O wszystkim na tematy prawne
user2100685
Gastarbeiter
Posty: 2
Rejestracja: 01 kwie 2008 18:28

Rozliczenie - proszę o pomoc

Postautor: user2100685 » 01 kwie 2008 18:32

Jestem zarejstrowany jako self employent, pod koniec miesiąca wyjezdzam na stałe do Polski, czy mając voucher od pracodawcy mogę rozliczyć się w Polsce??? i czy jest szansa na zwrot calościowy podatku, druga sprawa to czy musze zostawić otwarte konto wr azie zwrotu podatkowego, i trzecia czy insurance number trzeba zamykać?? / prosze o pomoc i dziękuje

rbiegala
Gastarbeiter
Posty: 78
Rejestracja: 26 mar 2008 09:26

Postautor: rbiegala » 02 kwie 2008 11:48

Domyslam sie ze wyjezdzasz pod koniec miesiaca kwietnia.

Rok podatkowy konczy sie 5 kwietnia wiec potem juz mozesz sie z tego rozliczyc z roku podatkowego 2007-08. Tak ze mozesz rozliczyc sie jeszcze w UK.
Jesli zarobiles w roku podatkowym 2007-08 mniej niz £5225 to dostaniesz zwrot calego podatku. Jesli zarobiles wiecej to nie dostaniesz calego zwrotu.
Jesli chcesz to HMRC, czyli urzad skarbowy moze Ci przyslac czek do Polski. Tylko musisz wyslac dodatkowy formularz ze wyjezdzasz i na jaki adres maja Ci go wyslac. A konto mozesz zostawic otwarte, chyba ze masz jakies platne konto to zamknij. Ale jesli masz bezplatne to mysle ze lepiej sobie zostawic. Nie wiadomo mozesze jeszcze za pare lat wrocisz to konto bedziesz juz mial. W banku mozesz podac polski adres i statementy beda przysylac do Polski.
Czy insurance number trzeba zamykac?
To tak samo mozna zapyatac czy NIP i PESEL w Polsce trzeba zamykac? Dostales go i masz go do konca zycia. Zamkna go, jak Ciebie nie bedzie.

Trzymaj te payslipy i statementy za okres styczen 2008 do twojego czasu twojego wyjazdu. Bo bedziesz czesc roku pracowal w PL a czesc w UK, wobec tego wysokosc podatkow od dochodow polskich (nie angielskich) bedzie tez zalezala ile zarobiles tu przez ten okres. Jak bedziesz rozliczal sie w PL za 2008 to rzeba bedzie uwzglednic te dochody. Mozesz byc spokojny od tego dochodu nie zaplacisz wiecej podatku. Jedynie od dochodu w PL mozesz zaplacic wiecej podatku, ale to tez zalezy, ile w PL zarobic.

Pozdrawiam
Robert

user2100685
Gastarbeiter
Posty: 2
Rejestracja: 01 kwie 2008 18:28

Postautor: user2100685 » 02 kwie 2008 19:21

dziękuje za szybką odp, a jeżeli chodzi o rozliczenie tutaj w Angli to nie jestem pewien czy zdąże dlatego że prawdopodobnie mój piękny szefunio nie da mi na czas voucheru, więc jak to jest z rozliczeniem w Polsce będzie problem???

rbiegala
Gastarbeiter
Posty: 78
Rejestracja: 26 mar 2008 09:26

Postautor: rbiegala » 08 kwie 2008 19:38

Nie bedzie problemu.
Rozlicz sie juz teraz z roku 2007-08 kwoty wlasnie sie skonczyl 5 kwietnia.
Przed wyjazdem daj znac HMRC ze wyjezdzasz na stale do Polski. Jest do tego formularz. Na tej podstawie mozesz ubiegac sie o zwrot podatku. Musisz oczywiscie podpisac ze nie bedziesz w tym roku podatkowym wiecej pracowal w UK. To jest do 5 kwietnia 2009.
Jesli Twoj szef da CI jeszcze przed wyjazdem voucher to mozesz wczesniej wszystko przygotowac. I jak juz bedziesz wyjezdzal to wyslesz cale rozliczenie za ten rok ktory sie zaczal 6 kwietnia 2008 do dnia w ktorym pracowales.
Tak ze mimo ze szef da Ci na sam koniec voucher mozesz wszystko przygotowac wczesniej tutaj.
Jesli nie dostaniesz przed wyjazdem vouvheru to z Polski to bedzie po prostu trwalo dluzej zanim dostaniesz zwrot podatku ktory zostanie zaplacony w kwietniu.
Nie wiem ktorego kwietnia wyjezdzasz. Moglbys jeszcze zarejestrowac sie ze chcesz sie rozliczac przez internet. Tylko ze musisz czekac na kod aktywujacy by miec dostep do tego by siebie rozliczyc przez internet. Chyba ze napiszesz HMRC by przyslali Ci kod do Polski. I wowczas z domu bedziesz mogl sam sie rozliczyc.
Jak sobie zostawisz konto, to HMRC bedzie moglo wyslac Ci zwrot na konto w UK. Zlikwduj sobie debet na koncie jesli masz i pieniadze bedziesz mogl wyciagnac w bankomacie w Polsce lub bedziesz mogl wykorzystac pieniadze do placenia w sklepie.

Powodzenia
Robert

gajos77
Gastarbeiter
Posty: 5
Rejestracja: 17 kwie 2008 23:48

Postautor: gajos77 » 17 kwie 2008 23:52

Jestem od niedawna w Londynie, zaczalem prace 15 lutego 4 kwietnia odeszlem. Dzisiaj dostalem P45 od bylego pracodawcy i mam do zwrotu 38.41£. Zarobilem tam przez ten czas 1843.93£. Wydaje mi sie ze cos jest nie tak bo wedlug mnie powinienem dostac o wiele wiecej. Pracowalem 36h tygodniowo wyplaty 171£ plus bonus 20£ prosze o porade co mam zrobic


Wróć do „Prawo”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 58 gości