Wszystko co dotyczy miasta Londyn
kakoc12
Gastarbeiter
Posty: 7
Rejestracja: 04 lut 2014 08:19

Czy warto sie przeniesc z takimi zarobkami?

Postautor: kakoc12 » 04 lut 2014 09:08

Witam,

Nie wiem czy w dobrym miejscu zadaje to pytanie, mam nadzieje ze tak. Otoz mam oferte pracy w Londynie i zastanawiam sie czy sie przeniesc. Jestem inzynierem, obecnie mieszkam i pracuje w Norwegii w miescie 35tys ludzi. Najbardziej interesuje mnie czy za te pieniadze, ktore mi oferuja jestem w stanie utrzymac rodzine z 1 dzieckim 2,5 letnim oraz zyc na tym samym poziomie co obecnie. Oferuja mi pensje brutto 80tys £ rocznie, jak popatrzylem w jakies kalkulatory online to jest okolo 4400£ na reke miesiecznie. Czy za te pieniadze da sie wynajac jakies sensowne, nowe mieszkanie, minimum 2 sypialnie tak aby dojazd do pracy komunikacja publiczna nie zajal mi wiecej niz 1 godzine? Biuro jest 5 minut piechota od Liverpool Station, wiec to chyba samo centrum. Ile musze miesiecznie liczyc na wynajem takiego mieszkania? Kryteria to dojazd, dobra okolica dla malych dzieci, z niska przestepczoscia. Patrzylem na gumtree ale jako osoba bez znajomosci Londynu nie wiem w jakich dzielnicach szukac. Moze tez byc cos pod Londynem ale najwazniejsze jest ten dojazd, max godzina. Pomozcie prosze.

Drugie pytanie to koszty zycia. Ile musze liczyc miesiecznie na rachunki mieszkaniowe (prad, woda etc.), internet ok. 20Mb, tv, komorki dwie, bilet miesieczny na komunikacje? Ile musze przeznaczyc na "zycie" czyli zakupy w Tesco na rodzine 2+1 tak aby zyc na normalnym poziomie bez szalenstw w postaci kawioru i krewetek, ale tez bez patrzenia zbytnio na ceny artykulow?

Trzecie pytanie o przedszkola dla dzieci. Moja corka ma 2,5 roku, w Norwegii przedszkole prawie na kazdym rogu tu gdzie mieszkam i Mloda chodzi odkad skonczyla rok. Nigdy w UK nie mieszkalem wiec nie wiem jak to tam wyglada. Jaki jest system przedszkolny? Czy to sa tylko prywatne placowki, czy np. tak jak w Polsce i Norwegii czyli miks prywatne/panstwowe? Ile kosztuje takie przedszkole jesli sie orientujecie?

Dziekuje bardzo jesli zechcielibyscie pomoc!

Pozdrawiam
KK

speediee
Gastarbeiter
Posty: 95
Rejestracja: 13 lis 2013 13:57

Postautor: speediee » 04 lut 2014 10:27

Przyzwoite mieszkanie to ok £1200 / m-c
Do tego rachunki ok £250 /m-c (council, woda, prąd, gaz, internet, tv licence)
Bilet miesięczny na metro ok £140
2x komórka może być za ok £32 / m-c o ile kupisz samą kartę sim
Reszta to zależy ale tak średnio £250 /m-c nie licząc extra wydatków pt. kino, zoo itd itd
Jak nie planujesz tu mieć samochodu to jesteś do przodu jakieś £100 m-c samych opłat nie licząc paliwa, serwisu i kupna samochodu.

RAZEM: ok £1870

Przedszkola są co rzut beretem, podobnie szkoły.

Reasumując - żyć i nie umierać :)

Bezpieczne dzielnice? nie ma czegoś takiego w Londynie :P
Jak chcesz dojeżdżać ok. 1h to dobrym pomysłem jest mieszkanie poza Londynem np. okolice Epping gdzie nadal jeździ metro i jest bardzo dobre połączenie z centrum.

Emigrantka
Rezydent
Posty: 2036
Rejestracja: 08 lut 2009 02:10

Postautor: Emigrantka » 04 lut 2014 10:48

speediee pisze:Przyzwoite mieszkanie to ok £1200 / m-c
.


Chyba 1 bed w 3 strefie...

***************************

Z dzieckiem nie szukaj centrum, szukaj na "zewnatrz".

Tak szkol/pzedszkoli pelno ale jakich?



Spojrz na mape metra i w ten sposob szujkaj - do Liv Street jest latwy dojazd zawsze.

Sprawdzisz czas dojazdu tutaj:

http://journeyplanner.tfl.gov.uk/user/X ... anguage=en

A okolice do zamieszkania szukaj wg jakosci przedszkoli/szkol jezeli masz dziecko - dojezdzac do pracy mozesz ale nie chcesz zeby dziecko byle gdzie w przedszkolu wyladowalo

speediee
Gastarbeiter
Posty: 95
Rejestracja: 13 lis 2013 13:57

Postautor: speediee » 04 lut 2014 11:12

emigrantka pisze:
speediee pisze:Przyzwoite mieszkanie to ok £1200 / m-c
.


Chyba 1 bed w 3 strefie...


No bez przesady...
Pierwsze z brzegu w Epping Forest za £975 pcm >>> http://www.rightmove.co.uk/property-to- ... 23098.html

No chyba, że ktoś szuka marmurów, garażu i ogrodu wielkości boiska :)

Emigrantka
Rezydent
Posty: 2036
Rejestracja: 08 lut 2009 02:10

Postautor: Emigrantka » 04 lut 2014 11:24

1) Epping Forest to ktora zona?
2) Ex - council wieje a takie sie z dzieckiem i na takich zarobkach omija

speediee
Gastarbeiter
Posty: 95
Rejestracja: 13 lis 2013 13:57

Postautor: speediee » 04 lut 2014 11:38

emigrantka pisze:1) Epping Forest to ktora zona?
2) Ex - council wieje a takie sie z dzieckiem i na takich zarobkach omija


Epping Forest? 6-ta oczywiście. Zauważ, że autora sam napisał, że może być poza Londynem / centrum do 1h dojazdu. Ile jedzie centralka z Epping do centrum? Sprawdzałaś. Poza tym Epping Forest to bardzo fajna miejscówka szczególnie dla dziecka - np. blisko do lasu na wycieczki. Byłaś tam kiedyś? Widziałaś? Lepiej to wygląda niż 3 strefa. Dużo normalnych rodzin ucieka tam właśnie od stref 1-3. To tak prawie jak na wsi :) tyle, że komunikacja lepsza.

Zresztą... Epping Forest to tylko przykład.

Usercostam
Rezydent
Posty: 5232
Rejestracja: 06 gru 2013 12:00

Postautor: Usercostam » 04 lut 2014 11:39

emigrantka pisze:2) Ex - council wieje a takie sie z dzieckiem i na takich zarobkach omija


Dlaczego? Dziecko zapisać do gangu zamiast do szkoły i niech się uczy życia. No i narkotyki będzie przynosić do domu - a to zawsze lepsze niż spirytusik z bagażnika.

Emigrantka
Rezydent
Posty: 2036
Rejestracja: 08 lut 2009 02:10

Postautor: Emigrantka » 04 lut 2014 11:54

Serce - ja mieszkam w okolicach Epping Forest (tylko wlasnie w 3/4 strefie a nie w 6, Epping Forest jest duzyyyyyyyyyyyyyyyyyy, byles/widziales? :P ) wiec nie ucz ojca itd...

Gdzie myslisz z psem godzinami laze jak nie po Epping Forest?

speediee
Gastarbeiter
Posty: 95
Rejestracja: 13 lis 2013 13:57

Postautor: speediee » 04 lut 2014 12:08

emigrantka pisze:Serce - ja mieszkam w okolicach Epping Forest (tylko wlasnie w 3/4 strefie a nie w 6, Epping Forest jest duzyyyyyyyyyyyyyyyyyy, byles/widziales? :P ) wiec nie ucz ojca itd...

Gdzie myslisz z psem godzinami laze jak nie po Epping Forest?


Byłem i widziałem i 'na oko' wygląda o niebo lepiej niż syf pt. Hackney, Leyton, Stratford, Lewisham, itd itd.

Oczywiście nie mieszkałem tam więc mogę wyrażać swoją opinię tylko na podstawie obserwacji.

Poza tym tak jak już napisałem - to TYLKO przykład, że nie trzeba mieszkać w marmurach na Kensigton czy w getto na Peckam.
I nie czarujmy się - w Londynie gdzie nie padnie tam kiszka, zawsze się znajdzie jakiś syf :)

Peace

kakoc12
Gastarbeiter
Posty: 7
Rejestracja: 04 lut 2014 08:19

Postautor: kakoc12 » 04 lut 2014 12:22

Bardzo dziekuje za odpowiedzi :)

A wiecie gdzie szukac jakis rankingow przedszkoli? Wlasnie ze wzgledu na dziecko chcialbym jakies przedmiescia Londynu lub nawet zupelnie inne miasto, ale zeby bylo albo metro albo pociag. Dzieki za linka z dojazdami. W ktorym kierunku patrzec od Londynu? Uzywam google maps i wytyczam trase dojazdu do Liverpool Station, przciagajac po mapie punktem startowym, do godzinki dojazdu mam na przyklad Tonbridge (to na poludniowy wschod), Gillingham (wschod), Guildford (pld-zach), Maidenhead i okolice (zachod), Luton (pln-zach), Stevenage, Harlow (polnoc), Chelmsford (pln-wsch). Tak jak pisalem, nie znam zupelnie Londynu, wiec nie wiem w ktorym kierunku szukac. Zalezy mi na dobrej okolicy bez jakis gangow itp. "klimatow", nie wiem czy to mozliwe.

Emigrantka
Rezydent
Posty: 2036
Rejestracja: 08 lut 2009 02:10

Postautor: Emigrantka » 04 lut 2014 12:24

Tylko nie wziales poprawki ze ktos na 80k z zona i jednym dzieckime jak najbardziej bedzie szukal czegos odpowiedniego - ex council w 6 zonie sie nie kwalifikuje.

Wiec, jak juz gdzies kiedys pisalam (dzisiaj) - nie mierz wszystkich swoja miarka.

Kakoc12 - jezeli o wschod chodzi , spojrz na Wanstead. Masz 2 stacje lini Central Line (czerwona na mapce metra) w 4 zonie: Wanstead i Snaresbrook. Jezeli sie umiejscowisz pomiedzy tymi 2 stacjami to nie bedzie zle, bardzo przyjemna okolica. Do Liverpool Street latwy dojazd, cicho, spokojnie, przyjemnie.

W ub tygodniu bylo sporo o Wanstead w Evening Standard, wycinki sa tutaj:

http://www.wansteadium.com/2014/01/revi ... -wanstead/

(ze tak napomkne.... jest tam na zdjeciu moja psica, 40kg owczarka niemieckiego, w parku z moja dog walker w czerwonej kurtce - psica z tylu zdjecia :P )

Usercostam
Rezydent
Posty: 5232
Rejestracja: 06 gru 2013 12:00

Postautor: Usercostam » 04 lut 2014 12:35

Według tej strony na Wanstead urzęduje ten gang:

http://londonstreetgangs.blogspot.co.uk ... gangs.html

Wanstead Trap Soldiers / Yellow Gang

I jak widać spore problemy są w tej okolicy:

http://www.guardian-series.co.uk/news/9 ... _Olympics/

Emigrantka
Rezydent
Posty: 2036
Rejestracja: 08 lut 2009 02:10

Postautor: Emigrantka » 04 lut 2014 12:42

Ja pisze o Wanstead - Miedzy Wanstead Stattion a Snaresbrook Station.

Na mapach z 2 linku co jest zakreslone to jest Leytonstone/Stratford itd mordownie, to bylo na czas Olimipaidy i pisze o grupach "of 2 or more people" :lol: wiec nie histeryzuj

a link 1 ma spis gangow z calego Londynu :)

Napisalam o Wanstead w odpowiedzi na post o Epping Forest.

Rownie dobrze moze szukac na polnocy/zachodzie od Liverpool Street.

speediee
Gastarbeiter
Posty: 95
Rejestracja: 13 lis 2013 13:57

Postautor: speediee » 04 lut 2014 12:48

Nie ma bezpiecznych dzielnic. Są tylko ludzie w nieodpowiednim miejscu i o nieodpowiedniej porze.

Ja mieszkam 7 lat w teoretycznie kiepskiej dzielnicy i jakoś nigdy nie widziałem / słyszałem o groźnych przypadkach.

Ma coś się stać to się stanie.

Ex-council - nie rozumiem dlaczego doczepiłaś się tego właśnie?

Podałem Ci tylko przykład, że są mieszkania do 1200 Ł. Nigdzie nie napisałem, że MUSI w TYM KONKRETNYM domu mieszkać (omatko.pl).

Poza Londynem też nie jest różowo. Znajoma miesza kawałek poza i już kilka razy porysowali jej samochód na jej własnym podjeździe. Gówniarzeria jest wszędzie i tyle.

Emigrantka
Rezydent
Posty: 2036
Rejestracja: 08 lut 2009 02:10

Postautor: Emigrantka » 04 lut 2014 13:35

kakoc12 pisze:Bardzo dziekuje za odpowiedzi :)

A wiecie gdzie szukac jakis rankingow przedszkoli? Wlasnie ze wzgledu na dziecko chcialbym jakies przedmiescia Londynu lub nawet zupelnie inne miasto, ale zeby bylo albo metro albo pociag. Dzieki za linka z dojazdami. W ktorym kierunku patrzec od Londynu? Uzywam google maps i wytyczam trase dojazdu do Liverpool Station, przciagajac po mapie punktem startowym, do godzinki dojazdu mam na przyklad Tonbridge (to na poludniowy wschod), Gillingham (wschod), Guildford (pld-zach), Maidenhead i okolice (zachod), Luton (pln-zach), Stevenage, Harlow (polnoc), Chelmsford (pln-wsch). Tak jak pisalem, nie znam zupelnie Londynu, wiec nie wiem w ktorym kierunku szukac. Zalezy mi na dobrej okolicy bez jakis gangow itp. "klimatow", nie wiem czy to mozliwe.


Luton i okolice napewno sobie daruj.

Chelmsford bardzo nieciekawe, no i to Essex juz jest.

Nie mam dzieci w wieku przedszkolnym wiec nie mam pojecia jak przedszkola okoliczne sprawdzic.

Moze ktos inny poradzi.

80k to bardzo dobra wyplata na rodzine z jednym dzieckiem wiec nie stresuj.

Z tym ze Londyn to jednak troche wieksze miasto niz 35 tysiecy - moze wpadnijcie na pare dni poziwdzac zanim zdecydujecie sie na przeprowadzke?

No chyba ze juz tu byliscie


Wróć do „GREATER LONDON”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 7 gości