O wszystkim i o niczym forum ogólne bez ograniczeń terytorialnych
sunshinediver
Gastarbeiter
Posty: 77
Rejestracja: 08 gru 2008 07:55

pytanie do informatyka- vista obok linuksa na lapku

Postautor: sunshinediver » 16 kwie 2009 04:36

Witam forumowiczow....

wiem ze wmoje pytanie bardziej nadaje sie na jakies forum informatyczne, ale neiznalazlem tam jednoznacznej odpwiedzi. Nieznalazlem jej tez po moim ostatnim pobycie w Polsce, kazdy informatyk mial inne zdanie na ten temat. Majac nadzie ze najzdolniejsi informatycy jednak wyemigrowali wrzucam posta na londynek.
Sprawa pzredstawia sie nastepujac
Dysk twardy mojego lapak ma preinstalowana viste ultimate na dysku c
Chcialbym z tego co zostalo zrobic nastepne 3 partycje.
Jedna na progaramy chodzace pod winda
Druga na pliki typu filmy, muza,foty
Trzecia na zainstalowanie Linuksa Mandriva Xtreme 3
Jako ze dysk jest juz w polowie zapelniony chodzilo by tez o to zeby popzremieszcac istniejace dane w te partycje do ktorych mailyby pzrynalezec.
Druga sprawa o ile to mzoliwe pzry stracie systemu chcialbym zeby pojawialo sie pytanie w ktorym systemie ma byc odpalony lapek.
I tzrecia sprawa lapek ma dwuletnia gwarancje i jeszce troche jej zostalo wiec zeby mozna potem pzrywrocic lapka do ustawien fabryczny za pomoca softwaeru ktory posiadam a ktory byl dolaczony do lapka.
Slyszalem ze na twardych dyskach niektorych firm niemozna zrobic czegos takiego np Toshiby, nieiwem na ile jest ta parwda wiec kjakby co podam podstawowe parametry lapka

procek Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU T9300 @ 2.50GHz

ram 3GB

grafa NVIDIA GeForce 9800M GT 512 MB

twardy SAMSUNG HM500LI 500GB

bede wdzieczny za odpowiedz i moze ewentualne miejsce gdzie i kto moglby mi to

zrobic

pozdro

gherbid
Rezydent
Posty: 1506
Rejestracja: 16 kwie 2008 19:18

Postautor: gherbid » 16 kwie 2009 07:13

Opcja bezpieczna - czasochłonna
1) Kup, lub pożycz dowolny dysk przenośny (min 320 GB).
2) Przenieś wszystkie duże pliki - filmy, muzykę, wszystko co nie jest powiązane z systemem.
3) Po maksymalnym odchudzeniu dysku, zrób obraz za pomocą np Norton Ghost. Obraz dysku, a nie partycji. Dobrze jest najpierw w systemie wyłączyć plik SWAP, zawsze daje to oszczędność od 1 do nawet 4 GB. Kompresję ghosta daj na max, wypalaj archiwum w locie na dobre jakościowo płyty DVD.
4) Programem do partycjonowania, np Symantec Partition Magic (dawniej PowerQuest Partition Magic), dzielisz dysk na dodatkowe partycje. Najpierw realokujesz rozmiar pierwszej partycji (C), potem z uzyskanej powierzchni tworzysz drugą partycję dla Windowsa (D), zostawiając miejsce na Pingwina wg uznania. Dysk D formatujesz, wolne miejsce na partycję Linuxową zostawiasz bez formatu i przypisanej litery dysku.
5) Instalujesz Linuxa na surowej partycji, pozwalając mu samodzielnie ustalić rozmiary poszczególnych partycji, chyba że czujesz się na siłach samodzielnie ustawić poszczególne rozmiary.
6) Linux sam doda informacje do pliku boot.ini, lub utworzy specjalnego bootloadera z wyborem systemu.

W razie padaczki masz zarówno obraz dysku z oryginalnym systemem i konfiguracją, jak i kopie plików których odzyskanie byłoby mordęgą, zwłaszcza przy ułańskiej fantazji z jaką Vista fragmentuje większe pliki.

Wersja ryzykowna - szybsza.
1) Za pomocą Partition Magic kroisz dysk C na dwie partycje - Windowsową i RAW dla Pingwina. Przy komunikacie o braku miejsca na dysku C, wybierasz katalogi, które mają zostać przeniesione z partycji systemowej na dysk D. Partycja Linuxowa zostaje niesformatowana i bez przypisanej litery dysku.
2) Instalujesz Linuxa, modląc się, aby nie spieprzył FAT`a albo tablic partycji, czy sektora rozruchowego.
3) Modyfikacja boot.ini, lub dodanie bootloadera następuje jak wyżej.

W razie padaczki, masz padaczkę.

Do wszelkich zabaw z kompem polecam BootCD od Hirena:
http://www.hiren.info/pages/bootcd

Uwaga - po ostatnich zadymach prawnych, płytka od Hirena jest oficjalnie uznana za "warez", co nie przeszkadza w uznawaniu jej za najlepszy zestaw narzędzi dla kompa kiedykolwiek stworzony.

sunshinediver
Gastarbeiter
Posty: 77
Rejestracja: 08 gru 2008 07:55

I tutaj tez ?))

Postautor: sunshinediver » 16 kwie 2009 07:52

No ghebird i ty tutaj tez ?)) Niespodziewalem sie szczerze mowiac.
Specjalista w kazdej branzy. Medycznej(szczepionki) :lol: Politytcznej, i pewnie klimatycznej tez gdybym wrzucil temat o globalnym ociepleniu :) , i w dodatku informatyk. Oczywiscie bez obarzy w tym poscie stary.
Oddaje pola w tym temacie...
A wiec wersja szybsza odpada. Mam traume na punkcie krojenia dysku C w locie progarmem PM. Robilem to dwa razy i dwa razy musialem pzrywracac system ze starta danych :lol: Moze dlatego ze w porzednim lapku mialem dyski w RAID. niewazne.
Czy to ze winda jest na ukrytej partycjui ma jakies znaczenie pzry krojeniu dysku? Oczywiscie juz po zrobieniu obrazu plyty?
I teraz pytanie lamera jak pzreniesc programy juz zainstalowane na dysku C na dysk D?
Bo chyba raczej nie pzrenisienie folderu Programm Files ?nawet dla mnie brzmi to idiotycznie :wink:
I po tym wszystkim bedzie to hulalo? pzrystarcie kompa pytanie w jakim systemie ma odpalic bez zadnych strasznych komunikatow typu :brak systemu ?
I czy jakby co bede to mogl wszystko odkrecici plytka typu Recovery czy Respawn
Jak pokroje C na dyski fizyczne?
Maja byc fizyczne?
Dzieki stary, mam nadzieje ze roziwjesz reszte moich watpliwosci.
Grzecznie :wink:

Usercostam
Rezydent
Posty: 5232
Rejestracja: 06 gru 2013 12:00

Postautor: Usercostam » 16 kwie 2009 12:27

Zainstaluj sobie andLinux. http://www.andlinux.org/

gherbid
Rezydent
Posty: 1506
Rejestracja: 16 kwie 2008 19:18

Postautor: gherbid » 17 kwie 2009 18:00

@ sunshinediver - wytrzymaj do jutra. Trochę pisaniny tu będzie, a ja mam masę roboty - przesunęli deadline na jutro, więc obecnie w firmie mamy stan paniki ogólnej, jedni szlochają po kątach, inni palą paczkę fajek na godzinę, a jeszcze inni pracują :D Naniosę poprawki do projektów i wtedy na spokojnie napiszę, co i jak. OK?

sunshinediver
Gastarbeiter
Posty: 77
Rejestracja: 08 gru 2008 07:55

dziekowka

Postautor: sunshinediver » 18 kwie 2009 01:49

dzieki stary, ja jestem na etapie sciagania tego BootCD. Czy prdkosci mojgo lacza moze potrwac to tydzien ))takz ena brak czasu nienarzekam.
Zreszta ostatnimi dniami nic w pracy nie robie tylko siedze pzred kompem, czasem po 10 godzin bez przerwy, i to stad wpadam w wir teori spikowych :lol:
Mam nadzieje ze w koncu skonczy sie pzrestoj i zostane uwolniony od kompa.
pozdro


Wróć do „Hyde Park”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 40 gości