Tutaj zamieszczamy pytania dotyczące życia na wyspach, które nie kwalifikują się do innych kategorii
redmouse19
Gastarbeiter
Posty: 4
Rejestracja: 04 cze 2012 09:25

Ogólne pytania dot. życia w Anglii

Postautor: redmouse19 » 04 cze 2012 09:28

Witam serdecznie,

2 lipca przylatuję do Anglii i mam kilka pytań dot. załatwienia spraw i życia legalnego.

1. NIN to tak jak u nas NIP ? Mogę go załatwić dopiero gdy będę miał pracę i umowę tak ? Do czego on jest potrzebny ?
2. Jak z lekarzem w razie choroby ? Mogę iść do lokalnej przychodni po prostu? Co potrzebuje ?
3. Telefony komórkowe - jaka sieć jest najlepsza i czy normalnie doładowuje się kartę tak jak w Polsce ? ( nazwa takiego doładowania ? )
4. Konto w banku czy założyć je mogę bez zameldowania w danym miejscu ? Co potrzebuje do założenia ?
5. Gdy posiadałbym auto, to jak nazywa się ubezpieczenie i przegląd, czy to wygląda tak samo jak u nas ? gdzie się rejestruje, ubezpiecza ?

Proszę o pomoc. z góry dziękuje

MarcFloyd
Rezydent
Posty: 4971
Rejestracja: 31 sie 2007 12:27

Postautor: MarcFloyd » 06 cze 2012 09:17

1. National Insurance Number to numer ubezpieczenia spolecznego. Nie, to nie jest NIP - nie ma nic wspolnego z podatkami. Z tego co pamietam (niech mnie ktos wyprostuje jesli sie myle) to musisz zaczac najpierw prace, bo musza byc za ciebie oplacane skladki.

2. Tak, mozesz. Nie pamietam co potrzebowali, ale w najgorszym razie id+proof of address. Ale mnie sie zdaje ze niczego ode mnie nie chcieli.

3. CO rozumiesz przez najlepsza? Najwiecej rozmow? SMSow? Najlepszy zasieg? Najtansze rozmowy miedzynarodowe? Najlepszy pakiet internetowy?


4. Nie ma czegos takiego jak zameldowanie. Potrzebujesz paszport + proof of address. Z tego co slyszalem to jakies banki sie obywaly bez tego ostatniego, moze ktos inny wie cos wiecej.

5. Przy kupnie dostajesz oddarty kawalek V5 registration certificate. Sprzedajacy wysyla reszte do DVLA. DVLA przysyla ci nowy V5 na twoj adres. Ubezpieczasz przez internet, tax disc kupujesz na poczcie lub przez internet, MOT (przeglad) robisz w jakimkolwiek warsztacie ktory to robi.

redmouse19
Gastarbeiter
Posty: 4
Rejestracja: 04 cze 2012 09:25

Postautor: redmouse19 » 12 cze 2012 22:33

Dziękuje za odpowiedź.

Rozumiem, że proof of adress to kwitek tak że mieszkam w UK ? Nie ma tutaj tak jak w Polsce zameldowania strikte ?

Tax disc to podatek/ubezpieczenie auta ?

Sieć najbardziej popularna w sensie tańsze sms i rozmowy

MarcFloyd
Rezydent
Posty: 4971
Rejestracja: 31 sie 2007 12:27

Postautor: MarcFloyd » 13 cze 2012 08:45

Proof of address to jakikolwiek dowod ze mieszkasz pod danym adresem - np. list/wyciag z banku zaadresowany do ciebie. Albo rachunek za wode czy telefon (poza komorkowym). Albo prawo jazdy.

Tax disc to podatek, nie ubezpieczenie. Btw ubezpieczenie auta jest tutaj dosc drogie. Wez od polskiego ubezpieczyciela list potwierdzajacy twoje znizki jako ilosc lat bezszkodowych, a NIE jako procent.


Telefon - wiesz to NAPRAWDE zalezy czego oczekujesz. Ja np. mam TMobile - oferte Full Monty (nielimitowany internet, nielimitowane smsy, 2,000 minut - £36 miesiac). Jesli chcesz pre-paid to niestety nie pomoge. Przejrzyj sobie strony najpopularniejszych operatowrow i porownaj oferty - spojrzyj na o2, Orange, TMobile. Jesli bedziesz mieszkal w Londynie top wlasciwie kazda siec cie urzadza bo nie bedziesz tam mial problemow z zasiegiem.

redmouse19
Gastarbeiter
Posty: 4
Rejestracja: 04 cze 2012 09:25

Postautor: redmouse19 » 16 cze 2012 15:21

dziękuje za odpowiedź. rozumiem, że nie ma takiego czegoś w UK jak zameldowanie? że idę do urzędu jak w Polsce i się melduje ? Jak mieszkam w wynajętym mieszkaniu/pokoju i rachunki sa na ten adres to to jest jakby zameldowanie ? nic nie potrzeba wiecej ?

EiTKrol
Emigrant
Posty: 122
Rejestracja: 07 wrz 2011 18:37

Postautor: EiTKrol » 18 cze 2012 09:01

W Londynie (Anglii ogólnie) nie ma \"zameldowania\". Załatwiając coś podajesz adres ZAMIESZKANIA i dowód, że tam właśnie mieszkasz - czyli tak jak wcześniej było powiedziane wszelkie rachunki, wyciągi bankowe itp na Twoje imię i nazwisko wysyłane pod konkretnie wskazany adres.

jarzombeg
Gastarbeiter
Posty: 11
Rejestracja: 25 cze 2012 21:39

Postautor: jarzombeg » 25 cze 2012 22:12

1. Nie trzeba pracowac by aplikowac o NI,wystarczy zadzwonic pod nr 0845 600 0643 i powiedziec ze chcialbys/chcialabys aplikowac o takowy.ustala Ci date i miejsce, gdzie odbedzie sie rozmowa.Sugeruja by przyniesc jak najwiecej dokumentow potwierdzajacych tozsamosc,np takie:
valid passport (UK or foreign)
national identity card (UK or foreign)
residence permit or residence card including biometric immigration residency documents
full birth or adoption certificate
full marriage or civil partnership certificate
driving licence (UK or foreign)
tutaj jest link do rzadzowej strony http://www.hmrc.gov.uk/ni/intro/number.htm
2.O lekarzu nie orientuje sie dobrze, ale rodzinny nazywa sie GP
http://www.nhs.uk/servicedirectories/Pa ... iceType=GP
pod tym linkiem znajdziesz wiecej informacji
3.Korzystam z sieci o nazwie giffgaff,za 10f kupuje sie pakiet wazny mc-250min,sms i internet bez limitu
http://giffgaff.com/index/offer .nie probowalem doladowywac w sklepikach,zalozylem konto na ich stronie i doladowuje przez swoj profil.
4.Konto mam w banku Barclays,mozesz wejsc do jakiegokolwiek oddzialu z paszportem i powiedziec ze chcesz zalozyc konto.jesli nie ma kolejek to zrobia to od reki,w przeciwnym wypadku umowia na inny termin.jesli chodzi o ten bank to tylko paszport jest wymagany,hsbc i natwest wymagaly potwierdzenia zameldowania kiedy chcialem tam otworzyc ale to bylo 3 lata temu,nie wiem jak jest teraz
5.NIe mam samochodu wiec podam tylko ogolne inf.Przeglada to MOT,ubiezpieczenie to Insurance.Ubezpieczenie mozna kupic przez internet,wypelniajac formularz.Firm wiec mnostwo,jedna z nich http://www.churchill.com.Nie wiem jak w przypadku samochodow,ale gdy kupowalem motor,sprzedajacy zabieral moje dane a pozniej po kilku dniach (tygodniach) przychodzil dowod rejestracyjny (log book) na moj adres,z moimi danymi. Tutaj jest wiecej inf na ten temat http://www.direct.gov.uk/en/Motoring/index.htm

pati555
Gastarbeiter
Posty: 18
Rejestracja: 22 cze 2012 14:13

Postautor: pati555 » 12 lip 2012 21:14

Moja kolezanka zakladala konto miesiac temu w HSBC, wymagali tylko paszport, ale wcisneli jej platne konto 6 funtow na miesiac. Powiedzieli jej, ze jakby miala jakis dokument potwierdzajacy adres w UK to zalorzyli by jej darmowe konto.


Wróć do „Sprawy codzienne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 11 gości