O wszystkim na tematy prawne
user1459185
Gastarbeiter
Posty: 1
Rejestracja: 22 paź 2014 13:59

Powrót do UK, pytanie o NIN i HR Revenue

Postautor: user1459185 » 22 paź 2014 14:00

Wita serdecznie,

mam w zasadzie dwa pytania, pierwsze dotyczy NIN, drugie HM Revenue. Na początek kilka zdań. W latach 2006 – 2008 mieszkałem w Londynie, pracowałem legalnie na kontrakt, wyrobiłem ubezpieczenie NIN, rozliczałem się w HM Revenue, prowadziłem normalne życie jak każdy z was. W 2008 roku sytuacja w rodzinnym domu zmusiła mnie do powrotu do kraju. Zrezygnowałem z pracy z uprzednim wypowiedzeniem, spakowałem rzeczy, wsiadłem w samolot i wróciłem do Polski. Od tego czasu wiele w życiu się zmieniło, jednak planuje na jakiś czas znów powrócić do UK, powodów jest wiele, m.in. mam już prawie całą rodzinę na Wyspach.

Do rzeczy. Pierwsze pytanie dotyczy NIN, a zatem:

1] Z tego co wiem numer przyznawany jest raz na całe życie. Posiadam oczywiście w portfelu kartę otrzymaną w 2006 roku. Pytanie. Wracając do UK co powinienem zrobić z tą kartą? Ona jest aktywna/nieaktywna? Mam się zgłosić do urzędu, aby coś poklikali w komputerze czy może nie ma to żadnego znaczenia?

2] Ponieważ nie pamiętam już dokładnie spraw urzędowych chciałbym wiedzieć czy NIN jako ubezpieczenie działa podobnie jak w Polsce, czyli pracuje – pracodawca płaci składki – jestem ubezpieczony bądź nie pracuje – pracodawca co oczywiste składek nie płaci – nie mam ubezpieczenia? Chodzi mi o to czy w UK bez względu na to czy ktoś pracuje / nie pracuje, ale posiada NIN, musi opłacać składki? Do czego zmierzam, czy po przyjeździe do UK nie spotka mnie niemiła sytuacja, gdzie jakaś pani w urzędzie powie mi, że moje składki do 2008 z tytułu NIN były opłacane przez pracodawcę, potem gdy zrezygnowałem z pracy przestały być opłacane, a ja musze coś natychmiast zapłacić? Mówić krótko chciałbym wiedzieć co muszę zrobić z NIN zaraz po przyjeździe do UK, a przed szukaniem pracy. Gdzie iść, co mówić i jak to załatwić?

==========

Drugie pytanie dotyczy rozliczenia podatkowego w HR Revenue. Pracę w UK podjąłem na przełomie lipca i sierpnia 2006 i pracowałem aż do kwietnia 2008 w tej samej firmie. Biorąc pod uwagę, że rok podatkowy w UK kończy się z końcem kwietnia moje rozliczenie wyglądało tak:

- rozliczyłem się przed wakacjami 2007 roku za okres lipiec/sierpień 2006 – kwiecień 2007 i otrzymałem zwrot nadpłaconego podatku.
- za okres maj 2007 do końca pracy tj. kwiecień 2008 nie rozliczyłem się w ogóle. Po prostu wyjechałem.

Za drugi rok podatkowy mojej pracy nie rozliczyłem się w ogóle, będąc przekonanym, że zwrot podatku nie będzie mnie się należało, co by się zgadzało bo w tamtym okresie kwota wolna od podatku była dość niska i spokojnie ją przekroczyłem.

Mogę się mylić, ale z tego co wiem rozliczenie w przypadku osób zatrudnionych na umowę/kontrakt w UK nie jest obowiązkowe jeśli oczywiście płacą wszystkie składaki i nie mają ochoty na zwrot podatku nadpłaconego? Czy jeśli podejmę teraz pracę w UK, a w przyszłym roku będę chciał się rozliczyć z urzędem, jakaś pani w okienku powie mi, że nie rozliczyłem się za rok 2007 – 2008, a powinienem?

Generalnie nie zależy mi już na żadnym zwrocie, chciałbym tylko wiedzieć czy wracając do UK nie będę miał z tego tytułu jakiś problemów na starcie? A może powinienem iść do HR Revenue i porozmawiać dlaczego nie rozliczyłem się przed wyjazdem do Polski, czy może nie ma to dla nich żadnego znaczenia jeśli podatki były płacone przez pracodawcę, a ja odprowadziłem je ponad kwotę wolną od podatku?

Pozdrawiam, Łukasz

Wróć do „Prawo”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 18 gości