O wszystkim na tematy prawne
user681861
Gastarbeiter
Posty: 37
Rejestracja: 29 lis 2007 10:32

Re: ok....

Postautor: user681861 » 17 lut 2008 15:24

gniewko563 pisze:dzieki,interesuje sie tym tematem gdyz podobno jak sie wygra jakas wieksza gotowke to trzeba miec rezydenta aby ja odebrac...
Moze to kolejna bajka wymyslona przez jakiegos,kolejnego naszego rodaka ktory mysli ze cos wie i sieje zamet...


Rezydenta sie nie ma, nim sie po prostu jest...
Jezeli gdzies jest napisane: must be resident - to znaczy tyle co mieszkac, i tylko tyle...
Niektorzy przesadnie interpretuja ten termin.

No i gratuluje wygranej :D

MarcFloyd
Rezydent
Posty: 4971
Rejestracja: 31 sie 2007 12:27

Postautor: MarcFloyd » 17 lut 2008 17:45

user.....costam :)

Gwoli klaryfikacji:

1. Rezydent - taki jak w sformulowaniu "must be resident" kiedy na przyklad aplikujesz o karte kredytowa oznacza tylko zamieszkiwanie w UK

2. Rezydent - w znaczeniu podatkowym - osoba ktora ponad 6 miesiecy w ciagu roku PODATKOWEGO przebywa na terenie UK

3. Rezydent - w znaczeniu posiadanie rezydentury brytyjskiej - osoba ktora uzyskala taki status nadany przez Home Office. O status rezydent wystepowac mozna po przeprawcowaniu LEGALNIE roku na terenie UK.

user681861
Gastarbeiter
Posty: 37
Rejestracja: 29 lis 2007 10:32

Postautor: user681861 » 17 lut 2008 20:10

Nie twierdze, ze slowo to ma jedno tylko znaczenie, ale w wiekszosci oznacza wlasnie tyle ile napisalem.
Resident for tax purposes, person holding residency permit itp mozna spotkac, z reguly jednak samo stwierdzenie rezydent odnosi sie do reside - czyli mieszkac (oczywiscie chodzi o stale zamieszkiwanie).
Anglista nie jestem, ale zawsze sam fakt zamieszkiwania tutaj pozwalal mi nazwac sie rezydentem...

MarcFloyd
Rezydent
Posty: 4971
Rejestracja: 31 sie 2007 12:27

Postautor: MarcFloyd » 17 lut 2008 21:18

Uhm.
Ja z toba nie polemizowalem.
Doprecyzowalem, bo te pojecia sa czesto mylone.
Milej nocy.

user154274
Gastarbeiter
Posty: 1
Rejestracja: 19 lut 2008 17:47

Postautor: user154274 » 19 lut 2008 17:53

MarcFloyd pisze:
user681861 pisze:

:oops: Czerwienie sie. Jak ja aplikowalem to chyba jeszcze byla, ale to bylo kilka latek temu. Oppppppssss

Jak widac, cholera, zawsze trzeba sprawdzac jak sie cos pisze :oops:

Ps. teraz to przejrzalem. WIdze ze nie tylko to sie zmienilo, teraz sie tym zajmuje Border&Immigration a wczesniej Nationality. Coz, wiadmosoci mialem zdezaktualizowane, kajam sie :)


Floyduniu, jestes pewien ze aplikowales o rezydenture??? :D

Oplat nie bylo kilka latek wczesniej, ani NIGDY przedtem (aplikowalam w czerwcu 2004 - oplata wynosila £0.00)

MarcFloyd
Rezydent
Posty: 4971
Rejestracja: 31 sie 2007 12:27

Postautor: MarcFloyd » 19 lut 2008 19:37

Jestem pewien i nawet mam ja w szufladzie. Tyle ze klka lat temu - wydaalo mi sie ze byla oplata ale mozliwe ze po prostu pamietalem o oplacie za cos inego (WRS na przyklad). No czerwienie sie przeciez, cholera! :lol:

gniewko563
Gastarbeiter
Posty: 14
Rejestracja: 23 wrz 2007 20:21

dzieki...

Postautor: gniewko563 » 21 lut 2008 18:24

Dzieki za wyjasnienie...kiedys sie za to wezme,nrazie i tak nie moge pobrac aplikacji a inna droga...Czasu i checi brak...
Pzdr

KRYSTIAN
Gastarbeiter
Posty: 32
Rejestracja: 08 wrz 2007 07:10

Postautor: KRYSTIAN » 21 lut 2008 22:50

"3. Rezydent - w znaczeniu posiadanie rezydentury brytyjskiej - osoba ktora uzyskala taki status nadany przez Home Office. O status rezydent wystepowac mozna po przeprawcowaniu LEGALNIE roku na terenie UK"

Marc, w takim razie mam pytanie-co można rozumieć poprzez stwierdzenie- rok przepracowany legalnie w UK?
Czy ten przepracowany rok ma jakikolwiek związek z zameldowaniem w Home Office?
Pracuję tutaj dłużej niż rok, legalnie nawet, ale w Home Office jestem zgłoszony od niedawna (przeciągneło się jakoś tak niechcąco). Czy to oznacza, zę mogę się już ubiegac o rezydenturę, czy muszę czekać aż przepracuję rok po zarejestrowaniu w HO?

kaslawka
Rezydent
Posty: 1830
Rejestracja: 07 paź 2007 13:54

Postautor: kaslawka » 21 lut 2008 23:48

jezeli w ciagu 30 dni od daty zatrudnienia nie zglosiles tego faktu do Home Office to firma zatrudniala cie nielegalnie. Dla obywateli polskich jest OBOWIAZEK rejestracji w Home Office...to tyle z mojej skromnej wiedzy na ten temat. Moze Marc znajdzie jakis kruczek prawny zeby ci pomoc :lol:

MarcFloyd
Rezydent
Posty: 4971
Rejestracja: 31 sie 2007 12:27

Postautor: MarcFloyd » 22 lut 2008 07:42

Fakt, miales miesiac na rejestracje w Working Registration Scheme. Przepisy o rezydenturze sa ogolne (a nie tylko dla obywateli tzw. "nowych krajow" unijnych) wiec nie sadze zeby bylo w nich cos co wiaze WRS z resident permit (mam na mysli ze WRS zapewne nie jest wspomniany w przepisach o rezydenturze, nie ze nie dotycza ich te same rozwiazania prawne)

Za chwile rozejrze sie troszke mocniej, ok? Walnalem juz pomylke na poczatku tego tematu i nie chce powtorzyc :D


Ps:

If you are from one of the eight Central and Eastern European new EU member countries, you will need to register under this scheme within one month of starting a new job. If you do not apply within one month of starting a job, your employment will be considered illegal after that date, and will continue to be illegal until you obtain a registration certificate.


Ta czesc byla ze trsony stworzonej na potrzeby obywateli nowych panstw unijnych kilka lat temu (czesc informacji na niej sie zdezaktualizowala)

Tu natomiast jest strona Border & Immigration Agency:

http://www.bia.homeoffice.gov.uk/workingintheuk/wrs/whomustregister/
Once you have been working in the United Kingdom legally for 12 months without a break in employment, you will no longer have to register on the Worker Registration Scheme. You can then obtain a residence permit confirming your right to live and work in the United Kingdom.


W aplikacji jest podkreslone 12 miesiecy lawful employment. Jesli trzymaja sie interpretacji ze zatrudnienie wtedy jest legalne jesli jest zarejestrowane w WRS to nie jest to dla ciebie dobra wiadomosc.

Sugerowalbym ci po prostu zadzownienie tam i zapytanie.



A tuatj o rezydencie:

http://www.bia.homeoffice.gov.uk/eucitizens/applyingundereuropeanlaw/
Ostatnio zmieniony 22 lut 2008 08:19 przez MarcFloyd, łącznie zmieniany 2 razy.

user681861
Gastarbeiter
Posty: 37
Rejestracja: 29 lis 2007 10:32

Postautor: user681861 » 22 lut 2008 08:03

A jednak jest cos co wiaze...
Na poczet tego roku zostanie zaliczony tylko okres od kiedy osoba byla zarejestrowana w Home Office.
Poza tym zadnych kar czy deportacji kolega nie musi sie obawiac.
Pozdrawiam.

MarcFloyd
Rezydent
Posty: 4971
Rejestracja: 31 sie 2007 12:27

Postautor: MarcFloyd » 22 lut 2008 08:08

Ps:

trafiony-zatopiony:

When should I register?
You should apply to register with the Worker Registration Scheme as soon as you start a new job in the United Kingdom. You should not apply until you have started work.

If you do not apply within one month of starting a job, your employment will be illegal after that date. It will then be illegal until you are issued with a registration certificate and you may have to stop working. Any time you spend working here illegally will not count towards your 12-month qualifying period to become exempt from registration.


Przez "exempt from registration" rozumiec nalezy okres kiedy jestes juz zatrudniony przez 12 miesiecy, juz NIE musisz ponownie rejestrowac sie w WRS i za to mozesz wystapic o rezydenture.

Tak ze nie sa to dla ciebie akurat dobre wiadomosci niestety... :(


Ps kolejne:

Twoj pracodawca tez nie ma powodow do zadowolenia:

You may be committing a criminal offence, and face a fine of up to £5000, if you continue to employ a worker if:

the worker does not apply for a registration certificate within one month of starting work for you; or
you do not have a copy of a completed application form.

KRYSTIAN
Gastarbeiter
Posty: 32
Rejestracja: 08 wrz 2007 07:10

Postautor: KRYSTIAN » 22 lut 2008 09:38

ok, dzięki chłopaki za odpowiedź. Wniosek jest jeden-muszę mieć rok przepracowany od momentu rejestracji w HO.
Dzięki serdeczne, w końcu to zrobiłem:)

MarcFloyd
Rezydent
Posty: 4971
Rejestracja: 31 sie 2007 12:27

Postautor: MarcFloyd » 22 lut 2008 23:27

Alez prosze cie uprzejmie... chlopaku... :twisted:

Tam jest taki maly plusik do podziekowan :P ... zartuje :P


Wróć do „Prawo”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 11 gości

cron