O wszystkim na tematy prawne
ALEX707
Gastarbeiter
Posty: 9
Rejestracja: 28 lut 2010 00:17

Prawko na motor

Postautor: ALEX707 » 25 kwie 2010 16:18

Witam,

Jest tu ktos kto sie orietuje ile kosztuje wyrobienie prawka na motocykl w Londynie? Jak w ogole wyglada ta cala procedura?
W tej chwili mam normalne polskie prawo jazdy na samochod, ktore posiadam od 6 lat.
Sprawdzilem tez stawki ubezpieczeniowe na motor 600cc i wychodza smieszne sumy rzedu 150 funtow za rok, czy to mozliwe? W porownaniu do ubezpieczenia za auto, ktore wynosi ok 200 funtow miesiecznie (np. bmw 530).

Pozdrawiam

muzzy2500
Gastarbeiter
Posty: 91
Rejestracja: 27 maja 2008 00:08

Postautor: muzzy2500 » 25 kwie 2010 18:42

Witam, dolaczam sie do pytania, czy to prawda ze na pyrtki do 125 cc nie trzeba miec prawka na motor?? i czy macie jakas godna polecenia szkole nauki jazdy ??

ALEX707
Gastarbeiter
Posty: 9
Rejestracja: 28 lut 2010 00:17

Postautor: ALEX707 » 25 kwie 2010 18:51

muzzy, z tego co slyszalem to na motory do 125cc, wystarczy zaplacic jakas niewielka sume cos ok. 100 funtow, i dostaniesz jakis papier, ze masz uprawnienie na jazde takim motorem, ale szczegolow nie znam.

cafemaster
Gastarbeiter
Posty: 8
Rejestracja: 07 maja 2008 18:56

Postautor: cafemaster » 10 maja 2010 12:56

Witam,

Okolo 3 lata temu przechodzilem przez caly proces wyrabiania prawka kategorii A w UK wiec sluze pomoca:

Jesli chcesz jezdzic na motorze o pojemnosci 600cc to najprostsza droga do uzyskania kat. A bedzie tzw. Direct Access (zakladam, ze masz ukonczone 21 lat). Mozna od razu podejsc do egzaminu teoretycznego i praktycznego - uczeszczanie na kurs nie jest wymagane - jesli nie umiesz jezdzic to po prostu szybko cie instruktor obleje :) ( egzamin bookujesz na stronie DSA on-line, potwierdzenie o terminie i godzinie egzaminu przychodzi poczta do domu tu masz link: http://www.direct.gov.uk/prod_consum_dg ... 86295.html ). Teoria kosztuje zdaje sie £48 (sprawdz na stronie DSA) i sklada sie z testu multiple choice oraz Hazard Perception. On-line mozna rowniez zapisac sie na test praktyczny w wybranym przez siebie osrodku egzaminacyjnym (tu masz link: http://www.direct.gov.uk/prod_consum_dg ... 86302.html ).
Jesli wczesniej nie jezdziles na jednosladach to przed podejsciem do egzaminu na kat.A moim zdaniem warto wczesniej zaliczyc tzw. CBT uprawniajace do jazdy na jednosladach o pojemnosci nie przekraczajacej 125cc. Ten kurs robi sie w ciagu jednego dnia i kosztuje on okolo £100. Jest to okolo 3 godzin wykladów na temat przepisów i bezpieczenstwa na drodze, 2 godzin manewrów na placu oraz jazdy zaliczeniowej po ulicach. Po uzyskaniu CBT musisz jezdzic z tzw. L-ka z przodu i z tylu motocykla i nie wolno ci wozic pasazera oraz wjezdzac na motorway'e.
Jesli chodzi o ubezpiecznie motocykla to nawet jesli wczesniej nie jezdziles na jednosladach nie bedzie ono wysokie. Podam dla przykladu, ze moj pierwszy motor - Honda Varadero XL 125cc o wartosci £2500 ubezpieczylem za £214 na rok (Comprehensive).
Aaa...jeszcze dodam, ze jesli chcesz miec kategorie dodana do prawka to musisz swoje polskie wymienic na brytyjskie - nie dodadza ci kategorii A do polskiego prawka. Wymiana prawka kosztuje okolo £35 i zalatwia sie to droga pocztowa (nowe przysylaja do domciu).
Jesli masz jeszcze jakies pytania to wal smialo.
Pozdro.

ALEX707
Gastarbeiter
Posty: 9
Rejestracja: 28 lut 2010 00:17

Postautor: ALEX707 » 11 maja 2010 23:50

CafeMaster, Dzieki za odpowiedz. U mnie sytuacja wyglada tak, ze kiedys sie interesowalem motorami, mialem 50cc pozniej 125cc..., ale z chwila wyrobienia prawka na auto o motorach zapomnialem... teraz chce troche odnowic zainteresowanie. Wydaje mi sie, ze jednak prawka na kat. A, w tej chwili bym nie zaliczyl, wiec planuje to zrobic dluzsza droga, czyli wyrobic te CBT, kupic 125cc, pojezdzic pol roku moze wiecej i wtedy normalnei podejsc do prawka na wiekszy motor, na przyszly sezon.
Czy te CBT jest ciezko zaliczyc? Czy to tylko formalnosc raczej?
Jeszcze jesli chodzi o sama jazde, jak sie jezdzi po Londynie motorem i w ogole jak jesli chodzi o bezpieczenstwo? Jeszcze nie mialem tutaj nawet przyjemnosci jezdzic samochodem po "zlej stronie drogi".

Pozdrawiam

cafemaster
Gastarbeiter
Posty: 8
Rejestracja: 07 maja 2008 18:56

Samo CBT to raczej formalnosc....

Postautor: cafemaster » 01 cze 2010 20:19

Zdanie CBT to raczej formalnosc - przynajmniej dla kogos, kto chocby raz w zyciu jezdzil na skuterze lub niewielkim moto :) Oczywiscie jazda 'po zlej stronie drogi' wymaga pewnego przyzwyczajenia - proponuje spróbowac najpierw pojezdzic troszke ulicami na rowerze i przekonac sie jak to jest - mozna w ten sposob nabrac nawyków potrzebnych potem do jazdy motocyklem - wiem, bo sprawdzilem i nie mialem potem najmniejszych problemów na egzaminach praktycznych czy w pozniejszym codziennym uzytkowaniu jednosladu :)
Jesli chcesz zobaczyc jak wyglada jazda po Londynie na motorze to odsylam do mojego kanalu na YT - tu masz link : http://www.youtube.com/watch?v=jkhEpLrC7-I .
Od prawie 3 lat jestem entuzjasta motocykli i uwazam, ze gdzie jak gdzie ale w Londynie ten sposób przemieszczania sie z miejsca na miejsce nie ma sobie równych. Pomijajac pewne niedogodnosci kiedy jest zimno czy mokro, mozna w ten sposob poruszac sie po Londku przez caly rok.
Pozdrawiam i lewa w góre !! :)

juzekbrona
Emigrant
Posty: 375
Rejestracja: 11 lis 2009 02:37

Re: prawo jazdy

Postautor: juzekbrona » 25 mar 2011 04:40

uaprawko pisze:Pomagam uzyskać prawo jazdy. (LEGALNE)
Również zabrane
BEZ ZALICZEK


-------------------------------------------------------

Pomagam uzyskać prawo jazdy. (LEGALNE)
Również zabrane
BEZ ZALICZEK

------------------------------------------------


Pomagam uzyskać prawo jazdy. (LEGALNE)
Również zabrane
BEZ ZALICZEK


-------------------------------------------------

Pomagam uzyskać prawo jazdy. (LEGALNE)
Również zabrane
BEZ ZALICZEK



I już masz pozamaiatane. Bo mój drugi nick to "podpierdalacz".

znawcatematuukraina
Gastarbeiter
Posty: 1
Rejestracja: 12 kwie 2011 14:24

znawca prawa jazdy na ukrainie

Postautor: znawcatematuukraina » 12 kwie 2011 14:26

Udzielam wszelkiej pomocy w tym temacie . przedewszystkim UCZCIWEJ. jestemupierdliwcem.pl

nitta
Gastarbeiter
Posty: 1
Rejestracja: 09 lip 2011 18:04

Postautor: nitta » 09 lip 2011 18:08

a powiedzcie mi czy prawda jest to, bo mi kumpel tak powiedzial, ze zeby robic w uk prawko na motor to musze miec udokumentowane ze najpierw jezdzilem tutaj przez dwa lata motorem o pojemnosci do 125cc a dopiero potem moge robic prawko ? Ja w zyciu za bajtla jezdzilem tylko motorynką i to moja cała przygoda z motor(k)ami. Bo ja mialem w planie zeby kumpel uczyl mni jezdzic na swojej 650 - tce, na placu, potem przystąpił bym do cbt a potem dzien max kilka dni pozniej mialbym normalny egzamin na prawko kat. A...da sie tak czy faktycznie trzeba najpierw sie bujac przez dwa lata 125cc ?


Wróć do „Prawo”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 16 gości