Wszystko co dotyczy miasta Londyn
pozio
Gastarbeiter
Posty: 1
Rejestracja: 04 lip 2011 20:37

na czym polega oysterka

Postautor: pozio » 04 lip 2011 20:43

Witam, czy moglby mi ktos wytlumaczyc kilka kwestii zwiazanych z karta oyster?
Nie rozumiem do konca na czym to polega.
Załóżmy, ze wykupie tygodniowke na busy 17f z groszami- moge wtedy jezdzic caly tydzien autobusami.
1. Co sie dzieje z 17f gdy minie tydzien?
2. Czy te 17f znikaja powoli z kazdym dniem jak uzywam karty do przejazdow?\
3. |Co sie stanie gdy uzyje karty w metrze np. chcac sie szybko dostac w jakies miejsce- czy gdy zabierze mi np. 2f za ten przejazd to bede mial 15f i wtedy juz tygodniowka na busy przestanie dzialac? Czy moze to jest tak ze jak doladuje za 17f na tydzien to aktywuje sie tygodniowka na busy i zabiera te 17f i na karcie jest 0f ale tygodniowka na busy jest aktywna?

4. Etc. jak to jest z koleją?
pozdrawiam i czekam na jakis dobry opis i wytlumaczenie. prosze nie wklejac linkow tylko objasnic . z gory dzieki Paweł

Starababa
Gastarbeiter
Posty: 2
Rejestracja: 30 sty 2011 15:26

Postautor: Starababa » 04 lip 2011 23:26

Mozna Bus Pass na Oyster kupic, juz od dawna. Ale to jest tylko na autobusy wtedy.

Jezeli kupisz tygdniowke na metro np zone 2-3 to na niej bedziesz mogl jezdzic metrem w zonach 2-3 oraz rowniez autobusami z innych zonach, bez doplat.

Jezeli bedziesz mial tylko bus pas to Cie bramki metra nie wpuszcza, bedziesz musial nabic oysterke na osobne podroze metrem.

Najpraktyczniej miec travelke na metro i busy, taniej nic nie wykombinujesz, no chyba ze z buta.

Co do miesiecznych juz Ci Blondynek wytlumaczyl.... tak samo jak w domku - proste.

Starababa
Gastarbeiter
Posty: 2
Rejestracja: 30 sty 2011 15:26

Postautor: Starababa » 04 lip 2011 23:28


Starababa
Gastarbeiter
Posty: 2
Rejestracja: 30 sty 2011 15:26

Postautor: Starababa » 04 lip 2011 23:35

wiem wiem, u Cibei na wsi to wszedzie osiolkiem ;)

Starababa
Gastarbeiter
Posty: 2
Rejestracja: 30 sty 2011 15:26

Postautor: Starababa » 04 lip 2011 23:38

Travelcards

* Use Travelcards on buses in all zones


Tego duzo ludz nie wie tez, jak ktos ma travelke nawet na 1 zone (na metro znaczy sie) to autobusami moze po wszystkich zonach w ramie tej travelki jezdzic bez doplat....

Puchalski
Gastarbeiter
Posty: 30
Rejestracja: 01 cze 2011 16:07

Postautor: Puchalski » 05 lip 2011 08:05

Jesli posiadasz Oyster Card mozesz kupowac w calym kraju ostrygi o 50 % taniej. W niektorych sieciach rowniez ryby i homary o 10 %.

Ardat
Gastarbeiter
Posty: 2
Rejestracja: 08 wrz 2013 22:05

Postautor: Ardat » 08 wrz 2013 22:17

Witam,
Niedługo mam zamiar odwiedzić Londyn i mimo że czytałam wiele, wiele stron i tematów na temat karty Oyster, nadal nie do końca rozumiem, na jakiej zasadzie ona działa. Dlatego też pozwoliłam sobie odgrzebać ten, dość stary, temat. Mam nadzieję, że ktoś będzie w stanie mi łopatologicznie wyłożyć, jak działa Oyster.
Otóż... w Londynie spędzę 4 dni. Będę przemieszczała się dwa razy dziennie metrem do z i hotelu, czyli w strefach 1-3. Jednego dnia będę musiała też skorzystać z kolei na trasie London Euston - Watford Junction (tam i z powrotem). O ile wiem, Watford Junction także zalicza się do Transport of London.

Z tego co na razie wyczytałam, karta Oyster będzie dla mnie najkorzystniejszym wyjściem... Ale niestety nadal się gubię w zasadach jej używania.
Po pierwsze - kiedy już kupię tę kartę, skąd mam wiedzieć, na ile ją doładować, żeby wystarczyło mi na przejazdy max. 4 razy dziennie metrem? Nie chcę wpłacić na kartę zbyt dużo, bo nie będę miała okazji wykorzystać tych pieniędzy i w ten sposób zwyczajnie bym je zmarnowała. Sprawdzałam ceny biletów na stronie oficjalnej, ale jest tam tyle opcji, że nie wiem w końcu, ile kosztuje przejazd metrem z tą kartą...

Po drugie - czy bilet kolejowy na wyżej wspomnianej trasie jest obsługiwany przez Oyster? Jeśli tak, to na jakiej zasadzie to działa?... Gdzieś na dworcu są bramki, przy których wsiadając i wysiadając mam zeskanować kartę, i pieniądze zostaną z niej pobrane? Czytałam w Internecie, że nie wszystkie koleje obsługują te karty, ale niestety nie wiem, które. No i skąd mam wiedzieć, ile ostatecznie wyniesie mnie przejazd na tej linii?

Z góry dziekuję za pomoc :)

Usercostam
Rezydent
Posty: 5232
Rejestracja: 06 gru 2013 12:00

Postautor: Usercostam » 09 wrz 2013 00:20

do z i hotelu, czyli w strefach 1-3


Hotele znajdziesz we wszystkich strefach

Przejazd metrem uzależniony jest od stref w których się będziesz przemieszczać.

Najprościej doładuj sobie za 10 funtów i jeździj. Jak cię nie wpuści do metra to doładuj kolejne 10...

Chmielu86
Gastarbeiter
Posty: 8
Rejestracja: 04 wrz 2013 15:54

Oyster card

Postautor: Chmielu86 » 09 wrz 2013 00:41

Nie martw się,

nie jest to takie skomplikowane na jakie wygląda :)

Po pierwsze możesz doładować kartę z lakkim zapasem. Jeśli tego nie wyykorzystasz zwracając ją w kasie, dostaniesz zwrot niewwykorzystanych środków, 5 funtów to kaucja za kartę, którą rówenież oddzadzą Ci kiedy ją zwrócisz.

Po drugie Oyster'ka jest wygodna dlatego, że na początku pobytu możesz jeszcze nie wiedzieć czy bardziej opłaciłby Ci sie bilet całodniowy za 11 funtów czy pojedyncze przejazdy za 3.20. Karta sama wybierze dla Ciebie tańsze rozwiązanie, tzn jeśli pojedziesz tylko 2 razy skasuje 6.40Jeśli przejedziesz 6 razy skasuje tylko 10.60 czyli koszt biletu całodniowego.

Gdybyś zostawała przez tydzień taniej prawdopodobnie wyszedłby bilet 7-dniowy, ale przez 4 dni po prostu kup Oysterkę i poproś w kasie żeby doładowali CI za 40 funtów i jak zostanie to Ci oddaadzą a jak zabraknie to możesz dołądować w automacie na każdej stacji.

Ceny biletów masz tu:
http://www.tfl.gov.uk/tickets/14416.aspx

Inne są wgodzinach szczytu czyli od 6.30 do 9.30, i od 16 do 19 a inna poza tymi godzinami (Off peak). Podobnie z ceną biletu całodniowego. Jeśli pierwszy raz przejdniesz przez bramkę po 9.30 maksymalna stawka jaką zapłacisz za przejazdy tego dnia to już 7.70 a nie 10.60.

Ogólnie nie musisz tego pamiętać. W Londynie jest co pozwiedzać, a metrem jeździ się prosto i szybko. Myślę, że warto pojezdzic trochw więcej niz tylko zz hotelu i do hotelu :)

Za pociąg, o któym piszesz możes zapłacić kartą Oyster. Będzie Cie to kosztowało 6.70 w godzinach szczytu lub 3.90 poza nimi.

Rzeczywiście gdybyś wsiadła do jakiegoś Express'u np Virgin musiałąbys miec inny bilet niż Oyster card, ale nie sądzę, żeby ekspres się zatrzymywał tak często więc raczej za każdy pociąg w opisie którego, będzie stacja Watford Junction możesz zapłacić Oysterką

Jeszcze na koniec kilka rad
1. Najlepszy sposób na zaplanowanie podróży to strona
http://www.tfl.gov.uk/
Wpisujesz skąd i dokąd chcesz jechać i o której godzinie i klkasz plan journey, a strona znajduje dla Ciebie najszybsze połączenie.

2. Przy wyjsciu z każdej stacji metra masz mapki najbliższego otoczenia. Latwo dzieki temu zorientować się gdzie jestes i znaleźć poszukiwany adres

3. Zawsze przykłądaj kartę Oyster przy wejściu i przy wyjściu, nawet gdyby bramki było otwarte. Jeśli tego nie zrobisz skasuje Cie automatycznie za nadłuższą możliwa trasę.

4. Muzea w Londynie są bezpłatne. W innym wątku na tym forum masz opis ciekawych miejsc. Ja na twoim miejscu popłynąłbym Tamizą na Grenwich. Koszt jakies 15 funtów w 2 strony. Tez można zapłącić kartą Oyster. A fajnie widać całe miasto z rzeki.

Udanego pobytu

Ardat
Gastarbeiter
Posty: 2
Rejestracja: 08 wrz 2013 22:05

Postautor: Ardat » 09 wrz 2013 10:17

Hotele znajdziesz we wszystkich strefach

Wiem, miałam na myśli, że hotel, w którym mam zarezerwowany pokój, jest w strefie 3. Dlatego też będę się poruszać w strefach 1-3 :)


Po pierwsze możesz doładować kartę z lakkim zapasem. Jeśli tego nie wyykorzystasz zwracając ją w kasie, dostaniesz zwrot niewwykorzystanych środków, 5 funtów to kaucja za kartę, którą rówenież oddzadzą Ci kiedy ją zwrócisz.

Ooo, o tym nie wiedziałam; czytałam, że zwrócą mi kaucję, ale że dodatkowo niewykorzystane środki - to miła niespodzianka :)

Ogólnie nie musisz tego pamiętać. W Londynie jest co pozwiedzać, a metrem jeździ się prosto i szybko. Myślę, że warto pojezdzic trochw więcej niz tylko zz hotelu i do hotelu Smile

Przez mocno napięty budżet mam zamiar pozwiedzać Londyn na piechotę :D Na szczęście większość atrakcji jest niedaleko siebie :)

Za pociąg, o któym piszesz możes zapłacić kartą Oyster. Będzie Cie to kosztowało 6.70 w godzinach szczytu lub 3.90 poza nimi.

Uff, to dla mnie bardzo ważna informacja, dziękuję.


4. Muzea w Londynie są bezpłatne. W innym wątku na tym forum masz opis ciekawych miejsc. Ja na twoim miejscu popłynąłbym Tamizą na Grenwich. Koszt jakies 15 funtów w 2 strony. Tez można zapłącić kartą Oyster. A fajnie widać całe miasto z rzeki.

British Muzeum to jedno z pierwszych miejsc na mojej liście do odwiedzenia :) A jeśli tylko starczy mi czasu i funduszy, może skuszę się i na Tamizę!

Dziękuję Ci bardzo za wyjaśnienia, bardzo, bardzo mi pomogłeś :)

IlonaKrol
Gastarbeiter
Posty: 1
Rejestracja: 13 paź 2013 12:16

Pomocy... Jak sie dostac do croydon z baker street

Postautor: IlonaKrol » 13 paź 2013 12:29

W srode, 16 pazdziernika moj narzeczony przyjezdza do londynu. Wlasciwie to przylatuje na stanset, stamtad ma zamowiony bus ktory go dowiezie na Baker street. I tu zaczyna sie nasz problem. Z Baker Street musi on dostac sie albo do sutton albo do Croydon, konkretnie The Crescent CR0 2HN. Czy ktos moze mi powiedziec czym najprosciej dla niego (nigdy tu nie byl, a co za tym idzie niczym nie jezdzil) bedzie sie tam dostac? Jakies wskazowki gdzie wsiasc, wysiasc itd? I jeszcze jedno pytanie. Co ma kupic, oysterke i ja doladowac (jak tak to za ile) czy travelke. Jak travelke to na ktore strefy? I gdzie on ja kupi? Na stacji czy w kiosku tez? Pomozcie, bo sroda sie zbliza wielkimi krokami a my jestesmy w ... Ja jestem tu od niedawna i nie ogarniam nadal tego:(


Wróć do „GREATER LONDON”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 17 gości

cron