Tutaj zamieszczamy pytania dotyczące życia na wyspach, które nie kwalifikują się do innych kategorii

Co łatwiej jest Ci odczuwać?

Radość
2
67%
Smutek
1
33%
 
Liczba głosów: 3

Kasia050
Gastarbeiter
Posty: 1
Rejestracja: 08 gru 2016 09:02

Jak nauczyć się szczęścia?

Postautor: Kasia050 » 08 gru 2016 09:15

Przez lata odczuwałam smutek. W zasadzie było to łatwiejsze niż odczuwanie zadowolenia czy szczęścia. Szczęścia dlatego, że choćby żyję, oddycham, mam co jeść, gdzie mieszkać, widzę, dotykam, chodzę, jestem zdrowa. Tego nie dostrzegałam, jakoś nie byłam nastawiona na odczuwanie przyjemności z tego typu rzeczy. Nie byłam nauczona odczuwać szczęście. Nie myślałam w taki sposób: „smuciłam się, że nie mam butów do czasu, jak nie zobaczyłam człowieka bez nóg”.

Szczęścia można się nauczyć tak samo jak smutku

Tak jak trenujemy swój umysł, gdy odczuwamy smutek, co z czasem doprowadza do depresji i zmian w naszym mózgu, który wręcz ułatwia nam odczuwanie głębokiego smutku. Tak można nauczyć się odczuwać radość, szczęście i nie jest to wcale trudniejsze od odczuwania depresji.

Wszystko co złe zawsze będzie istnieć. Nie zniknie!

Przez lata naczytałam się książek o tym, jak ignorować „kamienie w swoim ogrodzie”. Rady typu: zignoruj je, nie patrz na nie, wyobraź sobie, że nie istnieją, pokoloruj je, pokochaj je i inne, równie bzdurne zwyczajnie nie działają. Gdy ktoś umiera, nie możesz wymazać tej osoby ze swojej pamięci. Śmierć pozostanie śmiercią. Trudno jest też zamienić ból na radość, że ktoś odszedł z naszego życia. „Kamienie z ogrodu” (negatywne emocje) możesz wykorzystać natomiast tak, że wejdziesz od najmniejszego do największego i przeskoczysz mur do ogrodu, gdzie kamieni nie ma. One wciąż będą obok, ale nie będziesz na nie zwracać uwagi. W taki sposób to jest możliwe!

Przykład? Przez lata zadręczałam się niezbyt udanym dzieciństwem. Tym, co robił mój ojciec, gdy byłam dzieckiem. Aż w końcu przestałam to robić. Wciąż o tym pamiętam, ale teraz myślę o wdzięczności za to dobre, co robił na miarę swoich możliwości. Dzisiaj wiem, że starał się na tyle na ile mógł, choć kiepsko mu to wychodziło. Złe wspomnienia nie zniknęły, ale przestały mnie gnębić, bo skupiam się na tym, co było dobre.

Zawsze masz wybór: możesz się smucić i zagnębiać lub radować i weselić

Zawsze masz taki wybór. Co więcej, Twój mózg Ci pomorze robić to skuteczniej. Jeśli na ogół się smucisz, stresujesz, to zajdą zmiany w Twoim mózgu, że wszystko będzie Cię smucić. W drugą stronę jest bardzo podobnie. Gdy uczysz się być szczęśliwa, to z czasem zauważysz, że Twój mózg odrzuca złe myśli i wybiera te pozytywne. Ustalasz w taki sposób swoją nową naturę. Tak, możesz się zmienić na lepsze!

Jak nauczyć się odczuwać szczęście?

1. Zaakceptuj fakt, że złe rzeczy zdarzały się i będą się zdarzać. Nie ignoruj ich, tylko zmień podejście do tych rzeczy.
2. Człowiek jest tak skonstruowany, że potrzebuje zmian, nowych rzeczy. Nawet Raj, gdzie nic się nie zmienia z czasem wpędzi cię w depresję. Oczywiście piekło wpędzi cię w depresję jeszcze szybciej :). Być może tym jest piekło – miejscem, gdzie jest śmiertelna nuda i nic się nie zmienia. :) Jeśli nie możesz nic zmienić, gdy nic się nie zmienia, zacznij się uczyć nowych rzeczy, ponieważ tego potrzebuje twój umysł. Nowe rzeczy dają ci nowe doznania, a to wyklucza depresję i smutek.
3. Zaplanuj wysiłek fizyczny np.: po pracy. Zapisz się do siłowni, kup sobie skakankę, idź pobiegać, czy zamów sobie orbitreka.
4. Idź na spacer i z uwagą podziwiaj otoczenie, a jeśli to przyroda, obserwuj ją uważnie. Każda zmiana wyciągnie z ciebie smutek i depresję, ponieważ to czego umysł nie znosi, to nudy i monotonii. Niech się dzieje źle, ale ze zmianami, a depresja minie. Jeszcze lepiej, gdy zmienia się na lepsze. :)
5. Wykorzystaj narzędzie o nazwie Emocjonalna Droga. Wersja darmowa powinna wystarczyć na większość negatywnych emocji (nawet lekką depresję) z którymi zmagamy się na co dzień. Opisałam to narzędzie na swoim blogu: https://odkasi.blogspot.com/2016/11/jak-zapanowac-nad-emocjami-i-poczuc-sie.html Działa to szczególnie wtedy, gdy dopada cię depresja i taki smutek, że nic co powyższe nie zadziała, bo nie masz na to ochoty.

I to właściwie wszystko. Pamiętaj, że szczęścia możesz się nauczyć i zmienić siebie i swój umysł do tego stopnia, że umysł będzie cię bronił przed smutkiem i depresją.

A Ty jakie masz sposoby na smutek i depresję?

wolu86
Gastarbeiter
Posty: 4
Rejestracja: 13 gru 2016 09:21

Re: Jak nauczyć się szczęścia?

Postautor: wolu86 » 13 gru 2016 09:26

To jest problem naszych czasów. Za dużo myślimy, za dużo poddajemy się presji i zapominamy, że życie toczy się tu i teraz i trzeba się cieszyć z każdego dnia.

SylwiaaK
Gastarbeiter
Posty: 8
Rejestracja: 15 gru 2016 14:50
Lokalizacja: Londyn
Kontaktowanie:

Re: Jak nauczyć się szczęścia?

Postautor: SylwiaaK » 15 gru 2016 15:04

Fajny artykul. Na pewno wiele osób podczas jesiennych wieczorow ma dosc wszystkiego, ale trzeba to zaakceptowac i cieszyc sie tym co mamy :)

patjos
Gastarbeiter
Posty: 6
Rejestracja: 20 gru 2016 14:02

Re: Jak nauczyć się szczęścia?

Postautor: patjos » 20 gru 2016 14:09

Radość chyba przychodzi ludziom trudniej albo nie potrafią w szybkim tempie życia odnaleźć tego, co ich cieszy. Smutek też trudniej jest ukryć.
A może faktycznie zbyt wiele myślimy i zamiast skupić się na tym co dobre., nawet niech to będzie malutka rzecz, rozdrapujemy to, co sprawia ból i budzi negatywne emocje...

Kubol23
Gastarbeiter
Posty: 8
Rejestracja: 22 cze 2014 10:27

Re: Jak nauczyć się szczęścia?

Postautor: Kubol23 » 22 gru 2016 23:35

Szczęścia nie da się nauczyć szczęście trzeba poczuć

maggy1r
Gastarbeiter
Posty: 4
Rejestracja: 09 sty 2017 20:16
Kontaktowanie:

Re: Jak nauczyć się szczęścia?

Postautor: maggy1r » 09 sty 2017 20:17

Najważniejsze to umieć się odciąć od świata, wziąć oddech i zdystansować się :)
............
drukarnia internetowa
Ostatnio zmieniony 08 lut 2017 13:23 przez maggy1r, łącznie zmieniany 1 raz.

Milward
Gastarbeiter
Posty: 3
Rejestracja: 16 sty 2017 14:08

Re: Jak nauczyć się szczęścia?

Postautor: Milward » 16 sty 2017 14:09

Na szczęście chyba każdy ma swój własny sposób, bo inne rzeczy różnych ludzi uszczęśliwiają.

ogonek21
Gastarbeiter
Posty: 37
Rejestracja: 29 gru 2016 08:10

Re: Jak nauczyć się szczęścia?

Postautor: ogonek21 » 19 sty 2017 14:33

Ciekawy artykuł. Ja po prostu staram się nie przejmować przeciwnościami. Nie jest to łatwe, ale się staram.

werabam
Gastarbeiter
Posty: 27
Rejestracja: 15 maja 2017 08:25

Re: Jak nauczyć się szczęścia?

Postautor: werabam » 23 maja 2017 14:05

mi dużo dały blogi motywacyjne. http://mega-pozytywna.pl/jak-zaakceptowac-siebie/ to był dla mnie ważny, przełomowy artykuł w drodze do częstszego uśmiechania się :)

witek77X
Gastarbeiter
Posty: 4
Rejestracja: 30 sie 2017 08:08

Re: Jak nauczyć się szczęścia?

Postautor: witek77X » 30 sie 2017 08:37

wystarczy cieszyc sie codziennym zyciem malymi sprawami i z tego co czlowiek ma

vegeAleks
Gastarbeiter
Posty: 32
Rejestracja: 19 gru 2017 15:27

Re: Jak nauczyć się szczęścia?

Postautor: vegeAleks » 20 mar 2018 07:19

Dokładnie tak, trzeba w każdym dniu znaleźć jakiś pozytywny aspekt. Najlepiej jeśli mamy kogoś kto nas w tym wspiera. Ważne jest, żeby budować dobre i zdrowe relacje. Tutaj akurat mam artykuł idealny dla pań http://www.kobiety.pl/zwiazki-i-seks/jak-zwiekszyc-swoje-szanse-na-udany-zwiazek ale gdyby panowie go przeczytali, też może bardziej zwracali, by uwagę na to co robią i jak się zachowują.

zenek68
Gastarbeiter
Posty: 1
Rejestracja: 29 mar 2018 17:20

Re: Jak nauczyć się szczęścia?

Postautor: zenek68 » 29 mar 2018 17:26

Warto zadbać o przyjaciół.

_____________________________________
http://industrieuebersetzungen.de/

ReneMoss
Gastarbeiter
Posty: 5
Rejestracja: 20 maja 2017 23:06

Re: Jak nauczyć się szczęścia?

Postautor: ReneMoss » 01 maja 2018 18:52

You only live once, so why bother thinking too much about sad things? Live your own life and enjoy every single bit of it!

Kospas332
Gastarbeiter
Posty: 3
Rejestracja: 19 maja 2018 20:48
Kontaktowanie:

Re: Jak nauczyć się szczęścia?

Postautor: Kospas332 » 19 maja 2018 20:56

Uważam że trzeba dostrzegać w najmniejszych sytuacjach pozytywnych rzeczy.

gabamak
Gastarbeiter
Posty: 7
Rejestracja: 12 cze 2018 15:42

Re: Jak nauczyć się szczęścia?

Postautor: gabamak » 12 cze 2018 15:44

bardzo mnie to cieszy, że ludzie zaczynają rozumieć, że nie tylko leki pomagają w depresji :) Oczywiście nie można zrezygnować z leków albo tego bagatelizować, ale naprawdę najlpiej jest połączyć te dwie rzeczy.


Wróć do „Sprawy codzienne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 7 gości

cron