O wszystkim na tematy prawne
leyto84
Gastarbeiter
Posty: 3
Rejestracja: 17 sie 2009 12:41

Ciąża, a praca part time

Postautor: leyto84 » 22 sie 2009 20:08

Witam
Jestem w ciazy to dopiero poczatek 5 tydzien. Pracuje part time i nie wiem jak wyglada sytuacja kobiet ciezarnych w UK.
Jakie mam prawa jako ciezarna? I czy kiedy dowie sie pracodawca mam obawiac sie o prace?
Czy moze mnie zwolnic czy nie? Jakie ewentualnie prawa mi przysluguja?
Co z urlopem maciezynskim pracujac part time czy rozni sie to od sytacji kobiet ktore pracuje full time?

Bardzo prosze o odpowiedzi
Z gory bardzo dziekuje

BarbaraOska
Gastarbeiter
Posty: 2
Rejestracja: 05 wrz 2009 10:06

Re: Ciaza a praca part time

Postautor: BarbaraOska » 05 wrz 2009 11:16

leyto84 pisze:Witam
Jestem w ciazy to dopiero poczatek 5 tydzien. Pracuje part time i nie wiem jak wyglada sytuacja kobiet ciezarnych w UK.
Jakie mam prawa jako ciezarna? I czy kiedy dowie sie pracodawca mam obawiac sie o prace?
Czy moze mnie zwolnic czy nie? Jakie ewentualnie prawa mi przysluguja?
Co z urlopem maciezynskim pracujac part time czy rozni sie to od sytacji kobiet ktore pracuje full time?

Bardzo prosze o odpowiedzi
Z gory bardzo dziekuje


Witam

Bedac kobieta w ciazy masz 4 podstawowe prawa:
- platny urlop na klasy antenatalne
- wziac urlop macierzynski
- maternity pay benefits; oraz
- ochrone przed unfair treatment or dismissal (czyli jak pracodawca dowie sie ze jestes w ciazy i cie zwolni to bedziesz mogla sie odwolac)

Jako pracownik tzw 'employee' (as opposed to a 'self -employed'), masz prawo do 26 tygodni zwyklego urlopu macierzynskiego tzw 'Ordinary Maternity Leave' oraz 26 tygodni dodatkowego urlopu macierzynskiego tzw 'Additional Maternity Leave'. Ogolnie, mozesz wziac ten urlop macierzynski, bez wzgledu na to:
- ile juz pracujesz
- ile pracujesz godzin tygodniowo
- ile zarabiasz

Bedac na urlopie zwyklym / dodatkowym, jestes dalej pracownikiem i pod ochrona prawa pracy.

Najelpiej wejdz na strone http://www.direct.gov.uk/en/Parents/Mon ... /index.htm i poczytaj troche.

Pozdrawiam


Wróć do „Prawo”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 42 gości