Ogólne rozmowy na tematy związane z pracą w Wielkiej Brytanii. Ogłoszenia o pracy można znaleść pod adresem www.londynek.net/jobs
Sate13
Gastarbeiter
Posty: 1
Rejestracja: 18 gru 2012 22:32

chorobowe

Postautor: Sate13 » 18 gru 2012 22:54

Witam.
To mój pierwszy post, ale zanim ktoś postanowi się zdenerwować i odesłać mnie do "szukajki" chciałbym poinformować, że już z niej skorzystałem i cokolwiek wyjaśniające posty mają w dacie 2008. Od tego czasu coś się chyba zmieniło...
Na początku miesiąca miałem w pracy wypadek. Wybity staw barkowy, szpital, nastawianie itp. za kilka dni do ortopedy... Pracodawca nie robił problemów, wysłał raport i mówi że wszystkiego dopilnował, czyli będę miał płacone chorobowe.
Wszystko wydaje się być ok.
Niestety to co czytam optymizmem mnie raczej nie napawa. Otóż jeśli za tydzień przymusowego siedzenia w domu mam otrzymać Ł 85.85, to cytując żonę "Siary" graną przez Katarzynę Figurę w "Kilerze"...
"Co ja sobie za to kupię? Waciki?!"
Nie twierdzę, że zarabiam krocie, ale około 250 na tydzień było, a teraz co? Wiem, ze odpadną mi dojazdy, ale za sam pokój płacę 110... A landlorda raczej mało interesuje że choruję (od razu zaznaczam - bo już miałem przyjemność słuchać ciekawych opinii - zwichnięcia w stawie barkowym i porażenia nerwu a co za tym idzie niedowładu ręki nie można symulować). I mimo wszystko nadal kalorii potrzebuję, a nawet puszek fasoli nie dają za darmo-pytałem w tesco :)
I co z ludźmi, którzy zarabiają np 500 na tydzień i muszą opłacić dom, samochód itd?
Niektórzy proponowali abym zaskarżył pracodawcę, bo mogę dostać spore odszkodowanie. Wszystko fajnie, tylko, że ja jestem zwykłym kucharzem, który spadł ze schodów i na pewno znajdą się setki dowodów ze to z mojej winy, a niedługo potem znajdą się następne które będą przemawiały za tym, że nie nadaję się już do pracy w kompanii. Krótko mówiąc boję się o pracę i nie chcę sobie przechlapać. I tak mam już przewalone.
Jeśli ktoś może, to proszę o potwierdzenie, sprostowanie, wyjaśnienie, porady, tudzież wszelkie inne informacje w tym temacie...

PaniDomuLondyn
Emigrant
Posty: 163
Rejestracja: 30 sty 2012 16:37

Postautor: PaniDomuLondyn » 19 gru 2012 16:56

Jezeli chodzi o wysokosc chorobowego to masz racje.
Wspolczuje sytuacji.

A mi google to pokazaly:

http://www.patient.co.uk/health/Statutory-Sick-Pay.htm

i to:
https://www.gov.uk/statutory-sick-pay-ssp/overview

i jeszcze to:
http://www.hmrc.gov.uk/paye/employees/statutory-pay/ssp-overview.htm

Nawet jezeli zaskarzysz pracodawce o odszkodowanie to przeciez zanim to odszkodowanie dostaniesz musisz za cos zyc.
Pociesze Cie:to ze jestes "zwyklym kucharzem" zupelnie jest niewazne i mozesz spokojnie starac sie o odszkodowanie.

user430570
Gastarbeiter
Posty: 7
Rejestracja: 18 lut 2011 16:31

Postautor: user430570 » 19 gru 2012 17:30

Tak beda Ci placic przez okolo 28 tygodni
potem moga nawet przestac,
ale : masz prawo do housing benefitu jesli mieszkanie jest na Ciebie
work tax creditu
i jesli ktos musi sie toba zajmowac do zasilku na oplacenie tej osoby
a ze byl to jak piszesz wypadek znajdz sobie firme prawnicza ktora zajmie sie sprawa i pokieruje Toba w sprawach utraconych dochodow i innymi
sam jestem w podobnej sytuacji tyle ze juz prawie roczne doswiadczenie mam

user430570
Gastarbeiter
Posty: 7
Rejestracja: 18 lut 2011 16:31

Postautor: user430570 » 19 gru 2012 17:32

...jak chcesz odezwij sie na gg 3243749 to pogadamy


Wróć do „Praca”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 77 gości