Tutaj zamieszczamy pytania dotyczące życia na wyspach, które nie kwalifikują się do innych kategorii
paradoox
Gastarbeiter
Posty: 6
Rejestracja: 27 sie 2014 22:59

Paradoks startu?

Postautor: paradoox » 27 sie 2014 23:15

Cześć wszystkim!

To mój pierwszy post dlatego z góry proszę o wyrozumiałość.

Zastanawia mnie kilka kwestii, na które mam na dzieję uzyskam tu odpowiedź.

Załóżmy taką sytuację:
- nie mam nikogo w UK
- nie mam załatwionej pracy
- jadę na tak zwanego żywca

A teraz najlepsze:
Jak wynająć pokój, jeśli nie mam jeszcze pracy a wynajmujący oczekuję osoby pracującej? Jak podjąć pracę jeśli nie mam jeszcze konta a pracodawca oczekuję numeru rachunku? Jak założyć konto jeśli nie mam jeszcze mieszkania i utility bill(czy w zamian może być potwierdzenie adresu?), które wymagają w banku? Edit: Czytałem, że w Barclays wystarczy paszport i/lub dowód osobisty aby założyć rachunek, prawda?

Albo gdzieś tu jest błąd logiczny albo ja coś pokręciłem. Proszę Was o ułożenie tego w porządku chronologicznym, co powinienem najpierw zrobić.

Serdeczne pozdrowienia z Polski,
Krzysiek

MarcFloyd
Rezydent
Posty: 4971
Rejestracja: 31 sie 2007 12:27

Postautor: MarcFloyd » 28 sie 2014 13:00

Zamieszkac u kogos znajomego na pocatek. Wymienic prawo jazdy na brytyjskie zeby uzyskac potwierdzenie adresu.

aina24
Rezydent
Posty: 2989
Rejestracja: 29 sty 2010 15:34

Postautor: aina24 » 28 sie 2014 13:14

MarcFloyd pisze:Zamieszkac u kogos znajomego na pocatek. Wymienic prawo jazdy na brytyjskie zeby uzyskac potwierdzenie adresu.


paradoox napisal:
- nie mam nikogo w UK

- jadę na tak zwanego żywca

banita
Rezydent
Posty: 7320
Rejestracja: 31 sie 2007 07:34

Postautor: banita » 28 sie 2014 13:17

uwazaj aina bo se grabisz :wink: :lol:

MarcFloyd
Rezydent
Posty: 4971
Rejestracja: 31 sie 2007 12:27

Postautor: MarcFloyd » 28 sie 2014 13:21

aina:

:P

paradoox pisze:
Załóżmy taką sytuację

paradoox
Gastarbeiter
Posty: 6
Rejestracja: 27 sie 2014 22:59

Postautor: paradoox » 28 sie 2014 16:19

Dzięki za odpowiedź. Problem w tym, że tak jak napisałem, nie mam nikogo żeby się zaczepić. Nie mówcie, że UK jest tylko dla osób ze znajomościami bo nie uwierzę.

Madhard
Gastarbeiter
Posty: 12
Rejestracja: 03 cze 2013 00:03

Postautor: Madhard » 28 sie 2014 23:49

Jeżeli uderzasz w Londyn to pokój idzie na luzie ogarnąć z polski - jest masa ogłoszeń. Z własnego doświadczenia wiem, że o ile masz kasę to ludzie nie zrobią Ci problemu o brak pracy. Konto w banku, tutaj różnie. Mi się udało założyć gdy jeszcze nie pracowałem, sam dowód starczył (Barclays) znowuż moja dziewczyna miała problem aby założyć konto w Barclaysie na sam dowód (chcieli potwierdzenie zatrudnienia) w Lloydsie założyli jej od reki.
Żaden pracodawca nie zrobi Ci problemu o brak konta w banku o ile powiesz że je zaraz założysz i podasz mu nr rachunku (w przypadku znajomka wyglądało to tak że dostał z pracy czek i tyle).

Sam poleciałem w ciemno, nie mając tu nikogo i jakoś się udało, grunt to pozytywne nastawienie i chęci (bo jeżeli myślisz że wszystko samo do Ciebie przyjdzie to możesz zostać tam gdzie jesteś ;-P)

Przed przylotem zadzwoń na któreś z ogłoszeń (znajdziesz je na tej stronce) i powiedz jak wygląda sytuacja. Mieć gdzie się wyspać to podstawa. Następnie ogarnij CV i pięta palec po okolicznych restauracjach aby się tymczasowo zahaczyć (nawet za minimalną da radę przeżyć) a następnie kieruj się już tak jak chcesz zawodowo. Podstawą może być wyrobienie NINu więc polecam zadzwonić zaraz po przylocie, ew. jak dogadasz się z potencjalnym najemcą, zadzwoń będąc w Polsce (o ile będziesz pewny miejscówki). Czemu ? Niektórzy pracodawcy przymkną oko na tymczasowy brak ninu a niektórzy podziękują Ci z miejsca (ja miałem rozmowę z SportsDirect która zakończała się po 2 minutach gdyż padło pytanie o nin, a na drugi dzień już pracowałem na magazynie Sainsburego, gdyż brak ninu nie stanowił dla pracodawcy przeszkody)

Pozdrawiam i powodzenia

aina24
Rezydent
Posty: 2989
Rejestracja: 29 sty 2010 15:34

Postautor: aina24 » 29 sie 2014 10:37

MarcFloyd pisze:aina:

:P

paradoox pisze:
Załóżmy taką sytuację



no chyba, ze..

paradoox
Gastarbeiter
Posty: 6
Rejestracja: 27 sie 2014 22:59

Postautor: paradoox » 29 sie 2014 15:43

Dzięki Madhard, bardzo mi pomogłeś. Właśnie o taką odpowiedź mi chodziło :) Zatem niedługo zacznę rozglądać się za pokojem. Mam nadzieję, że w miesiąc coś znajdę rozsądnego.

Pozdrawiam

Usercostam
Rezydent
Posty: 5232
Rejestracja: 06 gru 2013 12:00

Postautor: Usercostam » 03 wrz 2014 11:21

Tak jak kolega wyżej napisał, jak masz pieniądze, to pokój na pewno ktoś Ci wynajmie. Najlepiej jak masz pieniądze na 6-8 tygodni z góry.

Jeśli chodzi o pokój, to licz się z tym, że jak nie zapłacisz, landlord może Cię legalnie wyrzucić z dnia na dzień, dlatego z wynajmem pokoju nie ma problemu.

Inaczej jest z wynajmem mieszkania - tutaj masz o wiele więcej praw.

Na początek możesz również zatrzymać się w jakimś hostelu.

Jak już wynajmiesz pokój, pierwsze co zrób to zarejestruj się na rozmowę o NIN.

Jak nie będziesz mieć jeszcze konta w banku, pracodawca zawsze może wypisać czek, albo może kupić kartę bankomatową pre-paid, którą Tobie może doładować wypłatą.

aniaanka12
Gastarbeiter
Posty: 12
Rejestracja: 06 lip 2014 19:17

Postautor: aniaanka12 » 03 wrz 2014 20:37

Podobno zmieniły sie przepisy i żeby założyc konto trzeba mieć potwierdzenie od pracodawcy

Usercostam
Rezydent
Posty: 5232
Rejestracja: 06 gru 2013 12:00

Postautor: Usercostam » 04 wrz 2014 17:35

aniaanka12 pisze:Podobno zmieniły sie przepisy i żeby założyc konto trzeba mieć potwierdzenie od pracodawcy


Pierwsze słysze, ale posiadanie konta nie jest obowiązkowe. Pracodawca również może wypłacić pensję w gotówce, tylko tego się nie praktykuje, bo mało komu się chce chodzić do bankomatu / oddziału aby zrobić większą wypłatę środków. Jednak gdyby był aż taki problem z założeniem konta myśle, że pracodawca zapłaciłby gotówką bez większego problemu.

Madhard
Gastarbeiter
Posty: 12
Rejestracja: 03 cze 2013 00:03

Postautor: Madhard » 04 wrz 2014 20:10

Prędzej dostaniesz czek do ręki niż gotówkę - gdyż najczęściej ludzie zatrudniani są przez agencje a te mają siedziby w innym miejscu.

Temat konta bankowego raczej był poruszany, więc raczej EOT. Jak już wcześniej nadmieniłem, w jednym oddziale Ci powiedzą nie a w innym tak, co więcej w tym samym oddziale potrafią powiedzieć pierw nie a później tak, więc nie ma co się zniechęcać, raczej trzeba po prostu pochodzić i to ogarnąć, gdyż realizacja pierwszego czeku potrafi trwać do 6 dni roboczych (w przypadku kończącego się hajsiku kilka dni robi różnicę bo albo pożyczysz od kogoś albo jesz tynk)

Wydaje mi się że temat wyczerpałem swoją poprzednią wypowiedzią, więc nie wiem po co powtarzamy te same rady w innej formie.

Usercostam
Rezydent
Posty: 5232
Rejestracja: 06 gru 2013 12:00

Postautor: Usercostam » 06 wrz 2014 16:12

Madhard pisze:Prędzej dostaniesz czek do ręki niż gotówkę - gdyż najczęściej ludzie zatrudniani są przez agencje a te mają siedziby w innym miejscu.


Ja pisałem o sytuacji, gdzie ktoś jest sierotą i konta nie da rady założyć. Wtedy wypłata w gotówce jest jak najbardziej możliwa.
Zamiana czeku na gotówkę jest tak samo trudna jak założenie konta (jeśli go nie posiadasz)

uroboros100
Gastarbeiter
Posty: 11
Rejestracja: 12 sie 2013 18:38

Postautor: uroboros100 » 06 sty 2015 22:43

W Lloyds konto podstawowe zakladaja wlasciwie od reki, wystarczy paszport, nie wymagaja potwierdzenia adresu - podajesz tylko adres na ktory musza wyslac Twoja karte i numer pin, na dobra sprawe moze byc to rownie dobrze adres hostelu...

NIN - ode mnie nie oczekiwali potwierdzenia adresu, umowy najmu itp. jedynie adres na ktory mieli przeslac moj numer, pamietaj ze list z numerem dostajesz po kilku tygodniach wiec jednak dobrze by bylo gdybys faktycznie byl w stanie ta przesylke odebrac :)
Jesli chodzi o pracodawcow to moze byc roznie, niektorzy nie beda chcieli slyszec o zatrudnieniu osoby ktora czeka na NIN, inni nie beda robili problemow - ja czekalam kilka tygodni ale pierwszego dnia pracy zamiast numeru przynioslam potwierdzenie pisemne ze bylam na rozmowie it o im wystarczylo, zreszta juz na rozmowie rekrutacyjnej powiedzialam ze nie mam jeszcze NINu i nieszczegolnie sie tym przejeli.

Pokoj dasz rade wynajac nie majac pracy, nie kazdy o to pyta. Musisz natomiast miec pieniadze na oplacenie pierwszego miesiaca z gory i kaucji (przewaznie minimum rownowartosc miesiecznego czynszu).

powodzenia!


Wróć do „Sprawy codzienne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 10 gości

cron