Tematy związane ze zdrowiem, medycyną i sprawami rodzinnymi.
agatkaa8
Gastarbeiter
Posty: 33
Rejestracja: 20 lut 2008 12:29

Zwolnienie lekarskie - pilne!

Postautor: agatkaa8 » 14 maja 2008 21:31

witam
jestem chora i goraczkuje wiec nie poszlam do pracy,a moja pracodawczyni wymaga zwolnienia lekarskiego badz notatki potwierdzajacej ze jestem chora,ale problem polega na tym ze nie jestem zapisana do zadnej przychodni poniewaz nie posiadam potwierdzenia zamieszkania,a w polskiej przychodni nie wystawiaja zwolnien.co mam w takim razie zrobic?udac sie prywatnie do angielskiego lekarza?a moze znacie polskiego,ktory wystawi mi zwolnienie lub zaswiadczenie.prosze o pomoc.pilne!!!

MarcFloyd
Rezydent
Posty: 4971
Rejestracja: 31 sie 2007 12:27

Postautor: MarcFloyd » 15 maja 2008 08:29

nie potrzebujesz zwolnienia do 7 dni i pracodawca nie ma prawa go od ciebie wymagac.

http://www.dwp.gov.uk/lifeevent/benefit ... ck_pay.asp

Evidence that you are sick

Your employer will ask you for evidence that you are sick. This will usually be in the form of a sick note from your doctor.

But your employer cannot ask you to provide a sick note, for the first 7 days that you are sick. They may ask you to fill in a self-certificate of their own or form SC2 which you can get from your GP's surgery, or HM Revenue & Customs website.


Wystarczy ci self certificate. Zapytaj ja o self certificate form, wspomniany powyzej lub wypelnij ten:

http://www.hmrc.gov.uk/forms/sc2.pdf



Pomoglem? Poprosze plusa :D

agatkaa8
Gastarbeiter
Posty: 33
Rejestracja: 20 lut 2008 12:29

Postautor: agatkaa8 » 15 maja 2008 11:33

dziekuje za ta odpowiedz,ale problem polega na tym ze moja pracodawczyni nie przestrzega takich zasad a ja naprawde lubie swoja prace i nie chce jej stracic.sroda miala byc moim dniem wolnym ale zmienila zdanie i przesunela mi wolne na czwartek a teraz sadzi ze moja choroba jest tylko wymyslem bo chcialam w srode zostac w domu a ja naprawde sie zle czuje i wiem ze jesli nie przyniose jej tego papieru to albo mnie zwolni albo bedzie patrzyla na mnie jak na kręta...

MarcFloyd
Rezydent
Posty: 4971
Rejestracja: 31 sie 2007 12:27

Postautor: MarcFloyd » 15 maja 2008 13:11

To nie jest jej dobra wola, tylko prawo :D

Po prostu sciagnij sobie ten formularz wypelnij go i oddaj. Poza tym wejdz na strone ktorej adres podalem i wydrukuj sobie cytowany przeze mnie fragment. Jest tam wyraznie napisane:


your employer cannot ask you to provide a sick note, for the first 7 days that you are sick. They may ask you to fill in a self-certificate of their own or form SC2

szulek
Gastarbeiter
Posty: 3
Rejestracja: 09 gru 2008 21:22

Postautor: szulek » 09 gru 2008 21:22

Witam
Mam podobny problem, nie bylem w pracy 6 dni roboczych (w tym byly 2 dni weekendu kiedy nie pracuje) i chcialem sie dowiedziec czy ten self certificate jest do 7 dni roboczych czy kalendarzowych?
Ogolnie dalem juz go mojemu pracodawcy (pracuje w szpitalu jako pielegniaz) z czym on do mnie wyjechal ze to jest na 5 dni bo takie sa zasady w szpitalu i te z HM Revenue nie obowiazuja tutaj, czy moze tak byc? A zwolnienia od lekarza nie bralem bo jak umawialem sie na wizyte to powiedzialem ze mam przeziebienie, na co pani do mnie ze mam czekac na telefon. Lekarz zadzwonil i powiedzial zebym kupil syrop itp., o zwolnienie zapomnialem do niego zagadac a teraz juz mi nie da zadnego.
Ostatnio tez troche chorowalem, dwa razy po 4-5 dni bo mialem podejzenia ze mam raka, zadnego zwolnienia od lekarza nie bralem bo wiem ze do 5 dni moge u mnie bez niego chorowac.

EDIT:
PS. Czy jak by mnie zwolnili z pracy to moze to wplynac jakos na moje ubieganie sie o posade w innym miejscu?

EDIT:
PS. jeszcze jdno przyszlo mi do glowy, jak to jest ze zwolnieniem lekarskim, ile mam czasu zeby je dac po tym jak wrocilem do pracy?

Monika301
Gastarbeiter
Posty: 4
Rejestracja: 17 gru 2008 08:33

Postautor: Monika301 » 17 gru 2008 08:36

nie potrzebujesz zw. lekarskiego do 5 dni roboczych, po tym czasie wymagane jest zaswiadczenie. a z tego co obserwuje moje kolezanki z pracy (angielki) to przynosza nawet papierek od stomatologa, i ogólnie w orkresie zimowym 50% na sickach i nikt sie specjalnie papierkami nie przejmuje,

Babcia Jadzia
Emigrant
Posty: 427
Rejestracja: 07 sty 2009 19:35

Postautor: Babcia Jadzia » 09 sty 2009 14:14

nie potrzebujesz zw. lekarskiego do 5 dni roboczych,


Nie zupelnie prawda

Jezeli miedzy dniami chorobowymi jest weekend to tez sie liczy - nawet gdy normalnie ktos w weekendy nie pracuje.

Np choroba od czwartku do czwartku wlacznie to 8 dni a nie 6 dni.

Babcia Jadzia
Emigrant
Posty: 427
Rejestracja: 07 sty 2009 19:35

Postautor: Babcia Jadzia » 09 sty 2009 18:14

jeszcze jdno przyszlo mi do glowy, jak to jest ze zwolnieniem lekarskim, ile mam czasu zeby je dac po tym jak wrocilem do pracy?


Zwolnienie musisz podac pracodawcy z ciagu 3 dni od wystawienia. Nie po powrocie do pracy.

Zachorujesz - dzwonisz i mowisz o chorobie.
Idziesz do lekarza ktory wystawia zwolnienie - dzwonisz i mowisz ze masz zwolnienie od-do i ze wlasnie wysylasz poczta lub podajesz przez znajomego.


Wróć do „Zdrowie, Medycyna, Rodzina”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 14 gości