O wszystkim na tematy prawne
user1700773
Gastarbeiter
Posty: 5
Rejestracja: 07 lut 2008 14:51

Child benefit - jakie dokumenty potrzebne?

Postautor: user1700773 » 25 mar 2008 15:18

witam serdecznie wszystkich na forum.W kwietniu wyjezdzam z dzieckiem(3latka)do anglii do meza.Maz pracuje.Poszlam wiec tu w polsce do urzedu zglosic moj wyjazd i prosilam zeby wstrzymali mi rodzinne.I tak tez zrobili ale mam problem z otrzymaniem od nich zaswiadczenia ze zeczywiscie juz nie pobieram rodzinnego.Chca oni odemnie meza umowe o prace i zaswiadczenie o zarobkach.Czy naprawde te dokumenty sa im potrzebne??Ja ich niemam a juz jest za pozno zeby maz mi to wyslal.Jezeli niebede miala tego zaswiadczenia czy bede mogla w anglii starac sie o child benefit?I jeszcze jedno pytanie czy akt urodzenia dziecka musi byc przetlumaczony na angielski?No to sie rozpisalam.Pozdrawiam serdecznie

rbiegala
Gastarbeiter
Posty: 78
Rejestracja: 26 mar 2008 09:26

Postautor: rbiegala » 26 mar 2008 09:54

Do Child Benefit potrzeby jest tylko akt urodzenia. Nie trzeba go tlumaczyc na angielski. Oprocz aktu urodzenia potrzebne sa numery Pesel i NIP Pani i meza.
Numery te wpisuje sie na dodatkowych formularzach, ktore dostanie Pani do 2 tygodni po wyslaniu wniosku na Child Benefit.
Najprawdopobobniej urzad tutejszy sam sprawdza czy nie bierze sie zasilku w Polsce.
Do starania sie o jakiekolwiek zasilki potrzebny jest Insurance Number. Jesli Pani dopiero przyjedzie to zajmie troche czasu zanim go Pani bedzie miala. Dlatego radzilbym wypisac wniosek na meza. Skoro tu pracuje to pewnie ma Insurance Number.
Oprocz Child Benefit mozecie sie Panstwo starac sie o Tax Credit. Jest to dofinansowanie rzadowe dla osob malo zarabiajacych i rodzin z dziecmi ktore maja dochod roczny do 58tys. Jesli macie Panswo dziecko, to wystaczy ze maz Pani pracuje ponad 16 godzin tygodniowo (zapewne pracuje wiecej) i moga Panstwo otrzymac ta pomoc, z ktorej korzysta tu kazda rodzina mieszkajaca na wyspach. Do tego zasilku potrzeby bedzie Pani Natioal insurance number (NI). Tylko ze z doswiadczenia wiem, ze wniosek mozna wyslac od razu jak Pani juz tu przyjedzie i od razu starac sie o NI dla Pani. Jak Pani dostanie NI to wowczas trzeba zaktualizowac dane w urzedzie.
Dlaczego radze wyslac wnioski wczesniej? Kazdy zasilek moza dostac na 3 miesiace wstecz. Wobec tego lepiej jest wyslac jak najszybciej i jesli jakies dane poda sie pozniej urzad przysle wyrownanie.
Tax Credits przyznawane sa na rok budzetowy, ktory zaczyna sie 6 kwietnia. Wniosek pewnie zlozy Pani po 6 kwietnia. Wobec tego zasilek zostanie przyznay juz na nowy rok budzetowy. Jednak nie wiadomo jak dlugo bedzie Pani czekac a NI number a urzad tu ma cierpliwosc i na pewno poczeka na dane.
Tax Credits jest uzalezniony od dochodow za poprzedni rok budzetowy. Wobec tego jesli przyjechalaby Pani 1 kwietnia i maz by zlozyl wniosek 2 kwietnia. Wpisze Panstwa zarobki za poprzedni rok podatkowy ktory skonczyl sie 5 kwietnia 2007 to mozecie Panstwo otrzymac jeszcze wyrownanie za 3 miesiace wstecz od 2 kwietnia. Troche teoretyzuje. Ale przedstawiam jakie sa mozliwosci. Pani oczywiscie nie ma NI wobec tego jak dostanie Pani NI to poda go Pani do urzedu i wyrownanie zostanie wyplacone.

Pozdrawiam
Robert

Amitaba
Gastarbeiter
Posty: 10
Rejestracja: 01 cze 2008 16:08

Postautor: Amitaba » 01 cze 2008 16:45

taki dodatek. Child benefit jednak lepiej wyrabiac na ta osobe, ktora nie pracuje bo od momentu pobierania wlicza sie ten czas do emerytury.
Pozdrawiam

dorota21
Gastarbeiter
Posty: 1
Rejestracja: 04 cze 2008 01:12

Witam serdecznie

Postautor: dorota21 » 04 cze 2008 01:45

Chcialam zapytac, czy nadal trzeba posiadac home office aby starac sie o child benefit.?? Pracowalam 3 miesiace przez agencje R4S ,lecz niestety nie doczekalam sie home offic ,ktory firma nieudolnie zalatwiala. Szczeze mowiac to, sama tez to zaniedbalam wierzac agencji, ze w koncu cos zalatwi. Kiedy poinformowalam agencje, ze jestem w ciazy, nagle przestali wysylac mnie do pracy. Ciagle jestem zarejestrowana w R4S, lecz od miesiaca siedze w domq, wiec nie wiem czy bede wstanie zalatwic home office. Najciekawsze w tym wszystkim jest to, ze w tej agencji pracuje polka, ktora zajmowala sie moja aplikacja od poczatku, lecz nie mozna liczyc na jej pomoc. Prosze o rade.
Pozdrawiam serdecznie. Dorota

rbiegala
Gastarbeiter
Posty: 78
Rejestracja: 26 mar 2008 09:26

Postautor: rbiegala » 04 cze 2008 02:32

hmm....
Jesli pracujesz i starasz sie o Child Benefit, to nie musisz miec Home Office. Jesli bys napisala ze nie pracujesz to wlasciwie nie potrzebujesz rejestracji w Home Office. Tylko we wniosku o Child Benefit jest chyba tez pytanie czy wczesniej nie pracowalas, ale nie jestem pewien do konca.
Bo jesli za pare miesiecy NIE bedziesz pracowac to jako osoba niepracujaca nie musisz miec Home Office.
Tak sobie troche teoretyzuje co mozesz zrobic.
Skoro piszesz ze agencji, w ktorej pracujesz osoba ktora zalatwiala rejestracje nie byla pomocna, to moze nie byc pomocna by dac Ci list potwierdzajacy ze tam pracujesz, bys sama mogla sie zarejestrowac. Ale pogadaj z nia a potem sama wyslij aplikacje ze strony Home Office z listem od pracodawcy itd (wszystko jest na stronie www home office).
Jesli bys jednak miala problemy by otrzymac list od pracodawc, to zarejestruj sie jako self-employed. I jako taka osoba nie bedziesz musiala sie rejestrowac w Home Office i we wniosku o Child Benefit wpiszesz ze nie rejestrowalas sie w WRS w Home Office bo robilas jako samozatrudniona.
Poza tym zagwarantujesz sobie to ze po porodzie dostaniesz zasilek Maternity Allowance (teraz £117.18 tygodniowo), bo jako self-employed bedziesz miala zaliczony okres ubezpieczenia. A w agencji musisz zarabiac co najmniej £30 tygodniowo by miec kwalifikowane tygodnie do Maternity Allowance.
Piszesz ze dla agecji robilas 3 miesiace a by otrzymac Statutory Maternity Pay od pracodawcy musisz tam miec przepracowane co najmniej 26 tygodnie i musisz dla pracodawcy pracowac w 15 tygodniu przed tym w ktorym urodzi sie dziecko. Oraz zarabiac co najmniej £87 do 5 kwietnia 2008 a po 5 kwietnia £90.
Pewnie dlatego agencja przestala Ciebie wysylac do pracy, bo jak bedziesz zarabiac teraz mniej niz £90 tygodniowo od nich, to nie beda placic Statutory Maternity Pay (SMP) chociaz to i tak nie jest z ich kieszeni, ale pewnie chca sobie zaoszczedzic pracy administracyjnej.
Koszty zwiazane z zarejestrowaniem sie jako self-employed sa male, tylko ze po 5 kwietnia 2009 bedziesz musiala wyslac do HMRC rozliczenie - moze byc puste skoro zarejestrujesz sie tylko dla ubezpieczenia.
Jeszcze jedno. Nie napisalas czy pracowalas wczesniej. Bo jesli pracowalas wczesniej i musisz policzyc dokladnie tygodnie. Musi ich byc co najmniej 26 w w ciagu 66 tygodni przed tygodniem w ktorym urodzi sie dziecko. W tych 26 tygodiach musialabys zarabialac co najmniej £30/tydzien. Wowczas tez dostaniesz tez Materty Allowance nawet bez rejestracji jako self-employed.

Tu masz formularz na rejestracje w Home Office:
http://www.bia.homeoffice.gov.uk/workin ... s/workers/


Pozdrawiam
Robert


Wróć do „Prawo”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 39 gości

cron