O wszystkim i o niczym forum ogólne bez ograniczeń terytorialnych
suncity
Gastarbeiter
Posty: 3
Rejestracja: 08 maja 2008 16:00

pracowanie dla agencji a choroba

Postautor: suncity » 12 maja 2008 16:02

witam,

co myslicie o ponizszej sytuacji.

pracuje dla duzej firmy od 11 miesiecy przez rownie duza agencje adecco.
dwa miesiecy temu zostalam wyslana na test oczu(wyslala mnie firma nie agencja). okulista skierowal mnie do szpitala,a tam powiedziano mi ze w trybie pilnym mam przejsc operacje, bo mam odklejona siatkowke.
Za test oczu 20 funtow miala zaplacic firma, potem jednak odmowila tlumaczac sie,ze agencja powinna zaplacic, bo to dla nich pracuje.
Nastapila wymiana goracych listow miedzy agencja a firma. skonczylo sie na tym,ze pieniedzy nie dostalam.dwoch molochow nie bylo stac,zeby zapalcic 20 funtow.zenada!
agencja po fakcie przyslala mi list,ze mam prawo do darmowych testow oczy,ale musze ich uprzedzic,zeby dostac voucher.
zastanawiam sie dlaczego wczesniej o tym nie napisali?
przysylaja mi jakies durne newslettery dolaczone do payslipow a o takich waznych sprawach nie informuje. czy moge sie na nich poskarzyc do jakiejs organizacji za zaniedbanie pracownika i nie informowanie go o jego prawach ( w umowie nic nie ma o testach oczu)?
teraz jestem na chorobowym, dostaje te marne 75.40 funtow tygodniowo( benefity mi sie nie naleza) i na zadna pomoc ze strony adecco liczyc nie moge.
ma ktos podobne problemy z agencja w sprawach zdrowia i bezpieczenstwa?

bede wdzieczna za wszelkie informacje, bo pracowanie dla tych Zdzieraczy kasy zaczyna mi podnosic cisnienie.
pozdrawiam

PawelC
Gastarbeiter
Posty: 60
Rejestracja: 11 maja 2008 23:30

Postautor: PawelC » 12 maja 2008 16:06

Czy przede wszystkim byla to praca:
- tymczasowa czy stala (perm / temp)
- byles zatrudniony przez Adecco czy pracodawce?

Payslipy / timesheety od Adecco?

banita
Rezydent
Posty: 7320
Rejestracja: 31 sie 2007 07:34

Postautor: banita » 12 maja 2008 16:08

jak dla mnie to zadnych problemow nie masz. na tym polega praca przez agencje, placa tylko za przepracowane godziny, nie ma platnego chorobowego ani urlopow.

zaraz ktos napisze ze nie prawda tylko prosze nie porownujcie pojedynczych przypadkow do ogolnie panujacych zasad - wyjatki sa wszedzie.

banita
Rezydent
Posty: 7320
Rejestracja: 31 sie 2007 07:34

Postautor: banita » 12 maja 2008 16:09

Pawel

pisala to Pani to raz a dwa napisala ze pracuej dla Adecco :)

MarcFloyd
Rezydent
Posty: 4971
Rejestracja: 31 sie 2007 12:27

Postautor: MarcFloyd » 12 maja 2008 18:51

banita, to ja jestem pierwszy :P

Urlop przysluguje ci zawsze, (o ile pamietam - po przepracowaniu co najmniej misiaca w pelnym wymiarze godzin) tyle ze w przypadku agencji bardzo czesto wliczany jest do stwaki godzinowej. Czy zarabiasz na przyklad £6.20/h w tym holiday pay.

Apel: czytajcie kontrakty!!!


Sickpay tu glowy nie dam ale wydaje mi sie ze przysluguje ci rowniez. Sickpay jest placony przez panstwo a nie pracodawce (tzn placi ci pracodawca i jest mu to refundowane). Oczywscie mowa tu o podstawowym sickpay, duzo firm ma inn rozwiazania, bardziej korzystne dla pracownikow (dla przyladu u mnie sickpay placony jest normalnie tak jak bys pracowal). Panstwowy sickpay wlasnie chyba dostaje autor watku.

Przysluguje ci darmowe badanie oczu (tu glowy nie dam czy zawsze czy tylko jesli pracujesz w warunkach szkodliwych dla wzroku, nie pamietam) ale twoim obowiazkiem jest poinformowanie pracodawcy ze chcesz sie na nie udac. Dostajesz wtedy voucher. Wszystko jest ok.
Ostatnio zmieniony 13 maja 2008 08:18 przez MarcFloyd, łącznie zmieniany 1 raz.

suncity
Gastarbeiter
Posty: 3
Rejestracja: 08 maja 2008 16:00

kilka wyjasnien

Postautor: suncity » 12 maja 2008 20:49

Drodzy Panowie,

dziekuje za informacje i opinie. Dolacze kilka faktow, ktorych brak spowodowal pewne niescislosci.
Po pierwsze, wiem,ze przysluguje mi urlop,ale ciezko byc na urlopie 30 dni!!
Holiday pay nie jest na szczescie wliczany do tygodniowki,ale sick pay, ktory otrzymuje nie jest taki sam jak osob, ktore sa na kontrakcie.
Choc jestem pracownikiem tymczasowym juz od 11 miesiecy,nie przysluguja mi takie same prawa jak pracownikow na kontrakcie w firmie, w ktorej pracuje.
Jesli chodzi o test oczu, to firma chciala mi isc na reke wysylajac mnie na test a poza tym jako,ze pracuja na ich sprzecie poczuli sie do tego,zeby sfinansowac mi ten cholerny test.
Potem zmienili zdanie, bo stwierdzili,ze Adecco powinno w koncu cos zrobic dla mnie jako ich pracownika (w przeszlosci mialam inne klopoty z adecco-nie placili mi na czas pieniedzy itp).
co Adecco zrobilo napisalam w poprzednim poscie.
Chodzi mi tylko o fakt,ze zarabiaja na takich jak ja mase pieniedzy,ale sami nie wywiazuja sie z umowy.
W moim kontrakcie nie ma nic o wzgledach bezpiecznstwa w miejscu pracy a takze o mozliwosciach jakichkolwiek testow, badan itp. Byloby moze ok gdybym wiedziala,ze w ogole takich mozliwosci nie ma ,ale one sa ,wiec uwazam ze to ich zaniedbanie nie informujac o takich sprawach.

Dona_J
Emigrant
Posty: 101
Rejestracja: 13 lis 2007 09:44

Postautor: Dona_J » 12 maja 2008 21:47

a ja pracowalam dla agencji (catering) i zaplacili mi za 6 dni urlopu. wprawdzie musialam sie o to upomniec bo pieniadze nie wplynely wtedy kiedy mialy, ale jak im zwrocilam uwage to wszystko bylo ok.

MarcFloyd
Rezydent
Posty: 4971
Rejestracja: 31 sie 2007 12:27

Postautor: MarcFloyd » 13 maja 2008 08:25

Suncity - z urlopem doprecyzowalem raczej dla wiadomosci potencjalnych czytelnikow.

Sickpay - zapewne firma ktora ma kontrakt a Adecco ma korzystniejsze rozwiazania dla swoich pracownikow aa od Adecco dostajesz tylko ten panstwowy .
Coz, pozostaje ci tylko jak najpredzej podpisac kontrakt po powrocie do czynnej pracy.

Statuatory sickpay:

http://www.dwp.gov.uk/lifeevent/benefit ... ck_pay.asp



Can I get it?
You must have worked for your employer under a contract of service. Even if it is your first day of work with a new employer and you become sick part way through the day you may be entitled to SSP.

To get SSP you must be:

Sick for at least 4 or more days in a row (including weekends and bank holidays). This is known as a Period of Incapacity for Work.
Earn, before tax and National Insurance an average of £90.00 a week. This is called the Lower Earnings Limit for National Insurance Contributions (NIC). The amount you need to earn is lower than the amount when you have to start paying NIC’s or would start paying if you were treated as an employed earner.
Your earnings are averaged, over an 8 week period before your sickness began. This period may vary slightly depending on whether you are paid weekly or monthly paid, or at other intervals. If you have just started your job the calculation may be different, contact your employer for more information.

If you answer YES to all the above, claim SSP

How much will I get?
Standard rate £75.40 from 6 April 2008 to 5 April 2009.

banita
Rezydent
Posty: 7320
Rejestracja: 31 sie 2007 07:34

Postautor: banita » 13 maja 2008 09:18

Marc :evil: gdyby wszyscy wiedzieli co i jak to by nie zadawali takich pytan a jak zapewne juz sam doswiadczyles jesli za bardzo wglebisz sie w temat to do wiekszosci i tak to nie dociera i/albo nadal nie rozumieja wiec zadaja wiecej tych samych pytan - dlatego piszac ze nie ma platnego urlopu mialem na mysli fakt ze jak ktos wyjedzie na tydzien to nie dostanie za to kasy (i dla czlowieka ktory nie wglebia sie w prawo to wlasnie to znaczy - nie ma "platnego urlopu" w sensie ze mu nie zaplacili jak go nie bylo). a to ze ulopy ma wliczone w stawke godzinowa to zupelnie inna bajka (bo zaraz beda latac i sie pytac biednych pan w HR to ile to oni maja tego wliczone na godzine i dlaczego i jak). chyba nie sadziles ze mialem na mysli ze ktos pracujacy legalnie nie posiada w ogole urlopu?

PawelC
Gastarbeiter
Posty: 60
Rejestracja: 11 maja 2008 23:30

Postautor: PawelC » 13 maja 2008 09:43

banita pisze:Pawel

pisala to Pani to raz a dwa napisala ze pracuej dla Adecco :)


Wiem, sorki, z Pania to moja wpadka :)

Natomiast mogla pracowac PRZEZ Adecco i DLA Adecco, a to duza roznica! :wink:

banita
Rezydent
Posty: 7320
Rejestracja: 31 sie 2007 07:34

Postautor: banita » 13 maja 2008 09:54

roznica?

jak pracuje sie przez adecco to mniemam ze chodzi ci ze placi jej pracodawca a nie agencja - wiec wtedy po co mowic o agencji? dostaje kase od pracowdawcy i o agencji zapomina?

jak pracuje dla adecco = placi jej agencja wiec wszelkie sprawy kieruje do nich?

MarcFloyd
Rezydent
Posty: 4971
Rejestracja: 31 sie 2007 12:27

Postautor: MarcFloyd » 13 maja 2008 13:15

banita,

nie sadzilem. Po prostu ktos moglby odniesc takie wrazenie wiec lepiej to doprecyzowac.
Poza tym niektore agencje (na poczatku pobytu w tym kraju sam mialem przyjemnosc dla takiej pracowac) maja mily zwyczaj "zapominania" o wyplacie holiday pay (jesli nie jest wliczony do stawki podstawowej).

Wiec lepiej by kazdy mial swiadomosc ze jesli zarabia w agencji national minimum wage to znaczy ze jak bedzie z niej odchodzil HP powinien mu zostac wyplacony.


Wróć do „Hyde Park”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 31 gości