Ogólne rozmowy na tematy związane z pracą w Wielkiej Brytanii. Ogłoszenia o pracy można znaleść pod adresem www.londynek.net/jobs
ilmm24
Gastarbeiter
Posty: 3
Rejestracja: 02 maja 2011 17:03

Self-employed rejestracja - Pomocy

Postautor: ilmm24 » 02 maja 2011 17:08

Witam,

Bardzo proszę o pomoc. Do Londynu przyjechałem jakieś 4 m-ce temu i przez pierwszy miesiąc szukałem pracy, którą udało mi się znaleźć po około miesiącu. Jednak jest to praca jako freelancer co wymaga ode mnie rejestracji działalności - myślę tu o self-employed. Problem polegał na tym że od razu wpadłem w wir ciężkiej pracy po 14-16 godzin dziennie przez 7 dni w tygodniu z małymi wyjątkami(co robić takie czasy, taka firma) i absolutnie nie miałem głowy i przed wszystkim czasu żeby pochylić się nad tematem. W efekcie podczas ostatnich bank holidays poczytałem i "okazało" się (głupi jestem i tyle), że mam 3 miesiące na założenie działalności, bo jak nie to będzie kara. W związku z tym (sorry za przydługi wstęp) mam pytania:

Czy ten okres trzech miesięcy na rejestrację self-employed liczy się od uzyskania dochodów - czyli od pierwszej wpłaty na moje konto czy od momentu wystawienia przeze mnie pierwszego invoica?

Czy fakt że na National Insurance Number czeka się do 6 tygodni jest brany pod uwagę przy rejestracji. Pytam bo policzyłem że na rejestrację mam czas mniej więcej do 2-8 czerwca - więc nawet jak jutro zacznę działać to nie dostane numeru NI przed tym czasem - czyli się spóźnię z rejestracją. Czy są jakieś odstępstwa? Czy można się z HMR&C dogadać jakoś?

PS Sorry za głupie pytania ale nie mam w tych sprawach zielonego pojęcia

Z góry dziękuję za odpowiedz,

ilmm24
Gastarbeiter
Posty: 3
Rejestracja: 02 maja 2011 17:03

Postautor: ilmm24 » 02 maja 2011 20:32

Wielkie dzięki za odpowiedź.

Sprawdzając jednak różne strony/porady itd - wszędzie natrafiałem na to opcję z NIN, który trzeba uzyskać przed rejestracją jako self-employed. Nawet w formularzu on-line (link) jest to wymagane. Więc teraz trochę się pogubiłem... jak to zrobić żeby dostać UTR zanim dostanę NIN?

ilmm24
Gastarbeiter
Posty: 3
Rejestracja: 02 maja 2011 17:03

Postautor: ilmm24 » 03 maja 2011 00:30

Ok postaram się z nimi skontaktować, ale rzeczywiście jest to dość dziwne, że przy NIN jest czerwona gwiazdka, a przy UTR już nie. Dzięki za odpowiedz, niemniej liczę, że ktoś jeszcze dorzuci jakąś radę...

TomaszWiadrowski
Gastarbeiter
Posty: 45
Rejestracja: 25 kwie 2011 21:08

Postautor: TomaszWiadrowski » 03 maja 2011 10:27

Witaj

Po pierwsze zarejestrowac musisz sie od dnia, w ktorym rozpoczynasz dzialalnosc, a nie od dnia pierwszego invoica.

Jezeli nie masz NI number wyslij; tak jak wspominala blondynek; formularz bez wypelnionego pola NI i zalacz 'cover letter'; ale jesli mozesz zaczekaj na NIN (powininen przyjsc w 2 tygodnie od spotkania).

Nie radze polegac na rejestracji 'online' ani telefonicznej. Online potrafi nie przeslac danych do HMRC i potem moga pojawic sie problemy. Przy telefonicznej nie mamy potwierdzenia, ze sie rejestrowalismy. Jesli juz chcesz to zrobic telefonicznie, to pamietaj by zapisac numer na ktory dzwonisz, date, godzine i czas rozmowy oraz imie osoby, z ktora rozmawiales. Formularz pisemny radze skopiowac aby miec potwierdzenie rejestracji.

Pozdrawiam,

TomaszWiadrowski
Gastarbeiter
Posty: 45
Rejestracja: 25 kwie 2011 21:08

Postautor: TomaszWiadrowski » 03 maja 2011 12:09

Przykro mi blondynek, nie masz racji.

3 miesiace od ROZPOCZECIA dzialalnosci, a nie od daty invoica.

Zreszta w interesie osoby zakladajacej dzialalnosc jest zarejestrowanie sie od rozpoczecia dzialalnosci, gdyz mozna wtedy odliczac koszty dzialalnosci za okres poczatkowy (czyli przed uzyskaniem pierwszych wplywow).

cubatydiabel
Gastarbeiter
Posty: 1
Rejestracja: 06 maja 2011 19:25

Postautor: cubatydiabel » 06 maja 2011 21:15

Witam podepne sie pod temat, bylem na spotkaniu o NIN i dzis otrzymalem odpowiedz negatywna ze wykazalem za malo dokumentow swiadczacych ze potrzebuje tego nr.
pokazalem list od pracodacy , wyciagi z banku , Invoice, i odpowiedz negatywna co jeszcze trzeba im dac ?? mial ktos taka sytauacje??

Poradzicie cos??

TomaszWiadrowski
Gastarbeiter
Posty: 45
Rejestracja: 25 kwie 2011 21:08

Postautor: TomaszWiadrowski » 06 maja 2011 21:49

Witaj

Ciekawa sytuacja... to zalezy co mowiles na spotkaniu i jak odpowiadales na pytania, ale zadko odmawia sie nadania numeru NIN.

Umow sie raz jeszcze i na spotkaniu oprocz standardowych dokumentow zaznacz, ze chcesz odprowadzac skladki dobrowolne (Class 3 voluntary contributions) gdyz chcesz aby dane lata byly zaliczone do Twojej emerytury, a inne skladki moga byc w tym roku za niskie. Wtedy nie beda mieli prawa odmowic Ci NI number.

Pozdrawiam,


Wróć do „Praca”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 40 gości

cron