Tutaj zamieszczamy pytania dotyczące życia na wyspach, które nie kwalifikują się do innych kategorii
marzenia10
Gastarbeiter
Posty: 3
Rejestracja: 03 maja 2011 10:28

pomoc

Postautor: marzenia10 » 03 maja 2011 10:31

czy jako osoba prywatna muszę gdzieś zgłaszać pomoc domową?

TomaszWiadrowski
Gastarbeiter
Posty: 45
Rejestracja: 25 kwie 2011 21:08

Postautor: TomaszWiadrowski » 03 maja 2011 12:31

Witaj

Jesli zatrudniasz osobe do pomocy w domu, tak.

Jezeli osoba, ktora wykonuje dla Ciebie prace domowe na zasadzie jednorazowych zlecen (jako firma - osoba samozatrudniona), nie.

Zatrudnienie charakteryzuje sie przede wszystkim (ale nie tylko):
- ustalonym czasem pracy (okreslone godziny i dni w tygodniu)
- stala stawka godzinowa za prace

Pozdrawiam,

marzenia10
Gastarbeiter
Posty: 3
Rejestracja: 03 maja 2011 10:28

Postautor: marzenia10 » 03 maja 2011 12:57

TomaszWiadrowski pisze:Witaj

Jesli zatrudniasz osobe do pomocy w domu, tak.

Jezeli osoba, ktora wykonuje dla Ciebie prace domowe na zasadzie jednorazowych zlecen (jako firma - osoba samozatrudniona), nie.

Zatrudnienie charakteryzuje sie przede wszystkim (ale nie tylko):
- ustalonym czasem pracy (okreslone godziny i dni w tygodniu)
- stala stawka godzinowa za prace

Pozdrawiam,
tak chodzi o to czy osoba ktora ma selfemployed i sprząta u mnie kilka godzin w tygodniu to czy ja muszę to gdzieś zgłosić -dzięki

banita
Rezydent
Posty: 7320
Rejestracja: 31 sie 2007 07:34

Postautor: banita » 03 maja 2011 13:03

TomaszWiadrowski pisze:Jezeli osoba, ktora wykonuje dla Ciebie prace domowe na zasadzie jednorazowych zlecen (jako firma - osoba samozatrudniona), nie.

marzenia10
Gastarbeiter
Posty: 3
Rejestracja: 03 maja 2011 10:28

Postautor: marzenia10 » 03 maja 2011 13:08

banita pisze:
TomaszWiadrowski pisze:Jezeli osoba, ktora wykonuje dla Ciebie prace domowe na zasadzie jednorazowych zlecen (jako firma - osoba samozatrudniona), nie.
dzięki-ta osoba sprząta u mnie 2 razy w tygodniuna stałe ale nie jestem jej jedynym pracodawcą a ja jestem osobą fizyczną nie prowadzę działalnosci i czy ona może wystawiać mi invoice?dzzięki

TomaszWiadrowski
Gastarbeiter
Posty: 45
Rejestracja: 25 kwie 2011 21:08

Postautor: TomaszWiadrowski » 03 maja 2011 14:36

Witaj

Ona Ci wystawia rachunki na tej samej zasadzie, na jakiej dostajesz rachunek od fryzjera, hydraulika czy mechanika. Dla Ciebie nic to nie zmienia (w sprawach np. podatkowych), poza tym, ze masz potwierdzenie zaplacenia za usluge, czyli np. na wypadek spowodowania strat (sprzataczka zaplamila dywan) przez taka jednoosobowa firme, na podstawie rachunku moglabys ubiegac sie o odszkodowanie w procesie cywilnym.


Wróć do „Sprawy codzienne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 64 gości