O wszystkim i o niczym forum ogólne bez ograniczeń terytorialnych
user872150
Gastarbeiter
Posty: 2
Rejestracja: 16 paź 2007 14:58

ciąża i zmagania z pracodawcą

Postautor: user872150 » 16 paź 2007 15:06

Jestem w 9 tyg ciąży pracuje w dotychczasowym miejscu od roku ale po wielomiesięcznych zmaganiach z pracodawca o zarejestrowanie mnie, dostałam tylko list z datą od kwietnia czyli mam potwierdzenie że pracuję 7miesięcy.Nie dostałam zkoleji żadnego payslipa, a wynagrodzenie tygodniowo jest wypłacane w gotówce. Następującą sprawą jest to że mam możliwość zmiany pracy w innej o wiele poważniejszej angielskiej firmie. Być może uda się to jeszcze zanim będę zauważalnie w ciąży. Nie wiem tylko czy pozostać w dotychczasowym miejscu i w razie problemów z benefitami sądzić się z nimi(a wiem że nie będzie łatwo bo to kombinatorzy), czy na spokojnie przejść do innego pracodawcy który wiem że mnie zarejestruje od razu i da kontrakt(3 mc na początek)- pytanie tylko czy:

1.będą mi przysługiwały takie same prawa jak u kobiet pracujących już np. kilkanaście miesięcy? Oraz czy mają prawo nie przedłużyć kontraktu bo zapewne po kilku tygodniach od rozpoczęcia brzuszek będzie już widoczny?
Dziekuje, Kasia

user2093716
Gastarbeiter
Posty: 22
Rejestracja: 16 wrz 2007 02:14

Re: ciąża i zmagania z pracodawcą

Postautor: user2093716 » 18 paź 2007 02:48

user872150 pisze:Jestem w 9 tyg ciąży pracuje w dotychczasowym miejscu od roku ale po wielomiesięcznych zmaganiach z pracodawca o zarejestrowanie mnie, dostałam tylko list z datą od kwietnia czyli mam potwierdzenie że pracuję 7miesięcy.Nie dostałam zkoleji żadnego payslipa, a wynagrodzenie tygodniowo jest wypłacane w gotówce. Następującą sprawą jest to że mam możliwość zmiany pracy w innej o wiele poważniejszej angielskiej firmie. Być może uda się to jeszcze zanim będę zauważalnie w ciąży. Nie wiem tylko czy pozostać w dotychczasowym miejscu i w razie problemów z benefitami sądzić się z nimi(a wiem że nie będzie łatwo bo to kombinatorzy), czy na spokojnie przejść do innego pracodawcy który wiem że mnie zarejestruje od razu i da kontrakt(3 mc na początek)- pytanie tylko czy:

1.będą mi przysługiwały takie same prawa jak u kobiet pracujących już np. kilkanaście miesięcy? Oraz czy mają prawo nie przedłużyć kontraktu bo zapewne po kilku tygodniach od rozpoczęcia brzuszek będzie już widoczny?
Dziekuje, Kasia


Statutory Maternity Leave nalezy sie kobiecie,ktora pracowala bez przerwy u jednego pracodawcy conajmniej 26 tygodni do terminu - 15 tygodni przed spodziewanym porodem (nie ma znaczenia kiedy dziecko urodzi sie, wazna jest data okreslona jako spodziewany porod). Nie ma znaczenia tez, ile godzin pracowalas w tygodniu.
Nie byloby dobrym pomyslem,aby zmieniac prace teraz - przede wszystkim
powinnas skupic sie na tym aby w jakis sposob wyegzekwowac od pracodawcy umowe o prace albo przynajmniej miec podana wysokosc zarobkow gross (od tego zalezy pozniej wysokosc macierzynskiego urlopu - w pierwszym okresie jest to 90% twojego gross zarobku). Date rozpoczecia pracy juz masz, to skoro pracodawca taki uparty, podejdz go z innej strony np. popros, ze potrzebujesz zaswiadczenie o zarobkach do banku o...pozyczke.

Strona na temat urlopu macierzynskiego:
http://www.adviceguide.org.uk/index/lif ... nity_leave
Na podanej stronie jest dokladnie podane,komu nalezy sie ten zasilek, kiedy masz obowiazek powiadmic o ciazy i wiele innych istotnych spraw jak np lzejsze stanowisko pracy itp. i ogolnie bedziesz chroniona przepisami odgornymi jako ciezarna.


Musisz wziac pod uwage,ze zmieniajac prace nie zalapiesz sie na te 26tyg. stazu pracy i ponadto umowa na czas okreslony jak najbardziej wygasa i maja prawo odmowic przedluzenia - jest to zupelnie zrozumiale.
Powodzenia

user2093716
Gastarbeiter
Posty: 22
Rejestracja: 16 wrz 2007 02:14

Postautor: user2093716 » 18 paź 2007 04:19

Kasia
w wersji polskiej wyjasnienia :
http://ukipedia.eu/uk/Urlop_macierzy%C5 ... _Pay.29.3F

wiele pomocnych wskazowek w j.polskim znajdziesz pod "UKIpedia" na tej stronie

user872150
Gastarbeiter
Posty: 2
Rejestracja: 16 paź 2007 14:58

Postautor: user872150 » 19 paź 2007 22:11

dziekuje bardzo


Wróć do „Hyde Park”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 52 gości