O wszystkim na tematy prawne
Stasiu5231
Gastarbeiter
Posty: 7
Rejestracja: 07 paź 2013 18:09

Wypłata "cash in hand" - czy jest to legalne?

Postautor: Stasiu5231 » 08 paź 2013 20:44

Witam,

pracuje w firmie XXX (około 2 tyg) gdzie wypłata (tygodniówka) wypłacana jest do ręki. Z tego co wiem w UK jest to nie legalne i wszystkie wypłaty powinny być księgowane na koncie w banku. Jak to wygląda naprawdę?

Pozdrawiam, Piotr

bombastik
Emigrant
Posty: 212
Rejestracja: 02 sty 2013 20:32

Postautor: bombastik » 08 paź 2013 21:14

Kontraktu tez pewnie nie masz?
Jezeli pracujesz legalnie to powinienes dostac payslip na ktorym widac ile zarobiles, ile zaplaciles podatku, ile zaplacies nin. Widzialem payslipy gdzie metoda platnosci byla gotowka, wiec niekoniecznie wyplaty musza byc ksiegowane w banku.
No chyba ze jestes samozatrudnionym, to troche zmienia sytuacje, ale wtedy ty wystawiasz pracodawcy rachunek za wykonana prace.

Stasiu5231
Gastarbeiter
Posty: 7
Rejestracja: 07 paź 2013 18:09

Postautor: Stasiu5231 » 08 paź 2013 21:38

Jestem narazie na okresie próbnym (znaczy sie szkolenie). Payslip jest wręczany co tydzień przy wypłacie. Dlatego pytam czy wypłata na rękę jest tu w UK legalna, ale jak widać jest :)

bombastik
Emigrant
Posty: 212
Rejestracja: 02 sty 2013 20:32

Postautor: bombastik » 08 paź 2013 21:40

No to jak masz payslip to wszystko gra :D

Usercostam
Rezydent
Posty: 5232
Rejestracja: 06 gru 2013 12:00

Postautor: Usercostam » 09 paź 2013 00:16

Jeszcze bankom nie udało się przekupić polityków aby konta bankowe były obowiązkowe.

Płacenie gotówką jest jak najbardziej legalne i etyczne (nie dajesz zarabiać bankierom i nikt nie obraca Twoimi pieniędzmi oprócz Ciebie)

Jak masz payslipy, możesz spać spokojnie.

NoToCo
Rezydent
Posty: 1324
Rejestracja: 26 sty 2009 13:02

Postautor: NoToCo » 09 paź 2013 07:11

Ja słyszałam o przypadkach, kiedy pracodawca dawał payslipy, ale składek nigdzie nie płacił i wszystko wychodziło dopiero w momencie rozliczania się z podatku.

Ja dla bezpieczeństwa zadzwoniłabym do HMRC i upewniła się, że pracodawca odprowadza wszystkie składki.

Usercostam
Rezydent
Posty: 5232
Rejestracja: 06 gru 2013 12:00

Postautor: Usercostam » 09 paź 2013 11:04

NoToCo pisze:Ja słyszałam o przypadkach, kiedy pracodawca dawał payslipy, ale składek nigdzie nie płacił i wszystko wychodziło dopiero w momencie rozliczania się z podatku.

Ja dla bezpieczeństwa zadzwoniłabym do HMRC i upewniła się, że pracodawca odprowadza wszystkie składki.


Ale jak masz payslipy, to już nie jest Twój problem.

NoToCo
Rezydent
Posty: 1324
Rejestracja: 26 sty 2009 13:02

Postautor: NoToCo » 09 paź 2013 18:52

W przypadku rozliczania się z podatku od tych zarobków, od których pracodawca nie odprowadził podatku (mimo, że na payslipach widniały wszystkie potrącenia) to naliczą Ci podatek od tej kwoty drugi raz, więc to jest problem rozliczającego się.

bombastik
Emigrant
Posty: 212
Rejestracja: 02 sty 2013 20:32

Postautor: bombastik » 09 paź 2013 19:08

Moze sie nie znam, ale jak mam jednego pracodawce to z podatku juz rozliczac sie nie musze, jest to robione automatycznie co miesiac. Przynajmniej u mnie, gdzie pracujac na kontrakt nie musze sie martwic o rozliczenie. Ostatnio cos popierniczyli i zmienili mi kod podatkowy, zaplacilem ponad 160£ wiecej niz powinienem, szybki telefon do HMRC i przy nastepnej wyplacie wszystko ladnie oddali.

NoToCo
Rezydent
Posty: 1324
Rejestracja: 26 sty 2009 13:02

Postautor: NoToCo » 09 paź 2013 19:32

Mój przykład dotyczył osoby samozatrudnionej. Jeśli ma wątpliwości czy pracodawca płaci legalnie i czy odprowadza składki jeden telefon do HMRC wszystko wyjaśni.

bombastik
Emigrant
Posty: 212
Rejestracja: 02 sty 2013 20:32

Postautor: bombastik » 09 paź 2013 20:15

Samozatrudniony wystawia invoices, nie dostaje payslipow, a nastepnie sie rozlicza z nich. Placi tez caly czas stawke podatku 20%, oczywiscie jesli nie przekroczy nastepnego progu podatkowego, a na kontrakcie na biezaco placisz podatek mniejszy od kwoty wolnej od podatku za dany rok.

marekleyton
Rezydent
Posty: 1162
Rejestracja: 23 lis 2010 08:38

Postautor: marekleyton » 09 paź 2013 21:17

bombastik pisze:Samozatrudniony wystawia invoices, nie dostaje payslipow, a nastepnie sie rozlicza z nich. Placi tez caly czas stawke podatku 20%, oczywiscie jesli nie przekroczy nastepnego progu podatkowego, a na kontrakcie na biezaco placisz podatek mniejszy od kwoty wolnej od podatku za dany rok.


nie masz zielonego pojecia o tym co piszesz

jesli samozatrudniony wykonuje prace dla jakiejkolwiek firmy dzialajacej w systemie CIS i obslugiwanej przez payroll company nie wystyawia zadnych invoices
dostaje niormalne payslipy systemu CIS

zanim cos napiszesz sprawdz czy jest to zgodne z przepisami HMRC

bombastik
Emigrant
Posty: 212
Rejestracja: 02 sty 2013 20:32

Postautor: bombastik » 09 paź 2013 21:36

A jezeli nie pracuje dla firmy ktora obsluguje payroll company?
To wystawia czy nie wystawia?
Ilu mam znajomych na self eployed, kazdy wystawia invoices.

marekleyton
Rezydent
Posty: 1162
Rejestracja: 23 lis 2010 08:38

Postautor: marekleyton » 09 paź 2013 22:22

przepis mowi wyraznie

1.selfemployed zarejestrowany w systemie CIS / Central Industry Scheme/ ma obowiazek poinformowac swojego zleceniodawce o tym ze jest zarejestrowany i podac mu swoj nr UTR

wtedy pracodawca dzwoni do hmrc i potwierdza zgodnosc

od tego momentu wszelkie pieniazki dla selfemployeda sa placone albo gotowka albo przelewem albo czekiem ale sa pomniejszone o 20% podatku ktory to zleceniodawca selfemployeda wplaca na indywidualne konto w HMRC jako zaliczke na podatek

jako potwierdzenie tej operacji wystawia payslip , tu zobacz jaki

https://multi-tax.com/images/examples/uk-utr3.jpg



jesli selfemployed pracuje w systemie CIS i wystawia faktury to kiedys go wyprostuja :)))



PS ten payslip to akurat z firmy GUILD , ubezpieczenie tam wypisane to Public Liability Insurance , ktore placi sie co tydzien...takie OC dla budowlanca
a Plus Holiday Pay ... to taki trick firm ktore zatrudniaja selfemployed dluzej niz rok, powinni im placic holiday pay jak pracownikom PAYE ..ale obchodza ten przepis wliczajac te godziny do normalnych..


Wróć do „Prawo”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 22 gości

cron