O wszystkim i o niczym forum ogólne bez ograniczeń terytorialnych
arek123
Gastarbeiter
Posty: 2
Rejestracja: 30 sty 2008 18:59

prosba o pomoc i porade

Postautor: arek123 » 30 sty 2008 19:02

wynajmuje pokoj mam umowe - czy moge poniesione koszty odliczyc sobie od podatku - prosze o porade pozdrawiam Arek 123

bbrain
Gastarbeiter
Posty: 33
Rejestracja: 27 sty 2008 21:50

Postautor: bbrain » 30 sty 2008 19:46

Wydaje mi sie ze nie, ale to tylko przypuszczenie... Wiesz to chyba nie jest koszt uzyskania przychodu. To tak jak ja bym odliczyc chcial papierosy bo mam paragony a bez nich zle mi sie pracuje ;).
Ale najlepiej jak wypowie sie jakis ksiegowy, no nie wstydzcie sie pierwsza gratisowa porada w zyciu, to wielki krok mozemy sie nie doczekac.

pozdrawiam

MarcFloyd
Rezydent
Posty: 4971
Rejestracja: 31 sie 2007 12:27

Postautor: MarcFloyd » 31 sty 2008 08:01

Nie mozesz.

Wyjatek: jesli prowadzisz firme i firma wykorzystuje czesc powierzchni pokoju (np. stoi tam biurko z segregatorami) wtedy mozesz obliczyc jaki procent powierzchni zajmuje biurko i wliczyc odpowiedni procent czynszu do kosztow dzialalnosci.

Tak dziala w przypadku firm z osobowowscia prawna, czyli takich gdzie przychod firmy nie jest twoim przychodem a firma jedynie wyplaca ci pensje.

Nie wiem jak jest w przypadku self-emlopyed.

bbrain
Gastarbeiter
Posty: 33
Rejestracja: 27 sty 2008 21:50

Postautor: bbrain » 31 sty 2008 09:24

Teraz juz wiem do kogo uderzac z moim milionem pytan, ktore mam :)

Pozdrawiam

MarcFloyd
Rezydent
Posty: 4971
Rejestracja: 31 sie 2007 12:27

Postautor: MarcFloyd » 31 sty 2008 12:27

Alez prosze cie uprzejmie :)
Od razu uprzedzam ze zajmuje sie rachunkowoscia w przdsiebiorstwie posiadajacym osobowosc prawna, wiec wszelkie problemy specyficzne dla self-employed sa dla mnie niestety obce :)

bbrain
Gastarbeiter
Posty: 33
Rejestracja: 27 sty 2008 21:50

Postautor: bbrain » 31 sty 2008 20:19

Przykro mi nie jestem szelf emplojt.

pozdrawiam

ps. To nie jest czepianie tylko sobie tak mysle, to ze pracuje w przedsiebiorestwie gdzie sa HP-UX systemy nie znaczy ze nie znam debiana albo gentoo :).

MarcFloyd
Rezydent
Posty: 4971
Rejestracja: 31 sie 2007 12:27

Postautor: MarcFloyd » 01 lut 2008 08:08

Powiedzmy. Wez pod uwage ze co prawda podstawowe zasady rachunkowosci w Pl i UK sa takie same, ale juz przepisy prawne nie, prawda?

Tak wiec znajac w czesci te ktore dotycza duzych firm (bo sa potrzebne mi do pracy, zreszta tez tylko nieliczne - glownie VAT) nie znam jednoczesnie przepisow dotyczacych self-employed, bo nigdy nie bylo mi to do niczego potrzebne.

Tak wiec analogia taka sobie...

bbrain
Gastarbeiter
Posty: 33
Rejestracja: 27 sty 2008 21:50

Postautor: bbrain » 01 lut 2008 10:57

mozliwe, nie wypowiem sie bo ja wcale nie znam tych przepisow bez wzgledu na kraj.

:)
pozdrawiam

MarcFloyd
Rezydent
Posty: 4971
Rejestracja: 31 sie 2007 12:27

Postautor: MarcFloyd » 01 lut 2008 12:38

Wez duzy garnek.

Pichcenie zacznij od prostego skladnika: ze tak kretynskich przepisow prawnych jak w Polsce nie ma nigdzie indziej na swiecie :D

Dorzuc do tego ze polski system prawny jest zgodny w zalozeniach z systemem europejskim, natomiast brytyjski a anglosaskim (prawo precedensow i duza ilosc common law - prawa zwyczajowego), a wiec opieraja sie na innych podstawach.

Na koncu pogotuj to troche w tyglu zwyczajow narodowych (angielskiego upraszczania spraw i polskiego utrudniania zycia petentom) i wychodzi ci ZUUUUPa eee.... ZUUUUPELNIE inna potrawa. :D


Wróć do „Hyde Park”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 72 gości

cron