Ogólne rozmowy na tematy związane z pracą w Wielkiej Brytanii. Ogłoszenia o pracy można znaleść pod adresem www.londynek.net/jobs
vonder
Gastarbeiter
Posty: 12
Rejestracja: 04 lis 2008 15:49

Własna firma w UK i praca dla firmy w Polsce -proszę o pomoc

Postautor: vonder » 04 lis 2008 15:51

Witam wszystkich serdecznie. Mam pewien problem związany z charakterem mojej pracy i mam nadzieję że ktoś będzie w stanie mi pomóc. Moja sytuacja przedstawia się następująco - jestem zarejestrowany w UK jako self-employed i niedawno wykonałem raport dotyczący analizy brytyjskiego rynku pod kątem wprowadzenia produktów pewnej firmy z Polski (nie jest to istotne specjalnie). Po wykonaniu pracy wysłałem fakturę firmie z Polski, ale księgowa z owej firmy twierdzi że potrzebuje jeszcze cartyfikatu o mojej rezydencji podatkowej w Wielkiej Brytanii, czyli jakiegoś dowodu że naprawdę jestem self-employed i płacę podatki. Niestety nie wiem gdzie mogę taki certyfikat załatwić, jaka jest procedura i skąd go wziąć. Byłem w HMRC, ale skierowali mnie do telefonu, a kobieta z która rozmawiałem nie była w stanie mi pomóc.

Czy może ktoś z forumowiczów załatwiał taki certyfikat?Byłbym wdzięczny za wszelkie wskazówki w tej kwestii. Pozdrawiam!

MarcFloyd
Rezydent
Posty: 4971
Rejestracja: 31 sie 2007 12:27

Postautor: MarcFloyd » 04 lis 2008 20:21

vonder,

rezydentem "podatkowym" stajesz sie automatycznie po pol roku przebywania i pracowania w UK. Popros uprzejmie pania ksiegowa zeby wyjasnila w oparciu o jakie przepisy zada od ciebie "certyfikatu rezydencji". Jesli nie bedzie potrafila podac to powinno pomoc - jest to jakis idiotyzm bo teoretycznie od kazdego kontrahenta zagranicznego moglbys zadac czegos takiego. Chyba ze do obywateli polskich stosuja sie inne przepisy, ale szczerze mowiac nie sadze (nie sadze, ale i sie nie zarzekam - od dawna nie mam juz stycznosci z bajzlem prawnym znad Wisly).


Cos mi swita ze mialem podobna rozmowe z owczesnym IR lata temu - ja z kolei chcialem zlozyc w polskim US oswiadczenie o tym z nie bede skladal wiecej PIT w zwiazku z przeniesieniem osrodka interesow zyciowych za granice. Z tego co pamietam to takowego nie dostalem jako ze jednoczesnie aplikowalem o status rezydenta (ten "normalny," nie podatkowy) i IR uznal ze jest to wystarczajacy dowod na moja rezydenture podatkowa. Nie wiem od jakiego okresu masz dzialalnosc, ale jesli nie da sie inaczej to moze wystarczy jakis list od nich stwierdzajacy ze jestes self-emloyed i placisz podatki w UK?

vonder
Gastarbeiter
Posty: 12
Rejestracja: 04 lis 2008 15:49

Postautor: vonder » 05 lis 2008 10:53

Wielkie dzięki za odpowiedź. Ogólnie jeden wielki bałagan. W sumie już nie wiem kto ma rację. Firma która zlecała mi pracę to duża spółka giełdowa, więc teoretycznie powinni trzymać się procedur. Wysyłali mi takie certyfikaty rezydencji podatkowej które otrzymali od swoich kontrahentów z innych krajów europejskich, ale z tego co udało mi sie ustalić to akurat Wielka Brytania nie wydaje takich certyfikatów i ogólnie w MHRC byli dosyc zdziwieni gdy zapytałem o tego typu certyfikat. Najgorsze jest to że w tym kraju nikt nie chce z tba rozmawiać, od razu kierują cię do telefonu, zadają milion pytań by na koniec stwierdzić że nie wiedzą o co chodzi. Ogólnie postaram się chyba przygotować taki certyfikat samemu i poprosić w HMRC o podpisanie go. W każdym razie dzieki za odpowidź.


Wróć do „Praca”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 72 gości

cron