O wszystkim na tematy prawne
ClockworkStrawberry
Gastarbeiter
Posty: 1
Rejestracja: 17 wrz 2018 08:05

Brexit a związek partnerski

Postautor: ClockworkStrawberry » 17 wrz 2018 08:12

Dzień dobry. W lutym przyszłego roku planuję wyjazd do UK do swojego partnera, który na Wyspach mieszka już 11 lat - on nie będzie miał problemów związanych z Brexitem, ale czy to oznacza że dołączając do niego będziemy musieli wziąć ślub? Rozumiem, ze jakieś formalności na pewno na nas czekają. Niestety, z podowów zdrowotnych nie mogę dołaczyć do niego wcześniej. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji na ten temat, może ktoś z Państwa ma wiedzę na ten temat? Pozdrawiam.

user307701
Gastarbeiter
Posty: 1
Rejestracja: 26 paź 2018 10:54

Re: Brexit a związek partnerski

Postautor: user307701 » 26 paź 2018 12:05

Witam,

Po formalnym wyjściu Uk z Unii (UE), którego data przypada na 29 Marca 2019, nastąpi 21 miesięczny 'transition period', czyli okres przejściowy trwający do 31 grudnia 2020. W tym czasie obywatele UE będą nadal objęci przywilejem swobodnego przemieszczania się na terenie Unii. Proszę jednak pamiętać, że 'a right to residency', czyli prawo zamieszkiwania obywatela Unii w dowolnym kraju członkowskim jest obwarowane pewnymi kryteriami, a mianowicie chcąc pozostać dłużej niż 3 miesiące, taka osoba musi: 1) podjąć pracę albo 2) aktywnie jej poszukiwać, 3) rozpocząć własną działalność gospodarczą, 4) studiować lub 5) być finansowo samowystarczalnym. Przepisy te będą dotyczyły również UK, po wyjściu z UE we wspomnianym okresie przejściowym.

W pani/pana przypadku, planując przyjazd do UK w okresie pomiędzy 29.12.2019 a 31.12.2020 oraz mając obywatelstwo kraju członkowskiego Unii przywilej bezwizowego przekraczania granicy UK nadal będzie zachowany, jak również prawo do pozostania w tymże kraju na jednej z pięciu wymienionych wyżej zasad. Prawo takie można również nabyć poprzez wstąpienie w formalny związek z partnerem i wtedy jako członek rodziny nie ma pani/pan obowiązku spełniania owych 5 kryteriów ale zachowuje prawo pobytu w UK jako członek rodziny.

Po upływie 5 lat można wtedy starać się o tzw. settled status.

Mam nadzieje, że powyższe informacje okazały się przydatne.

Pozdrawiam
Polish Advice Point team
www.polishadvicepoint.co.uk


Wróć do „Prawo”Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 2 gości