O samochodach, motocyklach i rowerach ...
irekss
Gastarbeiter
Posty: 91
Rejestracja: 04 lut 2015 16:21

Wynajem długoterminowy samochodu czy leasing

Postautor: irekss » 09 cze 2024 09:56

Jak w temacie. Proszę opinię na temat wynajmu samochodu na firmę albo też leasingu. Przejrzałem w sieci kilka informacji na ten temat, jednak tematy bywają już stare tak więc nie wiem czy informacje na nich są aktualne.

Lepiej jest wynajmować i mieć ewentualne naprawy w jednej racie? I mniejsze ryzyko awarii, czy kosztów eksploatacji.

Czy jednak leasingować aby potem wykupić i sprzedać osobie prywatnej?

marcinek33
Emigrant
Posty: 151
Rejestracja: 16 sie 2012 10:30

Re: Wynajem długoterminowy samochodu czy leasing

Postautor: marcinek33 » 17 cze 2024 05:30

Leasing przestał być tak opłacalny jak wcześniej po wprowadzeniu pewnych założeń nowego ładu. Mianowicie wykup na osobę prywatną spowoduje powstanie przychodu z prowadzenia działalności gospodarczej i będzie skutkowało koniecznością zapłaty podatku. I chodzi tutaj o vat od wartości auta plus dodatkowo podatek dochodowy, a w przypadku droższego auta mogą być to już naprawdę wysokie sumy.
Na moje oko jeśli chcesz autem jeździć tak maksymalnie 2-3 lata, bardziej opłaci się wynajem. Ratę też wrzucisz sobie w koszty, a po zakończeniu umowy możesz po prostu oddać auto i poszukać dla siebie jakiegoś nowego.
Poza tym w przypadku wynajmu nie stresujesz się ewentualnymi szkodami, że np ktoś Ci wjedzie w tył i będzie to skutkowało dużym spadkiem wartości auta przy sprzedaży.

borek7
Gastarbeiter
Posty: 91
Rejestracja: 19 sie 2014 10:55

Re: Wynajem długoterminowy samochodu czy leasing

Postautor: borek7 » 18 cze 2024 11:07

W przypadku najmu nie płaci się za naprawy?

marcinek33
Emigrant
Posty: 151
Rejestracja: 16 sie 2012 10:30

Re: Wynajem długoterminowy samochodu czy leasing

Postautor: marcinek33 » 19 cze 2024 09:59

Masz AC, tak więc wszystko naprawią Ci w salonie. Na czas naprawy jeździsz zastepczym. Potem po naprawie znowu jeździsz sobie dalej. Auto i tak oddajesz za rok czy dwa (jak sobie w umowie ustalisz). Serwis, czesci eksploatacyjne, ubezpieczenie w cenie, nie masz nieprzewidzianych wydatkow, mozesz łatwiej zaplanowac budzet. Rata jest stała, nie zmienia się podczas trwania umowy. Wysokość zależy w tym przypadku od tego na ile wynajmujesz, jaki samochód wybierzesz, jak również jakie dodatkowe usługi w pakiecie masz (typu assistance). Zobacz sobie w Master1, na stronie jest kalkulator, możesz wpisać sobie samochody jakie Cię interesuje, powinna pojawić Ci się rata wynajmu miesięcznie. I jakie akurat mają samochody na wynajem.

irekss
Gastarbeiter
Posty: 91
Rejestracja: 04 lut 2015 16:21

Re: Wynajem długoterminowy samochodu czy leasing

Postautor: irekss » 24 cze 2024 08:38

A można zobaczyć te samochody gdzieś na żywo?

marcinek33
Emigrant
Posty: 151
Rejestracja: 16 sie 2012 10:30

Re: Wynajem długoterminowy samochodu czy leasing

Postautor: marcinek33 » 24 cze 2024 09:46

No przed decyzją wypadałoby samochód zobaczyć. Nie wiem o jakiej firmie piszesz, ale master1 ma swoje place w wielu miastach, gdzie są wystawione samochody na wynajem. Możesz wybrać się na któryś z nich, bo nierzadko mają tam auta, których nie ma na stronie.

irekss
Gastarbeiter
Posty: 91
Rejestracja: 04 lut 2015 16:21

Re: Wynajem długoterminowy samochodu czy leasing

Postautor: irekss » 24 cze 2024 10:58

A jak z ewentualnym wykupiem samochody po zakończeniu najmu? Co jeśli mi się odwidzi i będę chciał jednak samochód kupić?

marcinek33
Emigrant
Posty: 151
Rejestracja: 16 sie 2012 10:30

Re: Wynajem długoterminowy samochodu czy leasing

Postautor: marcinek33 » 24 cze 2024 12:37

Tak, powinno się dac. Ale wartosć auta jest przeliczana wtedy już po zakończeniu najmu. I możesz wykupić albo brać coś innego. Zastanów się jednak czy jest to opłacalne.

Piszę z włąsnej perspektywy Jestem wygodnicki, nie lubię myśleć o tym co zrobię z autem jak skończy się leasing. Już raz miałem doświadczenia ze srpzedażą auta i trochę z tym roboty jest, jeśli chcesz uzyskać w miarę dobrą cenę. Auto ma być sprawne na okres wynajmu i tyle. A potem albo bierzesz kolejne auto w najem albo rezygnujesz.

borek7
Gastarbeiter
Posty: 91
Rejestracja: 19 sie 2014 10:55

Re: Wynajem długoterminowy samochodu czy leasing

Postautor: borek7 » 25 cze 2024 05:56

Sporo racji ale przy wynajmie można martwić się zarysowaniami, przytarciami, zalaną tapicerką, wgnieceniami - to wszystko ponadnormatywne zuzycie, za które przyjdzie zapłacić po oddaniu auta, bo ma to znaczenie przy zdaniu samochodu.

marcinek33
Emigrant
Posty: 151
Rejestracja: 16 sie 2012 10:30

Re: Wynajem długoterminowy samochodu czy leasing

Postautor: marcinek33 » 25 cze 2024 09:14

Jasna sprawa, niemniej w swoim wpisie pisałem o sytuacji, w której ktoś nam zrobi szkodę. A nie my sami. Jeśli chodzi o master1 to odbiór jest w ich przypadku z książką odbioru - opisane jest w niej dokładnie za co mogą policzyć.


Wróć do „Motoryzacja”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 2 gości

cron