O wszystkim i o niczym forum ogólne bez ograniczeń terytorialnych

Czy chodzisz do Kosciola w UK czesciej niz w Polsce?

Czas głosowania minął 06 kwie 2008 17:09

tak, na emigracji czesciej
0
Brak głosów
nie, w Polsce czesciej
5
38%
nie ma roznicy, gdzie jestem (nie)praktykuje tak samo
8
62%
 
Liczba głosów: 13

iza_
Gastarbeiter
Posty: 10
Rejestracja: 12 mar 2008 15:47

Postautor: iza_ » 17 mar 2008 20:49

Dokladnie, na wioskach w wiekszosci tak jest, mlodzi ludzie chodza zeby pozniej ksiadz nie krecil nosem jak sie przyjdzie zenic albo dziecko ochrzcic. Trzaby wtedy koperte grubsza dac

Artur79
Rezydent
Posty: 2318
Rejestracja: 30 sie 2007 09:41

Postautor: Artur79 » 18 mar 2008 12:21

W odpowiedzi na

dla mnie mniejsze zlo, to (1) albo brak religii i ideologii (co nie jest niestety mozliwe) albo (2) edukacja, ktora pozwoli ludziom myslec samodzielnie i odroznic wiare od manipulacji i wykorzystywania czyjejs glupoty

przy zalozeniu, ze ktos posiada to drugie, zadna religia nie bedzie dla niego szkodliwa, bo bedzie umial obronic sie przed ekstremizmem


Napisalem w formie zartu:
znaczy jak brodaty facet zawola w metrze 'Allahu Akbar!' to mam mu ksiazka [piii...]


A tu ktos mi zarzuca ze chce bic muzulmanow ! :lol: :shock:
Mam przetlumaczyc komos o co w tym zarcie chodzilo, zwlaszcza znawcom muzulmanskiej kultury, ktorzy nie rozumieja podstawowego zwrotu ? :D

konto_usuniete
Emigrant
Posty: 203
Rejestracja: 09 sty 2008 13:37

Postautor: konto_usuniete » 18 mar 2008 16:32

a kto Ci to zarzuca - Iza? Ja? do ktorej wypowiedzi sie dokladnie odnosisz? bo jesli do tej ostatniej, to islamofobia nie oznacza tego samego, co 'bicie' ;)

ja tam mysle Artur, ze lepiej sadzic Cie za brak szacunku dla ksiazek... czytanie na peronie, rzucanie nimi w przechodniow... no, no... niech ja tylko znajde telefon do rzecznika praw ksiazki... 8)

jak sie ogladalo Dawkinsa?

Artur79
Rezydent
Posty: 2318
Rejestracja: 30 sie 2007 09:41

Postautor: Artur79 » 18 mar 2008 17:00

Widze ze jednak nie zrozumialas, tak Ty tez :), Allahu ahbar wola fanatyczny muzulmanin gdy ma zginac smiercia samobojcza, wiec mysle ze potraktowanie go ksiazka w tym przypadku nie byloby wielkim nietaktem :)

Dawkins calkiem spoko, nie wiedzialem ze amerykanie sa az tak tepi :), chociaz w Zeitgeist byl motyw ze baba z rodzina dala sie zaczipowac (nie mylic z zaci.powac :)) bo skoro jest zagrozenie terroryzmem to ona sie da ! :shock: Sama siebie sie boi czy co :) Ale pod plakietka antyterroryzmu mozna wcisnac wszystko. Ale dalej nie zmienilem zdania ze sa religie o wiele bardziej represyjne (tu i teraz, nie pie... mi o krucjatach inkwizycji i kondomach) niz katolicyzm.

konto_usuniete
Emigrant
Posty: 203
Rejestracja: 09 sty 2008 13:37

Postautor: konto_usuniete » 18 mar 2008 18:17

'Allahu ahbar' nie oznacza nic wiecej, niz 'Bog jest wielki' i jest wypowiadane przez miliony osob kazdego dnia. to, ze terrorysta wierzacy, ze wysadzenie w powietrze metra czy samolotu zapewni mu miejsce w raju, nie ma wiele wspolnego z tym, czego uczy sie w mainstreamowym Islamie

to, ze slowa 'Allahu ahbar' kojarza Ci sie wylacznie z terroryzmem, potwierdza fakt, ze Islam kojarzsz glownie z tym, co widzisz w telewizji i czytasz w gazetach. a media, jak juz mowilam, pokazuja Ci jedynie garstke przedstawicieli Islamu... rozmawiales kiedys chociazby z Polskim Tatarem? nie? a wiesz dlaczego? bo Tatarzy, mimo ze Muzulmanie, sa malo sensacyjni i siedza cicho. myslisz ze on tez wysadzi metro?

kazda ideologie i religie mozna Artur obrocic przeciwko ludziom, nie jest to jednak wina ideologii, a zlych intencji ludzi, ktorzy sie nia zaslaniaja i tego, ze slowo pisane w swietych ksiegach kazdy moze sobie interpretowac, jak chce

jak mowie, to ze kolezanka chce lub nie chce sie przechrzcic, naprawde nic nie zmienia - jesli robi to z wlasnej winy a nie przymusu, mozemy nawet byc w stanie lepiej zrozumiec Islam. to w jej rekach lezy, czy ze swojej wiary zrobi cos zlego czy cos dobrego dla ludzkosci...

nie wiem tylko, czy jest sens klocic sie o posta Izy, ktora nie wyjasnia o co jej dokladnie chodzi a jedynie podpuszcza nas do dyskusji i obserwuje :D Iza, o co Ci chodzilo? chcesz sie przechrzcić, czy szukasz inspiracji do magisterki? a moze chcesz zalozyc wlasna sekte i robisz rozeznanie w tereni? ;)

Artur79
Rezydent
Posty: 2318
Rejestracja: 30 sie 2007 09:41

Postautor: Artur79 » 19 mar 2008 09:42

kazda ideologie i religie mozna Artur obrocic przeciwko ludziom, nie jest to jednak wina ideologii, a zlych intencji ludzi, ktorzy sie nia zaslaniaja i tego, ze slowo pisane w swietych ksiegach kazdy moze sobie interpretowac, jak chce

tylko ze zazwyczaj wyznawcy szkoda tylko sami sobie, natomiast Islam w wersji radykanej jest najbardziej brutalna wspolczesnie wyznawana religia. Po zamachach w Londynie przeprowadzono ankiety i z tego co czytalem kolo 20% muzulmanow popieralo te zamachy i gdzies tyle samo ich nie popieralo ale tez nie potepialo, oni musza miec naprawde wyprane mozgi jesli godza sie na cos takiego w kraju w ktorym zyja i tez korzystaja z komunikacji.

MiloMinderbinder
Emigrant
Posty: 296
Rejestracja: 26 wrz 2007 17:27

Postautor: MiloMinderbinder » 19 mar 2008 11:50

Był taki miniserial na Kanale czwartym, bodajże "Britz" albo "Brits". O chłopaku, Pakistańczyku który zwerbował się do MI5. Pokazane były dylematy Brytyjczyków, przez zwierciadło tego filmiku. Moim zdaniem, pytanie co jest lepsze: Islam czy Chrzescijaństwo jest troche jak lemniskata, bo ile argumentów byscie nie podali to i tak zawsze wrócicie do punktu gdzie zapytacie: a co jest lepsze? Pytanie powinno byc jak my, wychowani w kulturze JudeoChrześcijańskiej powinniśmy się ustosunkować do kultury Muzelmańskiej, Islamskiej? Bo założe się, że nikt z nas tu obecnych nie zostal wychowany w kulturze Islamu! Następnym pytaniem jest na ile możemy pozwolić by ta kultura zmieniala nasz kulturę. I pomijamy juz fakt, czy ktoś chodzi do kościoła czy nie. Tu chodzi o nasz kulturę. O takie małe sprawy jak Merry Christmas czy Happy Holiday. Ja nie chodze do kościoła, jestem dośc daleko też od Koscioła. Jednak jestem wychowany w tej kulturze gdzie co roku w Grudniu obchodzi się Boże Narodzenie i co roku Wielkanoc. I traktuje to bardziej jako tradycje i element kulturowy niż religijne przeżycie. Wlasciwie nie traktuje tego jako religijnego przezycia w ogóle.

konto_usuniete
Emigrant
Posty: 203
Rejestracja: 09 sty 2008 13:37

Postautor: konto_usuniete » 21 mar 2008 12:25

wlasnie czytam artykul dwoch gosci z Tel Aviv University ktorzy pokazuja, ze dzieciaki arabskie w Izraelu bardziej dyskryminuja w stosunku do kobiet, niz te zydowskie

Artur, punkt dla Ciebie

tyle, ze autorzy uwazaja to za roznice 'kulturowa', a nie 'religijna' :P

rozgraniczenie miedzy kultura a religia jest niby sztuczne jak diabli, ale jednak pewna role odgrywa... czy jak ktos chce sie przerzucic na Islam, to robi to dla tradycji meza, czy z glebokiej, religijnej potrzeby? moze trzeba wziac pod uwage motywacje takiej osoby i wstrzymac sie troche z osadzaniem i tekstami typu "dobrze sie czujesz? " poki nie zrozumie sie dokladnie o co chodzi...

nie wydaje mi sie w kazdym razie, ze nalezy to tak pochopnie potepiac.

kazdy z nas ma prawo do wlasnej decyzji jesli chodzi o to, w co chce wierzyc i jakich tradycji przestrzegac (tak dlugo, jak nie lamie praw). porownywanie religii i klocenie sie o wyzszosc jednej nad druga jest trudne i (za user1553434) mam powazne watpliwosci czy ma sens...

szkoda tylko, ze zalozycielka tego watku nie chce wlaczyc sie do dyskusji. poroznila ludzi a potem sobie poszla. dyskutujemy o wypowiedzi kogos, kogo dyskusja nasza niewiele obchodzi...

kaslawka
Rezydent
Posty: 1830
Rejestracja: 07 paź 2007 13:54

Postautor: kaslawka » 21 mar 2008 12:52

kultura ma ogromny wplyw na przestrzeganie danej religii, porownaj katolicyzm w Polsce i na Filipinach, tam dzisiaj celebruja ukrzyzowanie Jezusa w bardzo rzeczywisty i krwawy sposob, sa osoby ktore sie podejmuja ukrzyzowania w imie swietosci czy czegs tam innego, w Polsce do czegos takiego w zyciu by nie doszlo. I niby ta sama religia........
Islam w Somalii rozni sie od islamu w krajach arabskich a islam w Indiach czy Pakistaniu tez wyglada zupelnie inaczej, sa pewne prawa ktore niby obowiazuja wszystkich (szariat) ale nie wszyscy juz go przestrzegaja.....W Somalii, Egipcie i innych krajach afrykanskich dokonuje sie brutalnego obrzezania dziewczynek w imie Allaha, tego typu brutalnych zachowan nie zobaczymy w innych islamskich krajach a juz tym bardziej w Koranie
Poza tym teraz media odgrywaja ogromna role, i to oni kreuja nasze postrzeganie islamu, zgodzmy sie ze wiekszosc naszych opinii nt temat bierze sie z telewizji,radia i internetu, jaka mamy pewnosc 100% rzetelnosci informacji tam zawartych.
A o brutalnosci religii trudno jest dyskutowac.....poczytajcie Stary Testament bardzo dokladnie co tam sie dzialo i na co BOG zezwalal, a przeciez to podwalina wszystkich monoteistycznych religii, chrzescijanstwa rowniez....

konto_usuniete
Emigrant
Posty: 203
Rejestracja: 09 sty 2008 13:37

Postautor: konto_usuniete » 21 mar 2008 16:03

Dzieki kaslawka, wydaje mi sie, ze masz dosc zrdoworozsadkowe podejscie.

Troche ciekawostek o muzulmanach w Polsce, z ich wlasnego punktu widzenia...

W Polsce przeważają sunnici. Tatarzy mieszkający w Polsce to sunnici szkoły hanafickiej. Ilu szyitów mieszka w Polsce nie wiadomo. Nikt się jeszcze o takie statystyki nie pokusił. Szyicki związek wyznaniowy w Polsce to Stowarzyszenie Jedności Muzułmańskiej, na czele którego stoi imam Mahmud Taha Żuk [5] . Ajatollahów nie ma, ponieważ tytuł ten otrzymuje się po conajmniej dwudziestoletnich studiach w Nadżafie lub Ghom. W Polsce szyici modlą się razem z sunnitami, ponieważ szyickich meczetów nie ma a poza tym na jedno miasto przypada zwykle najwyżej kilku szyitów. Coraz większą popularność wśród Polaków zdobywa również sufizm. Świadczy o tym chociażby powstawanie stron internetowych po polsku o tej tematyce, m.in. www.sufischool.org, www.republika.pl/sufizm i inne. Wiedza o sufizmie jednak w społeczeństwie polskim nie jest ugruntowana i często kojarzony jest ze swoistą mieszanką hinduizmu, spirytyzmu, metod uzdrawiania niekonwencjonalnego, synkretyzmu New Age i psychologii, a nie z islamem.

Wobec tak wielkiej różnorodności ciężko jest dokonywać uogólnień na temat życia muzułmanów w Polsce. O ile w krajach arabskich - gdzie tradycja dla danego regionu jest wspólna - nie ma problemu różnej interpretacji, o tyle w takich krajach jak Polska, gdzie stykają się tradycje kulturowe muzułmanów z wielu państw, różnice w interpretacji zasad wiary są bardziej widoczne. Problem dotyczy także konwertytów, którzy w zależności od tego, w jaki sposób dowiedzieli się o islamie i kto ich uczy nowej religii, prezentują inny stosunek do społeczeństwa i do panujących w Polsce reguł życia codziennego [6] . Obserwuje się spore różnice pomiędzy bliskowschodnim modelem religijności muzułmanów napływowych a tolerancyjnym i otwartym islamem Tatarów.

Najłatwiej pisać o islamie Tatarów. Ich religia jest bowiem najbardziej zakorzeniona w polskich realiach, o najdłuższych tradycjach a tym samym najbardziej przewidywalna oraz wewnętrznie spójna. Świadczy o tym chociażby fakt, że Muzułmański Związek Religijny jako jedyny w Polsce wybrał swojego muftiego [7] .

Polacy przechodzący na islam stanowią bardzo barwną i różnorodną grupę, jednak można dostrzec pewne typowe motywy, które powodują chęć zmiany religii i można pokusić się o stworzenie obrazu polskiego konwertyty na islam. Najtrudniej opisać społeczność muzułmanów niepolskiego pochodzenia. Tu ciężko jest mówić o grupie scementowanej przez jakiś pozareligijny czynnik. Różni ich kraj pochodzenia, motywy osiedlenia się w Polsce, duchowi przywódcy, spojrzenie na religie. Niektórzy przejawiają dość obojętny stosunek do religii inni są wręcz islamskimi fanatykami. Trzeba jednak pamiętać, że większość muzułmanów w Polsce nie jest aktywna społecznie i nie należy do żadnej organizacji. Mają ugruntowaną opinię na temat islamu i rzadko poszukują kontaktu z autorytetami religijnymi

(...)
Konwertyci mówią, że islam oferuje im to, czego zaoferować nie potrafi im katolicyzm, pozwala wypełnić moralna pustkę, zdystansować się od zachodniego modelu życia. Pod sztandarem islamu spotykają się w Polsce osoby poszukujące głębszych wartości i metafizycznej głębi oraz kontestatorzy i buntownicy, odrzucający rynkową cywilizację Zachodu. I jednych, i drugich islam przyciąga pryncypialnością i moralnym rygoryzmem. Islam oferuje wyrazisty kodeks moralny i bezkompromisowe zasady . Często na islam przechodzą kobiety, i to nie tylko pod wpływem męża-muzułmanina. Islam proponuje kobietom inny model życia niż współczesna cywilizacja. Zgodnie z jego nauką kobiety mogą bez kompleksów i bez poczucia winy realizować się w domu przy boku męża, wychowując dzieci. Jednak jest jeszcze jeden motyw- chwilowa moda, fascynacja, chęć przeżycia czegoś ekscytującego i egzotycznego.

http://www.arabia.pl/content/view/278346/2/

konto_usuniete
Emigrant
Posty: 203
Rejestracja: 09 sty 2008 13:37

Postautor: konto_usuniete » 21 mar 2008 16:13

Islam proponuje kobietom inny model życia niż współczesna cywilizacja. Zgodnie z jego nauką kobiety mogą bez kompleksów i bez poczucia winy realizować się w domu przy boku męża, wychowując dzieci.


hihi... jakby mi tak ktos nakazal, chyba bym zamordowala. no ale z drugiej strony nie moge zakazac zadnej kobiecie wyznawania takiej ideologii... :)

ech, zakrecilam sie, co ja, niewierzaca i liberalna baba, robie broniac religii...?

wszystkie religie w pospolitym wydaniu sa szowinistyczne

i nawet nie da sie tego porownac pomiedzy roznymi wyznaniami, bo w kazdym kraju wyznaje sie i interpretuje zasady danej wiary inaczej :roll:

Artur79
Rezydent
Posty: 2318
Rejestracja: 30 sie 2007 09:41

Postautor: Artur79 » 22 mar 2008 10:39

A o brutalnosci religii trudno jest dyskutowac.....poczytajcie Stary Testament bardzo dokladnie co tam sie dzialo i na co BOG zezwalal, a przeciez to podwalina wszystkich monoteistycznych religii, chrzescijanstwa rowniez....


halooo, pobudka ! żyjemy tu i teraz a nie w książkowej fikcji :)

Konwertyci mówią, że islam oferuje im to, czego zaoferować nie potrafi im katolicyzm, pozwala wypełnić moralna pustkę, zdystansować się od zachodniego modelu życia. Pod sztandarem islamu spotykają się w Polsce osoby poszukujące głębszych wartości i metafizycznej głębi oraz kontestatorzy i buntownicy, odrzucający rynkową cywilizację Zachodu.


Czyli po staremu, religie, sekty, skrajne organizacje, zawsze przyciągały ludzi nieprzystosowanych, którzy nie wiedza co zrobić z życiem.
Nie potrzebuje żadnej ideologii żeby nie jeść gówna z macdonalda i nie latac co weekend na wyprzedaże.

Często na islam przechodzą kobiety, i to nie tylko pod wpływem męża-muzułmanina. Islam proponuje kobietom inny model życia niż współczesna cywilizacja. Zgodnie z jego nauką kobiety mogą bez kompleksów i bez poczucia winy realizować się w domu przy boku męża, wychowując dzieci.


Religia kur domowych? :) Możliwe ze ma to przyszłość, w Polsce sporo niezbyt zadbanych 30tek które po ślubie chyba zapomniały ze sa kobietami, tylko dzieci i kuchnia :)

Jednak jest jeszcze jeden motyw- chwilowa moda, fascynacja, chęć przeżycia czegoś ekscytującego i egzotycznego.

niech se na bungee poskaczą albo co :)

Co do Polski np. Tatarów to oni wyznają Islam ale czują się przy tym polakami i są zwiazani z tym krajem, napewno nie poparli by żadnych zamachów.

kaslawka
Rezydent
Posty: 1830
Rejestracja: 07 paź 2007 13:54

Postautor: kaslawka » 22 mar 2008 11:13

oj Arti Arti.................fikcja ksiazkowa poparta historycznie? hmm.....
poza tym ty nie musisz w to wierzyc ale religijna podstawa jest Stary Testament dla wszystkich wyznan wierzacych w Jednego Boga. Mozesz sprobowac udowodnic mi ta fikcje ale obawiam sie ze to tylko twoje przekonanie niepoparte zadnym naukowym zapleczem :lol:
Obrazasz Arti ludzi dla ktorych wiara (nie slepa ideologia) ma znaczenie, ja nie uwazam sie za osobe nieprzystosowana do zycia i nie umiejaca radzic sobie w zyciu bez wskazowek osob trzecich,jednakze uznaje Kogos wiekszego i madrzejszego ode mnie dzieki ktoremu ja i ty rowniez zyjemy. Jesli komus to poczucie bliskosci z Bogiem daje islam to jest jego osobista decyzja. Nie sadze ze oznacza to jego calkowita slabosc i bezmyslnosc...

Religia kur domowych??? Zaniedbane 30??? Arti, widocznie tylko takie zaniedbane "kury domowe" miales na swoje nieszczescie ogladac. Moja mama spedzila lata w domu poswiecajac czas mnie i moim siostrom abysmy mialy okazje miec normalny dom a nie biegac z kluczem na szyi. Nie potepiam kobiet ktore pracuja, moze sytuacja zyciowa ich do tego zmusza...ale jest w tym madrosc zeby poswiecic czas swoim dzieciom jesli sie na nie decydujesz, Aha.......i mojej mamie daleko bylo do zaniedbanej 30 i znam mase kobiet ktore pracuja w domu i nie laza z walkami na glowie i w szlafroku, rozszerz swe myslenie moj drogi :wink:

Co do bungee zgadzam sie z toba.......daje to duza doze satysfakcji i podnosi poziom adrenaliny :lol:

Artur79
Rezydent
Posty: 2318
Rejestracja: 30 sie 2007 09:41

Postautor: Artur79 » 22 mar 2008 11:18

jesli ktos sie bierze za religie bo czuje pustke w zyciu, to mysle ze nie tedy droga, trzeba raczej znalezc sobie jakies zajecie tu na ziemi.
co do kobiet to spora czesc z nich po slubie zapomina jak kobieta wyglada, no bo juz sie udalo "zlapac meza" (tak to mowicie ?:)) wiec nie trzeba sie starac. widzialem sporo takich przypadkow, kolejny powod zeby nie brac slubu :)

oj Arti Arti.................fikcja ksiazkowa poparta historycznie? hmm.....
poza tym ty nie musisz w to wierzyc ale religijna podstawa jest Stary Testament dla wszystkich wyznan wierzacych w Jednego Boga

z tego co slyszalem to nawet niektorzy katolicy twierdza ze stary testament to tylko zbior przypowiesci a nowy to zapis historyczny. w sumie wcale im sie nie dziwie, nie chcialbym miec za wykladnie wiary pisma gdzie morderstwa to codziennosc do tego kazirodztwo, gwalty itp klimaty :)
Ostatnio zmieniony 22 mar 2008 11:24 przez Artur79, łącznie zmieniany 1 raz.

kaslawka
Rezydent
Posty: 1830
Rejestracja: 07 paź 2007 13:54

Postautor: kaslawka » 22 mar 2008 11:23

no tu sie z toba zgadzam w 100% ..........nie tedy droga i nie ta motywacja...
jesli Bog jest tylko "wypelniaczem" to marna religijnosc takiej osoby juz wole zdeklarowanego ateiste, przynajmniej sie nie oszukuje :lol:


Wróć do „Hyde Park”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 172 gości

cron