O wszystkim na tematy prawne
lukabazuka
Gastarbeiter
Posty: 3
Rejestracja: 05 sty 2009 17:22

Dwa lata w UK bez WRS?

Postautor: lukabazuka » 05 sty 2009 17:42

Witam,
jestem juz 2 lata w uk i nie mam home office. wiem moja wina ale jakos nigdy o tym nie myslałem poza tym ktos tam rzucił hasło, ze to zbędne(nielegalny podatek i ma byc zniesiony od 2009).obecnie pracuje w trzeciej firmie.
Moje pytanie brzmi; jezeli nadal obowiazuje wrs i mam wyslac te dokumenty to czy mam podac w nim tylko obecne zatrudnienie(czyli adres trzeciej firmy), pierwsze-kiedy tylko zaczalem prace w uk, a moze historie wszystkich trzech?<payslipy i kazdy dokument o zatrudnieniu mam>??
Jezeli teraz wysle home office to czy istnieja jakies konsekwencje prawne, ze tego nie uczynilem 2 lata wczesniej???
moje ostatnie pytanko; czy emeryturka dopiero zacznie mi sie liczyc od wyslania home office pomimo tego, ze mam wczesniejsze dokumenty o zatrudnieniu( i ostatnio nawet przyslali mi papier, ze gdy doplace iles tam funtow to mi policza pelny kolejny rok podatkowy do emerytury-gdyz zaczalem prace w styczniu 2 lata temu)

Przepraszam za ten natłok pytan(pewnie temat wałkowany nie raz) ale w sumie nie mam skad sie tego dowiedziec.
Dziekuje z góry za fachowe porady i zycze sukcesów w Nowym Roku w UK!!!!

:)

JORDIN17
Emigrant
Posty: 163
Rejestracja: 11 paź 2008 17:58

Postautor: JORDIN17 » 06 sty 2009 08:24

wiem tyle ze jezeli nie masz wrs to pracowales do tej pory `nielegalnie`,wiem to troche smieszne bo placiles podatki itd.ale jednak tak oni to nazywaja,wiem z wlasnego doswiadczenia bo dostalam list z home office w ktorym bylo napisane ze pracowlam do ej pory nielegalnie.Wiec teraz jak sie bedziesz rejestrowal nie poniesiesz zadnych konswkwencji z tego powodu ze sie wczesniej nie zarejestrowalaes tyle ze tamta praca sie `nie liczy` i nikogo nie interesuje,wiec wpisuj tylko obecnego pracodawce,potrzebujesz tez list od pracodawcy ze jestes u niego zatrudniony i musisz zaplacic za rejestracje £90.Fajnie gdyby zniesli ale prawdemowiac pierwszy raz slysze taka historie.Twoj `rok` bedzie sie liczyl od tego czasu kiedy otrzymasz certyfikat.Po roku nieprzerwanej pracy nie musisz juz sie rejestrowac i mozesz starac sie o rezydenta.

lukabazuka
Gastarbeiter
Posty: 3
Rejestracja: 05 sty 2009 17:22

Postautor: lukabazuka » 06 sty 2009 15:45

dzieki za odpowiedz :) mało pocieszająca heh ale dobrze wiedziec.wysle to jak najszybciej
pzdr

lukabazuka
Gastarbeiter
Posty: 3
Rejestracja: 05 sty 2009 17:22

Postautor: lukabazuka » 06 sty 2009 17:48

cos mi sie przypomnialo :) kiedy bede uzupelniał papiery home office to czy jest tam wstawka od kiedy jestem w uk (i czy napisac prawdziwa date?-2 lata)?

JORDIN17
Emigrant
Posty: 163
Rejestracja: 11 paź 2008 17:58

Postautor: JORDIN17 » 07 sty 2009 18:47

Nie pamietam czy jest takie pytanie ale jakby co to pisz prawdziwa date,nie masz powodu by zrobic inaczej,przeciez nie jestes nielegalnym imigrantem,masz prawo tu przebywac nawet jak nie pracujesz byle bys mial z czego sie utrzymac ie biorac pieniedzy od panstwa-to w wypadku gdy nie pracujesz ale ty pracujesz wiec nie ma o czym mowic,wiec pisz prawde.Ja jestem tu ponad 5 lat i nawet niewiem czy da sie to udowodnic bo na poczatku nie placilam podatkow.

Brain
Gastarbeiter
Posty: 2
Rejestracja: 23 cze 2008 20:12

Postautor: Brain » 10 sty 2009 10:37

Po roku przepracowanym nie musisz wysylac juz jakby po ptokach. Ale niech sie prawnie ktos wypowie (to nawet na aplikacji jest napisane).

user2074458
Gastarbeiter
Posty: 3
Rejestracja: 29 sty 2009 17:09

Postautor: user2074458 » 29 sty 2009 17:13

A ja właśnie jakims cudem zgubilem wrs. Jestem tam zarejestrowany od 2005. Czy ktos moze mi podac informacje co zrobic zeby je odzyskac?

kaslawka
Rezydent
Posty: 1830
Rejestracja: 07 paź 2007 13:54

Postautor: kaslawka » 29 sty 2009 22:13

0114 207 4074
numer tel do oddzialu w Sheffield. Ten certyfikat jest praktycznie jedyna kopia jaka masz,oni raczej nie wydaja kopii, ale zadzwon i sie dowiedz dokladnie

Lukabazuka....jesli pracodawca nie zarejestrowal cie w Home Office w ciagu miesiaca i mimo tego nadal zatrudnial jest zagrozony kara £5000
Wiem ze oni pewnie tego nie egzekwuja, ale co jesli sie zdarzy jakis nadgorliwiec? Lepiej tez tam zadzwon i sie dowiedz co powinnas w takiej sytuacji zrobic, nie musisz im podawac od razu swojego nazwiska....

kaslawka
Rezydent
Posty: 1830
Rejestracja: 07 paź 2007 13:54

Postautor: kaslawka » 29 sty 2009 22:21

no tak, zle sie wyrazilam.....pracownik ma obowiazek sie zarejestrowac ale pracodawca ma obowiazek tego dopilnowac

You may be committing a criminal offence, and face a fine of up to £5000, if you continue to employ a worker if:

the worker does not apply for a registration certificate within one month of starting work for you; or
you do not have a copy of a completed application form
.

http://ukba.homeoffice.gov.uk/workingintheuk/eea/wrs/employers/

kaslawka
Rezydent
Posty: 1830
Rejestracja: 07 paź 2007 13:54

Postautor: kaslawka » 29 sty 2009 22:35

no ja wiem ze teoria z praktyka to ma tyle wspolnego co....a nie powiem co :lol:


ale wiesz, zawsze sie moze znalezc jakis nadgorliwy nie lubiacy Polakow np :wink:

ech, no ja zlozylam dokumenty o rezydenta wynajmujac prawnika, a niech on sie chrzani z tym bajzlem w Home Office :wink:

kaslawka
Rezydent
Posty: 1830
Rejestracja: 07 paź 2007 13:54

Postautor: kaslawka » 29 sty 2009 22:50

dalam to do prawnika zeby zalatwil mi to troche szybciej niz po pol roku, sama wypelnilam formularze wiec nie mam jezykowego problemu :lol:

po 12 miesiacach pracy w UK skladam formularz o status rezydenta na 5 lat...
dostanie sie wczesniej.... :wink:

wkladka w paszport? taaaaa.....moze byc i wkladka

ide spac, dobranoc :wink:

PS:niewiem czy mi sie to uda, jakies bachory dra morde w domu obok, matka irlandka tez nie lepsza

Gosh, ale patologia


Wróć do „Prawo”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 16 gości

cron