Uczelinie, gimnazja, przedszkola ...
angelfromhell
Gastarbeiter
Posty: 3
Rejestracja: 18 cze 2009 12:51

Szkoła średnia w Londynie! Bardzo proszę o pomoc.

Postautor: angelfromhell » 18 cze 2009 12:53

Witam.

Bardzo proszę pomoc.

Od września zamieszkam w londynie- jestem 17 latką.
Chciałabym zasięgnąć infotmację czy są tam szkoły państwowe bezpłatne jeśli tak to czy może ktoś się orientuje jak to wygląda dla imigrantów?

Czy są tam jakieś testy czy trzeba mieć angielski na bardzo wysokim poziomie.
Wyjeżdzam tam tylko na jeden rok.

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

angelfromhell
Gastarbeiter
Posty: 3
Rejestracja: 18 cze 2009 12:51

Postautor: angelfromhell » 18 cze 2009 14:46

jestem po 1 klasie liceum w Warszawie

Mam zamiar wyjechac na rok żeby sie poduczyć dobrze angielskiego i pozniej zdac w pl mature miedzynarodową.

czyli panstwowe szkoly mnie nie przyjmą
a moze prywatne?

Nie chodzi mi o zdobycie wiedzy ale o obcowanie z anglikami poznanie ich itd

angelfromhell
Gastarbeiter
Posty: 3
Rejestracja: 18 cze 2009 12:51

Postautor: angelfromhell » 18 cze 2009 15:55

Tak. Ja nie chcę kontynuować. Tylko przez jeden rok tam chodzic do college'u.

Czy wobec tego mnie przyjmą do college'u jeżeli chcę isc tam na 1 rok- tylko po to ażeby podszkolic jezyk/nie jako kontynuacje.
Po powrocie zrobię drugą klase LO w Warszawie.

Czy takie roczne kursy są platne?

sugarfreez
Gastarbeiter
Posty: 4
Rejestracja: 25 lip 2009 12:31

Postautor: sugarfreez » 25 lip 2009 12:34

To chyba nie tak, blondynku. Angelfromhell zdawała egzaminy gimnazjalne, zdawane w tym samym roku co GCSE. Dużo ludzi wyjeżdża po polskim gimnazjum. WYdaje mi się, że z przyjęciem nie miałaby problemu. popatrzyliby się w tym przypadku bardziej na uzyskane oceny ze świadectwa.

no.

sugarfreez
Gastarbeiter
Posty: 4
Rejestracja: 25 lip 2009 12:31

Postautor: sugarfreez » 25 lip 2009 17:17

Gimnazja są w Polsce od 6 lat (?) nie wiem dokładnie, ale jakoś tak. W egzaminie gimnazjalnym głupie jest to, że trzeba być przygotowanym praktycznie na wszystko- może być pytanie z każdego przedmiotu, którego się uczyło, a w UK sami sobie przedmioty wybierają.
I dostaje się swój wynik dokładnie rozpisany- ale nie ile uzyskało się pkt z matmy, biologii, chemii.. tylko za głupoty w stylu : 'rozumienie i przetwarzanie informacji', eeeh, rece opadają.
Ja się do UK wybieram za rok, po 1 liceum, do Sixth Form (Latymer School) . Zobaczymy, co ze mną zrobią, ale pisało że będą jakieś 'wstępne testy', więc może bardziej będą się opierali na wynikach z nich.

sugarfreez
Gastarbeiter
Posty: 4
Rejestracja: 25 lip 2009 12:31

Postautor: sugarfreez » 25 lip 2009 22:56

Latymer School w Enfield ;] Najbliżej mam do Chace Community, ale czego się nie robi dla dobra dalszej edukacji. No cóż, trzeba dojeżdżać.

Tak w ogóle to będzie mały problem, bo z przedmiotów szkolnych najbardziej lubię Angielski, Polski i Historie... tylko że te 3 mi w niczym nie pomogą w uk.!
Chce się zabrać za Theatre Arts, tylko muszę przerobić materiały do Drama GCSE, bo to jest podstawa.

Hmm.. więc za rok jak się uda-albo i nie uda-dam znać jak wygląda rekrutacja bez GCSE.;] a na razie będe przeżywała koszmar polskiej szkoły.

Pozdrowienia ;)

Emigrantka
Rezydent
Posty: 2036
Rejestracja: 08 lut 2009 02:10

Postautor: Emigrantka » 26 lip 2009 01:01

Ermmmm czegs nie rozumiem.

Jezeli chesz tu byc tylko rok i tylko po to zeby podszkolic angielski to dlaczego poprostu nie do szkoly jezykowej jako takiej?

sugarfreez
Gastarbeiter
Posty: 4
Rejestracja: 25 lip 2009 12:31

Postautor: sugarfreez » 26 lip 2009 12:51

Ale zawsze w szkole się nauczysz więcej niż w zwykłej szkole językowej. Po pierwsze masz ok. 6 godzin na mówienie i słuchanie języka mówionego (9-15) możesz się rozwijać chodząc na zajęcia pozalekcyjne- dalej jesteś skazana na mówienie po angielsku- po roku to ona nawet bedzie momentami myślała po angielsku. A poza tym nauczy się 'naukowego słownictwa' które jej się przyda do matury międzynarodowej, która jest w całości po angielsku, jeśli się nie mylę. A na pozytywne zdanie tej matury mają szansę CI- co tu dużo mowić- którzy mają rodzica anglika, wyjeżdżają na wakacje do ANglii(żeby pracować, dosyć dużo dają takie 2 msc.) albo mieli z tym językiem styczność od najmłodszych lat i teraz są prowadzeni przez bdb nauczycieli. A i te czynniki nie gwarantują zdania matury międzynarodowej.

Morgaine
Posty: 0
Rejestracja: 22 wrz 2008 21:49

Postautor: Morgaine » 03 sie 2009 09:15

angelfromhell, skoro chcesz robić IB to czemu po prostu nie poszukasz szkoły z międzynarodową maturą? To będzie kosztowało ale wydaje mi się, że warto zacisnąć pasa i jednak wybrać najlepsze rozwiązanie. Szkoła prowadząca IB z pewnością będzie miała kursy przygotowawcze albo wyśle Cię na Middle Years Programme. Może mają jakieś stypendia? Walcz o najlepszy możliwy kurs!

http://www.ibo.org/school/search/index. ... hools=Find

Emigrantka
Rezydent
Posty: 2036
Rejestracja: 08 lut 2009 02:10

Postautor: Emigrantka » 03 sie 2009 10:18

sugarfreez pisze:
Hmm.. więc za rok jak się uda-albo i nie uda-dam znać jak wygląda rekrutacja bez GCSE.;]


Akurat to przerabialam pare lat temu - wyglada to tak ze polskiego gimnazjum nie uznaja jako equivalent GCSE i koniec. Bez GCSE na A level nie przyjmna wiec mozesz tylko jakies NVQ czy inne certificates robiec ale nie A levels.

ecuhct
Gastarbeiter
Posty: 1
Rejestracja: 09 lis 2009 14:14

Postautor: ecuhct » 09 lis 2009 14:16

Czesc,

Wiele informacij ja znalazlem jak jechalem do anglii o systemie szkolnictwa, GCSE, A-levels na http://najlepszeszkoly.blogspot.pl

ale jakby link nie dzialal to tutaj wklejam troche o szkolnicwie;


GCSE (General Certificate of Secondary Education) (czytaj: dzi si es ij)

Sa to odpowiedniki Polskich egzaminow do liceum, tylko ze pisane z kazdego przedmiotu w serii 15 do 25 egzaminow. Dzieci przygotowuja sie do nich przez cale 2/3 lata, gdyz one potem bede ich odroznialy od tych ktorzy nie posiadaja ich, gdyz rozpoczeli edukacje w anglii w wieku 16/17 lat. Albo innych uczniow miedzynarodowych ktorzy nie uczyli sie w miedzynarodowych szkolach.

Mozliwe oceny to

A* - najlepsza

A - bardzo dobra

B - dobra

C - zdajaca

D - nic specjalnego

E - slaba

F - fail, nie zdane

U - ta ocena nawet nie pajawi sie na transkrypcie

kazda ocena tez ma swoj odpowiednik (UCAS points) aby ulatwic statystyki, ale o tym odpowieniku na poziomie GCSE sie nie mowi.

Egzaminy sa pisane przewaznie od maja do lipca. Dzieci w calym kraju przechoda bardzo duzy stres w tym czasie, nie majac nawet mozliwosci wniesienia telefonu komorkowego. Przylapanie ucznia z niedozwolona rzecza moze znaczyc nawet wpisania na czarna lista zakazujaca tej osobie pisania egzaminow tej firmy w calym kraju.

Egzaminy sa produkowane przez rozne niezalezne firmy Edexcel, OCR i AQA (z najbardziej popularnych) roznia sie malymi szczegolami w curriculum.

Minimalnym wynikiem dla dobrych szkol to 5 GCSE zdanych na poziomie C albo wyzej. Ale tak naprawde jak chcemy cos zawalczyc do bez 7A nie mamy szans walczyc na arenie najbardziej zdolnych uczniow tego globusa.





A level/AS-level - Angielska matura (stary system aby zobaczyc jak A-level i IB sie porownuja zobacz: kliknij tutaj)

Egaminy pisane w wieku 17/18/19 lat, sa najwazniejszymi egzaminami w okresie szkolnym. Przewaznie pisane w 3 przedmiotach (gdyz Uniwersytety w Anglii w wiekszosci przypadkow wymagaja 3 ocen). Przewaznie uczen sobie wybiera 4 przedioty w lower 6th form/11th grade i pisze egzaminy z nich wszystkich w sesji ktora sie nazwa AS-level. Jest to odpowiednik polowy A-levela. Nastepnie wiekszosc uczniow odrzuca jeden przedmiot i pisze tylko egzaminy z 3 przedmiotow.

AS level sa bardzo waznym egzaminami dla ucznia gdyz na ich podstawie nauczyciele przewiduja jakie oceny uczen dostanie na A-level. I na podstawie AS levels i GCSE uczen pisze aplikacje UCAS do uniwersytetow.



Egzaminy A-level tak samo jak egzaminy GCSE sa prowadzone przez niezalezne firmy AQA, Edexcel i OCR. Totez rozne firmy maja lekko rozniace sie curriculum, ale zawsze formula jest taka sama. Kazdy A-level ma podstawowe moduly, ktory kazdy w kraju musi pisac. Kazdy modul to jest jeden egzamin (przewaznie 1 godzina) do tego nauczyciele wybieraja dodatkowe moduly ktore uczen bedzie pisal. Wszystko to dodaje sie do 3 modulow na AS-level i dodatkowe 3 moduly do A-level (czyli w sumie AS-level: 3 moduly a A-level 6 modulow)



Przedmioty roznia sie znaczaco nie tylok trudnoscia ale rowniez tematyka, z tego powodu niektore uniwersytety nie 'rozpoznaja' niektorych przedmiotow. Na przyklad LSE, Oxford, Cambridge czy Warwick (inne tez) nie rozpoznaja 'General Studies' (cos w rodzaju WOSu) jako przedmiot, ale rowniez nie rozpoznaja jezyka ojczystego jako przedmiot dla ludzi z pozawyspy. Wybor przedmiotow na A-level is bardzo wazny, dlatego ze to jakich przedmiotow dziecko bedzie sie uczylo, wyznaczy do jakich uczelni i na jakie kierunki bedzie mogla skladac aplikacje.

Np: Dla wiekszosci przedmiotow scislych wymagana jest matematyka na poziomie A-level, i dla topowych uczelni wymagana jest ocena A.

Oxford, Warwick czy Cambridge wymagaja na przyklad dodatkowych egzaminow z matematyki, dla tych ktorzy chca ja studiowac, dlatego jest wazne aby znac wymagania kazdego uniwersytetu ktory nas interesuje. Informacje mozna przeczytac albo na http://www.ucas.com albo na poszczegolnych stronach uniwersytetow.



Oceny na A-level i AS- level juz sie nie roznia (ale przed rokiem 2009 nie istniala ocena A*)

skala ocen przed 2009 rokiem:

A - najwyzsza ocena

B - bardzo dobra (ale jesli interesuja nas topowe uczelnie to jest najnizsza jaka beda brac pod uwage)

C - dobra

D - zdania

E - slaba

F - nie zdanie

U - ta ocenia nie pokaze sie na transkrypcie



skala ocen po 2009 roku:

A* - najwyzsza ocena

A - celujaca

B - bardzo dobra (ale jesli interesuja nas topowe uczelnie to jest najnizsza jaka beda brac pod uwage)

C - dobra

D - zdania

E - slaba

F - nie zdanie

U - ta ocenia nie pokaze sie na transkrypcie



IB - International Baccaulearate

Inaczej nazywana miedzynarodowa matura, ktorej struktura jest zawsze taka sama:







Sklada sie ona z 6 przedmiotow, dlugiej 'pracy maturalnej' nazwanej Extended Essay (EE) oraz epistomologi 'Theory of Knowledge (TOK).

Kazdy przedmiot jest oceniany wedlug skali ocen:

7 - najlepsza ocena

6 - celujaca ocena

5 - bardzo dobra ocena

4 - dobra


Wróć do „Edukacja”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 13 gości