O wszystkim na tematy prawne
jatar
Gastarbeiter
Posty: 1
Rejestracja: 07 maja 2009 20:36

Zwrot podatku - prośba o pomoc

Postautor: jatar » 07 maja 2009 20:50

praca przez rok , dostalem p60, z oplacanym podatkiem o kodzie br, prosze o pomoc jak mam wystapic o zwrot tax, prosze o link dotyczacy formularza jaki nalezy wypelnic - czy moze byc z drukarki czy tez gdzies nalezy go pobrac,jakies inne zalaczniki dolaczyc?, na jaki adres wyslac , jakim listem- jaka klasa, mam wystawiony na west hampshirearea,czy na p60 jest juz pokazana kwota do zwrotu ? czy jest ona naliczana w oparciu o formularz- jesli tak to jak go wypelnic ?, poniewaz mam rozne i niekompletnee informacje wiec prosze o odpowiedz od kogos kto juzz to robil ,prosze mozliwie szeroka i jasna odpowiedz
z gory serdecznie dziekuje za pomoc

71jkc
Rezydent
Posty: 1468
Rejestracja: 08 kwie 2009 20:16

Postautor: 71jkc » 07 maja 2009 23:47

Ja osobiscie zglosila bym sie do agencji ktora trudni sie tym , bo te sprawy sa skomplikowane i czasochlonne .
Ale jesli chcesz sam/a to zrobic to inland revenue ma wszelkie informacje i kontakt numery.
POWODZENIA DAJ ZNAC JAK POSZLO :wink:

root
Gastarbeiter
Posty: 1
Rejestracja: 31 paź 2008 02:52

Także pytanie związane ze zwrotem podatku w U.K.

Postautor: root » 17 maja 2009 23:15

Witam mam 3 pytania:

- Czy można się rozliczać na podstawie payslipów kiedy nie posiada się P45 i P60 ?

- Chciałbym odzyskać zwrot nadpłaconego podatku za rok 2008/2009 ale nie wiem czy mogę, ponieważ przez dwa poprzednie lata podatkowe niczego nie wysyłałem. (Za rok 2006/2007 wyszło mi -1 funt. A za rok 2007/2008 +50funtów). Czy skoro przez tamte dwa lata niczego nie rozliczałem to czy mogę ominąć tamte lata i rozliczyć się tylko za rok 2008/2009 ?

- Ostatnie pytanie: Moja siostra pracowała w Anglii przez kilka miesięcy. Wróciła do Polski. Otrzymała P45 od pracodawcy ale choć była zarejestrowana w Home Office to nie wyrobiła sobie National Insurance Number. W związku z tym na P45 przy NIN pisze "Nie znany". Czy mogę ją w takim razie rozliczyć bez NIN?

Z góry dzięki za odpowiedzi!

evolvi2
Gastarbeiter
Posty: 12
Rejestracja: 13 maja 2009 17:32

Postautor: evolvi2 » 11 cze 2009 17:52

blondynek, popelniles wiele beldow w swojej poradzie .. ale pewnei miales dobre checi . Po pierwsze P45 daje duzo , jest rownie wazne jak jak P60 ( P45 otrzymujesz kiedy konczysz prace a P60 kiedy pracujesz i mija rok podatkwoy )
Po drugie w zadnym wypadku nie wysylaj do IR p60 w nadziei ze sami ci to policza i przysla forme, masz wtedy co najmniej 2 miesiace czekania a forme wystarczy doladowac z internetu w 5 min ( wpisz w goole P91 - employers record ) i juz ! Wypisanie nie wymaga zaawansowanego angielskiego . Do tego dolaczasz P60 lub P45 lub tez ostatni payslip ((z krotkim napisem ze bardzo ci przykro ale pracowdawca nie dal ci P60 i P45 i chcesz sie rozliczyc majac tylko takie dane )
A adres biura do ktrego masz to wyslac mozesz znalesc na stonie
http://search2.hmrc.gov.uk/kbroker/hmrc ... jsp?type=2
Wpisz tylko pierwsze 3 cyfry employr PAYE reference ( znajdziesz to na P60 lub innych papierkach od pracowdawcy ) i koniec . Wysyalsz konieczni poleconym i czekasz na zwrot:)

71jkc
Rezydent
Posty: 1468
Rejestracja: 08 kwie 2009 20:16

Postautor: 71jkc » 11 cze 2009 19:00

GO ON BLONDYNEK !!!!
Well done !!!
:lol: :lol: :lol:

evolvi2
Gastarbeiter
Posty: 12
Rejestracja: 13 maja 2009 17:32

Postautor: evolvi2 » 12 cze 2009 11:51

Juz odpwiadam . Pewnie chlopak sam sobie nie poradzi z tym ale przynajmniej bedzei wiedzial gdzie zaczac. Po drugie 3 miesiace czekania na zwrot podatku to jest teoria w praktyce to wyglada roznie … niestety . Mozesz czekac nawet rok. Obecnie post rooms w niektorych biurach HMRC maja juz opoznienia 9 tygodniowe…
Po trzecie nigdy w zyciu nie slyszalam aby P45 nie bylo podstawa do rozliczenia a zajmuje sie tym od 6 lat. Jest tak samo wazne jak P60. Bo jakze by nie .. przeciez nie wszyscy musza pracowac akurat w kwietniu zeby dostac P60.. Oczywisice masz racje co to tego ze nie mozna dostac kopii P60 I ze trzeba sie wtedy starac o statement od earings.

Po czwarte 'employers record' pomylka w pisowni… pisze czasem ciut za szybko .. I nie zwracam uwagi na literowki .. Moj blad. Ale wskazowka jest cenna tak czy siak .
Po szoste : Cytat : HMRC ZAWSZE COROCZNIE wysyla kazdemu tax return form.Abosolutna nieprawda. Tax return jest wysylany tylko osobom zarejestrowanym jako self-employed . Osoby zatrudnione nie maja nawet obowiazku sie rozliczyc, HMRC nie zadaje sobie trudu przesylania im form. Czasem jezeli HMRC nie ma kompletnych danych moze wyslac I poprosic o wypelnienie P91 wlasnie.
No I oczywiscie tax return form ktory zawiera adres HMRC Office ktoremu podlega Masz racje .. ale jak wspomialam dotyczy to tylko self-employed tak samo jak rozliczenia online. pozdrawiam :)


i z gory przepraszam za literowki i inne takie :D

evolvi2
Gastarbeiter
Posty: 12
Rejestracja: 13 maja 2009 17:32

Postautor: evolvi2 » 12 cze 2009 17:41

No wlasnie o taka regulacje przez kod podatkowy mialam na mysli.. w zasadzie jest to teraz nieomal wszechobecne… przynajmniej nie spotkalam sie w praktyce z lump sum..:/ a szkoda … bylo by cos nowego :)

Poza tym fakt ze pojscie do agencji nie przyspieszy niczego I polecam robienie tego samemu , to nie jest takie trudne. Szegolnie z naszymi poradami :wink:

BadBoy22
Gastarbeiter
Posty: 2
Rejestracja: 09 cze 2009 18:59

Postautor: BadBoy22 » 12 cze 2009 18:04

Dzięki postaram się jakoś załatwić i dam znać jak poszło....Dziękuję wszystkim za rady ;-)

Mieszko1
Gastarbeiter
Posty: 4
Rejestracja: 05 paź 2009 20:57

Postautor: Mieszko1 » 05 paź 2009 21:11

Szybkie pytanko(a). :D
W roku 2005/2006 pracowalem dla firmy X na umowe o prace i za tamten rok dostalem P60.Potem zmienilem prace i pare miesiecy harowalem dla agencji.Kolejna zmiana i pracuje do dzis dla firmy Y na umowe o prace.
Do ktorego 'Tax Office' mam sie zwrocic o zwrot podatku za 2005/06.Czy tego ktoremu byla przyporzadkowana firma X czy obecna Y ?
Jesli caly czas pracuje co poza P60 powinienem wyslac zwracajac sie o zwrot podatku?
Czy wystarczy wyslac kopie P60 ?
Pozdrawiam


Wróć do „Prawo”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 33 gości

cron