Ogólne rozmowy na tematy związane z pracą w Wielkiej Brytanii. Ogłoszenia o pracy można znaleść pod adresem www.londynek.net/jobs
karolb
Gastarbeiter
Posty: 4
Rejestracja: 09 cze 2008 00:30

Praca kelnera, 30 funtów za dzień, depozyt, NIN

Postautor: karolb » 09 cze 2008 00:42

Witam

Dzis jest moj drugi dzien pracy kelnera w Londynie. Dostaje 30 funtow dziennie i pracuje 10 godzin dziennie. Wychodzi ze to 3 funty netto (do reki) za godzine. Pracuje tylko w soboty i niedziele. Chce ubiegac sie o NIN bo to moja pierwsza praca. Moj manager powiedzial mi ze jak zaczne pracowac to mi potem wystawi zaswiadczenie ze pracuje abym mogl dostac NIN. Dzis drugi raz go poprosilem o to zaswadczenie ale cos sie ociaga. W zwiazku z tym mamy takie pytania:

1) Minimalna stawka to ponad 5 funtow za godzine a ja zarabiam 3. Czy to legalne?

2) Jak on zamierza mi wystawic zaswiadczenie jesli zatrudnia mnie za mniej niz minimalna stawke. Czy to legalne? Czy dostane NIN?

3) Czy w pracy czasowej (part-time) stawki godzinowe sa mniejsze?

4) Za pierwsze dwa dni nie dostalem wynagrodzenia bo moj manager powiedzial ze to depozyt (podobno za szkolenie itp) i kazal mi podpisac ze 3 miesiace musze przepracowac i wtedy mi odda ten depozyt - czy to normalne/legalne?

Z gory dziekuje za odpowiedzi i komentarze.

K.

Brain
Gastarbeiter
Posty: 2
Rejestracja: 23 cze 2008 20:12

Postautor: Brain » 09 cze 2008 00:58

Minimalna stawka na wyspach to 5.35 za godzine pracy, zatem 30/10=3 niech manager lepiej cie nigdzie nie wysyla bo narobi sobie klopotow z prawem, zatem zdaje sie nie legalne.
nie legalne
nie sa mniejsze to najnizsza stawka
to czesta polityka firm wiele razy opowiadano mi o takich zagrywkach depozytowo-przywlaszczajacych.

rozumiem, ze cieszysz sie z pracy i ze chcialbys ja utrzymac jednak radzilbym Ci wziac na pismie jakie dostajesz wynagrodzenie od pracodawcy (ze wszystkimi potrzebnymi podpisami, nazwami firmy itp.)
w/g mojej bardzo skromnej wiedzy na temat pracy jest to jawne lamanie prawa.

AnkaMAk
Posty: 0
Rejestracja: 21 kwie 2008 10:33

Postautor: AnkaMAk » 09 cze 2008 17:49

brain to niezupelnie tak jak napisales:

1. minamalna stawka na dzien dzisiejszy to £ 5.52 na godzine ale BRUTTO, wiec odlicz sobie podatek od tych £ 30.00; jako ze niemasz jeszcze NIN pewnie podpadasz pod tymczasowa stawke (as do wyrobienia numerka), ktora moze wynosic nawet 30%
2. patrz pkt 1
3. stawka nigdy nie moze byc mniejsza niz national minimum wage, czyli te £ 5.52/h, czesto wlasnie placa wiecej, bo pracodawca chce zeby Ci sie oplacalo przyjsc na te pare godzin do roboty
4. pierwsze dwa dni to mogl byc trening - i on o ile wiem moze byc nieplatny - ale depozyt? w zyciu o czyms takim nie slyszalam

AnkaMAk
Posty: 0
Rejestracja: 21 kwie 2008 10:33

Postautor: AnkaMAk » 09 cze 2008 17:57

aha, przypomnialo mi sie - NIN mozesz wyrobic nawet jak nie pracujesz, wystarczy, ze udowodnisz, ze szukasz pracy: jak wysylasz CV mailem i dostajesz odpowiedz negatywna, to drukuj sobie, tak samo jak dostaniesz list odmowny - zachowaj. Wystarczy ze pokazesz te papierki na rozmowie w Job Centre - powinno wystarczyc.

jak Ci sie cos przypomni to napisz, moze bede wiedziala

Artur79
Rezydent
Posty: 2318
Rejestracja: 30 sie 2007 09:41

Postautor: Artur79 » 09 cze 2008 18:18

o depozycie to slyszalem ale np za strój roboczy

czarnas
Emigrant
Posty: 325
Rejestracja: 20 maja 2008 16:13

Postautor: czarnas » 10 cze 2008 23:03

Depozyty które ściągają pracodawcy sa nie legalne!!!!!nie pamiętam kiedy weszła ustawa o tym więc nie bede podawac fałszywych informacji,ale są nie legalne i to jest ustanowione odgórnie!!!jesli mnie ktoś zapyta o depozyt mówie z góry że nie pozwalam na to i wole szukać innej pracy,zeby nie było tak że nawet jak przepracujesz te 3 miechy to itak moga wykręcic wałka i depozytu nie oddadza.Bije im w łeb z tymi depozytami kto to widział.

PawelC
Gastarbeiter
Posty: 60
Rejestracja: 11 maja 2008 23:30

Postautor: PawelC » 11 cze 2008 15:10

Pamietaj ze stawka o ktorej mowia obowiazuje Cie tylko jesli masz POWYZEJ 21 lat!! :idea:

karolb
Gastarbeiter
Posty: 4
Rejestracja: 09 cze 2008 00:30

Postautor: karolb » 12 cze 2008 10:54

Dziekuje Wam za wszystkie komentarze, rady i wskazowki. Minelo juz kilka dni wiec moge Wam powiedziec rezultat. No wiec zgadza sie - kontraktu nie dostalem i nigdy nie dostane - Jak moze mi dac kontrakt na ktorym bedzie napisane za zarabiam 3 funty na godzine. Minimum jest 5,52 brutto co przy pracy 8 godzin dziennie przez miesiac wychodzi 4,7 na reke. Ale nigdy 3 funty.
Depozyt to tez cos co wydaje mi sie nielegalne bo moj pracodawca nie mial absolutnie zadnych kosztow jesli chodzi o zatrudnienie mnie, ani nie kupil mi ubrania, ani nie przeszkolil. Z reszta nie oszukujmy sie - czego trzeba sie uczyc w pracy kelnera? Powiedzialem mu dzis rano ze chce umowe, payslipy co tydzien, list potwierdzajacy ze pracuje, zwrot depozytu, stawke 5,52 na godzine itp. Najpierw zrobil wielkie oczy a potem powiedzial ze przeprasza ale na takich warunkach nie moze mnie zatrudnic bo go nie stac. Oddal mi depozyt przeprosil i tak sie skonczyla moja przygoda.

Karol

banita
Rezydent
Posty: 7320
Rejestracja: 31 sie 2007 07:34

Postautor: banita » 12 cze 2008 11:02

i bardzo dobrze - szanuj sie i nie daj sie robic w h...


Wróć do „Praca”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 24 gości

cron