O wszystkim na tematy prawne
magdalenav
Gastarbeiter
Posty: 1
Rejestracja: 18 cze 2015 15:56

Zwolniona z powodu ciazy

Postautor: magdalenav » 20 cze 2015 08:26

Witam.
Wczoraj dowiedzialam sie ze zwalniaja mnie z pracy. Powod nie byl podany konkretnie, mowiono mi ogolem i to rzeczy absurdalne, sto roznych rzeczy a gdy pytalam o konkrety nie otrzymalam odpowiedzi. Pare dni temu dowiedzialam sie ze jestem w ciazy i poinformowalam o tym szefa. Dlugo nie pracowalam w tej firmie bo od marca ale okres probny to miesiac jak powiedziano mi na poczatku, po miesiacu albo zatrudniaja albo mowia "papa", mnie zatrudniono czyli sie sprawdzilam a gdy powiedzialam ze jestem w ciazy nagle mnie zwolniono. Dostalam jeszcze tydzien wypowiedzenia. Ale czuje sie oszukana i jestem pewna ze zwolniono mnie przez ciaze gdyz nieskromnie powiem ze jestem dobrym pracownikiem, wykonywalam swoje obowiazki, nawet ponad sily - mimo ciazy nadal robilam rzeczy ktore moglyby zagrozic zyciu czy zdrowiu dziecka, mimo przyslugujacej godzinnej przerwy wykorzystywalam nadal kilka minut bo jak twierdzi moja przelozona - nie ma czasu na dluzsza przerwe, nie wymuszalam wolnych dni "bo zle sie czuje", nie lamalam regulaminu pracy, dostosowywalam sie, zawsze przychodzilam na czas, jednym slowem nie zrobilam nic co by bylo powodem do zwolnienia tymbardziej ze tyle czasu nie bylo zarzalen a nagle gdy dowiedzieli sie o mojej ciazy dostalam wypowiedzenie. Czuje sie oszukana i uwazam ze to niesprawiedliwe. Chcialabym sie dowiedziec co moge zrobic w tej sprawie? Gdzie "uderzyc" ? Nie znam sie na prawie i jesli jest ktos kto mial podobna sytuacje albo ma troche doswiadczenia z takimi sytuacjami prosze o pomoc.
Pozdrawiam.

malaala
Gastarbeiter
Posty: 5
Rejestracja: 01 lip 2015 10:02

Re: Zwolniona z powodu ciazy

Postautor: malaala » 01 lip 2015 10:05

Praw ciężarnych kobiet i młodych rodziców dotyczy ósmy dział Kodeksu Pracy. Artykuł 177 mówi, że takich osób nie można wyrzucić z pracy. Chronione są nawet te panie, które mają umowę na czas określony lub umowę na okres próbny, ale dłuższy niż jeden miesiąc. Jeśli taka umowa kończy się po upływie trzeciego miesiąca ciąży, to pracodawca musi ją przedłużyć do dnia porodu.

Nie sa chronione jednak kobiety w ciąży które były zatrudnione na zastępstwo, oraz te które pracują krócej niż miesiąc.

Jesli nie wiesz co zrobić zgłoś się do specjalisty. Za darmo można np zgłosić się tu:
Bartosz Głowacki - Doradca w Punkcie Poradnictwa Prawnego i Obywatelskiego
Krasnystaw, pl. 3-go Maja 18
Świdnik, ul. 3 Maja 3/2
W PPPiO świadczone są bezpłatne porady. PPPiO działa w ramach projektu „Mam prawo" realizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatyw Samorządowych w Lublinie.

powodzenia ;)

banita
Rezydent
Posty: 7320
Rejestracja: 31 sie 2007 07:34

Re: Zwolniona z powodu ciazy

Postautor: banita » 01 lip 2015 10:08

kraje ci sie letko pomerdaly w spamowaniu, ona pyta o uk a nie pl :roll:


Wróć do „Prawo”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 17 gości

cron