O wszystkim i o niczym forum ogólne bez ograniczeń terytorialnych

Czy chodzisz do Kosciola w UK czesciej niz w Polsce?

Czas głosowania minął 06 kwie 2008 17:09

tak, na emigracji czesciej
0
Brak głosów
nie, w Polsce czesciej
5
38%
nie ma roznicy, gdzie jestem (nie)praktykuje tak samo
8
62%
 
Liczba głosów: 13

MarcFloyd
Rezydent
Posty: 4971
Rejestracja: 31 sie 2007 12:27

Postautor: MarcFloyd » 14 mar 2008 14:21

Z tego co pamietam (nie dam glowy, nie jestem religioznawca) to pozycja kobiety w krajach arabskich ma raczej tlo kulturowe niz religijne.

Artur79
Rezydent
Posty: 2318
Rejestracja: 30 sie 2007 09:41

Postautor: Artur79 » 14 mar 2008 14:48

A owszem tak jest, chusty, obrzezanie i tym podobne klimaty sa to "kulturowe" a nie religijne zwyczaje, tylko ze lamanie tych obyczajow jest podciagane pod lamanie zasad religijnych, wiec na jedno wychodzi, jesli facet wychowal sie w takich klimatach, to ciezko sie dziwic jesli bedzie traktowal kobiete w wiadomy sposob, wiem wiem, sa wyjatki od reguly. W Anglii moze i go powstrzymuja wlasne zasady a moze tylko angielskie prawo.

konto_usuniete
Emigrant
Posty: 203
Rejestracja: 09 sty 2008 13:37

Postautor: konto_usuniete » 14 mar 2008 16:00

Islam jest ogromniasta religia i sposob jego wyznawania zalez i od kraju i od sameho rodzaju Islamu, jaki sie wyznaje. To bardzo zroznicowana religia: znajdziesz ja na kazdym kontynencie i zupelnie inna bedzie na Sri-Lance, w Bangladeszu, w Europie czy w Arabii Saudyjskiej.

W Polsce panuje od jakiegos czasu moda na Islam. Ludzie zmieniaja religie bo maja na to ochote, a nie tylko dlatego, ze ich partner ja wyznaje. Duzo takich osob znajdziesz na przyklad tutaj: http://grono.net/forum/3331/0/

A co do pozycji kobiety, to moim zdaniem, zarowno Chrzescijanstwo, Judaizm jak i Islam sa diabelnie seksistowskie i nie wiem, czy jest sens porownywac. Katolicyzm w kazdym razie bynajmniej nie jest 'swiety'. Wielu 'przedstawicieli' tej religii mowi Afrykanczykom, ze uzywanie kondomow jest zle, wmawia kobietom, ze ich rola sprowadza sie do rodzenia i nianczenia dzieci, probuje leczyc gejow, co jest niemozliwe, ukrywa pedofilie w kosciele... wymieniac by i wymieniac....

Jedno jest wspolne dla wszystkich religii. Kazda z nich okazuje sie do bani, jesli stoja za nia fanatycy.

Jak ktos sie chce przerzucic na Islam, Judaizm, czy cokolwiek innego, nie widze problemu, pod warunkiem, ze nie da sobie zrobic wody z mozgu, nadal bedzie myslal za siebie i nie da soba sterowac.

Artur79
Rezydent
Posty: 2318
Rejestracja: 30 sie 2007 09:41

Postautor: Artur79 » 14 mar 2008 16:43

W Polsce panuje od jakiegos czasu moda na Islam. Ludzie zmieniaja religie bo maja na to ochote,


Moda na religie ? Bo maja ochote ? Coz za dojrzali ludzie, juz sie rwe do czytania madrosci jakie wystukali na temat swej przemyslanej decyzji :)

A co do pozycji kobiety, to moim zdaniem, zarowno Chrzescijanstwo, Judaizm jak i Islam sa diabelnie seksistowskie i nie wiem, czy jest sens porownywac. Katolicyzm w kazdym razie bynajmniej nie jest 'swiety'. Wielu 'przedstawicieli' tej religii mowi Afrykanczykom, ze uzywanie kondomow jest zle, wmawia kobietom, ze ich rola sprowadza sie do rodzenia i nianczenia dzieci, probuje leczyc gejow, co jest niemozliwe, ukrywa pedofilie w kosciele... wymieniac by i wymieniac....


W kraju gdzie obowiazujaca religia jest katolicka nikt Cie nie wsadzi do wiezienia za posiadanie koranu, nie zabije za zmiane wiary ani nie wychlosta za kondoma w kieszeni, jesli masz pecha byc gejem czy lesbijka to moze i bedziesz potepiana przez sporo ludzi ale prawo stoi po twojej stronie, wole juz mniejsze zlo katolickie, ktore jest nieciekawe tylko dla tych ktorzy je dobrowolnie wyznaja (i moga w kazdej chwili zmienic zdanie), a nie islam ktory wyznaje zasade - miales pecha urodzic sie w kraju islamskim, wiec masz przestrzegac jego zasad jak nie pasuje wynocha bo zginiesz.

kaslawka
Rezydent
Posty: 1830
Rejestracja: 07 paź 2007 13:54

Postautor: kaslawka » 14 mar 2008 17:05

zgadzam sie Arti z toba w wielu kwestiach....ale napewno rola kobiety zalezy od kraju,od kultury w domu w jakim przyszlo jej mieszkac i wielkosci otwarcia na swiat....napewno rodziny w wiekszych miastach zachowuja sie inaczej niz w malych wsiach. Zauwaz ze na polskich wsiach panna z dzieckiem rzadko ma racje bytu bo poprostu ja zniszcza, moze jej nie zabija fizycznie ale psychicznie?? Niewiem co mysla kobiety przechodzace na islam, ja jestem chrzescijanka i wiary zmieniac nie zamierzam tylko dlatego ze moj partner jest muzulmaninem, oboje to akceptujemy. On wie ze jesli bedzie tego ode mnie oczekiwal to go opuszcze.......Jesli dla kogos nie jest istotny rodzaj religii to ja latwo zmieni...

konto_usuniete
Emigrant
Posty: 203
Rejestracja: 09 sty 2008 13:37

Postautor: konto_usuniete » 14 mar 2008 17:11

Artur, wybacz, ale popularna wiedza o Koranie i Islamie opiera sie na tym, co widzimy w mediach, a media pokazuja to, co jest sensacyjne.

Znam sporo osob wyznajacych umiarkowany Islam, i zareczam Ci, ze sa one nie mniej racjonalne niz katolicy. Ot chocby moja kolezanka z biura, Turczynka, konczy wlasnie doktorat, spotyka sie z niewierzacym Anglikiem, w zyciu nie nosila chusty na glowie, a na ostatniej imprezie probowala kabanosow, bo lubi nowe potrawy. Mimo takich zachowan, dziewczyna nadal czuje sie muzulmanka i jest wierzaca. Spotkalam kiedys jej rodzicow, sa bardzo mili i maja liberalne poglady.

Nie powinienes generalizowac tego, jak zachowuje sie garstka ekstremistow na to, jaka jest dana religia i wszyscy jej przedstawiciele. Jesli postepowac wlasnie w ten sposob, mozna by powiedziec, ze katolicy sa zli, okrutni i rogaci, bo rozpirzyli kawal swiata Islamskiego w czasie krucjat i wybili w pien ludnosc Ameryki Polnocnej i Poludniowej.

To nie religia czyni zlo, ale ludzie, ktorzy sie nia zaslaniaja, zeby osiagnac swoje cele. Nie ma nic zlego w wyznawaniu Islamu/Judaizmu/Katolicyzmu, jesli nikogo sie przy tym nie krzywdzi ani nie narzuca mu opinii.

Jesli jednak uwazasz, ze Chrzescijanstwo to jedyna humanitarna religia i ze w Starym i Nowym Testamencie, jest jedynie milosc do blizniego, pszczolki i motylki, polecam lekture God Delusion, Dawkinsa (W Polskim wydaniu to 'Bog Urojony'). Ksiazka jest bardzo kontrowersyjne ale jedzie rowno po wszystkich monoteistycznych religiach. Zaluje, ze nie mam jej przy sobie, zeby zacytowac Ci jakies smaczki.

Osobom wierzacym nadmieniam, ze ksiazka ich zdenerwuje, wiec lepiej sie zastanowic, zanim sie po nia siegnie ;)

Artur79
Rezydent
Posty: 2318
Rejestracja: 30 sie 2007 09:41

Postautor: Artur79 » 14 mar 2008 17:14

kaslawka

Zauwaz ze na polskich wsiach panna z dzieckiem rzadko ma racje bytu bo poprostu ja zniszcza, moze jej nie zabija fizycznie ale psychicznie??


Jak wyglada zabojstwo psychiczne ? :)
Nie dostrzegacie glownej roznicy, tam gnebienie "grzesznikow" to oficjalna doktryna zaakceptowana przez prawo, niewazne czy miasto, wies i jaka rodzina, wszedzie. U nas mimo histerycznych nawolywan na temat kaczogrodu, nie jest tak przerabanie i nie bedzie.

On wie ze jesli bedzie tego ode mnie oczekiwal to go opuszcze.......Jesli dla kogos nie jest istotny rodzaj religii to ja latwo zmieni...
tu dobrze gadasz, jedna z niewielu bab ktora nie opiera swojej wartosci na posiadaniu faceta

fotosia

Nie powinienes generalizowac tego, jak zachowuje sie garstka ekstremistow na to, jaka jest dana religia i wszyscy jej przedstawiciele. Jesli postepowac wlasnie w ten sposob, mozna by powiedziec, ze katolicy sa zli, okrutni i rogaci, bo rozpirzyli kawal swiata Islamskiego w czasie krucjat i wybili w pien ludnosc Ameryki Polnocnej i Poludniowej.


ale zyjemy tu i teraz, skoro jednak chcesz sie babrac w historii to wtedy kazdy kazdego najezdzal tam i zpowrotem, takie czasy :) kogo Sobieski pod Wiedniem zatrzymal ?

Jesli jednak uwazasz, ze Chrzescijanstwo to jedyna humanitarna religia i ze w Starym i Nowym Testamencie, jest jedynie milosc do blizniego, pszczolki i motylki, polecam lekture God Delusion, Dawkinsa (W Polskim wydaniu to 'Bog Urojony'). Ksiazka jest bardzo kontrowersyjne ale jedzie rowno po wszystkich monoteistycznych religiach. Zaluje, ze nie mam jej przy sobie, zeby zacytowac Ci jakies smaczki.


widze ze nie czytalas dokladnie moich postow, odrob zadanie to pogadamy ;) nie uwazam ze jest humanitarna, uwzam ze to mniejsze zlo. Chyba mam film na postawie jego ksiazki jakis na dysku, obczaje.

Tez znam umiarkowanych muzulmanow i to naprawde swietni kolesie, o wiele lepiej sie z nimi rozumiem niz z niektorymi anglikami, ale mieli poprostu szczescie zyc w nie islamskim kraju


Nie obchodzi mnie historia, religia itd, ja jestem prosty chlop i widze proste fakty, w krajach gdzie rzadzi islam nie da sie zyc. ide do domu

konto_usuniete
Emigrant
Posty: 203
Rejestracja: 09 sty 2008 13:37

Postautor: konto_usuniete » 14 mar 2008 17:25

Artur, oczywiscie, ze robienie z religii czy ideologii prawa w danym kraju, jest destrukcyjne. Dobry kraj to taki, w ktorym szanuje sie rozne religie i ideologie i wszystkie z nich dopuszcza do glosu.

Ale bycie muzulmaninem nie narzuca Ci przeprowadzki do kraju, gdzie panuje szariat! Jest wiele krajow muzulmanskich, ktore maja prawo swieckie i wtedy wszystko jest ok.

Dla mnie mniejsze zlo, to (1) albo brak religii i ideologii (co nie jest niestety mozliwe) albo (2) edukacja, ktora pozwoli ludziom myslec samodzielnie i odroznic wiare od manipulacji i wykorzystywania czyjejs glupoty

przy zalozeniu, ze ktos posiada to drugie, zadna religia nie bedzie dla niego szkodliwa, bo bedzie umial obronic sie przed ekstremizmem

milego ogladania - bedzie ciekawie, bo Dawkins jest tez w pewnym sensie ortodoksem i czasem naciaga, tyle, ze jego wiara to nauka i ateizm ;)
Ostatnio zmieniony 14 mar 2008 17:31 przez konto_usuniete, łącznie zmieniany 1 raz.

Artur79
Rezydent
Posty: 2318
Rejestracja: 30 sie 2007 09:41

Postautor: Artur79 » 14 mar 2008 17:30

sory fotosia ale twoje wywazone do bolu poglady zmusily mnie do stukniecia raz jeszcze :)

dla mnie mniejsze zlo, to (1) albo brak religii i ideologii (co nie jest niestety mozliwe) albo (2) edukacja, ktora pozwoli ludziom myslec samodzielnie i odroznic wiare od manipulacji i wykorzystywania czyjejs glupoty

przy zalozeniu, ze ktos posiada to drugie, zadna religia nie bedzie dla niego szkodliwa, bo bedzie umial obronic sie przed ekstremizmem


znaczy jak brodaty facet zawola w metrze 'Allahu Akbar!' to mam mu ksiazka [piii...] ?:D

kaslawka
Rezydent
Posty: 1830
Rejestracja: 07 paź 2007 13:54

Postautor: kaslawka » 14 mar 2008 17:31

Fotosia, moja jedna uwaga........z racji bycia wsrod muzulmanow mniej lub bardziej wierzacych i doktrynalnych........wg Koranu jesli jesz kabanoski i nie modlisz sie 5 razy dziennie i kobieta jest w zwiazku z niewierzacym to NIE jest muzulmanka, nie wazne czy sie nia czuje............ja sie moge czuc Caryca Katarzyna ale czy nia jestem??

Chrzescijanstwo tez opiera sie na BIBLII, jesli sie jej nie przestrzega to sie nim nie jest.... Sama sie zastanawiam czasem czy jestem chrzescijanka jesli nie przestrzegam nakazow tej religii, moge najwyzej powiedziec ze wierze w Boga i On jest dla mnie wazny...

Aaaa......i nie trzeba czytac ksiazek zeby wiedziec ze Bibila nie mowi tylko o milosci blizniego, kwiatkach i motylkach, Stary Testament wystaczy....a ksiazki sa zawsze oparte na pzekonaniach ich autorow, czy zawsze slusznych??

konto_usuniete
Emigrant
Posty: 203
Rejestracja: 09 sty 2008 13:37

Postautor: konto_usuniete » 14 mar 2008 17:34

nie Artur, nie nalezy bic ludzi, ciezko tez ich zmieniac, bo jak dorosna sa malo reformowalni - mozna co najwyzej indoktrynowac ich dzieci, zeby nie poszly w slady rodzicow ;P

Artur79
Rezydent
Posty: 2318
Rejestracja: 30 sie 2007 09:41

Postautor: Artur79 » 14 mar 2008 17:35

czyli mam sie razem z nim rozerwac ? przykro mi ale ani Ty ani te obiecane dziewice mnie nie przekonuja :P

konto_usuniete
Emigrant
Posty: 203
Rejestracja: 09 sty 2008 13:37

Postautor: konto_usuniete » 14 mar 2008 17:43

to moze jendak katolicyzm jest madrzejszy, bo bierze poprawke na grzeszne ciagoty ludzi i zamiast ich wykluczac, pozwala sie spowiadac a potem grzeszyc dalej :)))

ale tak serio, oczywiscie zalezy wszystko od tego, jak definiuje sie dana religie i kogo sie do niej zalicza, niestety, rozne religie maja rozne zasady i ciezko jest w zwiazku z tym cokolwiek porownywac... czy problem z Islamem nie polega troche na tym, ze jest to zlozona religia i nie ma w niej centralnego sterowania? mam na mysli... katolicy maja papieza ktory jest ostatecznym autorytetem w sporach a w Islamie masz Imamow i kazdy z nich moze miec rozna interpretacje Koranu... czy zasada o ktorej mowisz, jes prawdziwa w kazdej odmianie Koranu?

echh... co ja mam teraz powiedziec mojej M.? Ze nie jest muzulmanka? Ale ona czuje sie muzulmanka... To troche jak moje kolezanki z Polski, co na studiach sypialy z facetem, potem sie z tego spowiadaly, a potem znowu z nim sypialy... to one tez nie sa katoliczkami? Zgodze sie, ze to jest pewien problem. Co zrobic z tymi wszystkimi ludzmi, ktorzy nie zyja tak jak religia im nakazuje, a nadal chca w nia wierzyc?

Moze bede ich namawiac przechrzczenie sie na pastafarianizm :)))
Ostatnio zmieniony 14 mar 2008 17:46 przez konto_usuniete, łącznie zmieniany 2 razy.

konto_usuniete
Emigrant
Posty: 203
Rejestracja: 09 sty 2008 13:37

Postautor: konto_usuniete » 14 mar 2008 17:45

bic nie nalezy, chyba ze w samoobronie, albo zadzwonic na policje jak ktos nie przestrzega prawa ;)

ech... konczmy te dyskusje bo tesknie juz za moim niewierzacym, rudym katolikiem, co w domu czeka ;) trza sie wyniesc z tego biura

milego weekendu i niech na Was pokojem natchnie Blogoslawienie Pastafarianskiego Kluska :)

g.

Obrazek

iza_
Gastarbeiter
Posty: 10
Rejestracja: 12 mar 2008 15:47

Postautor: iza_ » 17 mar 2008 20:47

wyglada na to, ze powinnam pisac prace na temat islamofobii...


Wróć do „Hyde Park”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 119 gości

cron