Wszystko co dotyczy miasta Londyn
banita
Rezydent
Posty: 7320
Rejestracja: 31 sie 2007 07:34

Postautor: banita » 03 mar 2010 11:45

ostatnio zaslyszane - kelnery byli beznadziejni - to chyba proba zrobienia liczby mnogiej od slowa kelner poprzez dodanie "y"

ALEX707
Gastarbeiter
Posty: 9
Rejestracja: 28 lut 2010 00:17

Postautor: ALEX707 » 03 mar 2010 12:03

ee to nie zadne tam zatarcie, a nie slyszales nigdy: murzyny, zydy itp... ? ;]

banita
Rezydent
Posty: 7320
Rejestracja: 31 sie 2007 07:34

Postautor: banita » 03 mar 2010 12:43

ja nie twierdze ze to zatarcie - sam termin zatarcie jest wg mnie lekko smieszny szczegolnie w kontekscie ilosci lat poza granicami pl

sa tacy co wracaja teraz do pl z usa po 30 latach i nie potrafia po angielsku nic bo kupowali w polskim sklepie, pani w banku polka, kolezanka sprzataczka polka itp itd wiec nic im sie nie zatarlo

sa tez czasami - np w tv pokazuja 85 letnie babcie w uk, z armii andersa ktora pomimo faktu posiadania wnukow ktore ni w zab po polsku nie mowia zasowa takstami jak mickiewicz - i co u niej sie przez 85 lat nie zatarlo?

i sa wspomniani juz np studenci po 3 miesiacach bycia au-pair co pozapominali polowy slow po polsku

i sa tez zwykli ... debile analfabeci

annie
Gastarbeiter
Posty: 7
Rejestracja: 27 lut 2010 17:06

Postautor: annie » 03 mar 2010 22:58

alex-wiem ze w przypadku dzieci emigrantow nie mozna mowic o typowym zatarciu, ale raczej o bilingualismie. Doszlam do wniosku, ze ludzi, u ktorych nastepuje zubozenie jezykowe bedzie ciezko znalezc, a jescze ciezej wylapac w ktorym kierunku ida te zminy i troche ponagrywac probki wypowiedzi, ale moge ta swoja prace troche inaczej nakierowac na rozwoj jezyka u dzieci dwujezycznych.

emigrantka- wlasnie o takie slowa chodzi jak wspomniane 'jezyctwo' :P bo najszybciej to zubozenie nastepuje jezeli chodzi o slownictwo/leksykon (a szczegolnie zwiazki frazeologiczne), potem gramatyka (kolejnosc wyrazow z zdaniu, budowa zdan ma znamiona gramatyki ang) i w koncu wymowa, ktora ulega zmianom na samym koncu. Generalnie, to czego sie najpierw czlowiek nauczyl sie jako dziecko zapomni na ostanim miejscu, to czego nauczyl sie pozniej- specjalistyczne slownictwo, ortografia zostanie zatarte szybciej.
Tylko sam przyznaj, ze to jest dosyc czasochlonne zeby dana osobe ponagrywac i te bledy wylapac. Ile takich perelek zdarza sie Tobie podczas godzinnej konwersacji?? :)

banita- czasami takie mieszanie jezykow czy ponglish jest rodzajem przechwalania sie zasobem slow w jez ang :P albo po prostu lenistwo intelektualne, gdy dana osoba nie moze sie wyslic zeby znalezc pol odpowiednik. heheheh, zabawne sytuacje czasami mozna zaobserwowac. slyszalam dwoch kolegow Polakow na lotnisku w kolejce do bramki, mieszali jezyki niesamowicie, wyrazy i cale frazy. Niestety, nie potrafili odpowiedziec na podstawowe pyt podczas odprawy (w jez ang) wiec bywa i tak...niektorzy mysla ze to modne i cool :)

Ludzie kochani, jezeli macie namiary na kogos (dorosly lub dziecko) kogo moge ponagrywac i wziac probki jezykowe, dajcie znac. Wiem, ze wiaze sie to z jakimis niedogodnieniami dla tej osoby, dlatego zaplacilabym za kazda godzine. Takie badanie zwykle obejmuje normalna rozmowe, opisywanie obrazkow i tzw story re-telling.

Wielkie dzieki,

buziaki :)

annie
Gastarbeiter
Posty: 7
Rejestracja: 27 lut 2010 17:06

Postautor: annie » 03 mar 2010 23:18

oczywiscie nieudogodnieniami a nie niedogodnieniami ;)
to sie popisalam ;)

ALEX707
Gastarbeiter
Posty: 9
Rejestracja: 28 lut 2010 00:17

Postautor: ALEX707 » 03 mar 2010 23:18

ja znam kogos kto jest bi-lingual od urodzenia. masz moze jakiegos facebooka czy cos aby o tym pogadac, bo nie wiem czy tu priv dziala?

annie
Gastarbeiter
Posty: 7
Rejestracja: 27 lut 2010 17:06

Postautor: annie » 03 mar 2010 23:24

alex-
moj gg-9051422
mail: annie01@interia.pl
na facebooku jestem pod: Anna Skuza, jest 5 osob o takim imieniu (jestem jedyna blondynka ;))
jestem na necie przewaznie poznym wieczorem
cheers!

greensignuk
Gastarbeiter
Posty: 10
Rejestracja: 19 kwie 2010 12:49

Postautor: greensignuk » 19 kwie 2010 13:02

Jak mozna polskiego zapomniec???


Wróć do „GREATER LONDON”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 9 gości