Ogólne rozmowy na tematy związane z pracą w Wielkiej Brytanii. Ogłoszenia o pracy można znaleść pod adresem www.londynek.net/jobs
adam_kownacki
Gastarbeiter
Posty: 2
Rejestracja: 12 lis 2008 10:24

Wypowiedzenie - nieprzestrzeganie warunków umowy?

Postautor: adam_kownacki » 12 lis 2008 11:47

Sprawa wyglada nastepujaco:

W kwietniu br rozpoczalem prace w firmie cleaningowej (stanowisko: kitchen cleaner). Po 4 miesiacach zostalem SUPERVISOREM, do moich obowiazkow naleza m.in. wszelkie sprawy na linii pracownicy <=> headoffice (korespondencja itp).


4 listopada (wtorek) mialem wyslac do headoffice'u wypelnione formularze nowego pracownika. Wyslalem. W srode mielismy wizyte managera -zapytal,czy wyslalem formularze,odpowiedzialem ze tak (co bylo zgodne z prawda).

W sobote 8 listopada od tegoz managera otrzymalem maila:

When I've been in [nazwa firmy] on Wednesdey you told me than you sent Artur's
documents yesterday (on Tuesday). I still have nothing. Why? Till I
will have his passport copy and ussual staff we need, NOBODY is getting
paid.
Do it as quick as you can. And dont lie to me you already sent
it.


Kind Regards


W odpowiedzi wyslalem zeskanowane paragony z post office,poniewaz byla to przesylka "special delivery"-sprawdzilem na http://track.royalmail.com/ ...okazalo sie ze listonosz probowal doreczyc przesylke do firmy,ale nikogo nie zastal i zostawil awizo...stad zamieszanie. Ale nie o tym mowa - chodzi mi o maila od managera:


Till I
will have his passport copy and ussual staff we need, NOBODY is getting
paid.
Do it as quick as you can. And dont lie to me you already sent
it.


w ktorym twierdzi ze uzaleznia przelanie nam (ja + 3 cleanerow) wyplaty od czegos co w rzeczywistosci zrobilem. Wedlug kontraktu-wyplate otrzymujemy 7 dnia miesiaca,w tym miesiacu otrzymalismy dopiero po wyjasnieniu tej sytuacji z przesylka (dzisiaj-12 listopad) i kilku telefonach,ze wg kontraktu-wyplata ma byc 7.
Fakt oskarzenia mnie o klamstwo tez mi jakos trudno przebolec.





Moje pytanie brzmi...czy powyzsza sprawa to wystarczajaco duzo aby stwierdzic ze pracodawca nie przestrzega zasad spisanych w kontrakcie?

O co chodzi...miedzy mna a managerem dzieje sie coraz gorzej :? czesciowo z mojej winy, czesciowo z jego...dal mi do zrozumienia ze albo sam odejde,albo on mnie zwolni. O dobrych referencjach moge zapomniec, wiec kombinuje jak kon pod gorke aby znalezc sobie jakies "usprawiedliwienie" braku referencji od poprzedniego pracodawcy, gdy bede szukal kolejnej pracy...

...nie wiem, nie znam sie...ale mysle ze jesli potencjalny przyszly pracodawca dowie sie jaka byla przyczyna mojego odejscia z obecnej pracy (nieprzestrzeganie zasad z kontraktu, traktowanie przez managera-oskarzanie o klamstwa),jakos latwiej "przelknie" brak referencji :/

W firmie jestem od kwietnia,nic mi nie wiadomo o jakichkolwiek skargach/naganach na mnie,a to ze po 4 miesiacach zostalem supervisorem tez powinno o czyms swiadczyc-skoro nie wywiazywalbym sie z obowiazkow,nikt normalny nie mianowalby mnie supervisorem. Manager stwierdzil ze referencji mi nie napisze,bo nie ma takiego obowiazku-i tyle.

JORDIN17
Emigrant
Posty: 163
Rejestracja: 11 paź 2008 17:58

Postautor: JORDIN17 » 12 lis 2008 13:47

Po pierwsze nie musisz jego podawac jako referee w nowej pracy,chociaz twoj potencjalny przyszly pracodawca sam moze sie skontaktowwac z twoim ostatnim pracodawca,tak dla potwierdzenia.Ponizej masz link na temat zatrudnienia,jakie moze pracodawca dac ci powody wymowienia i takie rozne ,duzo ciekawych rzeczy na tej stronie,mam nadzieje ze beda pomocne.


http://www.direct.gov.uk/en/Employment/ ... index.html

Pozatym ten twoj manager moze po prostu chce zebys odszedl bo chce np swojego znajomego na twoje miejsce dac.TY zrobiles to o co on cie poprosil,nie twoja wina ze nikogo nie bylo w biurze by odbrac przesylke i on nie powinien tak sie zachowywac dopoki tego nie sprawdzi,skoro powiddziales mu prawde a on ci nie uwerzyl.Czasami poczta tez zawodzi .Ty wykonujesz swoja prace tak jak powinienes i powinienes byc za to wynagrodzony co miesiecznie,on nie ma prawa wstrzymac ci wyplaty za takie glupoty.Zreszta reszta pracownikow tez jest niczemu winna,a na przyszlosc moze zapytaj o fax i jak wysylasz poczta to tez moze przefaksuj dokumenty zeby szybciej doszly i zeby mial dowod.Poczytaj na tej stronie powyzej moze cos znajdziesz,on nie ma prawa takich rzeczy robic,i mozesz go nawet do sadu pracy pozwac,ale on pewnie udaje cwaniaka ,myslac ze ty sie w sprawach prawnych nie orientujesz o moze ci powiedziec co chce.

Gdybym byla toba to dokladnie bym dowiedziala sie ze moje podstawy sa sluszne a potem powiedziala mu ze to ze on nie wyplacil pieiniedzy na czas nie tylko tobie ale i reszcie zalogu moglo wplynac nagatywnie na zycie osobiste ludzi,przeciez musza (i ty tez) oplacic mieszkanie itd.nie powinien tak byl robic i ty o tym dobrze wiesz.
Rozpisalam sie ale kurcze denerwuja mnie tacy ludzie,co on sobie mysli ze jest managerem to juz calym swiatem moze rzadzic i traktowac ludzi jak smieci.SZukaj nastepnej pracy jak najszybciej i lepeij daj mu wypowiedzenie wtedy nie bedzie ze to on cie zwolnil tylko sam odeszles.

adam_kownacki
Gastarbeiter
Posty: 2
Rejestracja: 12 lis 2008 10:24

Postautor: adam_kownacki » 13 lis 2008 22:31

JORDIN17 dzieki za odpowiedz.


Dzisiaj dostalem od managera list (poczta, nie email) - Verbal warning letter - unsatisfactory conduct of work


Czy jesli jutro zloze wypowiedzenie (okres wypowiedzenia -2 tygodnie), bedzie mnie mogl w tym okresie zwolnic?
Zalezy mi na tym zebym w papierach miec "odejscie z pracy na wlasne zyczenie" a nie "zwolnienie", managerowi moze zalezec na tym aby bylo odwrotnie :?

MarcFloyd
Rezydent
Posty: 4971
Rejestracja: 31 sie 2007 12:27

Postautor: MarcFloyd » 14 lis 2008 07:23

Nie bedziesz mial niczego w "papierach", bo w UK nie funkcjonuje "swiadectwo pracy". Natomiast bedziesz mial problem z referencjami od tego pracodawcy.

Wiesz co, po pierwsze uwazam ze nie powinienes tego tak zostawic, oczywiscie jesli nie mozna ci naprawde niczego zarzucic. Masz e-mail od managera w ktorym w sposob niegrzeczny zarzuca ci mijanie sie z prawda, masz rowniez kwit nadania czyli dowod ze sie z prawda nie mijales.
Jaki podal powod ostrzezenia?

JORDIN17
Emigrant
Posty: 163
Rejestracja: 11 paź 2008 17:58

Postautor: JORDIN17 » 14 lis 2008 19:05

mysle ze skoro dasz wypowiedzenie to juz pewne ze sam odchodzisz czyli on wtedy nie moze cie zwolinic,nawet gdyby chcila to ty zwolniles sie pierwszy przeciez.tez uwazam ze nie powinienes tak tego zostawia ,powodzenia


Wróć do „Praca”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 6 gości