Ogólne rozmowy na tematy związane z pracą w Wielkiej Brytanii. Ogłoszenia o pracy można znaleść pod adresem www.londynek.net/jobs
mona86
Gastarbeiter
Posty: 20
Rejestracja: 13 lut 2014 19:04

Bład agencji w opłatach podatku

Postautor: mona86 » 08 maja 2014 19:36

Witam. Od 2010 roku pracowałam przez agencję pracy. W zeszłym roku przeszłam na self-employed. Okazało sie, ze agencja w 2010 roku nie zapłaciła wystarczajacej kwoty podatku. Jako zatrudniona i rozliczana przez PAYE nie robiłam rozliczeń rocznych. Po rejestracji self-employed zobaczyłam, ze mam kare za nierozliczenie. Zrobiłam rozliczenie i okazało sie, ze agencja zaplacila podatek 1 funt za mało. Co mam teraz zrobic w tej sutuacji? Przeciez to nie moja wina, a mam kare do zapłacenia. To był rok kiedy przyjechalam do Anglii i w agencji mowiono, ze nie misze sie rozliczac rocznie, bylam całkiem zielona w tych sprawach. Dodam, ze ja nigdy nie otrzymalam listu z HMRC z prosba o rozliczenie.

Idol
Gastarbeiter
Posty: 54
Rejestracja: 16 mar 2009 12:55

Postautor: Idol » 09 maja 2014 19:22

EWG.

mona86
Gastarbeiter
Posty: 20
Rejestracja: 13 lut 2014 19:04

Postautor: mona86 » 10 maja 2014 13:09

Wszystko sie zgadza, ale jako pracownik rozliczany w systemie PAYE nie mam obowiązku robić rozliczeń rocznych, prawda? Nie byłam self-employed, więc to pracodawca płacił podatek.

mona86
Gastarbeiter
Posty: 20
Rejestracja: 13 lut 2014 19:04

Postautor: mona86 » 11 maja 2014 12:35

Nie capisci pajacu.

MarcFloyd
Rezydent
Posty: 4971
Rejestracja: 31 sie 2007 12:27

Postautor: MarcFloyd » 12 maja 2014 12:21

mona86 pisze:Wszystko sie zgadza, ale jako pracownik rozliczany w systemie PAYE nie mam obowiązku robić rozliczeń rocznych, prawda? Nie byłam self-employed, więc to pracodawca płacił podatek.


Prawda. Jesli w tym czasie nie bylas SE to powinnas doplacic przez zmiane tax code I I tyle:



How underpayments of tax affect your tax code

You may end up paying too little tax if your income increases but HM Revenue & Customs (HMRC) doesn't know about it right away so hasn't adjusted your code, or if your employer or pension provider uses the wrong tax code. Either way you'll often be able to pay back the 'underpayment' for the current or earlier tax years - through an adjustment to your tax code.

(...)
What happens if you've paid too little tax

If HMRC knows about your underpayment during the year

HMRC will adjust your current year's tax code right away so that you don't continue to pay too little tax and send you a 'PAYE Coding Notice' telling you what this new code is. This will be based on the latest information that HMRC holds and will make sure that you pay the correct amount of tax for the rest of the year. However, this adjustment will not collect your underpaid tax.

HMRC will also give you an 'estimate' of how much tax you underpaid during the time when your tax code was too high and explain how they'll collect it by adjusting your tax code for the next tax year

Bear in mind that the amount HMRC tells you is underpaid is only an estimate - we are just part way through the year and other changes may occur. HMRC may have to amend the underpayment when they check it again at the end of the tax year. You'll get another PAYE Coding Notice telling you what you have to pay back.

If HMRC doesn't know about your underpayment until the end of the year

In this case HMRC will amend your tax code for the next year or year after that and send you a P800 Tax Calculation telling you how the underpayment happened and how much tax you have underpaid. Just before you're due to start paying back what you owe you'll get a new PAYE Coding Notice - you'll find the amount owed under the entry 'Reduction to collect unpaid tax'.

(...)

Paying back your underpayment

If you owe less than £3,000 you will usually be able to pay back the amount through your tax code. If you owe £3,000 or more different arrangements apply. Follow the link below to find out more.


http://www.hmrc.gov.uk/incometax/code-underpayments.htm

banita
Rezydent
Posty: 7320
Rejestracja: 31 sie 2007 07:34

Postautor: banita » 12 maja 2014 12:24

nigdy nie uwierze ze HMRC robi zadyme o funta ... takie cuda? w tym kraju?

MarcFloyd
Rezydent
Posty: 4971
Rejestracja: 31 sie 2007 12:27

Postautor: MarcFloyd » 12 maja 2014 12:25

No wlasnie tez mnie to dziwi. Mnie to wyglada jak kara za nierozliczenie sie w terminie a nie o niedoplate. Ale to nie zgadza sie z informacja ze SE zaczela pozniej.

mona86
Gastarbeiter
Posty: 20
Rejestracja: 13 lut 2014 19:04

Postautor: mona86 » 12 maja 2014 17:11

Dziękuję bardzo MarcFloyd i banita za informacje i obiektywne spojrzenie na tę sprawę. Kara została naliczona za brak rozliczenia rocznego, gdy byłam zatrudniona przez agencję. Dostałam informację, że został do mnie wysłany list w 2012 roku z prośbą o rozliczenie. Ja nigdy takiego listu nie otrzymałam. Nie dostawałam żadnych informacji od HMRC przez tyle lat. Wszystko zaczęło się w tym roku, kiedy dostałam dostęp do konta online i zaczęłam pytać skąd to się wzięło. Kontaktowałam się z moim byłym pracodawcą. Księgowy potwierdził, że tego typu niedopłata może wynikać z zaokrągleń podtku i nie powinna być podstawą do naliczania jakichkolwiek kar. Wysłałam dzisiaj list do HMRC z wyjaśnieniem, że przez brak informacji z ich strony, nie mogłam uregulować podatku. Mam nadzieję, ze to pomoże, bo kara jest dość duża...

MarcFloyd
Rezydent
Posty: 4971
Rejestracja: 31 sie 2007 12:27

Postautor: MarcFloyd » 13 maja 2014 13:04

Powinnas wyjasnic ze w tym czasie nie bylas SE. Ale ja czegos nie rozumiem. Jesli dowalili ci kare to z tego wynikaloby ze juz bylas SE. Nie podalas zlej daty jak sie rejestrowalas?

mona86
Gastarbeiter
Posty: 20
Rejestracja: 13 lut 2014 19:04

Postautor: mona86 » 13 maja 2014 22:31

Nie byłam nigdy wcześniej self-employed. Data rejestracji na 100% się zgadza. Mam to potwierdzone. Tłumaczyłam im kilka razy, ze ja nie byłam self-employed, wiec nie musiałam się rozliczać, ale oni ciągle naciskali,że muszę sie rozliczyc, że nie mam innego wyjścia.

MarcFloyd
Rezydent
Posty: 4971
Rejestracja: 31 sie 2007 12:27

Postautor: MarcFloyd » 14 maja 2014 08:04

mona86 pisze: Tłumaczyłam im kilka razy, ze ja nie byłam self-employed, wiec nie musiałam się rozliczać, ale oni ciągle naciskali,że muszę sie rozliczyc, że nie mam innego wyjścia.



To nie ma sensu. Rozmawialas z nimi? Co konkretnie ci powiedzieli?


Z jaka data zajestrowalas sie jako SE? Za jaki okres wedlug nich powinnas sie rozliczyc?

mona86
Gastarbeiter
Posty: 20
Rejestracja: 13 lut 2014 19:04

Postautor: mona86 » 14 maja 2014 11:54

Wiem, że to kompletnie nie ma sensu, ale właśnie przez takie coś tracę sporo nerwów i czasu. Jako self-employed zarejestrowałan się w październiku zeszłego roku, a rozliczenia musiałam zrobic od roku 2010/2011. Jak do nich dzwoniłam to za każdym razem słyszałam,że mam underpayment. No i wyszło, że o funta chodzi... Wysłałam list z wyjaśnieniem., czekam na odpowiedź.


Wróć do „Praca”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 52 gości

cron