O wszystkim na tematy prawne
Artur79
Rezydent
Posty: 2318
Rejestracja: 30 sie 2007 09:41

Lokata/fundusz inwest. w Polsce, a podwójne opodatkowanie?

Postautor: Artur79 » 08 paź 2007 11:52

mam zamiar kiedystam wrócic do Polski, funt jak kazdy widzi leci na pysk od dawna i nic nie wskazuje na to zeby poszedl w gore. mam pytanie, czy jesli wrzuce kase na jakas lokate w Polsce lub powierze jakiemus funduszowi inwestycyjnemu (raczej to drugie bo lepsze oprocentowanie) to czy wtedy moje dochody beda podchodzic pod podwojne opodatkowanie ?
przyznam ze nie mam zielonego pojecia o prawie podatkowym, wiec prosze o porady.

rafnie
Gastarbeiter
Posty: 17
Rejestracja: 18 wrz 2007 13:35

jest ryzyko

Postautor: rafnie » 08 paź 2007 16:55

Odpisalem na tego posta juz rano, ale w jakis sposob nie dotarl tam gdzie powinien. Pisalem, ze niestety ryzyko wizyty fiskusa w przypadku inwestycji w fundusz istnieje. Przez zlodziejskie prawo wielu z nas nie wraca do kraju i kisi swoje pieniadze tu podczas gdy moglyby one pracowac dla nas i polskiej gospodarki. Swoja droga ciekawe... mam nadzieje, ze moj poprzedni post zaginal z powodu bledu technicznego a nie 'nieprawomyslnosci'...

Artur79
Rezydent
Posty: 2318
Rejestracja: 30 sie 2007 09:41

Postautor: Artur79 » 08 paź 2007 17:09

to do dupy :(
kisi to malo powiedziane, nie dosc ze oprocentowanie na kontach savings marne to jeszcze na kursie traci sie duzo.
ja tam z kazda wizyta w Polsce "przelewam" z kolegami cos dla polskiej gospodarki :wink:
mozna zawsze przekazac komos z rodziny zeby inwestowal, ale wtedy ta osoba moze miec klopoty jak fiskus sie spyta, skad przy tak niskich zarobkach na Pana/Pani koncie nagle znalazla sie taka suma ? A wtedy podchodzi to pod podatek od nieujawnionych dochodow czyli cos kolo 40%.

czy jest jakas dobra inwestycja w Polsce do ktorej fiskus sie nie dobierze ?

ODINN
Posty: 0
Rejestracja: 03 paź 2008 14:03

Postautor: ODINN » 09 paź 2007 07:34

nie pamietam dobrze, ale kazdy wieksze przelew, jest notowany przez banki, i maja one obowiazek zgloszenia go urzedowi podatkowemu... przelewy w kwocie wyzszej niz 4000zl.

sie mi tak obilo o uszy... wiec, napewno padnie pytanie skad masz ta kase.
a jak padnie pytanie to potem poleci...

w co najlepiej zainwestowac? wlasny biznes... :P

mimo tego wolalbym ta kase trzymac z dala od "domu" i tych krwiopijcow :lol:

Usercostam
Rezydent
Posty: 5232
Rejestracja: 06 gru 2013 12:00

Postautor: Usercostam » 09 paź 2007 11:12

Dajcie spokoj z Polska... szkoda czasu. Ja wole inwestowac w tutejsza gospodarke. Jest lepsza.

rafnie
Gastarbeiter
Posty: 17
Rejestracja: 18 wrz 2007 13:35

Postautor: rafnie » 09 paź 2007 11:15

Kiedyś rejestrowane były transakcje w kwocie wyższej lub równej równowartości 10 000 Euro po kursie z 15 października poprzedniego roku. Czytałem pare miesiecy temu, ze nasz cudowny rząd zdecydował tę kwotę znacznie obniżyć - nie pamiętam jak bardzo ani czy to uskutecznił. W każdym razie w obecnych warunkach nie ma bezpiecznej lokaty kapitału w Polsce. Można pokombinować z darowiznami i nie złamać prawa na piśmie, ale urzędnicy w Polsce mają większą moc niż ustawy i jeśli uznają, że zrobiłes to co zrobiłeś w celu ominięcia prawa to i tak będzie po herbacie... Paranoja.

Artur79
Rezydent
Posty: 2318
Rejestracja: 30 sie 2007 09:41

Postautor: Artur79 » 09 paź 2007 13:13

jesli zainwestuje bedac w UK jakies pieniadze w Polsce to obejmie mnie podwojne opodatkowanie. Jesli tutaj zainwestuje a pozniej wroce do Polski i podejme kase z lokaty w UK, to .... obejmie mnie podwojne opodatkowanie ? :)
chyba ze sie myle, jesli nie, to to jest chore.

rafnie
Gastarbeiter
Posty: 17
Rejestracja: 18 wrz 2007 13:35

Postautor: rafnie » 09 paź 2007 16:48

"Podwójne" opodatkowanie będzie miało zastosowanie jeśli wrócisz do Polski i zrobisz cokolwiek z pieniędzmi zarobionymi w UK. Masz rację - to jest chore bo Brytyjczyk, gdyby zechciał kupić jednostki uczestnictwa polskiego funduszu inwestycyjnego (co zresztą zrobiło więcej ludzi niż się powszechnie przypuszcza) zapłaci tylko podatek od odsetek kapitałowych (tzw podatek Belki). Nikt nie będzie się go czepiał. Natomiast obywatel naszego pięknego kraju tego samego zrobić nie może. To jest poważna choroba naszej polityki. Największy problem jest tego rodzaju, że chociaż PO i UPR obiecują "abolicję" podatkową dla osób, które nie zapłaciły do tej pory złodziejskiego podatku to sprawa wcale nie jest taka prosta bo niektórzy już go zapłacili. Skoro będzie abolicja to trzebaby oddać co ich. W przeciwnym wypadku będzie tak samo jak z iPhonem, któego cenę Apple obniżył bodajże o 200$ tydzień czy dwa od ukazania się na rynku. Ci, którzy kupili 200$ drożej nie byli zbyt szczęśliwi :)

Artur79
Rezydent
Posty: 2318
Rejestracja: 30 sie 2007 09:41

Postautor: Artur79 » 09 paź 2007 16:55

jesli wroce do Polski z kasa z ktorej rozliczylem sie w UK to nie sadze zeby podwojne opodatkowanie mnie obejmowalo. co innego jesli bede miec jeszcze jakies dochody w UK, np lokate w tutejszym funduszu inwestycyjnym itp.

Z innej beczki, ciekawe co jesli wroce i w tym samym roku podejme prace w Polsce ? tez podwojne mnie obejmie w rozliczeniu za dany rok ? :)
swietne zachety do powrotu, byle tak dalej towarzysze :)

rafnie
Gastarbeiter
Posty: 17
Rejestracja: 18 wrz 2007 13:35

Postautor: rafnie » 09 paź 2007 23:39

Jeśli pracowales w Wielkiej Brytanii w latach 2004-2006 i nie zaplaciles podatku w Polsce, a wrocisz i te pieniadze zainwestujesz to jest to wlasnie sytuacja, do ktorej ma zastosowanie podwojne opodatkowanie. Nie wiem czy dotyczy ono dochodow ze zrodel innych niz stosunek pracy i dzialalnosc gospodarcza. Wydaje mi sie, ze dochody z lokat, funduszy itp nie są objęte tymi przepisami. Jesli w danym roku podatkowym wrocisz do Polski i podejmiesz tam prace to zaplacisz podatek tylko od dochodow uzyskanych w Polsce ale wg stawki podatku obliczonej na podstawie wszystkich dochodow w danym roku. Na przyklad, jesli w usa zarobiles 20 000 funtow (110 000 zlotych) a w Polsce w tym samym roku podatkowym zarobiles 1000 zlotych to podatek zaplacisz tylko od tego tysiaca zlotych, ale wysokosci 40%, bo tyle wynosi stawka podatkowa od dochodow 111 000 zlotych. Nie wiem czy to wystarczajaco jasno wytlumaczylem wiec pytaj jesli potrzebujesz więcej informacji.

mówcie_mi_255
Emigrant
Posty: 415
Rejestracja: 09 wrz 2007 07:58

Postautor: mówcie_mi_255 » 10 paź 2007 09:24

No cóż chore ale prawdziwe,
Puki co jeżeli zarabiałeś w poprzednich latach w GB i nie rozliczyłeś się z tego w PL to wisi nad tobą Komornik, i teraz rozliczenie w GB nie zwalnia z obowiązku zapłaty w PL.
Teraz tak, od tego roku co prawda są juz przepisy ktore zwalniaja od podatku w PL. ale cały czas wisi nad toba nierozliczony podatek za poprzednie lata i teraz
cały czas wisi obowiązek rozliczenia się za lata wstecz, a przedawnienie upływa po 5 latach fiskalnych czyli nawet 6 lat (jeżeli jakikolwiek dochód był np 1stycznia to ten rok uruchamia następny rok do przedawnienia do 31 grudnia)
Dlatego tłumaczenie że inwestujemy pieniądze zarobione w tym roku może i jest nie udowodnienia że nie, ale na pewno ruszamy kupę i potem może, a nawet na pewno będzie śmierdziało bo zaczną sprawdzać zarobki, konta itd.
Dla bezpieczeństwa najlepiej zaszyć się nie wychylać i przeczekać te parę lat aż mole zjedzą na dnie szuflady, albo faktycznie na prawdę a nie wyborcza ściema aby wracać czy cokolwiek robić w polsce.
Osobiście raz zaufałem bo chciałem być patryjota i dałem pracę 60 ludziom, niestety w pewnym momencie miałem więcej kontrolerów niż pracowników, bo nie chciałem smarować i właziłem konkurencji co mieli plecy, paraliżowali prace firmy, choć nic nie znaleźli w końcu dałem za wygraną, olałem chory kraj. bo nie po to żyje żeby użerać się i denerwować, a żeby z przyjemnością zarabiać i w weekendy wydawać na przyjemności.
A to co "rodzina" myśli czy ma zobaczyć to mnie to ani nie grzeje ani nie ziębi bo co ja mam zarabiać na pokaz dla rodziny i znajomych, to najprostszy sposób by zaprosić inspektorów z US, myślę że wasze kartki z wakacji z rożnych krajów europy skutecznie dadzą im do myślenia gdzie warto inwestować... nie tylko pieniądze ale i swoją wiedzę i umiejetności, a przecież wycieczki do hiszpani Ibize są takie tanie :D


Wróć do „Prawo”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 11 gości

cron