o nas
biuro

czytelnia
czytelnia

ogłoszenia
ogłoszenia
in english
Londynek.net - UK Polish Community On-Line kalendarium
kalendarium
forum
forum
/chat
ukipedia
ukipedia
  Londynek » Strona główna Forum » Praca » czy trzeba sie rozliczac z podatku uk?  
Napisz nowy temat
 Wiadomość   Autor 
Post Temat: czy trzeba sie rozliczac z podatku uk?
Wysłany: 30 Lis 2010 12:46
spamkuba
Gastarbeiter

witam, mam takie pytanie: pracowalem w uk od marca do lipca tego roku i chce dostac zwrot podatku z uk poprzez polska firme. W uk rok podatkowy trwa od kwietnia do kwietnia wiec zaliczam sie na 2 lata podatkowe i polska firma bierze pieniadze za kazdy rok czyli wzieliby 2 razy - beda jakies konsekwencje jesli za rok 2009/2010 - czyli marzec sie nie rozlicze i rozliczany bedzie tylko kwiecien-lipiec 2010/2011? pozdrawiam
 Powiadom o nadużyciuOdpowiedz z cytatem
 Zobacz profil autora
Post Wysłany: 30 Lis 2010 13:56
banita
Rezydent

Pochwał: 95

konsekwencji nie bedzie zadnych no bo chyba nie sadzisz ze urzad skarbowy nalozy na ciebie kare za to ze nie chciales odebrac od nich swojej nadplaty?

Reklamacje przyjmuje w godzinach 9-16.
 Zobacz profil autora
Post Wysłany: 30 Lis 2010 15:44
blondynek
Rezydent

po piwersze
za rok podatkowy 2010/2011 nikt cie nie rozliczy bo sie rok podatkowy nie skonczyl...jakiekolwiek pieniadze jeslibys otrzymal to po kwietniu 2011

podejrzewam ze rowniez nie masz P60 (roczne zeznanie podatkowe dochodow za caly rok) na potwierdzenie dochodu 2010-11 ( kwiecein lipiec) bo pracodawcy beda je wystawiliali dopiero w kwietniu 2011

czy zostawiles pracodawcy swoj adres zeby ci mogl ja przeslac?
bo jesli nie to kiepsko - duplikaty nie sa wydawane a do rozliczenia sie rocznego potzrebne to jest...

po drugie
jesli opusciles UK to powinienes rowniez wypelnic forme P85
http://www.hmrc.gov.uk/cnr/p85.pdf <-----link do formy

czy firma ci kazala to wypelnic?
byc moze - tylko byc moze - jesli wypelniasz P85 ('leaving the UK') nie bedziesz potzrebowal P60 i P45 ci tylko wystarczy
P45 wydaje ci pracodawca po zakonczeniu stosunku pracy

ale jak mowie - nie jestem pewna czy P45 wystarczy jak skladasz P85 czy jednak w HMRC beda chcieli P60

po tzrecie

zamiast korzystac z uslug owej firmy i placic im jakas niebotyczna kase za proste rozliczenie - spakuj papiery - a wiec P60/P45/P85 i wyslij listem za podpisem do naleznego tax office - address masz na swoich payslip lub jakiejkolwiek korespondencji od nich...jesli nie wiesz - mozesz sie zapytac pracodawcy -to bedzie ten sam tax office

za usluge nic nie zaplacisz, a rozlicza cie na pewno i kase bedziesz mial cala dla siebie

w zalaczeniu wyslij krotki list ze opuszczasz/opusciles UK i chcialbys aby cie rozliczyli - na pewno nie odmowia bo jest to w ramach ich obowiazkow
 Zobacz profil autora
Post Wysłany: 30 Lis 2010 15:54
banita
Rezydent

po 1 Smile nie, jesli zrobilby wszystko jak nalezy dostalby nadlacony podatek w trakcie roku rozliczeniowego

po 2 Smile z jakiej paki firma ma za niego dbac o takie rzeczy? P60 albo P45 beda mu potrzebne tylko jesli mial wiele prac i papiery w HMRC sie gdzies zawierusza, wtedy poprosza o jego kopie, bo jesli wszystko poszlo ok to i tak maja wszystko w systemie

jesli nie wypelnil P85 to poprosza go o to w procesie zwrotu podatku

po 3 Smile oh yes Smile

Zobacz profil autora
Post Wysłany: 30 Lis 2010 15:56
spamkuba
Gastarbeiter

wiec tak: opuszczajac uk niczego nie wypelnialem jedyne co zostalo zrobione to zamkniete konto w banku, tak samo nie dostalem niczego od pracodawcy - opuszczajac 2 lata temu uk - tez krotki pobyt - od pracodawcy po tygodniu dostalem p45, tym razem niczego nie otrzymalem i pomimo prosb p45 nie zostalo wyslane. Teraz posrednik martwi sie o p45. Z tym zwrotem to nie jest tak ze to trwa okolo 3 miesiecy i jesli dostane pieniadze wczesniej niz w kwietniu to nie moge pracowac do tego czasu w uk? Czy pracujac za granica rozliczacie sie potem z polskim urzedem? Bo 2 lata temu sie rozliczalem, a wlasciwie ksiegowa to robila... no ale do teraz nie wiem czy trzeba czy wypada to robic..
 Zobacz profil autora
Post Wysłany: 30 Lis 2010 16:09
blondynek
Rezydent

banita napisał:
po 1 Smile nie, jesli zrobilby wszystko jak nalezy dostalby nadlacony podatek w trakcie roku rozliczeniowego

po 2 Smile z jakiej paki firma ma za niego dbac o takie rzeczy? P60 albo P45 beda mu potrzebne tylko jesli mial wiele prac i papiery w HMRC sie gdzies zawierusza, wtedy poprosza o jego kopie, bo jesli wszystko poszlo ok to i tak maja wszystko w systemie

jesli nie wypelnil P85 to poprosza go o to w procesie zwrotu podatku

po 3 Smile oh yes Smile

po 1
gdybaniami nad rozlanym mlekiem sie nie zajmuje

po 2
nie chodzilo mi o to czy firma (ksiegowa) kazala mu to wypelnic tylko czy go uswiadomila na ten temat i upewnila sie ze on to ma...bo w koncu za cos kase biora

a jesli kase biora a on P85 nie wypelnil to pwoinni mu to pomoc zrobic

czytaj uwaznie

na temat P60/P45 - wiesz banita; zamknij dziobek

chlopak jest w PL i sie sam musi rozliczyc wobec czego albo P60 albo P45 bedzie mu do tego potzrebne

i patrz wyzej - gdybanie nad rozlanym mlekiem

po 3.
tak, wyobraz sobie ze tak robia
jedni pluja na dentystow - ty na HMRC

spamkuba - nie wiem na temat ostatniego paragrafu bo nie rozumiem co piszesz i o co ci chodzi

faktem jest ze pracodawca - jak opuszczales pace - powinnien ci wydac P45
bez tego sie nie rozliczysz lub bedziesz musial czekac na P60 w przyszlym roku

P85 to jest twoj obowiazek wypelnic jak decydujesz sie opuscic UK
P85 sluzy wlasnie do rozliczenia zaleglego - badz naleznego tobie - podatku...P85 zamyka twoje zobowiazania podatkowe w tym kraju
 Zobacz profil autora
Post Wysłany: 30 Lis 2010 16:26
banita
Rezydent

blondynek napisał:
gdybaniami nad rozlanym mlekiem sie nie zajmuje

gdyby babcia miala wasy bylaby MarcFloydem Smile

blondynek napisał:
nie chodzilo mi o to czy firma (ksiegowa) kazala mu to wypelnic tylko czy go uswiadomila na ten temat i upewnila sie ze on to ma...bo w koncu za cos kase biora

Shocked Shocked Shocked jego firma ktora go zatrudnila bierze kase za co? jesli mial ksiegowa no to rzeczywiscie mogla mu wspomniec

blondynek napisał:
a jesli kase biora a on P85 nie wypelnil to pwoinni mu to pomoc zrobic
czytaj uwaznie

j.w.

blondynek napisał:
na temat P60/P45 - wiesz banita; zamknij dziobek

zadna ze znanaych mi osob nigdy nie potrzebowala do rozliczenia czy to w pl czy tutaj nic z tego wiec po h.. straszyc ludzi ze urzad ich zje tak jak w pl?

blondynek napisał:
chlopak jest w PL i sie sam musi rozliczyc wobec czego albo P60 albo P45 bedzie mu do tego potzrebne

ostatni payslip mu wystarczy jak mial 1 robote ...

blondynek napisał:
po 3.
tak, wyobraz sobie ze tak robia
jedni pluja na dentystow - ty na HMRC

ja pluje na HMRC ? co ty dzisiaj bralas?

Zobacz profil autora
Post Wysłany: 30 Lis 2010 16:35
banita
Rezydent

no i jak mowia ze sie nie da to pewnie sie nie da ...

http://www.taxfix.co.uk/forum/articles/claiming-tax-back-without-a-p45-or-p60.html

Zobacz profil autora
Post Wysłany: 30 Lis 2010 16:39
blondynek
Rezydent

dzizas!!!

ty nie czaisz!

mowiac 'firma' mam na mysli firma ksiegowa - a nie firma w ktorej pracowal Rolling Eyes

dzis mam krotki zaplon ze tak powiem

kochanie, to ze siedzisz od poczatku w tej samej robocie i pracy nigdy nie zmieniales - ty czy twoi znajomi - nie oznacza ze inni sa w takiej sytuacji

jak juz jestes w 'systemie' to nikt nie potzrebuje P60 do rozliczania sie ze skarbowka bo co roku dostajesz tax code i na tej podstawie odliczaja ci podatek a P60 chowasz w swoje dokumenty i zapominasz

jesli zmieniasz prace - nowemu pracodawcy wreczasz P45 - i dalej jestes w systemie i nic nie muszisz robic

ale jesli - jak w sytuacji spamkuba - dales tylka, opuszczajac UK nie wypleniles formy P85 zeby zakonczyc sprawy podatkowe w UK - to on teraz musi sam wlasnorecznie to zrobic

podobnie jak wlasnorecznie musza to robic osoby ktore oprocz pracy na etat maja dodatkowe zrodlo dochodow (i nie mowie tu o self-employed, tylko o osobach ktore zarabiaja dodatkowo w ramach 'ulgi podatkowej' )

wtedy jak najbardziej jest potzrebne P60

jesli chodzi o moje 'branie' - nic nie bralam, dales durny niby kpiacy komentarz 'oh yes' do mojego pkt 3

po ostatnie - NIGDZIE nikogo nie strasze ze urzad 'zje tak jak w PL'

wydaje mi sie ze jasno i klarownie napisalam co chlopak ma teraz zrobic a nie 'co by bylo gdyby'

czasem piszesz z sensem a czasem - bez

pamietaj na przyszlosc - to ze tobie cos sie jeszcze nie zdarzylo/trafilo nie oznacza ze innym rowniez....
 Zobacz profil autora
Post Wysłany: 30 Lis 2010 16:52
banita
Rezydent

straszysz, bo nie potrzebne ani jemu ani zadej firmie czy osobie prywatnej ani p45 ani p60 zeby go rozliczyc i nie pisze tego dlatego ze mi sie nie przytrafilo tylko dlatego ze tak jest

wez se sluchawke i zadzwon do hmrc i zapytaj, mila pani albo mily pan cie pokieruja do odpowiedich osob ktore maja odpwoiednie dane i nagle niemozliwe staje sie mozliwe

twoje jasno i klarownie to jest jak w ulotkach wzietych z urzedu a prawdziwe zycie tak nie wyglada i wszystko wszedzie da sie zalatwic i wcale nie trzeba gor przenosic

to tego wciskach chlopaka w scenariusz jakby byl prezesem, zasiadal w 3 radach i 3 razy zmienal prace, mial ksiegowe i prawnikow

o czym ty w ogole piszesz, gosciu mial jedna prace i chce z niej odzyskac podatek

a nawet jakby mial 2 to tez sobie moze odzyskac bez papierow

blachy problem urasta do rangi konfliktu w korei

a co do pstryczka w nos o jednej pracy braku doswiadczenia itd. - widac moja jest na tyle dobra, satysfakcjonujaca i wystarczajaco platna ze nie musze jej co rok zmieniac jak inni zeby dostac pare funtow podwyzki i 2 nowe obowiazki ...

amen

Zobacz profil autora
Post Wysłany: 30 Lis 2010 20:01
blondynek
Rezydent

zapewne jestes dyrektorem jak user Laughing

banita, nie jest to zawile i skomplikowane
chlopak jest w Polsce...watpie zeby dzwonil do HMRC i mowil co i jak bo I TAK BEDA MU KAZALI WYPELNIC forme P85

to jest podstawa
jak forme wypelni i dolaczy co do formy potzreba - a jest to P45 wlasnie -to wysyla do tax office i siedzi i czeka na kase

wez moze najpierw kliknij na linka do formy, zjedz na ostatnia strone gdzie jest napisane:

Opcja 1
I have enclosed parts 2 and 3 of my form P45 Details of employee leaving work
Opcja 2
I don’t have a form P45 ( Please tell us why in the box below, for example because you are retired or a UK Crown servant employed abroad. If you have a form P45 and don’t send it to us, any payment due to you may be delayed.)

ty robisz problem, nie ja..czepiasz sie chyba dla samej idei czepienia sie i do tego traktujesz rzeczy na zasadzie ataku osobistego;
to ze napisalam ze moze ty jestes w sytuacji gdzie ci P45 nie potzreba czy twoi znajomi - nie oznacza ze tak jest dla wszystkich

nie mierz wszystkich wlasna miarka...moze sie okazac za krotka

co do komentzarza
Cytat:
widac moja jest na tyle dobra, satysfakcjonujaca i wystarczajaco platna ze nie musze jej co rok zmieniac jak inni zeby dostac pare funtow podwyzki i 2 nowe obowiazki ...

strasznie sie wywyzszasz w stosunku do osob ktore tak wlasnie kreuja swoja przyszlosc i kariere

myslalam ze wiesz lepiej niz pie....lic jak potluczony user czasami
Rolling Eyes
 Zobacz profil autora
Post Wysłany: 01 Gru 2010 10:15
banita
Rezydent

z toba naprawde cos ostatnio jest nie tak - proponuje rozniez przesledzic swoja ostatnia tworczosc na forum moze zalapiesz do czego pije

klocisz sie ze mna ze musi miec P45 a wklejasz mi cytat gdzie jest napisane

Cytat:
Opcja 2
I don’t have a form P45 bla bla bla any payment due to you may be delayed

qqqq !!!! ogarnij sie kobieto bo placzesz sie juz w tych formulkach

ja robie problem? ja mowie czlowiekowi ze nie potrzeba mu stosu dokumentow zeby dostal to co mu sie nalezy i TO JA robie problem???!?!?!?

mierzenie wszystkich jedna miarka - ja pisze ze nie musi mu byc potrzebne ty ze musi bo tak napisane - no to kto q mierzy wszystkich jedna miarka??? ja na poparcie mam wlasnorecznie prowadzone przypadki ... ty cytat ze strony ktory potwierdza to co mowie ale ty dalej idziesz w zaparte

ja sie wywyzszam? kto napisal ze ciagle jestem w tej samej robocie? z podtekstem ze widac jest tak slabo ze na nic innego mnie nie stac? dodajac jednoczesnie ze ona to tyle razy zmieniala ze ho ho ? i to ZNOWU JA cos robie?

Cytat:
myslalam

chyba nie w tym watku niestety, nie ujmujac nic z ogromnej wiedzy o realiach zycia w uk jaka posiadasz i informacji jakich udzielasz na tym forum

nie chce mi sie dalej kopac z koniem, ty sie trzymaj swojej wersji a ja bede swojej

Zobacz profil autora
Post Wysłany: 01 Gru 2010 13:20
blondynek
Rezydent

stos dokumentow! Laughing hmmm.forma P85 i P45 to stos dokumentow?

stos dokumentow to bedzie jak zacznie z bylym zakladem korespondowac na temat 'statement of earnings'

jesli nie dostal na odchodne moze sie o P45 upomniec jako ze pracodawca musi to wystawic

to jest najprostsza droga

ty zaczynasz natomiast od dupy maryni

moze dlatego przesiedzisz w tej jedenej robocie cale zycie? zanim ty zaczniesz to inni dawno skoncza Laughing
 Zobacz profil autora
Post Wysłany: 01 Gru 2010 13:55
banita
Rezydent

na tak

skonczyly ci sie argumenty w dyskusji i teraz bedziemy sie obrazac? ok

moja zona zapewne nie bedzie nazekac jesli ja dopiero zaczne w momencie kiedy inni juz skonczyli, ale moze ty bardziej wolisz styl useracostam - wloz wyjmij wloz wyjmi i juz

a wracajac do formalnosci

zeby otrzymac zwrot podatku trzeba zrobic self assesment ALBO wyslac im wszystkie dokumenty o ktore ty sie nadal durnie wyklucasz a sama sobie udowodnilas ze nie sa potrzebne i poprosic zeby zrobili to za ciebie

jak juz wysle to self assesment to ZAPEWNE poprosza go o wypelnienie P85 i/lub MOZE o P45 - aczkolwiek nie wiem po ki h.. urzad ma go prosic o p45 nawet jesli zmienial prace 783 razy skoro urzad ma swoja kopie + juz napisalass ze nie jest wymagane

tak wiec wybacz ale kto zaczyna od dupy strony?

rozwiazanie twoje: list ze wszystkimi danymi + p45 + p60 + p85

rozwiazanie moje: wygruk self assesment z adresem, danymi o pracodawcy i 3 kwotami - wszystkie informacji do znalezienia na payslipie

z niecierpliwoscia oczekuje kolejnej docinki i odwrocenia kota ogonem

brnij dalej w ten temat zaczyna mnie bawic

Zobacz profil autora
Post Wysłany: 01 Gru 2010 14:19
blondynek
Rezydent

banita napisał:
na tak

skonczyly ci sie argumenty w dyskusji i teraz bedziemy sie obrazac? ok

nie nie skonczyly sie Laughing

banita napisał:
zeby otrzymac zwrot podatku trzeba zrobic self assesment ALBO wyslac im wszystkie dokumenty o ktore ty sie nadal durnie wyklucasz a sama sobie udowodnilas ze nie sa potrzebne i poprosic zeby zrobili to za ciebie

a po co self assessment? SA jest dla osob ktore prowadza dzialanosc - mala lub wieksza lub maja extra dochody innego typu

pisalam w innym poscie -nawet jesli pracujesz na etacie a dorabiasz, ale twoj extra dochod nie przekroczy kwoty ulgi podatkowej w danym roku SA nie jest potzrebne

skad mieszasz SA w to w ten watek? Rolling Eyes

banita napisał:
jak juz wysle to self assesment to ZAPEWNE poprosza go o wypelnienie P85 i/lub MOZE o P45 - aczkolwiek nie wiem po ki h.. urzad ma go prosic o p45 nawet jesli zmienial prace 783 razy skoro urzad ma swoja kopie + juz napisalass ze nie jest wymagane

jesli ktos ma P60 to P45 nikomu do niczego nie jest potrzebne
jesli nie ma P60 - w jego wypadku za ten rok nie ma i nie bedzie mial do przyszlego roku - a zakonczyl pace w UK - to wysyla P45
jesli nie posiada P45 a pracodawca twierdzi ze wyslal - to wtedy moze sie starac o SOE

jesli opuscil/opuszcza UK to nie 'zapewne', tylko na pewno musi wypelnic P85 jesli chce zamknac swoje sprawy podatkowe w UK

banita napisał:
rozwiazanie moje: wygruk self assesment z adresem, danymi o pracodawcy i 3 kwotami - wszystkie informacji do znalezienia na payslipie

jesli jeszcze nie zajarzyles to P85+P45 jest po to zeby nic innego nie musial wypelniac - a juz na pewno nie SA

banita napisał:
rozwiazanie twoje: list ze wszystkimi danymi + p45 + p60 + p85

rozwiazanie moje
P85+P45
najprostsze dla niego
 Zobacz profil autora
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
1, 2, 3, 4  Następna
Strona 1 z 4

reklama
Zaloguj
Login/email:       Hasło:
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie
Zaloguj się lub załóż konto na forum, aby móc korzystać z dodatkowych możliwości, m.in.:
  pisania nowych tematów
  odpowiadania w tematach
  głosowania w sondach
Hyde Park
Praca
Mieszkanie
Zdrowie, Medycyna, Rodzina
Motoryzacja
Prawo
Edukacja
Muzyka/Muzycy/Koncerty
Wycieczki i wakacje