O wszystkim na tematy prawne
sokolb
Gastarbeiter
Posty: 4
Rejestracja: 09 cze 2011 21:11

Podatek uczen

Postautor: sokolb » 09 cze 2011 21:19

Witam. Byly juz podobne tematy, ale ze wzgledow czysto technicznych ledwo moge otworzyc pojedyncze strony wiec nie mam jak przejrzec wszystkich tematow. Tak wiec mam 19 lat, w Polsce jestem uczeniem szkoly technicznej i aktualnie jestem na okres wakacyjny a Anglii w pracy. Pracuje poprzez biuro pracy w fabryce i slyszalem rozne wersje odnosnie sciagania podatku z konta. Nie rejestrowalem sie jeszcze w Ravenue, poniewaz mam podobno jakis okres czasu w ktorym moge to zrobic (zamierzam siedziec maksymalnie do konca sierpnia, oplaca sie wogole rejestrowac?). Tak wiec teraz moje pytanie. Czy z mojej pensji bedzie odliczany podatek, czy nie (jedni mowia ze nie, a inni ze tak, ale ze bede mial pozniej zwrot pieniedzy). Jesli bedzie to ile procent i w jaki sposob mozna ubiegac sie o jego zwrot (o ile wogole mozna).

Bolero
Gastarbeiter
Posty: 13
Rejestracja: 12 maja 2011 09:58

Postautor: Bolero » 13 cze 2011 10:00

Wszystko zalezy od tego ile bedziesz zarabial. Tutaj masz strone z kwotami 'personal allowance', czyli kwota za ktora nie bedziesz placil podatku - wszystko ponad to - placisz 20p w kazdym £1.

http://www.hmrc.gov.uk/rates/it.htm

sokolb
Gastarbeiter
Posty: 4
Rejestracja: 09 cze 2011 21:11

Postautor: sokolb » 14 cze 2011 13:36

Dzięki za odpowiedź. Skoro zamierzam zostać tylko 3 miesiące nie mam możliwości zarobić tego limitu pieniędzy, po którym ściągają podatek, czyli rozumiem, że z konta nic nie będą mi odliczali. Dobrze wszystko zrozumiałem?

MarcFloyd
Rezydent
Posty: 4971
Rejestracja: 31 sie 2007 12:27

Postautor: MarcFloyd » 14 cze 2011 14:17

Byc moze. Ale bardziej prawdopodobne jest ze dostniesz kod podatkowy BR (basic rate) i ze beda ci odliczali nie biorac w ogole pod uwage personal allowance.

W takim wypadku po zakonczeniu pracy bedziesz musial zwrocic sie do HMRC o zwrot nadplaconego podatku.

sokolb
Gastarbeiter
Posty: 4
Rejestracja: 09 cze 2011 21:11

Postautor: sokolb » 14 cze 2011 18:38

No dobra a jak powinna wyglądać taka prośba o zwrot nadplaconego podatku? Jak dostanę ten kod BR to razem z nim wszystko będzie opisane, czy muszę wszystkiego dowiadywać się na własną rękę? I ten nadpłacony podatek może zostać zwrócony jak będę już w Polsce, czy muszę być obecny w Anglii i wszystko osobiście załatwiać, czy może ktoś znajomy ewentualnie?

MarcFloyd
Rezydent
Posty: 4971
Rejestracja: 31 sie 2007 12:27

Postautor: MarcFloyd » 15 cze 2011 08:54

Zdaje sie ze nie ma znaczenia gdzie jestes. Z tym ze kiedys placili czekiem. Teraz juz chyba jest opcja przelewu.

O zwrot podatku zasadniczo powinienes zwrocic sie po zakonczeniu roku podatkowego, ale z tego co wiem istnieje takze opcja dla osob opuszczajacych UK na stale.
Nie znam szczegolow, popytaj Blondynka, ona powinna to wiedziec.

sokolb
Gastarbeiter
Posty: 4
Rejestracja: 09 cze 2011 21:11

Postautor: sokolb » 15 cze 2011 22:04

Jak to się mówi w tych okolicach: "thank you very much for your help" :D Jak będą jakieś problemy to będę pisał bo widzę, że można liczyć na waszą pomoc.


Wróć do „Prawo”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 19 gości

cron