O wszystkim i o niczym forum ogólne bez ograniczeń terytorialnych
Zibby1984
Gastarbeiter
Posty: 3
Rejestracja: 24 maja 2012 21:31

Powrot do PL - kilka pytan

Postautor: Zibby1984 » 24 maja 2012 21:55

Witam!
Z malozonka wracamy do Polski pod koniec wrzesnia. Zona jest w ciazy, termin ma na koniec grudnia. Przegladam fora, strony angielskie rzadowe itd, ale mam kilka pytan. Prosze mnie poprawic jesli zle mysle:

1. Zona zwalnia sie z pracy przed wyjazdem i dostanie maternity ze swojego miejsca pracy. Rejstruje sie jako bezrobotna w PL, aby otrzymac ubezpieczenie NFZ w PL.

2. Obydwoje wypelniamy formularz P85 (czy tylko ja, a zona dopiero jak skonczy otrzymywac maternity?)

3. Jesli chcialbym starac sie o jobseeker allowance aby otrzymywac go w PL to musze zarejstrowac sie w jobcentre i odczekac 4 tygodnie? czy moge tylko udac sie do jobcentre zaraz po rozwiazania umowy z pracodawca i wracac do PL? jakie uzasadnienie mozna by podac aby otrzymac jobseeker allowance na 6 miesiecy?

4. Zaczalem prace w UK w czerwcu 2006 roku, a wiec przed wejsciem abolicji. Po ilu latach ta sprawa ulegnie przedawnieniu. Kupilismy z zona mieszkanie i boje sie ze bede wezwany do skarbowki aby wyjasnic skad wzialem na to pieniadze.

5. Sprawe stazu pracy zalatwiam w wojewodzkim urzedzie pracy w PL?

Dziekuje za odpowiedzi. Pozdrawiam

NoToCo
Rezydent
Posty: 1324
Rejestracja: 26 sty 2009 13:02

Postautor: NoToCo » 28 maja 2012 20:40

Odpowiem na pyt.3.

Jobseekers allowance to zasiłek dla poszukujących pracy (jak nazwa wskazuje), należący się osobom poszukującym pracy na terenie UK. Osoby pobierające zasiłek muszą chodzić regularnie (nie pamiętam czy co tydzień czy co 2 tyg) do job centre żeby się \"odnotować\". W przypadku nawet krótkiego wyjazdu poza granice UK zasiłek jest wstrzymywany, a po powrocie można się starać o wznowienie. Zresztą zasiłku nie dostanie osoba, która sama zrezygnowała z pracy.

Dlaczego uważasz, że ten zasiłek Ci się należy?

user854728
Gastarbeiter
Posty: 13
Rejestracja: 04 maja 2008 22:28

Postautor: user854728 » 28 maja 2012 21:57

Maternity lave owszem dostanie lecz musi wrocic do pracy po urlopie na co najmniej 3 miesiace - jesli nie powroci do pracy musi pieniazki zwrocic. - Takie prawo. A z doswiadczenia wiem ze komunikacja pomiedzy Polska a Uk jesli chodzi o sprawy urzedowe jest coraz sprawniejsza. Powodzenia i wszystkiego dobrego.

Zibby1984
Gastarbeiter
Posty: 3
Rejestracja: 24 maja 2012 21:31

Postautor: Zibby1984 » 30 maja 2012 01:17

Witam
@user854728

mylisz sie tutaj dostanie SMP bez zaleznosci czy wroci czy nie

The right to SMP does not depend on going back to work. You will still receive it, even if you don't go back. You won't have to pay back any SMP if you don't return to work.

Zrodlo:
http://www.adviceguide.org.uk/england/work_e/work_rights_at_work_e/parental_rights_at_work.htm#maternity_leave


@NoToCo

Masz czesciowo racje.
Zasilku nie dostanie osoba ktora sama zrezygnowala z pracy, dlatego moze uda mi sie z pracy cos zalatwic typu redundancy.

i teraz You may be able to have contribution-based JSA paid to you whilst you look for work in another EEA country or Switzerland for up to 3 months under the following conditions:

If you have registered as a job-seeker and have been available for work for at least 4 weeks before you go abroad. This condition may be waived in certain circumstances.

Chodzi mi wlasnie o te szczegolne przypadki,


Pozdrawiam

NoToCo
Rezydent
Posty: 1324
Rejestracja: 26 sty 2009 13:02

Postautor: NoToCo » 30 maja 2012 07:10

\"whilst you look for work in another country\" to nie to samo co \"when you move to another country permanently\".


Contribution-based JSA

You cannot usually get contribution-based JSA outside the EEA. However, you may be able to get contribution-based JSA in the EEA for up to three months if you:
- are entitled to contribution-based JSA on the day you go abroad
- have registered as a jobseeker for at least four weeks before you leave
- are available for work and actively seeking work in Great Britain up to the day you leave
-are going abroad to look for work
- register for work at the equivalent of a Jobcentre in the country you are going to
-comply with the other country's rules on registering and looking for work


If you move or travel overseas, you will not automatically receive benefits from the UK - entitlement will depend on whether your stay abroad is temporary or permanent. You can continue to claim some benefits while you are abroad; however, some will continue for a certain period as long as your stay abroad is temporary and some will stop straight away.


Bardziej szczegółowe info:


http://www.dwp.gov.uk/international/benefits/jobseekers-allowance/jobseekers-allowance-in-eea/

Zibby1984
Gastarbeiter
Posty: 3
Rejestracja: 24 maja 2012 21:31

Postautor: Zibby1984 » 30 maja 2012 16:05

Witam.
Ja to czytalem i rozumiem co napisales i na jakies polskiej rzadowej stronie o powrotach przeczytalem, ze mozna sie o ta angielska \"kuroniowke\" ubiegac. Zreszta jest tam napisane ze spelniajac pewne wymagania mozna ten zasilek otrzymac whilst you look for work in another country czyli szukajac pracy takze w Polsce. Skoro szukasz pracy poza UK to moze oznaczac ze zostaniesz tam na stale czyz nie?

Nie mam ochoty sie z Toba sprzeczac, ale sam widzisz, ze mozna pod jakimis warunkami dostac ten zasilek rejestrujac sie w UK i szukac pracy w PL. Interesuje mnie czy ktos sie z tym spotkal wczesniej (zna jakies osoby) i jak to wyglada. Nie zalezy mi wielce na tym zasilku, ale skoro jest jakas mozliwosc dostanie go czemu nie. Warto sprobowac.

Pozdrawiam

bangala12
Gastarbeiter
Posty: 61
Rejestracja: 30 maja 2012 15:25

Postautor: bangala12 » 11 cze 2012 14:50

Czesc
Pojawila sie informacja o P85 w zwiazku z tym mam pytanie.Czy kazdy kto opusci Wyspy musi wypelnic taka deklaracje?Jesli tak to w jakim okresie po wyjeździe nalezy doslac do Revenue P85?Czy jesli sie powiadomi urzad w UK o powrocie do Pl to musimy podac dokladna date?Jesli nadal pobieram Child Benefit to moze byc problem?Nie bardzo to wszystko rozumiem,jesli ktos z was jest lub byl w podobnej sytuacji prosze o odpowiedz.Pozdrawiam :D


Wróć do „Hyde Park”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 17 gości