Tematy związane ze zdrowiem, medycyną i sprawami rodzinnymi.
user841384
Gastarbeiter
Posty: 6
Rejestracja: 08 mar 2008 13:09

Hipnoterapia

Postautor: user841384 » 08 kwie 2008 13:00

Witam,
Jestem hipnoterapeutą klinicznym. W tym zawodzie kształciłem się w jednej z najlepszych szkół w UK i tutaj też praktykuję. Celem mojej pasjonującej pracy jest pomoc w odkryciu pełnego potencjału każdemu, kto chce radzić sobie lepiej z problemami i rozwijać się.
Zapraszam na konsultację wszystkich, którzy chcą pomóc sobie z:
- fobiami
- atakami paniki
- niskim poczuciem własnej wartości
- odnoszeniem sukcesów w pracy i biznesie
- paleniem
- odnoszeniem sukcesów w życiu osobistym
- odnoszeniem sukcesów w sporcie
- depresją
- negatywnym myśleniem
- poznaniem swoich poprzednich wcieleń
- innymi problemami związanymi z ograniczeniem pełnego potencjału
Zainteresowanych proszę o kontakt - z przyjemnością odpowiem na wszystkie pytania.
Artur

konto_usuniete
Emigrant
Posty: 203
Rejestracja: 09 sty 2008 13:37

Postautor: konto_usuniete » 08 kwie 2008 23:59

Dzien Dobry,

Jaki kierunek i na jakiej uczelni studiował Pan, aby zajmowac sie tym zawodem?

Pozdrawiam,
Gosia

user841384
Gastarbeiter
Posty: 6
Rejestracja: 08 mar 2008 13:09

Postautor: user841384 » 09 kwie 2008 13:06

Witam,

Szkoła którą ukończyłem w UK to Institute of Clinical Hypnosis przy King's College. Gorąco polecam wszystkim zainteresowanym. W sumie zajmuje 3 lata ukończenie wszystkich modułów, ale można zdobyć podstawowe kwalifikacje wcześniej. Jeśli jesteś zainteresowana szkołami, to z tego co wiem istnieje jeszcze jedna szkoła LCCH, która również oferuje edukacje w zakresie hipnoterapii na najwyższym poziomie. W trakcie i po szkole absolwenci chcący praktykować są w tzw. superwizji - doświadczeni hipnoterapeuci monitoruja pracę swoich podopiecznych.

Pozdrawiam

Artur

konto_usuniete
Emigrant
Posty: 203
Rejestracja: 09 sty 2008 13:37

Postautor: konto_usuniete » 09 kwie 2008 20:15

A jakies szkolenia z zakresu psychologii i terapii? Czy nie trzeba tez studiowac czegos takiego, zeby zostac hipnoterapeuta?

user841384
Gastarbeiter
Posty: 6
Rejestracja: 08 mar 2008 13:09

Postautor: user841384 » 10 kwie 2008 00:38

Po to się właśnie chodzi do szkoły i studiuje. Wprowadzania w hipnozę można nauczyć się w 1 dzień...Jeśli chce się zostać skutecznym hipnoterapeutą to nieodzowne jest studiowanie psychologii. Dlatego poleciłem 2 szkoły, w których kładzie się na to szczególny nacisk...

Artur

konto_usuniete
Emigrant
Posty: 203
Rejestracja: 09 sty 2008 13:37

Postautor: konto_usuniete » 10 kwie 2008 22:33

Hmm... zapytalam z ciekawosci. Jestem z wykształcenia psychologiem i dosc sceptycznie podchodze do nurtow terapeutycznych, a w szczegolnosci hipnozy, ktora jest, raczej alternatywnym podejsciem i moze byc stosowana jako "dodatek" do terapii, ale nie jako sama terapia.

Oczywiscie, nie robi Pan niczego niezgodnego z prawem, ale jesli nie ukonczyl Pan studiow psychologicznych na poziomie magisterium (postgraduate) i nie przebył Pan dalszych kursow terapeutycznych (a nie tylko hipnoterapii), to moze Pan ryzykowac zdrowie klientow ktorzy potrzebuja fachowej opieki psychologicznej lub medycznej.

Kazdej osobie, ktora chcialaby porozmawiac z fachowcem polecam zawsze portal British Psychological Association, bo uwazam, ze osoby tam zrzeszone maja najlepsze kompetencje terapeutyczne i jesli zajdzie potrzeba, np. stosowania hipnoterapii, moga skierowac do odpowiedniego fachowca. Uwazam, ze decyzje o hipnoterapii powinien podjac doswiadczony psycholog lub psychiatra, a nie hipnoterapeuta po "szkole".

W Anglii, podobnie jak w Polsce, nie ma jeszcze ustawy regulujacej kto jest upowazniony do przeprowadzania terapii. Potencjalni klienci powinni wiec byc bardzo ostrozni w poszukiwaniu terapeuty.

Panskie ogloszenie zastanowilo mnie, postanowilam wiec skontaktowac sie w tej sprawie z przedstawicielami British Society of Clinical & Academic Hypnosis. Zacytuje tu moze odpowedz, jaka otrzymalam wczoraj od reprezentantow tej instytucji:

(...)unfortunately there is no statutory regulation of hypnosis in the UK so anyone can set up as a hypnotherapist and treat clients even with very inadequate training. DCH is not a University Diploma - many commercial 'lay' training organisations run so-called Diploma courses, some of which are good and some are not. This is why as a professional Society we maintain that people should only treat with hypnosis conditions which they are qualified to treat without hypnosis and suggest that clients look for qualifications in counselling or psychotherapy as well as hypnosis.

British Society of Clinical & Academic Hypnosis

Tel: 0844-8843116 E-mail: natoffice@bscah.co.uk Website: www.bscah.co.uk

Incorporating the British Society of Medical & Dental Hypnosis (BSMDH) founded 1952 and the British Society of Experimental & Clinical Hypnosis (BSECH) founded 1977


Pozdrawiam,
Gosia
Ostatnio zmieniony 11 kwie 2008 10:39 przez konto_usuniete, łącznie zmieniany 1 raz.

user841384
Gastarbeiter
Posty: 6
Rejestracja: 08 mar 2008 13:09

Postautor: user841384 » 11 kwie 2008 02:57

Witam,

Po pierwsze hipnoterapia jest dynamicznie rozwijającą się dziedziną wiedzy i jako stosunkowo 'nowa' w naszej kulturze może budzić kontrowersje. Co do Pani sceptycznego podejścia-każdy ma prawo do swojego zdania.Przypominam, że jeszcze nie tak dawno takie sceptyczne podejście do nowości prowadziło do palenia na stosie... Ja na przykład bardzo często przyjmuję osoby, którym niestety nie mógł pomóc żaden psycholog...Z niektórymi osobami w ciągu trzech sesji osiągam takie same wyniki na jakie tradycyjna psychoterapia potrzebuje 2 lat-szczególnie jeśli chodzi o fobie. Innych referuję dalej jeśli stwierdzę, że hipnoterapia nie jest dla nich najlepszym rozwiązaniem. Skoro jest Pani psychologiem, to z praktyki powinna Pani wiedzieć, że nie ma absolutnie żadnej stuprocentowo skutecznej metody terapeutycznej.
Nie zdążyło mi się jeszcze zaryzykować zdrowia klienta, jako że nie pozwala mi na to kodeks etyczny oraz własna moralność. Trzeba wiedzieć kiedy można kogoś przyjąć, a kiedy należy prosić o pomoc np. psychiatrę.
Osiągam wspaniałe efekty w leczeniu IBS, wszelkich chorób psychosomatyczych, pomaganiu w tzw. rozwoju duchowym, itd. itp. - proszę napisać, czy udało się Pani pomóc choć jednej takiej osobie, zanim będzie Pani dalej insynuować, że hipnoterapia to działanie niby to zgodne z prawem, ale jednak w podtekście znaczy to po prostu 'be'.
Nie bedę nawet wspominał, że zgłaszają się do mnie osoby, których psycholog nie byłby w stanie przyjąć, gdyż jest to poza zasięgiem takiego wykształcenia i o to właśnie chodzi - należy osobno rozpatrywać każdy przypadek i tak jak nie wszyscy nadają się na skuteczną hipnoterapię, tak są przypadki którym najskuteczniejsza jest właśnie pomoc hipnozą...
Nie będę również wspominał, że np. hipnoterapia jest najskuteczniejszą metodą rzucania palenia, co potwierdza m.in. 'New Scientist'.
Tak mogę ciągnąć w nieskończoność...a Pani zapewne będzie miała swoje kontrargumenty.
Proszę jednak nie zapomnieć powiedzieć chorym na raka, że wsparcie psychiczne, które daje im hipnoterapia i pomoc w bólu fizycznym nie powinna mieć miejsca, bo osoba, która im pomaga, w swej bezdennej głupocie nie pomyślała o zdobyciu tytułu mgr z psychologii...
Najciekawsze, że osoby najczęściej atakujące hipnoterapię nie mają o niej zielonego pojęcia. Tak a propos - jakie ma Pani doświadczenie i wiedzę w tym zakresie?
Może Pani również uważać, że decyzję o psychoterapii powinien podjąć doświadczony psycholog. Czy szczególnie w takich przypadkach jak studenci przychodzący po pomoc w stresie w czasie sesji egzaminacyjnej, zdający prawo jazdy, sportowcy, dzieci panicznie bojące się dentysty itp. itd? :) po prostu takie argumenty są śmieszne i obnażają brak Pani wiedzy, co z przykrością muszę stwierdzić...
Poza tym zgadzam się z Panią, że nieuregulowany rynek doprowadził do nadużyć. Niestety. Dlatego w poprzednim poście wymieniłem 2 dobre szkoły, po których każda organizacja zrzeszająca hipnoterapeutów przyjmuje z otwartymi rękami. Dodam, że są już w toku przygotowania do prawnych regulacji tej kwestii, co wszyscy przyjmiemy z ulgą, a absolwenci tych jakoby jakichś tam szkół będą automatycznie dopuszczeni do praktyki po wprowadzeniu nowych regulacji.
Niestety, obecna sytuacja prawna dopuszcza możliwość praktykowania przez osoby absolutnie do tego nieprzygotowane. Dlatego sam uczulam wszystkich, żeby sprawdzili dokładnie do kogo się udają na terapię. Słyszałem o terapeutach, którzy zdobywali wiedzę na kursach prowadzonych przez internet...
DCH nie jest dyplomem uniwersyteckim, ale nie ma też uniwersytetu, na którym można było dogłębnie kształcić się w kierunku hipnoterapii. Jeśli np studiuje się medycynę, to wiedzy o hipnozie się na niej nie zdobędzie...
Być może zbyt emocjonalnie podchodzę do swojej odpowiedzi, ale proszę mi uwierzyć - wokół hipnoterapii narosło tyle mitów, że wielu ludzi traci niepowtarzalną okazję do poprawy swego życia, gdyż po prostu się boją hipnozy. Ja z kolei mam zaszczyt czerpać przyjemność z widoku uśmiechu tych, którym udało mi się pomóc...
Szczerze również dziękuję Pani za nawiązanie tego dialogu - zaznaczyła w nim Pani wiele obiekcji co do hipnoterapii, które mogą przecież ograniczyć zakres jej stosowania ze szkodą dla wielu potrzebujących.
Mam nadzieję że nasz dialog nie zakończy się na tym.
Zapraszam również wszystkich zainteresowanych do zadawania pytań.

Serdecznie pozdrawiam

Artur

konto_usuniete
Emigrant
Posty: 203
Rejestracja: 09 sty 2008 13:37

Postautor: konto_usuniete » 11 kwie 2008 10:22

Z braku ustawodawstwa w dziedzinie zdrowia psychicznego, kazdy z nas moze zalozyc wlasna firma i udzielac terapii, ale zdaniem autorytetow naukowych w dziedzinie psychoterapii i hipnoterapii, oraz instytucji publicznych zrzeszajacych terapeutow (takich jak British Psychological Society czy British Society of Clinical & Academic Hypnosis) hipnoterapia powinny zajmowac sie jedynie osoby, ktore sa obeznane z tradycyjnymi metodami terapeutycznymi, maja w nich duza praktyke i skutecznie je stosuja.

Czy ma pan praktyke w zakresie tradycyjnych metod?

Wsrod psychologow i health professionals mowi sie, ze terapeuta powinna byc osoba, ktora najpierw ukonczyla studia uniwersyteckie z zakresu psychologii/psychiatrii/medycyny a potem dopiero udala sie na kurs terapeutyczny. Sama szkola terapeutyczna to malo, aby uzywac tak silnych narzedzi, jakimi sie Pan posluguje. Do terapii konieczne jest zarowno solidne wyksztalcenie kierunkowe jak i terapeutyczne.

Analogicznie: lekarz ktory ma jedynie wiedze teoretyczna uzyskana na studiach, nie jest w stanie dokonac operacji, tak samo jak nie jest jej w stanie dokonac ktos, kto cwiczyl operowanie w krematorium, ale nie nauczyl sie nigdy anatomii ani zasad działania organu, który operuje.

Teoria i praktyka musza sie uzupelniac. Skoro ma Pan juz szkole terapeutyczna, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapisac sie na kurs uniwersytecki w zakresie psychologii czy medycyny. Wtedy bedzie mial Pan gwarancje jakosci swoich uslug i mozliwosc rozszerzenia wachlarza narzedzi terapeutycznych, jakie Pan stosuje.

Co do argumentu, ze hipnoterapia jest stosunkowo 'nowa' w naszej kulturze: Hipnoterapia ma mniej wiecej tyle lat, co naukowa psychologia. Prekursorem Hipnozy był Franz Anton Mesmer w osiemnastym wieku, czyli mniej więcej w tym samym czasie, na który oficjalnie datuje się początki psychologii jako nauki (założenie przez Wundta laboratorium w Lipsku w 1879 roku).

Hipnoterapię na pelna skale stosowal w dwudziestym wieku miedzy innymi Zygmunt Freud a wywodzace sie od niego podejscie psychoanalityczne, choc bardzo kontrowersyjne, przetrwalo do dzis i jest stosowane przez psychoterapeutow w Europie i w USA.

Jesli istnieja jakies watpliwosci co do hipnoterapii, to nie ze wzgledu na jej nowosc, ale ze wzgledu na jej nie do konca zrozumiale podstawy naukowe. Istnieje cały wachlarz nurtów terapeutycznych, o różnych podstawach naukowych - hipnoterapia jest jednym z wielu.

Prosze zrozumiec, nie chce Panu utrudniac zycia, mysle jednak, ze najbezpieczniej jest dla kazdego czlowieka udac sie po porade do osoby

1) z listy terapeutow psychologów, w tym równiez Polaków, rekomendowanych przez British Psychological Association: http://www.bps.org.uk/e-services/find-a ... ectory.cfm

lub

2) listy health professionals z wykształceniem na poziomie studiów magisterskich czy nawet doktoratu, stosujących hipnoterapię i zrzeszonych w British Society of Clinical & Academic Hypnosis: http://www.bscah.com

(aby odnaleźć hipnoterapeutę we własnym rejonie należy kliknąć w lewym menu na stronie zakładkę referral list - select county i dokonać wyboru hrabstwa a dalej miasta, w jakim się przebywa.

Dodam, ze osoby na liscie British Society of Clinical & Academic Hypnosis, sa lekarzami, psychologami lub stomatologami z dodatkowym wykształceniem w zakresie hipnoterapii, swietnie spełniaja wiec kryterium solidnej wiedzy naukowej polaczonej ze stosowaniem technik hipnoterapeutycznych.

Pozdrawiam,
Gosia

user841384
Gastarbeiter
Posty: 6
Rejestracja: 08 mar 2008 13:09

Postautor: user841384 » 11 kwie 2008 16:02

Witam,

Widzę że nie odpowiedziała Pani w żaden konkretny sposób na moje zapytania co do Pani kwalifikacji w temacie kilku przypadków, które wymieniłem. Rozumiem, że jako psycholog jest Pani bezsilna - właśnie dlatego zrezygnowałem (tutaj w UK) ze studiowania psychologii jako takiej.
Na szczęście w tym kraju liczy się specjalizacja, a nie ogólne wykształcenie, które niestety niewiele daje. Co do możliwości dalszego kształcenia się to jest ono zawsze bezcenne i jest również moim priorytetem. Pani jednak udziela mi rad nie mając nawet zielonego pojęcia o temacie hipnoterapii!
To tak trochę jak rozmowa ze ślepym o kolorach...
Absolutnie nie wie Pani nawet dokładnie o czym tutaj dyskutujemy.
Jak już wcześniej wspomniałem, aby skutecznie pomagać klientom hipnoterapeuta musi kształcić się kilka lat. Tyle co psycholog. Dlatego właśnie wybrałem hipnoterapię - po prostu w przypadkach, które są obiektem mojego zainteresowania, jest nieporównywalnie skuteczniejsza.
Podpiera się Pani autorytetami, których wyszukuje Pani ad hoc w internecie.
Według Pani ktoś tam, gdzieś tam coś tam uważa. Swietnie, każdy ma prawo do swojego zdania. Co jednak dla mnie ma największe znaczenie to moja skuteczność jako terapeuty. Nic dodać, nic ująć.
Poza tym hipnoterapia upowszechniła się najbardziej dopiero w poprzednim stuleciu, a jeśli chce Pani szukać jej korzeni, to proponowałbym zacząć nie 300 lat temu, ale kilka tysięcy...
Jeśli chodzi o wspomnianego przez Panią Franza Mesmera, to przypominam, że tego genialnego terapeutę zniszczono zarzucając mu szarlatanerię. Zniszczyli go ludzie działający z takich samych pobudek jak Pani...
tak a propos gwarancji jakich brak mi Pani zarzuca, to szkoła którą ukończyłem jest jedną z najlepszych nie tylko w UK, ale i w Europie.
Pozostawię więc Pani zarzuty bez komentarza...
Wolałbym toczyć tutaj merytoryczną dyskusję co do możliwości pomocy w konkretnych przypadkach, a nie przepychanki kto jest lepszym absolwentem.
Rozumiem jednak Pani obawę przed trafianiem niewinnych ludzi w szpony niewiadomego pochodzenia terapeutów. Przykładowo w Polsce nie znalazłem żadnej szkoły, która kompleksowo szkoliłaby hipnoterapeutów. Niestety zdarzają się więc przypadki nadużyć, ale to samo tyczy się przecież również psychologów. Swiat nie jest ani czarny, ani biały....Wymarzoną sytuacją dla mnie jest współpraca psychologów z terapeutami wszelkiej maści.
Osobiście poza ściśle rozumianą hipnoterapią stosuję również inne formy, np. Emotional Freedom Techniques (podobny mechanizm działania jak akupresura) i z nadzieją również spoglądam w przyszłość patrząc, jak w coraz większym stopniu nauka zbliża sie do medycyny holistycznej, a najnowsze odkrycia m.in. fizyki kwantowej potwierdzają duchowe prawdy sprzed tysięcy lat. Z kolei ta 'duchowość' nauki zaczyna przedkładać się na ogólnie pojętą skuteczność działania.
Mam nadzieję, że taka integracja wiedzy już wkrótce odczuwana będzie powszechnie dla dobra nas wszystkich.

Pozdrawiam
Artur

konto_usuniete
Emigrant
Posty: 203
Rejestracja: 09 sty 2008 13:37

Postautor: konto_usuniete » 11 kwie 2008 18:28

Przedstawiłam Panu czyste fakty: autorytety w dziedzinie zdrowia psychicznego twierdza, ze hipnoterapie to jedynie jedna z wielu metod terapeutycznych i stosowanie jej bez wiedzy na temat innych technik oraz funkcjonowania umyslu czy ciala ludzkiego, jest niewystarczajaca.

Niech ludzie szukajacy pomocy sami zdecyduja, czy wola isc do czlowieka ktory jest jedynie po szkole hipnoterapii, czy do osoby ktora przeszla podobny kurs, ale jest na dodatek lekarzem / psychologiem, a jej wykształcenie zostało uznane przez czolowa organizacje publiczna, zrzeszajaca profesjonalistow w dziedzinie pschoterapii i hipnoterapii.

Nie widze sensu kontynuowania dyskusji z Panem - podchodzi Pan do niej bardzo emocjonalnie, zarzuca mi niewiedzę i robi osobiste wycieczki do mojego zycia zawodowego, nie wiedzac nawet, czym ja sie zajmuje. Ignoruje Pan za to podstawowa teze z jaka tu wystapilam - autorytety w Panskiej dziedzinie mowia, ze sama szkola hipnoterapii to za malo.

Jesli uważa Pan opinię przedstawicieli British Society of Clinical and Academic Hypnosis za nic, to doprawdy, nie mamy o czym rozmawiać.

user1234217
Gastarbeiter
Posty: 1
Rejestracja: 11 kwie 2008 22:36

Postautor: user1234217 » 11 kwie 2008 22:45

Korzystalam z kilku 'terapeutycznych' metod leczenia, w tym terapii Gestalt i hipnoterapii i uwazam, ze sa skuteczne. Wystarczy trafic na odpowiedniego terapeute.
Z mojego punktu widzenia terapeuta to osoba, ktora ma powolanie do tego, co robi. I (niestety?) nie zawsze pokrywa sie to z wiedza uniwersytecka.
Zdarzylo mi sie korzystac z uslug osob, ktore skonczyly psychologie na polskim uniwersytecie i z tego powodu wydawalo sie im, ze pozjadaly wszystkie rozumy i dokladnie wiedza co robia. Ja, jako klient natomiast, wyczulam jedynie dobra znajomosc tematu i podejscie biznesowe, czyli: ty placisz, ja daje usluge. A dla mnie terapia (chociaz za nia place) jest czyms wiecej niz usluga, za ktora naleza sie pieniadze.
Zdecydowanie jest to kwestia do dyskusji, ktora bardziej opiera sie na wyczuciu i na moralnym badz niemoralnym podejsciu terapeuty. I na dobrej relacji terapeuta-klient, ktora po czasie daje efekty.

konto_usuniete
Emigrant
Posty: 203
Rejestracja: 09 sty 2008 13:37

Postautor: konto_usuniete » 12 kwie 2008 09:36

dobrej relacji terapeuta-klient, ktora po czasie daje efekty


jasne :)

mnie zawsze na zajeciach zastanawialo, jakimi terapeutami sa moi wykladowcy, bo praca na uniwersytecie... hmmm... czasem zawyza ludziom samoocene ;)

bycie dobrym terapeuta musi byc cholernie trudne: trzeba i miec dobre wykształcenie kierunkowe - zeby rozumiec, co sie dzieje we wnetrzu czlowieka - kursy terapeutyczne - zeby rozumiec jak pomoc - otwartosc na nowe metody i na samego pacjenta... - no a tych dwoch ostatnich, malo ktora szkola nauczy...

user12627
Gastarbeiter
Posty: 1
Rejestracja: 30 kwie 2008 17:40

Postautor: user12627 » 30 kwie 2008 17:42

czesc artur, czy moglbys skontaktowac sie na mojego email w celu zlapania kontaktu i dowiedzenia sie szczegolow na temat terapii
dzieki czekam
pepe23@gazeta.pl

hunter75
Gastarbeiter
Posty: 4
Rejestracja: 18 lip 2008 11:25

Postautor: hunter75 » 18 lip 2008 11:26

Panie Arturze proszę o kontakt na e-mil być może podejmiemy terapię.

wd29@o2.pl

Pozdrawiam.

shy
Gastarbeiter
Posty: 4
Rejestracja: 13 lis 2010 16:24

Postautor: shy » 28 lis 2010 17:14

Czy ktos korzystal z zabiegów i moze sie podzielic wrazeniami ?


Wróć do „Zdrowie, Medycyna, Rodzina”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 15 gości

cron