O wszystkim na tematy prawne
Olonor
Gastarbeiter
Posty: 2
Rejestracja: 08 kwie 2008 00:09

Self - Employed i Tax

Postautor: Olonor » 11 paź 2012 16:28

Ok Od pewnego czasu nosze się z zarejestrowaniem self...
jednak nie do końca są dla mnie zrozumiałe podatki...
a zwłaszcza to co mogę odpisać od podatku itp.
mam pytanie albo o telefon albo kogoś w north yorkshire kto by mi udzielił odpowiedzi na kilka pytań.

Pozdrawiam Dawid

MarcFloyd
Rezydent
Posty: 4971
Rejestracja: 31 sie 2007 12:27

Postautor: MarcFloyd » 11 paź 2012 16:52

A co konkretnie cie interesuje?

Olonor
Gastarbeiter
Posty: 2
Rejestracja: 08 kwie 2008 00:09

Postautor: Olonor » 11 paź 2012 18:01

konkretnie to co mogę odpisać od podatku otwierając firmę sprzątającą
tak konkretnie :P

NoToCo
Rezydent
Posty: 1324
Rejestracja: 26 sty 2009 13:02

Postautor: NoToCo » 11 paź 2012 18:08

Wszystkie wydatki ponoszone na firmę?

Olonor
Gastarbeiter
Posty: 2
Rejestracja: 08 kwie 2008 00:09

Postautor: Olonor » 11 paź 2012 22:28

no tak...
słyszałem ze podobno nawet ubezpieczenie samochodu jakoś można tam wrzucić do tego worka kosztów...
jak to dokładnie wygląda ?

sowatax
Gastarbeiter
Posty: 7
Rejestracja: 01 paź 2012 21:06

Postautor: sowatax » 11 paź 2012 22:54

Wiele kosztow zwiazanych z prowadzeniem biznesu mozna odliczyc. Zalicza sie tu rowniez ubezpieczenie samochodu, wszelkie naprawy czy serwis.Jednak jezeli samochod uzywany jest zarowno przez biznes jak i prywatnie nalezy odpowiednio to przekalkulowac. Do typowych kosztow ktore pojawia sie przy dzialaniu firmy sprzatajacej to koszty transportu pomiedzy roznymi miejscami pracy,reklama, telefon, koszt \"narzedzi\" i ubran roboczych, koszty obslugi bankowej, jezeli biuro biznesu miesci sie w mieszkaniu mozna odliczyc czesc rachunkow. Mozna by tu jeszcze wiele wymieniac. Najlepiej zbierac wszystkie rachunki i miec dobrego ksiegowego.

MarcFloyd
Rezydent
Posty: 4971
Rejestracja: 31 sie 2007 12:27

Postautor: MarcFloyd » 12 paź 2012 08:43

Mozesz odliczyc wszystkie wydatki ponoszone na biznes. Jesli cos uzywasz do biznesu i do celow prywatnych (np samochod) to mozesz odliczyc odpowiednia proporcje (tzn wliczyc w koszty):

A business expense is allowable if it:
• isn't capital expenditure
• isn't specifically non-allowable
• is wholly and exclusively for business purposes

The most common expenses that are normally allowable include:
• cost of stock
• payroll costs
• premises costs
• repairs
• motor and travel expenses
• finance costs
• administration costs
• professional fees


W przypadku samochodu zamiast wliczac proporcji kosztow mozesz rowniez wliczyc liczbe mil*wspolczynnik podawany przez HMRC (45p/mila przez pierwsze 10,000 mil i 25p/mila pozniej).

http://www.hmrc.gov.uk/incometax/relief-self-emp.htm#3

Motoring expenses

You can deduct the cost of using your car for business purposes. There are two ways of working out how much you can deduct:
• a fixed rate for each mile travelled on business, using our fixed mileage rates
• the actual expenses, worked out using detailed records of business and private mileage to apportion your recorded expenditure

The amounts to use are:
• car or van 45 pence a mile for the first 10,000 miles
25 pence a mile thereafter
• motorcycle 24 pence a mile
• cycle 20 pence a mile.


Jesli masz biuro w domu mozesz rowniez wliczyc sobie proporcje kosztu:


If you work from home or use a room in your home as an office you can
only charge the business percentage of the costs of running your home (heat
and light etc.) against tax.

Olonor
Gastarbeiter
Posty: 2
Rejestracja: 08 kwie 2008 00:09

Postautor: Olonor » 12 paź 2012 10:52

Dzięki wielkie :D
z poczatku sądziłem ze sam się uporam z tym...
lecz jednak wygląda to troche bardziej skomplikowanie i będę musiał sie zgłosić do księgowego :) i walczyć o swoje :D
Pozdrawiam Dawid

MarcFloyd
Rezydent
Posty: 4971
Rejestracja: 31 sie 2007 12:27

Postautor: MarcFloyd » 12 paź 2012 14:32

Uhm. A co potrzebujesz? Zeby ci zrobic roczne rozliczenie? Ja jestem ksiegowym.

Starababa
Gastarbeiter
Posty: 2
Rejestracja: 30 sty 2011 15:26

Postautor: Starababa » 12 paź 2012 15:10

:lol: :lol: :lol:

Olonor
Gastarbeiter
Posty: 2
Rejestracja: 08 kwie 2008 00:09

Postautor: Olonor » 13 paź 2012 12:16

ok a mam jeszcze jedno pytanie...

Niestety pracę mam poza dużym miastem i muszę robić dziennie dużo mil zeby pracować...
i jak by nie patrzeć samochód jest jakimś tam narzędziem pracy...
i pytanie brzmi czy są jakieś dotacje na które mógłbym załapać się z kupnem samochodu na firmę... ?
bo ford k którego posiadam to juz niemalże trup...

nefkalondon
Gastarbeiter
Posty: 18
Rejestracja: 23 sty 2012 00:59

Postautor: nefkalondon » 22 gru 2012 13:58

Marc Floyd, albo ktokolwiek inny kto zna strukture self employed, a dokładniej rozliczenie. Złozyłam wniosek o self employed we wrzesniu, pracuje jako niania, niestety rodzina, z która pracuje posyła dziecko od stycznia do złobka, czyli tracę pracę. Mam pytanie, czy muszę zglaszac, ze juz nie rpacuje z ta rodziną czy dopiero w rozliczeniu? W ogole nigdy sie nie rozliczalam, dla mnie to czarna magia, ile procent podatku bede musiala zaplacic przy ok 250 funtow tygodniowo? I jesli placilam za oysetrki i telefon, to jesli placilam kartą, moge to wrzucic w koszty i odliczyc od podatku?
Z góry dziękuję.
PS ile kosztuje usługa księgowego?

goraluk
Rezydent
Posty: 1165
Rejestracja: 18 paź 2012 12:15

Postautor: goraluk » 22 gru 2012 21:37

Selfemployed nie jest idealnym rozwiązaniem jeśli chodzi o podatki, znacznie korzystniej wygląda tu LTD czyli firma z ograniczoną odpowiedzialnością, gdyż tam jest jeden podatek;) Uważam, że dla osoby zakładającej wątek lepszym rozwiązaniem było by przeanalizować czy nie lepiej otworzyć właśnie LTD.

nefkalondon
Nikomu nic nie zgłaszasz. Po prostu skończył się pewien kontrakt i tyle, obecnie jesteś nadal jako selfemployed i nadal pracujesz ok. 35 godzin tygodniowo, ale twój dochód jest zerowy.
Rozliczać z podatkiem będziesz się za rok, rok podatkowy zaczyna się w kwietniu a kończy w marcu następnego roku. Jeśli nie zapikowałaś o Working Tax Credeit to najwyższy czas to zrobić! Aplikacji o WTC nie da się niestety wypełnić online, należy zadzwonić i poprosić o formularz. Rozliczenie da się zrobić online.
W twoim przypadku WTC dostaniesz ok. 210 funtów na 4 tygodnie. Liczy się ilość godzin pracy nie dochód. Praca to też np. dzwonienie z ofertą czy przygotowanie w domu strategi na najbliższe miesiące;) mam nadzieję, że rozumiesz. Nie wiem ile jesteś w UK ale jeśli masz udokumentowaną pracę przez rok to możesz starać się o zasiłek dla bezrobotnego, selfemployed też. Jest to o tyle ciekawe, gdyż w JC jest niezły program pomocy dla młodych biznesów! Łącznie z pewnymi formami finansowania!!!
Co do podatku, to jeśli od września miałaś ok 250 tygodniowo do dziś to jest ok 16 tygodni czyli ok. 4000 a więc znajdziesz się poniżej jakiegokolwiek progu podatkowego - po prostu zmieścisz się w kwocie wolnej od podatku, jeśli do kwietnia nie zarobisz więcej jak ok. 900 funtów, WTC się w to nie wlicza.

ps. W twoim przypadku nie opłaca się brać księgowego.

VgnJhd
Gastarbeiter
Posty: 1
Rejestracja: 30 gru 2012 00:23

Postautor: VgnJhd » 30 gru 2012 00:24

MarcFloyd pisze:Uhm. A co potrzebujesz? Zeby ci zrobic roczne rozliczenie? Ja jestem ksiegowym.


Ja potrzebuje ksiegowego , z gory zaznacze ze jest bardzo skomplikowana sprawa !!

kowalski198
Gastarbeiter
Posty: 1
Rejestracja: 16 sty 2013 13:23

Postautor: kowalski198 » 16 sty 2013 13:24

Jak rozliczyłem się za pomocą tego: pit 37 formularz to coś jeszcze muszę robić, już się pogubiłem w tym wszystkim jakieś 1000 rzeczy naraz.


Wróć do „Prawo”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 7 gości