Ogólne rozmowy na tematy związane z pracą w Wielkiej Brytanii. Ogłoszenia o pracy można znaleść pod adresem www.londynek.net/jobs
rynko
Gastarbeiter
Posty: 12
Rejestracja: 02 mar 2008 09:48

LTD - pytania o prowadzenie firmy

Postautor: rynko » 02 mar 2008 09:57

Witam
1. Otworzyliśmy z żoną niedawno LTD firma gdzie ja jestem dyrektorem i sekretarzem żona jest dyrektorem problem mój polega na tym iż obecnie pracuje jako self employed a żona zatrudniona jest na kontrakcie czy to nie będzie kolidować z prowadzeniem LTD ? Czy można spokojnie prowadzic LTD i nadal trzymać te prace ?
2. I jeszcze jedno pytanie czy jeśli firma ma zarejestrowane biuro pod adresem domowym czy muszę na to biuro ponosić jakies opłaty w sensie dzielić domowe i cześć przekazywać na biuro ? jak to jest chciałbym tak to poproadzić by nikt się nie doczepił a głównie w banku bo do założenia konta potrzebny jest szczegółowy biznes plan.
3. Czy wie ktoś jak przyjąć pierwszego racownika ? gdzie to zgłosić jakie druki it ? jak odprowadzać podatek od jego wpłaty gdzie go wpłacać i co z ubezpieczeniem wiem że mogę płacic pracownikowi najniższy NICOczyli 2.3 na tydzień ale jak to zrobić można online widziałem ze Ravenue ma troche tych rzeczy online le nie bardzo wiem co i jak.
Powinienem dostać niedługo numer podatkowy bo zgłosiłem firmę do ravenue za pomocą formularza CT41G

Pozdrawiam serdecznie i liczę na rozwiązanie moich kłebiących sie myśli

user1266835
Gastarbeiter
Posty: 42
Rejestracja: 19 paź 2007 13:52

Postautor: user1266835 » 02 mar 2008 16:01

wypadaloby zatrudnic ksiegowego...

1. nie bedzie kolidowac, ale jak masz zarobki z obu to bedziesz placic wiecej podatkow

2. mozesz czesc oplac dzielic z firma - obliczasz jaki procent uzywa firma i ten procent rachunkow bedzie placony przez firme.

3. nowego pracownika dodajesz do istniejacego payrollu, ale jesli nie wiesz jak odprowadzac podatek to znaczy ze tego payrollu jeszcze nie masz. jak zakladales firme to powinienes byl dostac employer's pack z HMRC - tam jest wyjasnione co i jak.

rynko
Gastarbeiter
Posty: 12
Rejestracja: 02 mar 2008 09:48

Postautor: rynko » 02 mar 2008 16:58

LTD zakładała mi firma za jedyne 39F założyli kompletną działalność teraz zgłosiłemfirmę za pomocą CT41G do ravenue i pewnie dopiero teraz dostanę to o czym mówisz. Ok w takim razie czekam na przesyłkę. Czy to chodzi o jakieś materiały informacyjne coś jak z self employed ? też wysylali całą książke co i jak.

A co do rozliczenia będę potrzebował jakiegoś programu i czy poradzę sobie z tym ? W sensie czy jest to trudne nie zamierzam prowadzić swoich rocznych rozliczeń podatkowych sam ale pracownikow chciałbym rozliczyć sam.
Pozdrawiam

user1266835
Gastarbeiter
Posty: 42
Rejestracja: 19 paź 2007 13:52

Postautor: user1266835 » 03 mar 2008 20:44

tu zawsze wysylaja jakies informacje zeby ulatwic ludziom zycie. new employer's pack to tez jakas ksiazeczka plus CD-rom. do tego przysylaja biuletyn pare razy w roku z roznymi informacjami i ewentualnymi zmianami w prawie lub wymaganiach.

rozliczenie - manualne rozliczenie nie jest az takie trudne (po pierwszym razie juz latwiej) ale praco- i czaso-chlonne, bo wypelniasz recznie P11 (rubryk jest w cholere i troche)

http://www.hmrc.gov.uk/forms/p11.pdf

tutaj masz wymagania odnosnie P11:

http://www.hmrc.gov.uk/employers/starting_tax_year.htm

ja uzywam superpay, ale to dosowski program i troche skomplikowany w obsludze jesli nie uzywales niczego podobnego wczesniej, wiec nie polecam.

mozesz sprobowac iris (uzywam ich calego systemu i dosc sprawnie dziala, ale nie wiem czy ta miniaturowa wersja jest rownie dobra):


http://business.iris.co.uk/payroll__hr/iris_payroll_lite-1.aspx


inne:

http://www.moneysoft.co.uk/pm_intro.htm

http://www.12pay.co.uk/

http://www.ableinternetpayroll.com/ (online+szkolenie jak uzywac na ich stronie)

i cala masa w google...

w zaleznosci od tego co wpisales na CT41G to albo rejestracja PAYE jest w toku i przysla Ci PAYE office reference, albo bedziesz musial to sam aktywowac pozniej (jak bedziesz chcial zaczac robic wyplaty) - mozesz to zrobic tutaj (2 tygodnie przed pierwsza wyplata):


http://www.hmrc.gov.uk/employers/new-emp-email.htm

dobrze jest sie tez zarejestrowac w "online filing" - dostaniesz za to £100 w tym roku i £75 w przyszlym (zaczeli od £250, ale co roku stawka spada...) - z reguly wplacaja to na PAYE wiec obniza to skladki jakie musisz placic. informacje tez w employer's pack.

poza tym, jesli zamierzasz placic za rozliczenia podatkowe, czy przygotowanie Year End accounts to jak troche poszukasz to za ta sama cene mozesz znalezc firme, ktora, poza przygotowaniem accounts itp, bedzie tez doradzac na biezaco - co zawsze sie przydaje (zwlaszcza w pierwszym roku) :wink:

rynko
Gastarbeiter
Posty: 12
Rejestracja: 02 mar 2008 09:48

Postautor: rynko » 03 mar 2008 23:03

Witam
Masakra jakie wypracowanie mi odwaliłeś :)
Szok pierwszy raz w życiu ktoś odpowiedział mi aż tak wyczerpująco :)
Dzięki wielkie ja nie wiem co :) aha co do kompa nie będe miał problemu z dosowskimi aplikacjami ale wole niestety coś pod windę coś sobie znajdę mam tylko pytanie masz kogoś kto jest właśnie taki tani i pomoże z tym wszystkim jestem z rejonów manchester liverpool i ciezko tutaj coś znaleźć szukam od miesiąca i nikogo w pobliżu nie ma :(
Ja tak naprawdę jeszcze tego CT41G nie wysłałem firme zarejestrowałem ale do ravenue zgłoszenia nie wysłałem ale zastanawia mnie przy tej okazji jedna rzecz czy warto to wysyłać teraz ? czy lepiej może poczekać do 6 kwietnia i wówczas wysłać zeby mieć przed sobą cały rok podatkowy i nie musieć się rozliczać za jeden miesiąc bez sensu ?
aha jeśli chodzi o wypełnienie tego formularza to właściwie po co zaznaczać ze chce wypłacać ludziom wypłaty czy to nie jest oczywiste jak zakładam działalność ? rzeczywiście jest tak rybryka należy zaznaczyc komu się będzie wypłacać itd ale nie bardzo rozumiem po co. A i jeszcze jedno na początek nie ukrywam firma będzie bardzo biedna czy muszę zatem wypłacać dyrektorom dywidendy ? czy to przymus ? jak to działa macie jakieś konkretne dane na ten temat czy mogę dowolnie kiedy będę chciał zacząć sobie je wypłacac ?

user1266835
Gastarbeiter
Posty: 42
Rejestracja: 19 paź 2007 13:52

Postautor: user1266835 » 04 mar 2008 21:37

odnosnie wyplat to niekoniecznie musi byc oczywiste, wiec formularz jest jaki jest.
i nie, nie musisz od razu wyplacac dywidend, nie ma przymusu. kasa i tak zostanie w firmie, a firma Twoja. jedyna regula tutaj jest to ze nie mozesz wyplacic wiecej niz zysk firmy po odliczeniu corporation tax.

co do wysylania formularza - nie ma znaczenia czy poczekasz do kwietnia czy nie, nie bedziesz sie musial rozliczac za jeden miesiac, mozesz to dodac do nastepnego roku.
jest jeszcze kwestia IR35... ale nie podejmuje sie tego tutaj wyjasniac, polecam google :wink:

nie znam nikogo w Twoich rejonach, jestem z poludnia :P
i nie jestem facetem :D

rynko
Gastarbeiter
Posty: 12
Rejestracja: 02 mar 2008 09:48

Postautor: rynko » 04 mar 2008 23:22

user1266835 pisze:i nie jestem facetem :D


Ło :) no to ładnie dałem plamy :) hehe wobec tego tym bardziej serdeczne dzięki za pomoc i wyjaśnienia. Dużo mi pomogłaś szczegolnie że teraz na początku wszystko jest dla mnie strasznie zawiłe self-employed to było nic w porównaniu do tego gąszcz przepisów regulaminów i spraw do załatwienia.
A mogła byś mi wytłumaczyć szczegółowo jak wygląda droga od zatrudnienia pracownika łącznie z tą czynnościa do wypłacenia mu wynagrodzenia co i jak sie robi ak wysyła kase do urzędu itd ? skąd obliczyć kwotę ubezpieczenia dla pracownika czy to po prostu NICO class 2 i 2.3F tygodniowo ? :)
Pozdrawiam serdecznie .

user1266835
Gastarbeiter
Posty: 42
Rejestracja: 19 paź 2007 13:52

Postautor: user1266835 » 05 mar 2008 00:26

kiedys mialam "normalnego" nicka, ale administracja wolala zmienic na numery :lol: jak na razie nie chcialo mi sie rejestrowac na nowo zeby to zmienic. wiec ciezko stwierdzic plec :wink:

- musisz sie zarejestrowac jako pracodawca - dostajesz PAYE reference i Accounts Office reference (to dwa rozne numery). linka do rejestracji podawalam wczesniej.

- dostajesz tez zolta ksiazeczke do wplacania skladek. normalnie placisz je co kwartal, albo uzywajac ksiazeczki albo przelewem z banku.

- jak kogos zatrudniasz to dodajesz go do payrollu: musisz miec jego P45 od poprzedniego pracodawcy, z tego odrywasz part 3, wypelniasz i wysylasz do odpowiedniego PAYE office (HMRC), adres zalezy od accounts office reference. jak nie ma P45 to musi wypelnic P46.

- dane z P45 wprowadzasz do programu jaki sobie wybrales do payrollu, wprowadzasz tez kwote zarobkow i czestowtliwosc wyplat (np co miesiac). program wylicza NI i tax (przewaga nad manualnym rozliczaniem)

- potem wplacasz skladki 4 razy w roku... (ale zatrudniony pracownik dostaje payslip co miesiac, tzn Ty produkujesz ten payslip, ktory wyszczegolnia miesieczne skladki, nie kwartalne)

jak kogos zatrudniasz to on nie bedzie self-employed, tylko employee wiec placi NI poprzez PAYE (class 1), wysokosc zalezy od zarobkow. jako pracodawca Ty tez placisz czesc jego NI.

i to chyba tyle... nie jest to bardzo skomplikowane :wink:

user1266835
Gastarbeiter
Posty: 42
Rejestracja: 19 paź 2007 13:52

Postautor: user1266835 » 05 mar 2008 00:54

zapomnialam jednego :P
pracownikowi wyplacasz wedle uznania - czekiem albo przelewem na konto, kwote po odliczeniach, czyli netto jakie wyprodukuje Twoj program.

rynko
Gastarbeiter
Posty: 12
Rejestracja: 02 mar 2008 09:48

Postautor: rynko » 05 mar 2008 17:52

Zanim zacznę pytać dalej znów powinienem bardzo podziękować szukałem na kilku już innych forach odpowiedzi ale dostawałem same ogólniki tutaj dajesz mi same konkrety :) za które wielkie dzięki natomiast mam dwa pytanka.

1. Napisałaś ze jako pracodawca płacę część ubezpieczenia pracownika jaka to więc część skąd mam to wiedzieć ?
2. Który ty byś poleciłą program prócz tego dosowskiego nie chce babrać sie z dosem :) czym one w rzeczywistości się różnią ?
3. Napisałaś
adres zalezy od accounts office reference

skąd mam wziąć ten adres ? czy to po prostu nie najbliższe HMRavenue ?

user1266835
Gastarbeiter
Posty: 42
Rejestracja: 19 paź 2007 13:52

Postautor: user1266835 » 05 mar 2008 19:25

nie ma za co :wink:

tu masz ulotke z HMRC odnosnie zatrudniania:

http://www.hmrc.gov.uk/employers/employing-someone.pdf

1. kwoty sa wyliczane przez program do payrollu, albo jesli to robisz manualne sam wyliczasz na podstawie P11 i dolaczonych do niego tabel...
jesli jestes teraz zatrudniony i otrzymujesz payslips to przyjrzyj sie im - jest tam rubryka Employer's NI i kwota jaka doplaca pracodawca

2. nie wiem, ktory program Ci polecic bo uzywam wylacznie superpay i iris. przy malej firmie wystarczy Ci cos co ma w opisie np 1-10, albo 1-50, albo 1-99 employees. wiekszosc takich programow ma opcje free trial, wiec mozesz wyprobowac i zobaczyc ktory jest najbardziej intuicyjny. chyba ze ktos inny cos zaproponuje (ale jakos malo ludzi sie odzywa w tym temacie to chyba nikla szansa)

3. jak juz masz office reference to wchodzisz tutaj:

http://www.hmrc.gov.uk/local/index.htm

- wybierasz opcje "employers"
- potem klikasz na "area/local office"
- wpisujesz pierwsze 3 cyfry z numeru i klikasz "search"
- klikasz na link do adresu jaki sie ukaze (zapamietaj nazwe office jaka podaje link)
- wybierasz adres ktory ma taka sama nazwe jak w/w link i tam wysylasz P45 (dodajac HMRC jako pierwsza linijke)

rynko
Gastarbeiter
Posty: 12
Rejestracja: 02 mar 2008 09:48

Postautor: rynko » 05 mar 2008 19:32

jak juz masz office reference to wchodzisz tutaj:

Skąd ten office reference number bo nadal nie wiem :(

Tak rzeczywiście zauważyem to także na innych forach nikt się nie dzieli takimi informacjami albo po prostu mało ludzi sie bawi w coś takiego :(

Ale na szczęście znalazłem Ciebie :):):):):):)

user1266835
Gastarbeiter
Posty: 42
Rejestracja: 19 paź 2007 13:52

Postautor: user1266835 » 06 mar 2008 00:35

przysla Ci go jak juz bedziesz zarejestrowany jak pracodawca:

user1266835 pisze:- musisz sie zarejestrowac jako pracodawca - dostajesz PAYE reference i Accounts Office reference (to dwa rozne numery). linka do rejestracji podawalam wczesniej.



tutaj masz bardzo dokladny opis co i jak:

http://www.hmrc.gov.uk/employers/taking_on.htm

mozliwe nawet ze za dokladny :D
podane sa tez informacje na temat P11, i pewnie znajdziesz sporo odpowiedzi na wczesniejsze pytania :wink:

ja w sumie na razie tez nie bawie sie w "cos takiego", wiedze mam z drugiej strony - zajmuje sie rozliczeniami firm LTD i doradztwem, a od czasu do czasu tez i wyplatami oraz rejestrowaniem nowych pracownikow w roznych firmach...
a w ogole to na londynku chyba nie bylam z dwa lata, tak weszlam raz na chwile i sie natknelam na Twojego posta i jakos tak mi sie odpisalo mimochodem :lol:
normalnie tu nie zagladam.

rynko
Gastarbeiter
Posty: 12
Rejestracja: 02 mar 2008 09:48

Postautor: rynko » 06 mar 2008 00:38

a w ogole to na londynku chyba nie bylam z dwa lata, tak weszlam raz na chwile i sie natknelam na Twojego posta i jakos tak mi sie odpisalo mimochodem Laughing
normalnie tu nie zagladam.


Ty bardziej mi miło :) i dzięki za odpowiedzi choć wiem ze jestem natrętny i potrafię umęczyć mam nadzieję że się nie gniewasz :) dzięki za inki jutro z checią poczytam na razie ściągnałem triala IRIS i będę testował :)
Pozdrawiam serdecznie :)
PS
Ja ogólnie nie lubie łazić po forach ale nic nigdzie konkretnego nie mogłem znaleźć i postanowiłem poszukać w najstarszym serwisie o angolii :)

user1266835
Gastarbeiter
Posty: 42
Rejestracja: 19 paź 2007 13:52

Postautor: user1266835 » 06 mar 2008 01:09

jakbym sie gniewala (choc nie wiem o co) to bym nie pisala :D
korzystaj poki mozesz, bo ja po weekendzie pewnie znikne znow, z braku czasu.

fora odwiedzam w miare czasu i checi, ale do londynka sie kiedys zrazilam (szybkoscia serwera, dziwnymi metodami dzialania moderatorow, a czesciowo tez i nuda). stara londynkow grupa zabrala zabawki i sie rozmyla w sieci, a teraz to juz nie to samo :P

powodzenia w uzywaniu iris :)


Wróć do „Praca”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 25 gości

cron