O wszystkim na tematy prawne
marcinwelder
Gastarbeiter
Posty: 4
Rejestracja: 24 wrz 2012 15:54

Jeśli były pracodwaca unika kontaktu i wypłaty pieniędzy

Postautor: marcinwelder » 16 paź 2013 17:41

Witam, proszę o poradę osób, które wiedzą co zrobić i gdzie zgłosić fakt, który opisuję poniżej:

Moja żona pracowała dla pewnej firmy, szefową jest Polka. Pracowała tylko trzy dni, harowała jak ciągnik na wiejskim polu. Zona jest samo zatrudniona czyli self-employed. Umówiona była na wypłatę za wykonaną pracę, która miała nastąpić kilka dni po jej wykonaniu. Pracodawczyni jednak się wydaje że zaoszczędzi te pieniądze bo unika kontaktu i tym samym nie chce wypłacić należnych pieniędzy. Liczy na to że żona jest laikiem i nie upomni się o swoje prawa bo nie mówi po angielsku. Ja natomiast sobie radzę w urzędach i proszę tu o info gdzie mogę zgłosić ten fakt. Wiem że są tu odpowiednie instytucje od takich spraw. Dopnę swego i nie daruję, chociaż bym miał zainwestować w to 5 razy więcej pieniędzy. Uważam że taki pracodawca powinien ponieść odpowiednie konsekwencje. Dziękuję z góry za pomoc.

NoToCo
Rezydent
Posty: 1324
Rejestracja: 26 sty 2009 13:02

Postautor: NoToCo » 16 paź 2013 20:23

Poszukaj w dziale praca lub prawo, blondynek wklejała wzory listów do pracodawcy i opisywała procedurę kilka razy.

Usercostam
Rezydent
Posty: 5232
Rejestracja: 06 gru 2013 12:00

Postautor: Usercostam » 17 paź 2013 12:49

Konkretnie to wyślij poleconym wezwanie do zapłaty, z jakimś terminem np. 2 tygodnie i napisz, że w razie nie zapłacenia sprawa zostanie skierowana do sądu tj. Small Claims Court.

Jeżeli w wymienionym terminie osoba nie zapłaci, po prostu skieruj w imieniu żony sprawię do tego sądu (kosztuje to pewnie w okolicach 100 funtów) wraz z opisem sytuacji, dowodami (jeżeli to była umowa ustna, to opisem sytuacji, kwitkiem z poczty, że wysłano wezwanie do zapłaty itd).

Ale pewnie cała procedura była kiedyś gdzieś tu opisana dokładniej. Zwykle postraszenie Small Claims Court wystarczy, aby dłużnika przestraszyć.

aina24
Rezydent
Posty: 2989
Rejestracja: 29 sty 2010 15:34

Postautor: aina24 » 17 paź 2013 21:06

small claim, i ogolnie cywilna procedura, o ktorej kiedys pisalam, bylo to w przypadku odszkodowania. Wiem, ze potem blondynek to przepisywala myslac, ze tak rozwiazuje sie wszystkie spory prawne, ale sady sa rozne do roznych spraw. Sprawy jak powyzsza rozstrzygana jest w specjalnym sadzie ze wzgledu na ogrom takich spraw i jest to Emlopyment Tribunal.

Aczkolwiek, zanim tam sie zglosisz, tak jak user napisal, nalezy dwa razy dopomniec sie o zaplate i najlepiej zrobic to formalnie na pismie ale isc z tym listem mozna z tym osobiscie,i te dwie kopie trzymac jako dowod kontaktowania sie z pracodawca. W liscie napisac trzeba, ze jesli wplata nie nastapi sprawa trafia do sadu, jako to, pracodawca jest swiadomy tego, ze sprawa trafi do sadu, jak i takze podawaj dokladne daty np ta kiedy zaplata powinna nastapic i w liscie dac konkretna date ostateczna do zaplaty. Taka formalnosc powinna postraszyc troche pracodawce, jesli nadal nie wyplaci wtedy sprawe mozna kierowac to Employment Tribunal, ale najpierw sprobuj to zrobic.
Ostatnio zmieniony 17 paź 2013 21:09 przez aina24, łącznie zmieniany 1 raz.

aina24
Rezydent
Posty: 2989
Rejestracja: 29 sty 2010 15:34

Postautor: aina24 » 17 paź 2013 21:10

nie raz widzialam :lol:
ale juz z grzecznosci czy czego tam sie nie odzywalam tylko oczy co jakis czas mi z lekka na wierzch wychodzily :lol:

Usercostam
Rezydent
Posty: 5232
Rejestracja: 06 gru 2013 12:00

Postautor: Usercostam » 17 paź 2013 22:05

Osoba której wiszą kasę jest self-employed, więc to będzie Small Claims Court.

aina24
Rezydent
Posty: 2989
Rejestracja: 29 sty 2010 15:34

Postautor: aina24 » 18 paź 2013 01:02

usercostam pisze:Osoba której wiszą kasę jest self-employed, więc to będzie Small Claims Court.



nie ma znaczenia kto w jakim trybie pracuje, to jest prawo pracy a sprawy zwiazane z prawem pracy trafiaja do Employment Tribunal, jak sama nazwa wskazuje.

Usercostam
Rezydent
Posty: 5232
Rejestracja: 06 gru 2013 12:00

Postautor: Usercostam » 18 paź 2013 08:40

aina24 pisze:
usercostam pisze:Osoba której wiszą kasę jest self-employed, więc to będzie Small Claims Court.



nie ma znaczenia kto w jakim trybie pracuje, to jest prawo pracy a sprawy zwiazane z prawem pracy trafiaja do Employment Tribunal, jak sama nazwa wskazuje.


I jak do ściany. Self-employed nie posiada w pełni praw pracowniczych, więc Employment Tribunal tutaj nie ma zastosowania.

aina24
Rezydent
Posty: 2989
Rejestracja: 29 sty 2010 15:34

Postautor: aina24 » 18 paź 2013 09:19

A niby co samozatrudniony robi jak nie pracuje? lezy tylko w miejscu pracy i juz prawo pracy go nie obejmuje?..

z reszta, co mnie to.. mi to bez roznicy co Ty tam z wnioskami robisz, ide na kawke :lol:

mezatka
Gastarbeiter
Posty: 32
Rejestracja: 08 sty 2012 20:17

Postautor: mezatka » 26 paź 2013 19:30

Niestety w przypadku osoby samozatrudnionej sprawe nalezy zlozyc do small claims court, nie do trybunalu. Ososba samozatrudniona nie posiada statusu pracownika.
Ze strony CAB

Wages claims

If you're owed unpaid wages, you'll have a reasonable chance of winning if you can prove:

you are, or were, a worker. If you’re self-employed you can’t claim wages through an Employment Tribunal


Wróć do „Prawo”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 45 gości