Ogólne rozmowy na tematy związane z pracą w Wielkiej Brytanii. Ogłoszenia o pracy można znaleść pod adresem www.londynek.net/jobs
ombos
Gastarbeiter
Posty: 8
Rejestracja: 17 kwie 2013 11:22

Postautor: ombos » 19 kwie 2013 11:35

Cześć.

Poświęciłem dzisiaj trochę czasu (żeby nie marnować go Wam) i poczytałem trochę tematów, głównie odnośnie mieszkań. Widzę, że prym wiodą StaraBaba oraz Blond - Wasze wypowiedzi są bardzo pomocne.

Nie mniej, o kilka rzeczy wolałbym zapytać.

Zdaje sobie sprawę, że żeby zjechać do LON i podjąć pracę zgodnie z zawodem (posty wyżej) oczywiście będę potrzebował pieniędzy. Jeśli już, chciałbym pojawić się tu w przeciągu pół roku i do tego czasu myślę, że uskładam jakieś 4K funtów (wierzę, że wystarczy mi to na wynajęcie dwupokojowego mieszkania i resztę formalności - oczywiście przy założeniu, że pracę znajdę).
Mam u kogo zatrzymać się na czas wspomnianych wyżej przez @gamedev interview.

Nurtuje mnie natomiast kilka kwestii:
1) Jak wygląda sprawa podpisywania umów ? Z tego co wyczytałem, podpisuje się na początek je na okres próbny i później pracodawca albo przedłuża albo nie (to jak w PL) ? Czy po przedłużeniu dostaje się w naszym rozumieniu normalny ETAT (full time) czy są to też tzw. umowy śmieciowe jak w PL ?

2) Kwestia mieszkania. Rozumiem oczywiście że najlepiej szukać na zachodzie Londynu lokum, polecacie konkretne dzielnice ? Chciałbym uniknąć skupisk polaków (mowa o tych, o których wyczytałem że błąkają się po śmietnikach, butelki po piwach, itp - czyli 'element').

3) W kwestii wynajmu, po przeczytaniu kilku wątków - najlepiej wynajmować bezpośrednio od angoli (bez agencji) i na pewno nie od polaków i innych 'niepewnych' osób. ?

4) Tutaj pytanie bardziej logistyczne. Ktoś z Was sprowadzał kiedyś rodzinką się do UK, transportując z polski "graty" ? Chodzi mi o to czy w ogóle się opłaca przywozić takie rzeczy jak TV, itp. I jak radziliście sobie z transportem pozostałych rzeczy (ubrania, itp)- myślałem, by puścić takie coś promem, ale nie mam do końca pomysłu.

Układam póki co to sobie w głowie i kolekcjonuje informacje od wszystkich, żeby nie było sytuacji gdzie zdecyduję się wyjechać a wrócę po 3 miesiącach - no way.

gamedev
Emigrant
Posty: 446
Rejestracja: 31 gru 2011 03:25

Postautor: gamedev » 19 kwie 2013 11:58

@ombos - tak jak @blondynek napisała. Okreś próbny na ogół trwa 3 miesiące, płacone jest normalnie, tak jak ustalone według umowy ( w czasach jak mieszkałem w Polsce, to w wielu firmach okres próbny = wolontariat ). Po tym dostajesz permanent contract ( czyli ten full time, a jako programista to raczej full&crunch time :twisted: ).

Polacy nic ci nie zrobią. Chcesz ich unikać to unikaj i już. Skup się raczej na znalezieniu sensownej lokacji, a nie na tym ilu Polaków tam mieszka. Znalezienie mieszkania i lokacji, które spełnią sensowne kryteria to naprawdę nie lada wyczyn.

ombos
Gastarbeiter
Posty: 8
Rejestracja: 17 kwie 2013 11:22

Postautor: ombos » 19 kwie 2013 12:01

@gamedev, masz rację. Bardziej w sumie nie chodzi o polaków o ile bezpieczne miejsce (mały Oliwier :)).
Eh, no nie ukrywam że się obawiam - crunchTime - mam wizję takiej pracy jako miejsce gdzie ciągle wisi nademną bat "Sorry - you're fired" :).

Tak, przeglądam aktualnie ogłoszenia na gumtree i faktycznie - te minimum 1000pounds per month muszę założyć za takie mieszkanie, jak założyłem.

gamedev
Emigrant
Posty: 446
Rejestracja: 31 gru 2011 03:25

Postautor: gamedev » 19 kwie 2013 12:10

Crunch time większość firm rekompensuje jakoś ( choć płacenie za nadgodziny nie zdarza się zbyt często, przynajmniej w games industry, nie wiem jak w innych ). Na pewno nie oznacza to bata nad tobą. Programista też często może pracować z domu i ma sporo swobody jeśli chodzi o godziny pracy ( bo liczą się milestones i deadlines, a nie ile godzin pracujesz ). Nie jest źle, poza tym na crunch wcale nie musisz się godzić. Moja firma raz solidnie przegieła i od tego czasu są ustawieni po mojemu w tej kwestii :twisted:

ombos
Gastarbeiter
Posty: 8
Rejestracja: 17 kwie 2013 11:22

Postautor: ombos » 19 kwie 2013 12:14

@gamedev, czy mógłbyś rozjaśnić pojęcie crunchTime ? Kojarzyło mi się to bardziej z nadgodzinami, ew. jakimś innym czasem :).

Pojęcie deadline jest mi akurat doskonale znane z mojej obecnej pracy i prywatnych zleceń na moją firmę. Pisząc o tym bacie, miałem na myśli jakąś ogromną różnicę jaka może występować pomiędzy specyfiką pracy w UK w PL (o ile jest jakaś różnica, wiadomo - kod pisze się taki sam :) ).

gamedev
Emigrant
Posty: 446
Rejestracja: 31 gru 2011 03:25

Postautor: gamedev » 19 kwie 2013 12:29

Crunch time to są nadgodziny, dobrze rozumiesz. Chodziło mi jedynie o to, że nie oznacza to wcale, że jak nie będziesz "crunchował", to zostaniesz zwolniony. Za to nasz zawód niestety ma tego pecha, że niektóre firmy uważają, że crunch to powinien być jeszcze wpisany w kontrakt 8)

Natomiast sama specyfika pracy myślę, że nie różni się od tej którą znasz.

gamedev
Emigrant
Posty: 446
Rejestracja: 31 gru 2011 03:25

Postautor: gamedev » 20 kwie 2013 00:56

No i wykrakałem, dopiero co z pracy wróciłem, ale powrót do domu taksówką i dopiero w środę do pracy. W sumie jak na kilka godzin crunchu niezły deal ;) W tej robocie zawsze coś się spieprzy w ostatniej chwili ;)

Usercostam
Rezydent
Posty: 5232
Rejestracja: 06 gru 2013 12:00

Postautor: Usercostam » 20 kwie 2013 01:04

ombos pisze:3) W kwestii wynajmu, po przeczytaniu kilku wątków - najlepiej wynajmować bezpośrednio od angoli (bez agencji) i na pewno nie od polaków i innych 'niepewnych' osób. ?


Najlepiej wynajmować z dosyć znanych agencji. W innym wypadku masz szansę zostać oszukanym albo mieć na karku landlorda idiotę co ci będzie przychodził do domu.

Usercostam
Rezydent
Posty: 5232
Rejestracja: 06 gru 2013 12:00

Postautor: Usercostam » 20 kwie 2013 01:07

ombos pisze:@gamedev, czy mógłbyś rozjaśnić pojęcie crunchTime ? Kojarzyło mi się to bardziej z nadgodzinami, ew. jakimś innym czasem :).

Pojęcie deadline jest mi akurat doskonale znane z mojej obecnej pracy i prywatnych zleceń na moją firmę. Pisząc o tym bacie, miałem na myśli jakąś ogromną różnicę jaka może występować pomiędzy specyfiką pracy w UK w PL (o ile jest jakaś różnica, wiadomo - kod pisze się taki sam :) ).


Jeżeli firma każe ci zostawać po godzinach - i jeszcze nie płaci za to ekstra, to zwyczajnie nie ma szacunku dla Ciebie i Twojej pracy. Takie firmy omijaj szerokim łukiem chyba, że chcesz się szybko wypalić.

Nie mówie, że czasem nie trzeba zostać te godzinę dłużej, ale kiedy robi się z tego reguła renegocjuj umowę albo szukaj czegoś innego.

Wymaganie zostawania po godzinach, to przede wszystkim oznaka złego zarządzania w firmie oraz być może nie wystarczającej ilości pracowników.

Każda godzina ponad to co masz w umowie przepracowana za darmo, to tak naprawdę kradzież Twojego czasu. Pamiętaj o tym.

nefkalondon
Gastarbeiter
Posty: 18
Rejestracja: 23 sty 2012 00:59

Postautor: nefkalondon » 22 kwie 2013 19:45

u mojego chłopaka w firmie szukaja java developera jesli ktos chce tu jest ogloszenie: http://www.gumtree.com/p/jobs/java-deve ... /110461778
on pracuje tam juz prawie rok, dobrze placa i fajna atmosfera, firma ma siedzibe przy Angel northern line.

BrainStorm
Gastarbeiter
Posty: 2
Rejestracja: 25 sie 2014 15:17

Postautor: BrainStorm » 25 sie 2014 15:28

Ja też jestem programistą webowym. Od niedawna szukam zatrudnienia jako programista. Wczesniej traktowałem szeroko rozumiane programowanie jako hobby. Teraz chciałbym popracowac w tym zawodzie, zdobyc doświadczenie.
Jesli chodzi o rekrutacje, to agencje dzwonia, albo wysyłają oferte pracy na maila z opisem wymagań wobec kandydata. Niestety jeszcze żadna firma nie zaprosiła mnie na rozmowę kwalifikacyjną. Szukam pracy w IT od dwóch miesięcy i międzyczasie będę musiał podjąc inne zatrudnienie nie związane bezpośrednio z programowaniem, co mnie trochę irytuje, bo wiedze i umiejetności posiadam, żeby zacząć kariere jako programista, a wiem z ilości ogłoszeń ,że zapotrzebowanie na programistów jest ogromne. :?

Noricko
Gastarbeiter
Posty: 1
Rejestracja: 27 sie 2014 09:23

Postautor: Noricko » 27 sie 2014 09:26

Jeśli znasz biegle angielski i jesteś dobry w tym to myślę że to dobry kierunek :)
__________

Malioa
Gastarbeiter
Posty: 1
Rejestracja: 03 wrz 2014 11:11

Postautor: Malioa » 03 wrz 2014 11:13

Jak mówią poprzednicy jeśli się w tym specjalizujesz i jesteś na tyle dobry to czemu by nie spróbować :)
__________________________

HKOwal
Gastarbeiter
Posty: 4
Rejestracja: 18 lut 2020 15:55
Kontaktowanie:

Re: Programista/Developer i UK - warto ?

Postautor: HKOwal » 17 gru 2020 10:16

Wie ktoś, gdzie w londynie szukają programisty JS który nie wymaga zbyt dużo?
Tutaj są fajne wzory cv programisty https://cvwork.pl/kategoria/programisty/


Wróć do „Praca”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 39 gości

cron