O wszystkim na tematy prawne
albilal
Gastarbeiter
Posty: 2
Rejestracja: 19 paź 2008 16:17

Jakie dokumenty powinienem zebrać planując opuszczenie wyspy

Postautor: albilal » 19 paź 2008 16:26

Mieszkam w Anglii 5 lat od 4 jestem rezydentem. Planuję wyjazd z wysp ale nie bardzo się orientuję co powinienem pozałatwiać żeby później nie mieć niepotrzebnych problemów. Próbowałem dowiedzieć sie w polskim urzedzie pracy co potrzebuję aby przejść na zasiłek < w końcu trzeba odpocząć troche ;)> powiedzieli mi że świadectwo pracy. Tylko co w takim przypadku jest świadectwem pracy w Anglii? Payspliy, p60 czy p45 hmm . Interesuje mnie tez czy powinienem kogoś powiadomić o swoim wyjeździe z kraju. Chodzi o to czy przepada mi ten status rezydenta i po jakim czasie... nie wiem tez czy powinienem pozamykać konta w bankach, czy mogę sobie bez problemu trzymać w nich kase... Dzieki za pomoc

evolvi
Gastarbeiter
Posty: 25
Rejestracja: 10 sty 2008 15:21

Postautor: evolvi » 22 paź 2008 11:15

W Polsce Urzad raczej zapyta cie o certyfikat E104 pokazujacy okresy ubezpiecznia za okres choroby lub okresu maciezynskiego ( ciebie to pewnie nie dotyczy - pisze ogolnie ) lub o E301 ktory zawiara informacje o ubezpieczneniu dla celow ustalenia statusu zatrudnienia. I to jest ci potrzebne zeby ewentualnie starac sie o zasilek lub tez zeby twoj przyszly pracodawca zaliczyl ci lata pracy te z UK wyliczajac dla ciebie np ewiwalent urlopowy. Zeby uzyskac ten certyfikat musiz wypelnic forme CA 3916 i wyslac ja na adres ktry znajdziesz na pierwszej stronie tej formy. Przydatne jest jezeli doloaczysz do tej formy kopie ostatniego payslipa i wszystkie P60 I P45 jakie dostales w okresie swojego zatrudnienia na wyspach. HMRC potrzebuje tych informacji na wypadek gdyby musieli sie skontaktowac z Twoimi praocwoawcami zanim beda moglo wyslac ci certyfikat.

Konto mozesz zostawisz otwarte, i mozesz trzymac na nim pieniadze zasadzie to zalezy od ciebie . Nieuzywane przez kilka lat zostanie zamkniete automatycznie przez bank.

Powodzenia w Ojczyznie.

albilal
Gastarbeiter
Posty: 2
Rejestracja: 19 paź 2008 16:17

Postautor: albilal » 17 lis 2008 22:52

Dzięki wielkie za pomoc. Jezeli mogłbyś to powiedz prosze jeszcze skąd wziaśc albo pobrać ten druk Ca 3916 ? Z jobcentre, inland ravenue czy moze pracodawcy ? Dzieki za pomoc.... a i jeszcze jedno bo wyjeżdzam w sumie juz na dniach i pewnie nie uda mi sie tego zalatwić przed wyjazdem ... w jakim czasie od zwolnienia sie z pracy powinienem złozyć te wnioski i czy moge podac zdres zwrotny do Polski? Pozdrawiam i powodzenia


Wróć do „Prawo”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 37 gości

cron