O wszystkim na tematy prawne
user866895
Gastarbeiter
Posty: 3
Rejestracja: 18 paź 2008 13:48

Problem z osobą wynajmującą u mnie pokój - proszę o poradę

Postautor: user866895 » 18 paź 2008 13:57

Witam

Wynajmuje cale mieszkanie od Landlorda i podnajmuje pokoje, wszystko bylo ok przez dlugi czas ale ostatnio zdarzyla sie osoba stwarzajaca problemy.

Chodzi o to ze osoba ta zostala przezmnie poproszona o wyprowadzenie sie w zwiazku z jej zachowaniem, nie ukladalo nam sie za bardzo. Dalem jej 2 tygodnie wypowiedzenia.

Za kazdym razem jak ktos sie wprowadza to spisuje z taka osoba mala umowe ktora ma czarno na bialym wypisane ogolne warunki zachowania (sprzatanie po sobie,nie halasowanie po nocach itp) oraz warunki wynajmu w stylu ze np ja zachowuje sobie prawo o poproszenie tej osoby o wyprowadzenie sie dajac 2 tygodniowe wypowiedzenie, takie samo prawo ma ta osoba czyli musi mu powiedziec 2 tygodnie przed jesli chce opuscic mieszkanie. Tak jak mowie do tej pory dzialalo to ok ale zaczely sie schody.

Moje pytanie polega na tym, na ile taka osoba moze odmowic wyprowadzenia sie i jakie ma prawa? Z mojej strony wszystko jest fair, dalem 2 tygodnie wypowiedzenia, bylem uprzejmy i podalem powod dlaczego, ona podpisala ta umowe miedzy nami ze zgadza sie na te warunki. Osoba ta jest obywatelka australii, jesli ma to jakies znaczenie. Wiem ze jakis czas temu u znajomego byl problem z jednym anglikiem ktory nie placil i nie chcial sie wyprowadzic, powiedzial ze jest na zasilku, nie ma pracy itp. Landlord nic nie mogl zrobic mimo ze byl wlascicilem lokalu.

Bylbym wdzieczny za jakakolwiek pomoc,

Radek

MarcFloyd
Rezydent
Posty: 4971
Rejestracja: 31 sie 2007 12:27

Postautor: MarcFloyd » 18 paź 2008 17:52


user866895
Gastarbeiter
Posty: 3
Rejestracja: 18 paź 2008 13:48

Postautor: user866895 » 18 paź 2008 18:21

MarcFloyd pisze:Przeczytaj sobie to:

http://www.communities.gov.uk/documents ... 138292.pdf


Dziekuje, zaraz poczytam. Naszczescie wydaje mi sie ze problemu nie bedzie bo ta osoba ma spisana ze mna umowe jako Lodger a Lodger ma znacznie mniej praw niz np Tenant. Jest jak najbardziej w pozadku taka osobe poprostu wyprowadzic,oczywiscie bez uzytku sily,ewentualnie spakowac rzeczy i zmienic zamki, rzeczy musza oczywiscie byc w bezpiecznym miejscu az do odebrania przez ta osobe, jak sie wystawi na ulice to jezeli cos zgnie to wtedy troche sie to pokomplikuje. Rowiniez wiem ze mozna zadzwonic po policje jako ze ta osoba jest nie mile widziana w domu, jako Tresspaser.

Tak czy siak czekam na komentarze i prosze mnie poprawic jesli sie myle.

Radek

MarcFloyd
Rezydent
Posty: 4971
Rejestracja: 31 sie 2007 12:27

Postautor: MarcFloyd » 18 paź 2008 19:28

Nie mylisz sie :)

You have much more control over the situation with a lodger than you do with full tenants. This is because Lodgers occupy your home on licence, and they do not have security of tenure - unlike tenants. Lodgers cannot call the place their own, therefore they have no right to stay on if you give them notice to leave.

Your lodger has a license to occupy your premises and not a full tenancy - no interest in the property - therefore it's a much simpler process to remove unsuitable lodgers than it is tenants.


However, to avoid creating full tenancies and to qualify for the rent-a-room scheme, you must meet certain requirements:

1 The room you let must be in your main residence, where you live most of the year - if you move out the lodger could become a full tenant by default!

2 The lodger must not have exclusive possession of a self-contained part of your property - cooking facilities and bathroom etc. need to be shared with you!

3 The room you let must be for the lodger to live in, not to run a business from.

4 If you are a tenant yourself you will need permission from your own landlord before you take a lodger - get it in writing.

5 You will need to inform your insurers - they may want to change the cover slightly, and it's a good idea to ask the lodger to insure their own possessions - your household insurance may not cover the lodger's possessions.

6 You need to inform your mortgage lender, though it's unlikely they will have any objections.



Spojrzyj na ta stronke:
http://www.landlordzone.co.uk/lodgers_rent-a-room.htm


Hm, ode mnie to chyba tyle, dalsze pytania musialbys juz kierowac do fachowca - prawnika. Jest tu na forum Jacklawer, ale ostatnio rzadko bywa.

user866895
Gastarbeiter
Posty: 3
Rejestracja: 18 paź 2008 13:48

Postautor: user866895 » 18 paź 2008 20:11

MarcFloyd pisze:Nie mylisz sie :)

...

Spojrzyj na ta stronke:
http://www.landlordzone.co.uk/lodgers_rent-a-room.htm


Hm, ode mnie to chyba tyle, dalsze pytania musialbys juz kierowac do fachowca - prawnika. Jest tu na forum Jacklawer, ale ostatnio rzadko bywa.


Dziekuje,

Na stronce bylem juz i dowiedzialem sie wielu ciekawych rzeczy, przy okazji zakupilem polecana tam ksiazke You and Your Lodger, warto sie lepiej przygotowac na przyszlosc. Zobczymy jak sie sprawy potocza, moze obejdzie bez interwencji z zewnatrz, wydrukuje co nieco z tych stron i dam tej osobie do poczytania. Moze wtedy rozwazy swoje postepowanie.

Pozdrawiam
Radek

MarcFloyd
Rezydent
Posty: 4971
Rejestracja: 31 sie 2007 12:27

Postautor: MarcFloyd » 20 paź 2008 17:58

Powodzenia :)

I mam prosbe: jesli usuniecie jej bedzie "droga przez meke" to opisz swoje doswiadczenia tutaj - przydadza sie osobom ktore znajda sie w podobnej do Twojej sytuacji.

Pozdrawiam

Marc


Wróć do „Prawo”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 23 gości