O wszystkim i o niczym forum ogólne bez ograniczeń terytorialnych
mariuszp
Gastarbeiter
Posty: 30
Rejestracja: 17 paź 2007 23:04

zwrot podatku - ale czy zawsze?

Postautor: mariuszp » 07 mar 2008 22:27

Mam pytanko dot. zwrotu podatku.
Czy zawsze należy sie zwrot nadpłaconego podatku? A co jesli pracodawca tak prowadzi księgi rachunkowe, że nie nadpłaca NIC - dla mnie nie należy sie nic?
A co jeśli chodzi o podatek płacony za wynajem domu? Słyszałem, że w marcu i kwietniu zdaża sie, że nie trzeba płacić cucnil taxu - kończy sie rok rozliczeniowy..
Czy to prawda?

banita
Rezydent
Posty: 7320
Rejestracja: 31 sie 2007 07:34

Postautor: banita » 10 mar 2008 12:11

Jesli pracujesz na PAYE (pay as you earn) to nie masz nadplaconego podatku = nic ci sie nie nalezy

Council Tax placi sie zazwyczaj w 10 ratach wiec masz 2 miesiace w ktorych nie placisz - bo kwota nalezna zostala wliczona do poprzednich 10 rat

mariuszp
Gastarbeiter
Posty: 30
Rejestracja: 17 paź 2007 23:04

Postautor: mariuszp » 10 mar 2008 14:44

Rozumiem, bardzo dziekuje za wyczerpujace i pomocne odpowiedzi.. Mam jednak jeszcze pytanka:
1.A co jeśli prace podjąłem 12marca.2007? Rok rozliczeniowy liczy sie chyba od poczatku kwietnia? Co z tymi 2 tyg?
2.Czy moge dostać inny zwrot podatku-niż nadpłacony? Moja "nie do końca zorientowana w temacie" kolezanka w pracy powiedziała mi, ze już po 3miesiacach pobytu moge sie starac o zwrot zapłaconego podatku...Coś mi sie w to nie chce wierzyć <sama sie nie postarała:>
3.Jesli nawet nie dostrane zwrotu nadpłaconego podatku, to czy musze sie rozliczać w polsce? A co jeśli tam będę musiał zapłacić podatek, bo ZUS uzna, że dla nich się należy????

banita
Rezydent
Posty: 7320
Rejestracja: 31 sie 2007 07:34

Postautor: banita » 10 mar 2008 14:51

Ad1. Powinni ci wyrownac wszystko tak zeby na koniec roku bylo ok ale to zalezy od firmy. Dostaniesz rozliczenie roczne to mozesz sobie sprawdzic na jakim kalkulatorze w necie czy cos ci sie do zwrotu nalezy czy nie.

Ad2. Nie (napewno jakies zwroty sa ale nie dla zwyklych smiertelnikow)

Ad3. Tak (ale nie polecam chyba ze potrafisz udowodnic ze nic cie z tym krajem nie laczy). ZUS jest od ubezpieczen spolecznych, podatkami zajmuje sie urzad podatkowy - i uznac moze co mu sie podoba bo zalezy od widzimisie pani na ktora trafisz. Ja bym na twoim miejscu olal polskie urzedy itp chyba ze zamierzasz zaraz wracac albo masz dobre znajomosci.

MarcFloyd
Rezydent
Posty: 4971
Rejestracja: 31 sie 2007 12:27

Postautor: MarcFloyd » 10 mar 2008 23:21

Sorry, banita :lol:

Ad 1

Sprawdz czy wogole twoj podatek byl za te dwa tygodnie naliczany (nie musial byc). Jesli byl, nalezy ci sie jego zwrot. Musisz isc do HM Revenue and Customs i wypelnic tam prosciutki formularz.
Moze mozna to zrobic on-line juz teraz, nie wiem.

Ad 2

Jest to mozliwe jesli na poczatku placiles tzw emergency tax. W tym przypadku jest to mozliwe.

Ad 3

Od 2007 roku obowiazuje nowa umowa dotyczaca podwoejngo opodatkowania. Doplacac nie musisz, natomiast chyba powinienes zlozyc zezanie podatkowe (tu glowy nie dam, bo ja wyemigrowalem 3.5 roku temu, wiec bylo inaczej).

banita
Rezydent
Posty: 7320
Rejestracja: 31 sie 2007 07:34

Postautor: banita » 11 mar 2008 07:47

hehe ciag dalszy

Ad1 - zalezy od firmy jak juz napisalem wczesniej

Ad2 - NIE ! :) bo emergency tax tez jest podatkiem nadplaconym od dochodow wiec jak w poprzednim poscie (a pytanie bylo o INNE podatki - np. council tax)

oj Marc Marc ...:)

Dona_J
Emigrant
Posty: 101
Rejestracja: 13 lis 2007 09:44

Postautor: Dona_J » 11 mar 2008 09:48

to ja sie dopisze. zmienilam prace, obecnie pracuje na part time, dwa dni w tyg. dalam pracodawcy moje p45 bo bylam w kodzie BR, ale minely 2 miesiace i dalej jest to samo. wkurzam sie, bo za 15 godz pracy zdzieraja ze mnie prawie 20f. a tyle nie powinno byc! jak to wszystko mozna odkrecic i jak biegac sie o zwrot? gdzie w londynie miesci sie HM? tam mi pomoga?

MarcFloyd
Rezydent
Posty: 4971
Rejestracja: 31 sie 2007 12:27

Postautor: MarcFloyd » 11 mar 2008 12:15

Oj, Banita :)

1. Z tego co mi wiadomo (nie pracuje w payrollu) to NIE ZALEZY. Wyrownaja ci w ciagu roku podatkowego a nie pomiedzy nimi.
Jesli podatek byl naliczany przez te dwa tygodnie nalezy mu sie w calosci jego zwrot (bo miesci sie w kwocie wolnej od opodatkowania).

Ps:

http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAndBenefits/Taxes/ReclaimingTax/DG_10013075

If you think you paid too much tax in previous yearsYou can write to your local tax office. Include any relevant documents about your earnings during the tax year for which you're claiming, such as:

payslips
P60, P45
information about your employment and benefit history
The tax office will look into your query, work out how much they owe you and send you a refund in the post or by bank transfer. You can claim back overpaid taxes for up to a maximum of six years previous to the current tax year.


Banita :P


2. Uhm. Oczywiscie, pytanie bylo troche niejasne a troche niedoczytalem. Nalezy mu sie oczywiscie zwrot podatku nadplaconego (np. emergency tax)
Ostatnio zmieniony 11 mar 2008 12:34 przez MarcFloyd, łącznie zmieniany 2 razy.

MarcFloyd
Rezydent
Posty: 4971
Rejestracja: 31 sie 2007 12:27

Postautor: MarcFloyd » 11 mar 2008 12:30

user685360 pisze:to ja sie dopisze. zmienilam prace, obecnie pracuje na part time, dwa dni w tyg. dalam pracodawcy moje p45 bo bylam w kodzie BR, ale minely 2 miesiace i dalej jest to samo. wkurzam sie, bo za 15 godz pracy zdzieraja ze mnie prawie 20f. a tyle nie powinno byc! jak to wszystko mozna odkrecic i jak biegac sie o zwrot? gdzie w londynie miesci sie HM? tam mi pomoga?


Jesli uwazasz ze twoj kod podatkowy jest nieprawidlowy mozesz zwrocic sie do HM Revenue and Customs. Aczkolwiek jesli jestes na BR to chyba wszystko jest ok?


Biura:
http://www.hmrc.gov.uk/enq/index.htm

banita
Rezydent
Posty: 7320
Rejestracja: 31 sie 2007 07:34

Postautor: banita » 11 mar 2008 12:31

Koncz Wasc Wstydu Oszczedz :)

A czy ja gdzies napisalem ze wyrownaja pomiedzy :?:
Napisalem na koniec - inaczej do konca, przed koncem itp itd. :!:

Chyba Ad1 tez troszke nie doczytales :lol: :?:

MarcFloyd
Rezydent
Posty: 4971
Rejestracja: 31 sie 2007 12:27

Postautor: MarcFloyd » 11 mar 2008 12:37

Banita:

NIE WYROWNAJA

Firma moze ci wyrownac jesli podatek jest nadplacony w trakcie roku podatkowego ktory JESZCZE TRWA. A on pytal o podatek z POPRZEDNIEGO roku podatkowego.

Ktos nie doczytal? :P Koncz wasc wstydu oszczedz.

banita
Rezydent
Posty: 7320
Rejestracja: 31 sie 2007 07:34

Postautor: banita » 11 mar 2008 12:50

wyrownaja kodem podatkowym w nowym roku za rok poprzedni

nie bede sie z toba wyklucal bo KAZDY MA INACZEJ (i dwa uparte osly jestesmy :lol: jeden 2 nie przekona) - ja mialem jak wyzej, ty mozesz miec inaczej a pytajacy kolega jeszcze inaczej

to jest wlasnie piekno tutajszego urzedu podatkowego - jest dla ludzi - dopasuja sobie wszystko jak chca tak zeby ludziom bylo wygodniej i oni mieli mniej roboty, nie jak w pl jedna regulka dla 15mln ludzi

Dona_J
Emigrant
Posty: 101
Rejestracja: 13 lis 2007 09:44

Postautor: Dona_J » 11 mar 2008 23:18

hmm ale BR to chyba tez emergency tax? w poprzedniej pracy mialam 503 czy tam 504, pracowalam 40 h i podatku w sumie brali mniej wiecej tyle co teraz przy 15.. a stawka godzinowa podobna..

MarcFloyd
Rezydent
Posty: 4971
Rejestracja: 31 sie 2007 12:27

Postautor: MarcFloyd » 12 mar 2008 07:34

Zobacz tu:

http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAndBenefits/Taxes/BeginnersGuideToTax/DG_4015472


Code Reason for use
BR Is used when all your income is taxed at the basic rate - currently 22%. From 06/04/2008 the basic rate is 20% (most commonly used for a second job)

Dona_J
Emigrant
Posty: 101
Rejestracja: 13 lis 2007 09:44

Postautor: Dona_J » 12 mar 2008 08:05

no i wlasnie o to mi chodzi, ze BR uzywany jest zazwyczaj w przypadku jak ma sie wiecej niz jedna prace.. ja mam jedna, 15 godz w tyg, wiec za bardzo nie wiem dlaczego mam placic wiecej niz wczesniej.. bede musiala przejsc sie do nich po swietach..


Wróć do „Hyde Park”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 62 gości

cron