Ogólne rozmowy na tematy związane z pracą w Wielkiej Brytanii. Ogłoszenia o pracy można znaleść pod adresem www.londynek.net/jobs
gryzli133
Gastarbeiter
Posty: 1
Rejestracja: 25 wrz 2007 12:07

Self emloyer problem z wypłatą, po wyjeździe do Polski

Postautor: gryzli133 » 25 wrz 2007 12:23

Witam. Byłem na wakacjach w Londynie i pracowałem jako Self Employer. Przed wyjazdem prosiłem o wypłatę pieniędzy, ale powiedziano mi, że płacą zawsze 20-go dlatego zrobią mi przelew. Ale nawet 5 dni później nie było pieniędzy więc skontaktowałem się z pracodawcą, który bezczelnie powiedział, że może to brzmi jak oszustwo, ale zapłaci mi dopiero za 2 miesiące, bo tyle ma czasu na to. Mówił, że tak jest w kontrakcie, ale niestety nie znalazłem tam nic o terminach płatności, jest tylko jakieś odwołanie które brzmi dokładnie tak:

Payments will be made in accordance with "The Act" and "The Scheme". All dates for payment will be the default dates under "The Scheme", Part II, 3.

Pogrzebałem trochę w internecie i znalazłem coś takiego:

Payment
109 Entitlement to stage payments

(1) A party to a construction contract is entitled to payment by instalments, stage payments or other periodic payments for any work under the contract unless—

(a) it is specified in the contract that the duration of the work is to be less than 45 days, or

(b) it is agreed between the parties that the duration of the work is estimated to be less than 45 days.

(2) The parties are free to agree the amounts of the payments and the intervals at which, or circumstances in which, they become due.

(3) In the absence of such agreement, the relevant provisions of the Scheme for Construction Contracts apply.

(4) References in the following sections to a payment under the contract include a payment by virtue of this section.
110 Dates for payment

(1) Every construction contract shall—

(a) provide an adequate mechanism for determining what payments become due under the contract, and when, and

(b) provide for a final date for payment in relation to any sum which becomes due.

The parties are free to agree how long the period is to be between the date on which a sum becomes due and the final date for payment.

(2) Every construction contract shall provide for the giving of notice by a party not later than five days after the date on which a payment becomes due from him under the contract, or would have become due if—

(a) the other party had carried out his obligations under the contract, and

(b) no set-off or abatement was permitted by reference to any sum claimed to be due under one or more other contracts,

specifying the amount (if any) of the payment made or proposed to be made, and the basis on which that amount was calculated.

(3) If or to the extent that a contract does not contain such provision as is mentioned in subsection (1) or (2), the relevant provisions of the Scheme for Construction Contracts apply.


Nie wiem jak to dokładnie rozumieć, ale tutaj chyba nie ma nic o tych 2 miesiącach, conajwyżej 45 dni, ale też nie mam pojęcia jak to rezegrać, bo najgorsze jest to że jetem już w PL, a w Londynie będę dopiero na przyszłe wakacje:/ dlatego nie wiem czy mam czekać na pieniądze, czy od razu mogę coś załatwić telefonicznie (CAB czy policja). Proszę o jakąś radę. Z góry dzięki.

Wróć do „Praca”Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 9 gości

cron