 3 punktow karnych i 60 funciakow zadoscuczynienia za niefrasobliwosc.W razie niedotrzymania 28 dniowego terminu obiecano kare do 1000 £.Mysle sobie-pojade i zaplace na miejscu,co tez uczyilem.Niestety mila pani oznajmila ze nie moge nic zrobic dopoki mam polskie prawko i wcisnela mi wczesniej juz wspomniany formularz.Szkopul w tym ze ja nie chce prawka wymieniac.Co robic.Moze ktos mial podobna sytuacje i doradzi jak to rozegrac.ROBERT.



Nie mozesz dostac mandatu na polskie prawo jazdy. Musisz wymienic albo skieruja sprawe do sadu.
A poza tym czemu nie chcesz wymienic? Przeciez pozniej mozesz wymienic z powrotem jesli chcesz, DVLA odsyla Twoje prawo jazdy do Pl.

mówcie_mi_255
Emigrant
Posty: 415
Rejestracja: 09 wrz 2007 07:58

Postautor: mówcie_mi_255 » 20 wrz 2007 19:55

Może dostać mandaty, i zazwyczaj jest to mandat wyższy niż standardowy, jedynie nie dostajesz punktów, natomiast gdy cokolwiek więcej niż drobne wykroczenie sprawa trafia do sądu i wala ci kilka tysięcy funtów kary. lub zamieniają na odsiadkę lub prace społeczne.

jeżeli nie jesteś głupkiem i jeździsz normalnie to posiadanie angielskiego prawka daje duże oszczędności przy ubezpieczeniu samochodu w moim przypadku było to 100-150 funtow.

Koszt wymiany prawka to zaledwie z tego co pamiętam 40 funtów? doplaciłem 2 funty by paszport sprawdzili i oddali mi go od ręki, jak ktoś nie ma czasu nie ma sprawy wystarczy iść na pocztę i wziąć kopertę z formularzem i instrukcją, następnie w sposób podany w instrukcji dokonać zapłaty (chyba można wystawić czek, albo na pewno kupić opłate)
następnie wypełniamy prosty formularz, wsadzamy lub wklejamy w odpowiednie miejsce zdjęcie w kopertę wkładamy paszport, prawko i te papierki z opłatą.
Po tygodniu dostajemy paszport a do 2-3 tygodni dostajemy prawko.

docker to ze jeździsz nie znaczy że nie robisz wykroczenia, to tak jak by złodziej kradł i mówił że g przez dwa lata nie złapali wiec można hehehe

Za jeżdżenie bez ważnego prawa jazdy a takim jest poruszanie się powyżej 12 miesięcy dostajemy sprawę do sądu, to wiem od gościa który to przeszedł
Po prostu kwestia kontroli, mnie nie dawno baaardzo dokładnie przetrzepali, łącznie z pieskiem w samochód, powołali się na ustawę antyterrorystyczną, sprawdzili od kiedy jestem w angii, czy prawko nie lewe czyj samochód gdziedzie mieszkam, czy mam jakieś problemy z prawem itd itd, a piesek 3 razy obwąchał samochód, to chyba dlatego ze się stremowałem i wydało im się podejrzane a ja mam stres i uczulenie na mundurowych po stanie wojennym jeszcze z dzieciństwa :)))

user1845914
Gastarbeiter
Posty: 1
Rejestracja: 21 wrz 2007 22:19

Postautor: user1845914 » 21 wrz 2007 22:38

ziomek nie martw sie i nie sluchaj tej bandy niewiedzacej nic a madrzacej sie prawda jest taka ze jesli nie chcesz wymieniac lejcy na angielskie to nie musisz i nikt nic ci za to nic nie zrobi wiem na swoim przypadku 6 miesiecy temu tez dostalem fotke podalem im moje dane odeslalem potem znowu dostalem list ze nie mam angielskiego prawka i musze zglosic sie do sadu ,wiec pojechalem i dostalem 30 funtow i 3 punkty dodam ze jestem w uk 3lata ponadto 3 miesiace temu mialem wypadek mianowicie udezylem w auto ktore zatrzymalo sie przed pasami aby przepuscic przechodnia -final byl taki :udezylem w tyl tamtego auta a tamto auto w przechodnia ktory doznal zlamania nogi ,w zeszlym tyg bylem na sprawie dostalem 408funtow i 7 punktow i nikt powtazam nikt nie mowil nic o zmianie prawka z polskiego na angielskie wiec spoko luz nie masz co sie martwic kiedys myslalem o wymianie prawka z poskiego na uk ale nie wymienilem i teraz jestem bogatrzy o 50 funtow:)

mówcie_mi_255
Emigrant
Posty: 415
Rejestracja: 09 wrz 2007 07:58

Postautor: mówcie_mi_255 » 21 wrz 2007 23:02

jakim cudem dostałeś punkty na polskie prawo jazdy??
i ile ci się liczy max 12 na 3 lata czy wg polskiej taryfy max 24 ma rok???
Dziwne, bo z tego co wiem obcokrajowcom nie daje się punktów, już zgłupiałem jak tu ale w polsce na 1100%,
hm, by się upewnić musiałbym drydnąc do kumpla co zbiera mandaty jak wiewiórka orzeszki ...

user1481342
Gastarbeiter
Posty: 2
Rejestracja: 23 wrz 2007 09:50

Postautor: user1481342 » 23 wrz 2007 09:50

1 rok dla obcokrajowców z poza UE
3 lat dla obywateli UE

kaczynski
Gastarbeiter
Posty: 5
Rejestracja: 22 wrz 2007 13:38

Postautor: kaczynski » 23 wrz 2007 18:48

wedlug prawa do 12 misiecy mozesz jezdzic na dokumencie z wlasnego kraju. ja jezdze juz dziesiec lat i zawsze jest to te pierewsze 12 miesiecy w w w l o n d o n e r s i c o m
Ostatnio zmieniony 27 wrz 2007 20:49 przez kaczynski, łącznie zmieniany 3 razy.

mówcie_mi_255
Emigrant
Posty: 415
Rejestracja: 09 wrz 2007 07:58

Postautor: mówcie_mi_255 » 23 wrz 2007 20:36

można i tak, już nic nie wiem, w każdym bądź razie mnie się nie opłacało, po wymianie prawka (koszt 32 funty z tego co pamiętam) cena ubezpieczenia spadła o 150 funtów. wiec tylko w pierwszym roku 120 funtów na czysto w kieszeni. Do tego różne ułatwienia bo można się nim posługiwać jak w polsce dowodem, przykład, honorowane jest jako potwierdzenie adresu, ułatwienie bo przy zakładaniu konta na paszport dostałem tylko kartę bankomatowa, a gdy posłużyłem się prawem jazdy i paszportem dostałem karetę kredytowa z 10 000, choć nie potrzebuje kredytu, ale przy zakupie maszyny do pracy za 15000 funtów musiałem zapierniczać z gotówką do producenta bo przez internet tylko karta kredytowa.
Ale jak chcecie to sobie kombinujecie pod góre.

user687973
Gastarbeiter
Posty: 2
Rejestracja: 24 wrz 2007 00:33

Postautor: user687973 » 24 wrz 2007 01:23

Niczego nie musimy wymieniać. Jestem tu 3 lata i pracuje jako zawodowy kierowca. Posługuje sie polskim prawem jazdy i nikt mi z tego tytułu nic nie zrobił. Kilkakrotnie próbowano mnie namówić na wymiane na angielskie ale zawsze odpowiadałem, ze mam ueropejskie i czy przypadkiem Anglia należy do unii. Kilkakrotnie kontrolowała mnie policja i zdażyło sie że policjant pytał czemu nie mam angielskiego.Na moja odpowiedż że mam europejskie i mogę z niego korzystać temat sie skończył. Z ubezpieczeniem auta jest tak, że jeżeli udokumentujesz ze mialeś znizki w Polsce to Ci je uznają oczywiście wg ich stawek. Z mandatem miałem podobną sytuacje, 60 L i 3 pkt. Wysłałem kasę i kserokopie mojego prawka i po tygodniu odesłali mi czek na 60 L i napisali, ze ich oferta dotyczy tylko posiadaczy angielskiego prawa jazdy. To tyle. Nie słuchaj mądrali bo plotą bzdury. Jesteś takim samym europejczykiem jak wszyscy, musisz podporządkować sie przepisom ,ale masz prawo równiez z nich korzystać. Wobec tego zrobisz jak będziesz chciał.. Pozdrawiam i uważaj na kreski na jezdni..

MarcFloyd
Rezydent
Posty: 4971
Rejestracja: 31 sie 2007 12:27

Postautor: MarcFloyd » 24 wrz 2007 09:10

user687973 pisze:Niczego nie musimy wymieniać. Jestem tu 3 lata i pracuje jako zawodowy kierowca. Posługuje sie polskim prawem jazdy i nikt mi z tego tytułu nic nie zrobił.


Straszne. Jestes zawodowym kierowca a nie wiesz o przepisach kraju w ktorym prowadzisz samochod.

http://www.direct.gov.uk/en/Motoring/Dr ... DG_4022556

Residents
If you have a valid community licence, this will authorise you to drive in GB for the period set out below. Alternatively, you can exchange your licence for a British one at any time.

Car, motorcycle driving licence holders (ordinary driving licence):
until aged 70 or for three years after becoming resident, whichever is the longer period

Masz TRZY lata na wymiane zwyklego prawa jazdy. W tym przypadku resident nalezy rozumiec jako po prostu pobyt staly, nie turystyczny.
Ostatnio zmieniony 24 wrz 2007 13:20 przez MarcFloyd, łącznie zmieniany 1 raz.

mówcie_mi_255
Emigrant
Posty: 415
Rejestracja: 09 wrz 2007 07:58

Postautor: mówcie_mi_255 » 24 wrz 2007 10:49

a pozostałym ten fragment:
A licence from any country outside the EC/EEA, which was originally issued on the basis of a community licence, will be valid for driving in GB for 12 months only and is acceptable for exchange purposes. Evidence of the original EC/EEA entitlement must be provided.
słownik jest na onecie

powyzej ktoś napisał że mu uznali zniżki z polski, owszem, może i uznali, albo i nie bo akurat meili taką linie promocyjną w pozyskaniu klienta, ja też wystartowałem z pierwszą propozycją 2000 funtów na rok potem były negocjacje, ale gdybyś miał angielskie prawko dostajesz jeszcze mniej, ja mam prawko od ponad 17 lat od 2 angielskie, gdy wpisałem że mam polskie kwota wyszła 700 funtów za dwoje kierowców, w momencie gdy zmieniłem dane ze mam angielskie kwota spadła do 550, wtedy szybko wymieniłem prawko, bo się po prostu opłacało, i gdy zadzwonili do mnie czy na pewno mam prawo jazdy angielskie przesłałem im ksero potwierdzające, gdy już przyszło.
Zastanawiające jest to że wielu dziwnie broni się przed przestrzeganiem prawa i wręcz opluwa tych co doradzają jak żyć zgodnie z prawem bez problemów by uniknąć dodatkowych kosztów i kar, a gdy potem znowu maja problemy bo kombinują z mandatami i radzi im sie by zapłacili bo koszty i problemy rosną, to też wylewają pomyje nie dopuszczając do siebie że niestety ale prawo w angli znaczy więcej niż w Polsce, a czego jak czego ale kasy to żaden urząd podatkowy nie popuści.
Czasami wręcz jak ktoś mnie o takie rzeczy już pyta po prostu wzruszam ramionami i nie chce mi się odpowiadać bo po co komuś dobrze radzić jak powie żeś głupi, bo on mimo że płacze to wie lepiej, ech szkoda gadać

kaczynski
Gastarbeiter
Posty: 5
Rejestracja: 22 wrz 2007 13:38

Postautor: kaczynski » 27 wrz 2007 12:47

jestes chlopak na medal :wink:

co powiesz na ten paragraf ze starego prawa, ktory wciaz nie zostal usuniety z kodeksu UK

In Chester, an Englishman can kill a Welshman so long as it past midnight withi the walls of the city and he uses a bow and arrow

:lol:

nie masz wlasnego rozumu ani jaj - przestrzegaj prawa jak krolowa nakazala :wink:

MarcFloyd
Rezydent
Posty: 4971
Rejestracja: 31 sie 2007 12:27

Postautor: MarcFloyd » 27 wrz 2007 14:07

kaczynski pisze:jestes chlopak na medal :wink:

co powiesz na ten paragraf ze starego prawa, ktory wciaz nie zostal usuniety z kodeksu UK

In Chester, an Englishman can kill a Welshman so long as it past midnight withi the walls of the city and he uses a bow and arrow

:lol:

nie masz wlasnego rozumu ani jaj - przestrzegaj prawa jak krolowa nakazala :wink:


Jestes idiota. My cytujemy OBOWIAZUJACE, AKTUALNE przepisy ze strony DVLA, mlotku.

kaczynski
Gastarbeiter
Posty: 5
Rejestracja: 22 wrz 2007 13:38

Postautor: kaczynski » 27 wrz 2007 18:31

wiele innych archaicznych praw a calkiem prawdopodobne ze i to o strzelaniu do walshmana po polnocy :lol: wciaz technicznie obowiazuje tepy, nierozgarniety cepie.
mala poprawka, ze pewnie w chester dawno juz murow miasta nie ma hehe
wiele z tych archaicznych praw nigdy nie zostalo usunietych z kodeksow na wskros europy i ameryki. tak wiec wciaz teoretycznie obowiazuja

zapodalem ci ten przyklad zmuszajac do samodzielnego myslenia, zebys rola sie zbytnio nie przejmowal ales glab kapusciany i pacan

nastepna ciekawostka
No cows may be driven down the roadway between 10 AM and 7 PM unless there is prior approval from the Commissioner of Police
Metropolitan Streets Act of 1867

(Source: BBC 17 Nov. 1999)


po 7pm jest wiec perfectly legal przeprowadzenia stada krow przez ulice londynu :lol:

dozwolone jest rowniez obsikanie wlasnego kola od auta stojac np w traficu :lol: archaiczne prawo ale wciaz obowiazujace

pozdro ludziska :wink:


Wróć do „Motoryzacja”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 17 gości

cron