O wszystkim na tematy prawne
user592467
Gastarbeiter
Posty: 12
Rejestracja: 19 mar 2008 18:25

Tax return?

Postautor: user592467 » 01 paź 2008 16:54

hej!
Wlasnie wypelniam swoj tax return, ale natrafilam na kilka niezrozumialych dla mnie pytan i prosze o pomoc kogos madrego, kto juz pokonal tego potwora!

najpierw opisze swoja sytuacje: Zarejestrowalam sie jako self 9.09.2007.
Konto zalozylam 28.09 i pierwsze pieniazki wplacilam 29.09. Ostatnia wplata za prace w opisywanym roku podatkowym miala miejsce 10.04.08.

1. date your books or accounts start - czy tutaj powinnam wpisac kiedy wplynely pierwszy raz pieniadze na moje konto? bo pytanie wczesniej brzmialo kiedy zaczelam swoj biznes? W ogole tego nie rozumiem!!!

2. Czy musze wykazywac moje koszty? moje dochody wyniosly ponizej 5 tys, wiec najchetniej opuscilabym te wyliczenia.

3. w punkcie 64 jest pytanie date your basis period began. Co to jest ten basis period?

z gory dziekuje za pomoc!!!

MarcFloyd
Rezydent
Posty: 4971
Rejestracja: 31 sie 2007 12:27

Postautor: MarcFloyd » 01 paź 2008 20:50

Zeby nie bylo: ja nie jestem 100% pewny jak jest z self-employed jako ze racej zajmuje sie osobami prawnymi a nie fizycznymi ale...:

1. chodzi zapewne o twoj poczatek dzialalnosci czyli 9/9/7 (chyba ze zaczelas dzialalnosc wczesniej niz sie zarejestrowalas)
2. znowu: nie wiem jak jest z SE, gdyby to byla firma to jak najbardziej powinnas.
3. chodzi zapewne o twoj okres obrachunkowy

Powiem szczerze ze moja wiedza w tym przypadku jest bardzo ogolna, bo ja co prawda zajmuje sie zawodowo rachunkowoscia ale akurat nie podatkami, a juz zupelnie nie SE. Jesli chcesz uzyskac pewnosc co do moich supozycji to sugerowalbym kontakt z ksiegowym ktory wlasnie SE sie zajmuje. Na forum jest takze Robert Biegala (nick rbiegala) ktory wlasnie w tym temacie ma spore wiadomosci, moze wyslij do niego mejla.

user592467
Gastarbeiter
Posty: 12
Rejestracja: 19 mar 2008 18:25

Postautor: user592467 » 02 paź 2008 12:19

dziekuje Ci bardzo za pomoc pomoc!
a mozesz napisac mi cos wiecej o tym okresie obrachunkowym?
co to takiego?

MarcFloyd
Rezydent
Posty: 4971
Rejestracja: 31 sie 2007 12:27

Postautor: MarcFloyd » 02 paź 2008 12:30

Okres od kiedy do kiedy prowadzisz ksiegi. Np. jesli prowadzisz biznes zimowy to najwieksze obroty masz np. w okresie grudzien-marzec a najwieksze koszty ponosisz przed tym okreesem. Ustawiasz wiec sobie rok firmowy tak aby przychody jak i poniesione wczesniej koszty mialy miejsce w tym samym okresie.
Zgaduje ze ten wspomniany basis period to powinno byc wlasnie to - ale nie znam kontekstu w jakim to okreslenie pada.

Nieco podstawowych wiadomosci znajdziesz tu:
http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAnd ... G_10016920

evolvi
Gastarbeiter
Posty: 25
Rejestracja: 10 sty 2008 15:21

Postautor: evolvi » 02 paź 2008 16:21

No wiec tak :
1. date your books or accounts start tak jak powiedzial MarcFloyd
to dzien kiedy rozpoczelas dzialanosc.

Pytanie o poczatek books or Account pozwala im stwierdzic za jaki okres sie rozliczasz. Odradzam manipulacje przy datach i zdecydowanie namawiam do trzymania sie dat wyznaczonych przez HMRC. czyli od 6/4/7 - 5/4/8. Ulatwi ci to rozlicenia podatkowe. Chbya ze masz jakies istoten powody zeby ustalic jakis inny okres rozliczeniowy. Jednak sadzac po informacjach ktore tu napisalas raczej nie .. Oczywiscie w twoim wypadu bedzie to od 9/9/7 do 5/4/8 czyli nie pelny rok . Dopiero w przyszlym rozliczeniu juz twoj okres rozliczeniowy pokryje sie datami roku podatkowego.

2. Koszty powinnas wliczac ..ale badzmy szczerzy jezeli tego nie zrobisz swiat sie nie zawali. Z punkto widzenia IR najwazneijsze jest wykazanie zyskow - w koncu to zwieksza kwote naleznego podatku :)

3 No i pytanie 3.. w zasadzie mysle ze odpowiedz jest w pierwszym :)

Powodzenia .


Wróć do „Prawo”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 12 gości