Ogólne rozmowy na tematy związane z pracą w Wielkiej Brytanii. Ogłoszenia o pracy można znaleść pod adresem www.londynek.net/jobs
user1929029
Gastarbeiter
Posty: 16
Rejestracja: 27 mar 2008 10:32

Własna firma - jak zalożyć?

Postautor: user1929029 » 27 mar 2008 10:40

witam

chcialbym zalozyc wlasna 'firme' (self-empl) w uk ale nie dokonca wiem co zrobic, otoz:

pracuje tylko dwa dni w tygodniu - roczne moje zarobki nie przekraczaja kwoty wolnej od podatku - wiec go nie place

i teraz zakladajac firme to
- czy ja bede musial zglosic o tym mojemu szefowi,
- czy bede musial zwolnic sie pracy (nie chcial bym sie tak od razu zwalniac - bo roznie to bywa)
- jak polaczyc jedno z drugim aby wszysko bylo zgodnie z przepisami?

czy ktos wie jak rozwiazac tego typu problem lub moze ktos zna ciekawe stronki w tym temacie

pozdrawiam adam

rbiegala
Gastarbeiter
Posty: 78
Rejestracja: 26 mar 2008 09:26

Postautor: rbiegala » 27 mar 2008 12:03

By zarejestrowac sie na self-employed trzeba wypelnic i wyslac formularz cwf1.
Tam wpisujesz dane swoje i firmy ktora zakladasz.
Jest tez miejsce na wpisanie danych pracodawcy, jesli oprocz firmy pracujesz dla kogos jeszcze.

Piszesz ze roczne zarobki z firmy nie przekraczaja wolnej kwoty od podatku.
Jednak juz pracujesz dla kogos to tam juz masz uwzgledniona wolna kwote od podatku. (jesli na payslipach masz tax code 522L znaczy ze jest ta kwota uwzgledniona).

Nie musisz zglaszac szefowi ze zakladasz firme.

Nie ma takiego obowiazku zebys musial sie zwalniac z pracy :D

Zgodnie z przepisami musisz zglosic to ze jestes self-employed w ciagu 90 dni od rozpoczecia firmy.
Po zakonczeniu roku budzetowego czyli po 5 kwietnia bedziesz musial zlozyc Tax return jak kazdy samozatrudniony. W tax return wpisujesz zarobki z pracy dla kogos innego i zarobki z firmy. Wowczas od tej sumy Twoich zarobkow placi sie podatek.

Byloby fajnie gdyby mozna uwzgledniac wolna kwote u pracodawcy i pracujac dla siebie, ale niestety nie ma tak dobrze.

Jesli potrzebujesz porady, co zrobic, by zaplacic mniejszy podatek, daj znac.

Nawet gdybys nie zarejestrowal tu dzialalnosci, to nie wiem, czy ktos by Ci zwrocil uwage, ale lepiej w razie czego sie zarejestrowac.

Przypomnialo mi sie ze zanim jeszcze przyjechalem do UK, w miescie w ktorym mieszkalem w PL urzad skarbowy nie chcial zawieszac dzialalnosci gospodarczej ludziom na wakacje bo sprawdzali i wiele firm funkcjonowalo normalnie. Tylko zawieszali by przez jakis okres nie placic ZUSu. Taka ciekawostka z PL.

Pozdrawiam i zycze powodzenia
Robert

user1929029
Gastarbeiter
Posty: 16
Rejestracja: 27 mar 2008 10:32

Postautor: user1929029 » 28 mar 2008 16:51

dzieki za odpowiedz

Tam wpisujesz dane swoje i firmy ktora zakladasz.
Jest tez miejsce na wpisanie danych pracodawcy, jesli oprocz firmy pracujesz dla kogos jeszcze.


tzn. w tym formularzu bede musial wpisac dane aktualnego mojego pracodawcy - a czy jemu bede musial to zglosic i czy w firmie w ktorej dotad pracuje bede musial przejsc na jakis inny system placowy czy to nie ma wogole znaczenia?

rbiegala
Gastarbeiter
Posty: 78
Rejestracja: 26 mar 2008 09:26

Postautor: rbiegala » 29 mar 2008 08:51

To nie ma znaczenia. Nic nie musisz mowic szefowi. To i tak nie zmieni Twojej wyplaty w pracy.
Z podatku rozluczysz sie po ukonczeniu roku budzetowego. Jesli juz pracujesz jako samozatrudniony to po 5 kwietnia bedziesz musial rozliczyc sie z tego co zarobiles.
Podam przyklad:
Zarobiles u pracodawcy: £25000, ktory odciagnal Ci podatek (zgaduje) £2000.
Zarobiles jako samozatrudniony: £5000 minus koszty dzialalnosci £1000.
Czyli zysk z dzialalnosci = £4000.
Czyli Twoj laczny dochod roczny (do 5 kwietnia 2008) wyniosl £25000+£4000= £29000. Od tej kwoty trzeba wyliczyc podatek. Zalozmy ze bedzie dla latwego liczeia: £2500.
Tylko ze pracodawca odciagal Ci i zaplacil £2000 podatku to zaplacisz roznice czyli £500.
Jesli rozpoczniesz self employed po 5 kwietnia to pierwszy rok Twojej dzialalnosci skonczy sie za rok 5 kwietnia 2009. I dopiero po tym dniu bedziesz sie rozliczal z podatku.

Moze to wygladac dziwnie jak sie pracuje dla pracodawcy i ten odciaga podatek a tu mozna robic caly rok bez placenia pensa podatku.
A z drugiej strony dziwne moze byc dla samozatrudnionych praca na PAYE (tak sie nazywa system placenia podatkow w UK przez prcownikow - placisz jak zarabiasz).

Powodzenia
Robert

Pysia1234
Gastarbeiter
Posty: 10
Rejestracja: 09 maja 2017 13:18

Re: Własna firma - jak zalożyć?

Postautor: Pysia1234 » 17 paź 2018 11:30

No naprawdę jest całe mnóstwo kwestii do rozwiązania nawet zanim założy się własną firmę. Moja koleżanka miała naprawdę dobry pomysł na biznes i jak zaczęła załatwiać te wszystkie sprawy związane z założeniem firmy, jakoś rozpocząć jej działanie, to okazało się że sama nawet juz powoli nie dawała sobie z tym wszystkim rady. Dlatego od razu poszła do biura rachunkowego oraz do adwokata. Kancelaria adwokacka Wojas Pawlak najwięcej jej pomogła.

markee
Gastarbeiter
Posty: 3
Rejestracja: 08 kwie 2019 18:18

Re: Własna firma - jak zalożyć?

Postautor: markee » 09 kwie 2019 10:10

Zalozenie wlasnej firmy od strony prawnej to nie jest nic skomplikowanego. Zupelnie inna kwestia jest aby to wszystko dzialalo preznie i przynosilo konkretne dochody. Znalezienie odpowiedniej branzy to chyba jedna z glowych kwestii jakie zabiera sen z powiek przyszlych przedsiebiorcow. Bez dokladnie analizy lokalnego rynku nie ma co mowic nawet o osiagnieciu sukcesu. Najlepiej zlecic badanie profesjonalistom, na podstawie wynikow podjac decyzje. Podobnie zrobil moj znajomy chociaz on mial dodatkowy atut jakimi byly dobre znajomosci. W jego rejonie byly planowane dosc wczesniej rozmaite inwestycje, a brakowalo firm trudniacych sie w ich realizacjach. Dlugo nie trzeba bylo czekac, az wypozyczyl sprzet od JLG - https://jlg.com.pl/produkty/ i rozpoczal swoja dzialalnosc. Przez pierwsze miesiace jakos specjalnie duzo nie zarobil ale po roku udalo mu sie dostrzec jeszcze pare rzeczy ktore musial poprawic i teraz nie narzeka na swoje finanse. Trzeba poprostu duzo determinacji.

stealh
Gastarbeiter
Posty: 69
Rejestracja: 04 sie 2016 12:08

Re: Własna firma - jak zalożyć?

Postautor: stealh » 19 kwie 2019 10:20

Załóż biznes wedle swojego zawodu ewentualnie umiejętności, prowadzę własny gabinet szukam programu do prowadzenia elektronicznej dokumentacji dla lekarzy, co myślicie o tym https://aurero.pl/mozliwosci/edm-dla-lekarzy/ edm dla lekarzy?

stealh
Gastarbeiter
Posty: 69
Rejestracja: 04 sie 2016 12:08

Re: Własna firma - jak zalożyć?

Postautor: stealh » 26 maja 2019 10:48

powstało bardzo dużo programów specjalistycznych dedykowanych dla danych branż, ich celem jest usprawnienie pracy. Przykładem jest elektroniczna dokumentacja medyczna dla lekarzy https://aurero.pl/mozliwosci/edm-dla-lekarzy/, używam i faktycznie pomaga w prowadzeniu własnej działalności

RealG
Gastarbeiter
Posty: 4
Rejestracja: 03 cze 2019 18:25

Re: Własna firma - jak zalożyć?

Postautor: RealG » 03 cze 2019 18:26

Nie taka latwa sprawa jak widac.

stealh
Gastarbeiter
Posty: 69
Rejestracja: 04 sie 2016 12:08

Re: Własna firma - jak zalożyć?

Postautor: stealh » 16 cze 2019 13:18

prowadząc własny biznes warto korzystać ze specjalistycznych programów, my prowadzimy klinikę więc mamy taki https://aurero.pl program dla przychodni

stealh
Gastarbeiter
Posty: 69
Rejestracja: 04 sie 2016 12:08

Re: Własna firma - jak zalożyć?

Postautor: stealh » 14 lip 2019 10:15

aby usprawnić działanie firmy warto jest używać specjalistycznych programów zrobionych specjalnie dla danej branży. Ja prowadzę przychodnię dlatego też mam specjalny program https://aurero.pl/ dla przychodni własnie


Wróć do „Praca”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 15 gości